• Kwiaty doniczkowe
    • Rośliny na balkon
    • Kwiaty z dyskontu
  • Ogród
    • Rośliny ogrodowe
      • Krzewy
      • Sadzenie
      • Kwitnienie
      • Rodzaje roślin
    • Trawy
    • Szkodniki w ogrodzie
    • Prace ogrodowe
    • Kalendarz ogrodnika
    • Oczko wodne
    • Skarpa i skalniak
  • Drzewa
    • Drzewa liściaste
    • Drzewa iglaste
    • Drzewa owocowe
  • Porady
    • Okazje
  • Redakcja
    • Kontakt
Logo gardeneo.pl
  • Drzewa

Szybko rosnące drzewa do ogrodu – najlepsze gatunki

25 kwietnia, 2022
drzewa do ogrodu szybko rosnące

Zakładanie ogrodu to nieustanna inwestycja i praca w nim. Nierzadko na zadowalające efekty należy czekać długimi latami, aby zasadzone rośliny odpowiednio rozkwitły. Na szczęście natura może ci sprzyjać. Istnieją rośliny, które sporo urosną w krótkim czasie. Sprawdź, o czym mowa!

Ogród potrafi pochłonąć wiele czasu i pieniędzy, zanim zacznie wyglądać dobrze. Pomimo takich utrudnień warto poświęcić mu chwilę, byś mógł cieszyć się jego wyglądem. Zobacz, jakie rośliny mogą w szybki sposób udekorować twoją zieloną przestrzeń.

Z tego artykułu dowiesz się:
1 Drzewa szybko rosnące
2 Drzewa liściaste do ogrodu
2.1 Sumak octowiec
2.2 Brzoza pożyteczna
2.3 Surmia bignoniowa – katalpa
2.4 Tulipanowiec
2.5 Kasztanowiec
3 Szybko rosnące drzewa iglaste
3.1 Żywotniki – tuje
3.2 Modrzew europejski
3.3 Świerk serbski

Drzewa szybko rosnące

Wybór roślin do ogrodu to ciężka decyzja, zwłaszcza gdy ma się do zagospodarowania większą przestrzeń. Istnieje wiele rodzajów krzewów, drzew i kwiatów, jednakże nie wszystkie wkomponują się w twoją twórczą ideę. Interesującym wariantem roślin są drzewa szybko rosnące. Nie są wymagające, nie musisz poświęcać im wiele czasu, by zachwyciły swoim wyglądem. Nadto rosną bardzo szybko bez większego wkładu pracy.

Drzewa liściaste do ogrodu

Wybór drzewa liściastego zależy od twojej inwencji twórczej. Możesz zdecydować się na niektóre gatunki rodzime lub bardziej egzotyczne.

Sumak octowiec

Sumak octowiec jest drzewkiem tropikalnym o egzotycznym wyglądzie. Jego wysokość sięga do około 3,5 m. Jego rozrost jest bardzo szybki, ponieważ w ciągu 3 sezonów osiąga pełną wielkość. Ma rozłożystą koronę, a liście są pierzaste i układają się w ażurową przesłonę. Liście nie są jednolicie gładkie, a kora jest pokryta drobnymi włoskami. Sumak przebarwia się w zależności od pory roku. Wiosną i latem jest zielony, natomiast jesienią zachwyca swoim płomienistym (pomarańczowo-czerwonym) kolorem liści. Gdy zakwitnie, pojawiają się bordowe kwiatostany, wyglądem przypominające nieco szyszki. Utrzymują się przez całą zimę, gdy liście już opadną, a otacza je szron. Sumak jest odporny na czynniki zewnętrzne: suszę, zanieczyszczone powietrzę i słabej jakości grunt.

Zobacz także
Jesion wyniosły – wymagania i uprawa tego imponującego drzewa

Brzoza pożyteczna

Brzoza staje się coraz popularniejsza w ogrodach. Jej śnieżnobiały kolor wyróżnia ją na tle zwykłej brązowej kory innych drzew. Złuszczające się płaty dodają nietuzinkowego charakteru. Drzewa te dorastają do 10 metrów wysokości, a szerokość korony osiąga do 7 m, wyjątkiem jest malutka brzoza karłowata. Liście brzóz różnią się od siebie wielkością w zależności od gatunku drzewa. Brzoza pożyteczna ma zdecydowanie większe listki niż karłowata. Natomiast ten rozmiar zaciera się między brzozą brodawkową a pożyteczną.

Brzozy lubią stanowisko słoneczne. Im więcej słońca, tym szybciej osiągną większe rozmiary i dadzą upragniony cień.

Surmia bignoniowa – katalpa

Katalpa to dekoracyjne drzewko o geometrycznym wyglądzie. Korona naturalnie układa się w kulę, nie wymaga specjalnego strzyżenia. Dodatkowo wyrasta na smukłym, szarym pniu, co dodaje jej wdzięku. Liście surmii bignoniowej są sercowate. Wiosną, w okresie kwitnienia, pojawiają się białe kwiatki o delikatnym i przyjemnym zapachu. Na jesień wydaje interesujące owoce w kształcie strączków fasoli. Przez wzgląd na jej owoce, nazywa się ją również indiańskim drzewem fasolowym. Roślina szybko rośnie, ponieważ po 3 latach osiąga pełną wielkość do 10 m wysokości. Niestety z wiekiem zaczyna tracić na wyrazistości i korona przestaje być kulista, staje się bardziej parasolowata. Jej dużą zaletą jest odstraszanie komarów.

Tulipanowiec

Tulipanowiec to niesamowicie wysoki okaz. Osiąga 20 metrów wysokości i ma rozłożystą koronę. Jego liście mają charakterystyczny trójpalczasty kształt, przy czym środkowa część jest najszersza. Są duże, sztywne, grube i skórzaste pod dotykiem. Jesienią zmienia kolor z zielonego na żółty. Swoją nazwę zawdzięcza typowym kwiatom. Niestety musisz być cierpliwy, ponieważ nie pokazują się one z pierwszym sezonem. Tulipanowiec zakwita po 6-10 sezonach w czerwcu. Jego kwiatki są niewielkie, o jasnożółtej barwie. Kształt i ułożenie płatków przypomina tulipana. Chętnie przyciągają owadopylne zwierzęta, np. pszczoły i motyle.

Zobacz także
Drzewo wiśni – która odmiana jest najlepsza? Sprawdź najpopularniejsze odmiany tej rośliny!

Tulipanowiec preferuje dużo przestrzeni dla siebie i ciepłe, słoneczne miejsce. Należy uchronić go przez zimowymi wiatrami, źle znosi taką pogodę. Jako młode drzewo nie jest odporne na mróz, dlatego wymaga osłonięcia.

Kasztanowiec

Kasztanowiec jest drzewem długoletnim, może dożyć 200 lat. Szybko rośnie, onieważ już po 5 latach osiągnie 6 m. Pień kasztanowca jest masywny z szarobrązową korą. Z wiekiem kora staje się popękana, ciemna, w kolorze czerwono-szarym. Konary są mocne, wzniesione w górę. Korona jest rozłożysta, gęsta o regularnym kształcie. Pąki wypuszczane przez kasztanowca są stożkowate i pokryte lepką substancją. Kasztany pojawiają się jesienią we wrześniu i październiku. Po raz pierwszy kasztanowiec zacznie wydawać owoce po 10-15 latach.

Szybko rosnące drzewa iglaste

Drzewa iglaste wyglądają niesamowicie zimą, gdy biały śnieg pięknie komponuje się z ich zielonymi szpilkami. W przypadku większości gatunków iglaki nie zrzucają igieł, więc nie musisz zgrabywać ich spod pnia.

Żywotniki – tuje

Tuja to iglaste drzewo ozdobne wykorzystywane do ozdób ogrodów lub odgrywaje rolę żywopłotów. Żywotniki nie są skomplikowane w uprawie, tolerują każdą glebę, jednak najlepiej rosną na ziemi żyznej. Charakteryzują się gęstymi i wiotkimi pędami pokrywającymi cały pień. Pędy są łuskowate, wyglądem zbliżone do igieł. Wydzielają przyjemny, leśny zapach. Żywotniki owocują szyszkami, które zmieniają kolor w czasie dojrzewania z zielonego na brązowy. W zależności od gatunku osiągają różne rozmiary, kształty i kolory. Warto posadzić w ogrodzie, bo dzięki nim możesz stworzyć różne kompozycje z wykorzystaniem wyłącznie tych iglaków.

Modrzew europejski

Modrzew europejskim jest rodzimym drzewem iglastym. W odróżnieniu od innych iglaków zrzuca igły na zimę oraz zmienia kolor w zależności od pory roku. Ma delikatne i miękkie igły o intensywnie jasnozielonym kolorze. Młode pędy dekorowane są drobnymi szyszkami, które wiosną wpadają w różowy odcień. W naturalnej formie modrzew jest wysoki i rozłożysty, może osiągnąć nawet 50 metrów. Najczęściej występuje szczepiony na pniu, by ograniczyć jego rozrost. Po takim zabiegu nadal rośnie bardzo szybko. Możesz go przycinać i formować lub zostawić w naturalnej formie.

Zobacz także
Drzewko bonsai do ogrodu – jak prawidłowo formować roślinę?

Świerk serbski

Świerk serbski to najszybciej rosnący iglak wśród wszystkich świerków. To duże drzewo, maksymalnie dorasta do 30 m. Roczne tempo wzrostu jest szybkie, może osiągnąć przyrost nawet do 1 m wysokości. Jego kształt jest naturalnie stożkowaty. Igły są krótkie i sztywne w kolorze zielono-białym. Widoczny jest mocna zieleń, którą przyozdabiają dwa białe paski. Igły świerka utrzymują się na drzewie nawet do 10 lat. Jego wydłużone szyszki rosną do 7 cm oraz mają wyjątkową fioletowo-brązową barwę. Nie trudno sprostać wymaganiom tego iglaka, ponieważ lubi stanowisko słoneczne i ciężką glebę zasobną w składniki odżywcze. To bardzo odporne drzewo na zanieczyszczenia, kwaśne deszcze i mróz.

Drzewa w ogrodzie są równie ważne co kolorowa roślinność. To właśnie te ogromne rośliny tworzą niezbędny tlen. Warto wybrać do ogrodu niektóre z gatunków, by okazale się prezentowały.

Zobacz także:
  • Tulipanowiec amerykański – odporne i mało wymagające drzewo o pięknych kwiatach. Sprawdź, co musisz o nim wiedzieć!
  • Sumak octowiec – ekspansywne drzewo o atrakcyjnym wyglądzie
  • Brzoza pożyteczna (Betula utilis) i jej odmiany. Jak uprawiać te wyjątkowe drzewa?
  • Brzoza brodawkowata – pospolite, ale nie banalne drzewo
  • Cedr himalajski, cedr libański i cedr atlaski – poznaj poszczególne gatunki i zasady uprawy
  • Sosna zwyczajna – niedoceniony polski skarb!
Brak komentarzy, skomentuj pierwszy(a)!
Karol Kruk
Karol Kruk

Pracownik sezonowy w ogrodzie botanicznym w Poznaniu. Jego sumienność i dążenie do osiągnięcia jak najlepszych efektów pozwala mu szybko poszerzać swoją wiedzę botaniczną. Doświadczenie z roślinami nabierał już od najmłodszych lat obserwując swoich rodziców pracujących w ogrodzie.

Previous Post Drzewko bonsai do ogrodu – jak prawidłowo formować roślinę?
Next PostJak wysypać kamienie w ogrodzie? Aranżacje ozdobne w ogrodzie

Zobacz także

bonsai do ogrodu

Drzewko bonsai do ogrodu – jak prawidłowo formować roślinę?

25 kwietnia, 2022
palma kokosowa

Palma kokosowa – czy egzotyczny przybysz nadaje się do domowej uprawy?

27 stycznia, 2022

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie artykuły
  • rogownica

    Rogownica – łatwa w pielęgnacji jednoroczna roślina ozdobna

    23 maja, 2022
  • trójlist

    Trójlist – czym są trójlisty, w jakich gatunkach występują i co warto wiedzieć o ich uprawie?

    23 maja, 2022
  • przywrotnik miękki

    Przywrotnik miękki – ciekawa bylina o ozdobnych liściach i kwiatach. Czym charakteryzuje się ta roślina?

    23 maja, 2022
  • róża jabłkowata

    Róża jabłkowata – piękna roślina o niezwykłym zastosowaniu! Sprawdź, dlaczego warto ją mieć w swoim ogrodzie!

    23 maja, 2022
  • jastrun wielki

    Jastrun wielki (Leucanthemum maximum) – popularny kwiat, który ozdobi każdy ogród! Czym wyróżnia się ta roślina?

    23 maja, 2022
  • kwiaty letnie

    Kwiaty letnie – 8 najchętniej uprawianych kwiatów w ogrodzie!

    23 maja, 2022
  • tulipany piwoniowe

    Tulipany piwoniowe – piękna odmiana popularnych kwiatów ciętych! Sprawdź, czym się charakteryzują!

    23 maja, 2022
  • mikoryza endotroficzna

    Mikoryza endotroficzna – dlaczego warto ją wykonywać?

    23 maja, 2022
  • kufea

    Kufea – elegancka ozdoba każdego ogrodu. Poznaj najpopularniejsze odmiany tej rośliny!

    23 maja, 2022
  • pierwsze koszenie trawy

    Pierwsze koszenie trawy – kiedy i jak kosić trawnik po zimie lub po wysianiu?

    23 maja, 2022
  • Które sprzęty ogrodnicze pomogą przygotować ogród na wiosnę?

    23 maja, 2022
  • Urządzamy ogród – te elementy mogą Ci się przydać

    20 maja, 2022
  • jaśmin wielkolistny

    Jaśmin wielkolistny – co to za kwiat? Jak wygląda? Sprawdź, jak go uprawiać i pielęgnować!

    20 maja, 2022
  • szkodniki sosny

    Szkodniki sosny – 5 groźnych insektów

    20 maja, 2022
  • palczatka gerarda

    Palczatka Gerarda – dekoracyjna trawa. Sprawdź, co warto o niej wiedzieć!

    20 maja, 2022
gardeneo

Kontakt
Redakcja
Polityka prywatności
Regulamin

Copyright © 2021-2022 Contentation sp. z o.o.