Lilie uważa się za jedne z najpiękniejszych ogrodowych kwiatów. Faktycznie, ogromne, pełne i przede wszystkim barwne kwiaty sprawiają, że ogród prezentuje się iście królewsko. Warto zatem w przydomowym ogródku posadzić kilka lilii drzewiastych.

Większość odmian lilii nie nadaje się do całorocznej uprawy. Te najokazalsze, najpiękniejsze i roznoszące niesamowicie intensywną woń, zwane liliami orientalnymi, nie nadają się do polskich warunków klimatycznych, a zatem muszą być wykopywane na zimę. Hodowcy marzący o tej wspaniałej roślinie postanowili rozpocząć prace nad uzyskaniem odmiany odpornej na niskie temperatury – i tak powstały lilie zwane orienpetami, czyli inaczej lilie drzewiaste.

Lilia drzewiasta – piękny kwiat o małych wymaganiach

Pomimo że lilia drzewiasta prezentuje się niezwykle okazale i jest faktycznie niesamowitą ozdobą, nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Orienpety mają pojedynczą, grubą i sztywną łodygę, którą pokrywają niezbyt liczne, wąskie, lancetowate liście. W porównaniu do klasycznych odmian lilia drzewiasta osiąga imponujące rozmiary – od 150 cm do nawet 250 cm!

Tym, co wyróżnia lilie drzewiaste na tle innych roślin ogrodowych, są kwiaty. Pojawiają się na szczytach pędów i kwitną od lipca do września. Kwiatostany są niezwykle barwne i mają od 10 do 50 kwiatów – liczba zależy zarówno od wieku samej rośliny, jak i jej odpowiedniej pielęgnacji. Pojedynczy kwiat ma średnicę około 20 cm, jest dwu- lub trzybarwny, a jego zwieńczeniem są długie i sztywne pręciki, które wabią motyle.

Lilia drzewiasta – uprawa

Uprawa lilii drzewiastej jest stosunkowo łatwa. Roślina ta nie ma specjalnych wymagań, aczkolwiek aby kwitnienie było naprawdę okazałe, należy pamiętać o wyborze odpowiedniego stanowiska. Lilia drzewiasta lubi słoneczną wystawę, przepuszczalną i zasadową glebę oraz umiarkowane podlewanie. Warto mieć na uwadze, że nie lubi polewania liści, dlatego podczas zraszania ogródka w jej przypadku lepiej skupić się na zwilżeniu podłoża.

Raz na dwa-trzy tygodnie należy również zasilać ją nawozem wieloskładnikowym, ponieważ ze względu na liczne kwiaty jest to roślina, która potrzebuje dużo pokarmu, aby obficie obrodziła niesamowitymi kwiatostanami.

Kiedy sadzić lilie drzewiaste?

Lilie drzewiaste można sadzić dwa razy do roku – na wiosnę lub na jesieni. Dużo istotniejszą od tego, kiedy sadzić, jest jednak odpowiedź na pytanie – jak sadzić lilie drzewiaste? Przed wsadzeniem cebulek do gruntu należy dobrze przygotować podłoże. Przede wszystkim musi być dobrze wypielone i oczyszczone z kamieni.

Ziemia powinna być przepuszczalna, ale przed sadzeniem cebulek dobrze jest wymieszać ją nieco z kompostem, który zasili podłoże w odpowiednie składniki mineralne. Lilie drzewiaste wsadza się na głębokość równą trzech wysokości cebulek i przysypuje delikatnie ziemią. Odległość między sadzonkami powinna wynosić około 70 cm.

Wiosenne nasadzenia:

  •  od połowy kwietnia do połowy maja.

Jesienne nasadzenia:

  • od września do połowy października.

Przesadzanie lilii drzewiastych

Lilia drzewiasta najwspanialsze kwiaty ma dopiero w 3 i 4 roku od posadzenia. Potem, z roku na rok jej kwiatostany są mniej okazałe, dlatego też zaleca się ich przesadzenie po 6 latach na nowe stanowisko, odpowiednio przygotowane i przede wszystkim bogate w składniki mineralne, które pomogą roślinie się zregenerować.

Podczas przesadzania lilii drzewiastej postępuje się dokładnie tak samo, jak przy pierwszym nasadzeniu.

Pielęgnacja lilii drzewiastej

Lilia drzewiasta nie wymaga specjalnej pielęgnacji, jednak aby cieszyć się jej pięknem, warto przygotować podpory, które podtrzymają roślinę podczas porywistych wiatrów czy intensywnej ulewy. Poza tym lilie drzewiaste nie przepadają za obecnością chwastów – należy zatem regularnie pielić rabatę z orienpetami, co dodatkowo przyczynia się do spulchnienia gleby wokół cebulek.

Lilie drzewiaste po przekwitnięciu nie są już tak atrakcyjne, ale nie należy ścinać ich łodyg. Wówczas ścina się tylko kwiatostany, aby roślina nie traciła sił na zawiązywanie nasion. Ulistniona łodyga jest niezbędna roślinie do odżywienia cebulki i wzmocnienia jej przed sezonem zimowym. Łodygi lilii drzewiastej należy ściąć, dopiero gdy żółknie.

Lilia drzewiasta – cena

Cena cebulek lilii drzewiastej zależna jest przede wszystkim od odmiany. Im lilia rzadsza i trudniejsza w uprawie, tym oczywiście droższa. Najtańsze cebulki można zakupić już od 5 złotych w popularnych supermarketach czy sklepach ogrodniczych.

Wyjątkowe odmiany można natomiast znaleźć w sklepach sprzedających cebulki roślin cebulowych – tu ceny zaczynają się od 10 złotych i mogą wynosić nawet 50-60 złotych za sztukę.

Lilia drzewiasta to jedna z najwspanialszych roślin ogrodowych, która latem budzi wiele zachwytu. Pomimo swojego prawdziwie królewskiego wyglądu jest łatwa w uprawie, a jej cena dość przystępna.

Zobacz także:
Archiwum: luty 2022