Pozostałości po ścięciu drzewa, jakim są karpy, mogą stanowić ozdobę ogrodu lub przy niewielkiej powierzchni wręcz odwrotnie. Niechciane korzenie oraz pniak nierzadko są trudne do usunięcia. A może by tak je zostawić? Sprawdź, jak można wykorzystać karpy, tak aby stanowiły stylowy element w twojej kompozycji ogrodowej. Czytaj dalej.
Karpy – ekologiczne wyroby drewniane
Każdy powinien wiedzieć o tym czym są karpy, a także o mocno już zapomnianym zawodzie, jakim jest karpiniarz. Taka osoba wykonuje w większości ręcznie przedmioty użytkowe lub ozdoby z karpiny, czyli drewna pozyskanego z ziemi. Nie musi ona sama uprawiać rośliny, aby później mieć karpy. W internecie jest sporo ogłoszeń, gdzie niektórzy chcą oddać lub np. odsprzedać te zdrewniałe pozostałości. W wielu miejscach po uprawach drzew pozostają niewykorzystane karpy w ziemi. Choć nawet taki pojedynczy produkt może być trudny do wydobycia, to dodatkowy i największy problem stanowi ryzyko jego uszkodzenia. Należy ostrożnie użyć odpowiedniego narzędzia, jednak najlepiej byłoby poprosić o pomoc specjalistę.
Co na przykład można zrobić z karpy?
Produktów, jakie można zrobić z karpy, jest niezliczona ilość. Wszystko zależy od wyobraźni danej osoby. Niemały wpływ ma również wielkość, jakość i stan danego kawałka drewna. Co można wykonać z karpy? Są to na przykład:
- niewielkie meble (stolik kawowy);
- świecznik;
- zegar;
- małe naczynie;
- biżuteria;
- każda możliwa ozdoba.
Karpy – ręczne usuwanie
Choć zadanie, jakim jest usunięcie karp, nie należy do łatwych, to jest ono możliwe. Same ręce nie wystarczą. Należy zaopatrzyć się w pomocne narzędzia, takie jak sekator, siekiera, szpadel, motyka, tasak karczownik. Od czego należy zacząć i jakie czynności wykonywać po kolei? Chcąc usunąć karpy, trzeba:
- Odkrycie i podkopanie od spodu grubszych korzeni.
- Przecięcie grubych korzeni za pomocą siekiery lub piły.
- Wzruszenie ziemi wokół pnia.
- Za pomocą motyki przycinanie i podkopanie cieńszych korzeni.
- Wyciągnięcie korzeni z ziemi.
- Usunięcie karpy (jeżeli jest bardzo duża i ciężka, to warto przed tym porąbać pień na mniejsze części).
- Zakopanie dołka po karpie i regularne dosypywanie ziemi przez duże prawdopodobieństwo zapadania się ziemi, świeżo po jej usunięciu.
Mechaniczne usuwanie karp
Na początku chcąc ułatwić sobie prac, używano karczowników. Posiadały one liny i były napędzane przez dźwignię lub korbę. Taki ręczny napęd był często wykonywany z pomocą koni. Kiedyś używano także materiałów wybuchowych, które niestety powodowały, że karpy mogły się przy wydobyciu uszkodzić. Ostatnim sposobem były wyrywanie całego drzewa w jakimś konkretnym celu, a następnie obecny i przytwierdzony jeszcze pniak oraz korzenie odcinano. Można było to zrobić dopiero po obaleniu drzewa.
Z jakich urządzeń obecnie się korzysta?
W czasach, gdzie technologia jest znacznie bardziej rozwinięta, niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu można skorzystać z urządzeń, które są sterowane przez człowieka, zmniejszając tym samym jego wysiłek do minimum. Karczowników mechanicznych używają zazwyczaj firmy, a nie osoby prywatne, dlatego najlepiej zapłacić za wykonaną usługę specjaliście. Tego typu urządzenie wyposażone jest w specjalne zęby karczujące. Dzięki nim pniak zostaje podważany i wyrywany z ziemi wraz z korzeniami. Można się również spotkać z urządzeniami takimi, które mają końcówki karczująco-rozdrabniające. Rozdrabniają one pniak znajdujący się w ziemi, ale korzenie częściowo zostają w glebie.
Podsumowanie
Co ciekawe, aby otrzymać karpinę, czyli produkt uzyskany z wyciętej kapy, trzeba czekać około 20. lat. Karpy, niezależnie od jakiej rośliny i odmiany pochodzą, mogą i powinny być wykorzystane w różnoraki sposób. Na przykład dalia wytwarza kilka zrośniętych bulw korzeniowych, co oznacza, że taka karpa będzie łatwa do podziału, w celu jej rozmnożenia. Wystarczy je rozdzielić nożem i włożyć w inne miejsce do gruntu. Takie lub inne zasadzone bulwy powinny być przykryte warstwa ziemi na grubość około 5 cm. Warto wiedzieć, że karpina pochodząca z drzew liściastych, a zwłaszcza z brzozy lub orzecha, może służyć jako surowiec potrzebny do tworzenia okleiny lub innych produktów drewnianych.