Ogród potrafi pochłonąć wiele czasu i pieniędzy, zanim zacznie wyglądać dobrze. Pomimo takich utrudnień warto poświęcić mu chwilę, byś mógł cieszyć się jego wyglądem. Zobacz, jakie rośliny mogą w szybki sposób udekorować twoją zieloną przestrzeń.

Drzewa szybko rosnące

Wybór roślin do ogrodu to ciężka decyzja, zwłaszcza gdy ma się do zagospodarowania większą przestrzeń. Istnieje wiele rodzajów krzewów, drzew i kwiatów, jednakże nie wszystkie wkomponują się w twoją twórczą ideę. Interesującym wariantem roślin są drzewa szybko rosnące. Nie są wymagające, nie musisz poświęcać im wiele czasu, by zachwyciły swoim wyglądem. Nadto rosną bardzo szybko bez większego wkładu pracy.

Drzewa liściaste do ogrodu

Wybór drzewa liściastego zależy od twojej inwencji twórczej. Możesz zdecydować się na niektóre gatunki rodzime lub bardziej egzotyczne.

Sumak octowiec

Sumak octowiec jest drzewkiem tropikalnym o egzotycznym wyglądzie. Jego wysokość sięga do około 3,5 m. Jego rozrost jest bardzo szybki, ponieważ w ciągu 3 sezonów osiąga pełną wielkość. Ma rozłożystą koronę, a liście są pierzaste i układają się w ażurową przesłonę. Liście nie są jednolicie gładkie, a kora jest pokryta drobnymi włoskami. Sumak przebarwia się w zależności od pory roku. Wiosną i latem jest zielony, natomiast jesienią zachwyca swoim płomienistym (pomarańczowo-czerwonym) kolorem liści. Gdy zakwitnie, pojawiają się bordowe kwiatostany, wyglądem przypominające nieco szyszki. Utrzymują się przez całą zimę, gdy liście już opadną, a otacza je szron. Sumak jest odporny na czynniki zewnętrzne: suszę, zanieczyszczone powietrzę i słabej jakości grunt.

Brzoza pożyteczna

Brzoza staje się coraz popularniejsza w ogrodach. Jej śnieżnobiały kolor wyróżnia ją na tle zwykłej brązowej kory innych drzew. Złuszczające się płaty dodają nietuzinkowego charakteru. Drzewa te dorastają do 10 metrów wysokości, a szerokość korony osiąga do 7 m, wyjątkiem jest malutka brzoza karłowata. Liście brzóz różnią się od siebie wielkością w zależności od gatunku drzewa. Brzoza pożyteczna ma zdecydowanie większe listki niż karłowata. Natomiast ten rozmiar zaciera się między brzozą brodawkową a pożyteczną.

Brzozy lubią stanowisko słoneczne. Im więcej słońca, tym szybciej osiągną większe rozmiary i dadzą upragniony cień.

Surmia bignoniowa – katalpa

Katalpa to dekoracyjne drzewko o geometrycznym wyglądzie. Korona naturalnie układa się w kulę, nie wymaga specjalnego strzyżenia. Dodatkowo wyrasta na smukłym, szarym pniu, co dodaje jej wdzięku. Liście surmii bignoniowej są sercowate. Wiosną, w okresie kwitnienia, pojawiają się białe kwiatki o delikatnym i przyjemnym zapachu. Na jesień wydaje interesujące owoce w kształcie strączków fasoli. Przez wzgląd na jej owoce, nazywa się ją również indiańskim drzewem fasolowym. Roślina szybko rośnie, ponieważ po 3 latach osiąga pełną wielkość do 10 m wysokości. Niestety z wiekiem zaczyna tracić na wyrazistości i korona przestaje być kulista, staje się bardziej parasolowata. Jej dużą zaletą jest odstraszanie komarów.

Tulipanowiec

Tulipanowiec to niesamowicie wysoki okaz. Osiąga 20 metrów wysokości i ma rozłożystą koronę. Jego liście mają charakterystyczny trójpalczasty kształt, przy czym środkowa część jest najszersza. Są duże, sztywne, grube i skórzaste pod dotykiem. Jesienią zmienia kolor z zielonego na żółty. Swoją nazwę zawdzięcza typowym kwiatom. Niestety musisz być cierpliwy, ponieważ nie pokazują się one z pierwszym sezonem. Tulipanowiec zakwita po 6-10 sezonach w czerwcu. Jego kwiatki są niewielkie, o jasnożółtej barwie. Kształt i ułożenie płatków przypomina tulipana. Chętnie przyciągają owadopylne zwierzęta, np. pszczoły i motyle.

Tulipanowiec preferuje dużo przestrzeni dla siebie i ciepłe, słoneczne miejsce. Należy uchronić go przez zimowymi wiatrami, źle znosi taką pogodę. Jako młode drzewo nie jest odporne na mróz, dlatego wymaga osłonięcia.

Kasztanowiec

Kasztanowiec jest drzewem długoletnim, może dożyć 200 lat. Szybko rośnie, onieważ już po 5 latach osiągnie 6 m. Pień kasztanowca jest masywny z szarobrązową korą. Z wiekiem kora staje się popękana, ciemna, w kolorze czerwono-szarym. Konary są mocne, wzniesione w górę. Korona jest rozłożysta, gęsta o regularnym kształcie. Pąki wypuszczane przez kasztanowca są stożkowate i pokryte lepką substancją. Kasztany pojawiają się jesienią we wrześniu i październiku. Po raz pierwszy kasztanowiec zacznie wydawać owoce po 10-15 latach.

Szybko rosnące drzewa iglaste

Drzewa iglaste wyglądają niesamowicie zimą, gdy biały śnieg pięknie komponuje się z ich zielonymi szpilkami. W przypadku większości gatunków iglaki nie zrzucają igieł, więc nie musisz zgrabywać ich spod pnia.

Żywotniki – tuje

Tuja to iglaste drzewo ozdobne wykorzystywane do ozdób ogrodów lub odgrywaje rolę żywopłotów. Żywotniki nie są skomplikowane w uprawie, tolerują każdą glebę, jednak najlepiej rosną na ziemi żyznej. Charakteryzują się gęstymi i wiotkimi pędami pokrywającymi cały pień. Pędy są łuskowate, wyglądem zbliżone do igieł. Wydzielają przyjemny, leśny zapach. Żywotniki owocują szyszkami, które zmieniają kolor w czasie dojrzewania z zielonego na brązowy. W zależności od gatunku osiągają różne rozmiary, kształty i kolory. Warto posadzić w ogrodzie, bo dzięki nim możesz stworzyć różne kompozycje z wykorzystaniem wyłącznie tych iglaków.

Modrzew europejski

Modrzew europejskim jest rodzimym drzewem iglastym. W odróżnieniu od innych iglaków zrzuca igły na zimę oraz zmienia kolor w zależności od pory roku. Ma delikatne i miękkie igły o intensywnie jasnozielonym kolorze. Młode pędy dekorowane są drobnymi szyszkami, które wiosną wpadają w różowy odcień. W naturalnej formie modrzew jest wysoki i rozłożysty, może osiągnąć nawet 50 metrów. Najczęściej występuje szczepiony na pniu, by ograniczyć jego rozrost. Po takim zabiegu nadal rośnie bardzo szybko. Możesz go przycinać i formować lub zostawić w naturalnej formie.

Świerk serbski

Świerk serbski to najszybciej rosnący iglak wśród wszystkich świerków. To duże drzewo, maksymalnie dorasta do 30 m. Roczne tempo wzrostu jest szybkie, może osiągnąć przyrost nawet do 1 m wysokości. Jego kształt jest naturalnie stożkowaty. Igły są krótkie i sztywne w kolorze zielono-białym. Widoczny jest mocna zieleń, którą przyozdabiają dwa białe paski. Igły świerka utrzymują się na drzewie nawet do 10 lat. Jego wydłużone szyszki rosną do 7 cm oraz mają wyjątkową fioletowo-brązową barwę. Nie trudno sprostać wymaganiom tego iglaka, ponieważ lubi stanowisko słoneczne i ciężką glebę zasobną w składniki odżywcze. To bardzo odporne drzewo na zanieczyszczenia, kwaśne deszcze i mróz.

Drzewa w ogrodzie są równie ważne co kolorowa roślinność. To właśnie te ogromne rośliny tworzą niezbędny tlen. Warto wybrać do ogrodu niektóre z gatunków, by okazale się prezentowały.

Zobacz także:
Archiwum: kwiecień 2022