• Kwiaty doniczkowe
    • Rośliny na balkon
    • Kwiaty z dyskontu
  • Ogród
    • Rośliny ogrodowe
      • Krzewy
      • Sadzenie
      • Kwitnienie
      • Rodzaje roślin
    • Trawy
    • Szkodniki w ogrodzie
    • Prace ogrodowe
    • Kalendarz ogrodnika
    • Oczko wodne
    • Skarpa i skalniak
  • Drzewa
    • Drzewa liściaste
    • Drzewa iglaste
    • Drzewa owocowe
  • Porady
    • Okazje
  • Redakcja
    • Kontakt
Logo gardeneo.pl
  • Drzewa liściaste

Katalpa – drzewo z Ameryki wpisane w polski krajobraz

1 lutego, 2022
katalpa

Surmia, czyli popularna katalpa, to coraz popularniejszy egzotyczny okaz w polskim krajobrazie. Nie jest to drzewo łatwe w uprawie i ma całkiem spore wymagania. Ile kosztuje i jak o nią zadbać, by cieszyć się jej urokiem?

Katalpa, inaczej surmia, to drzewo pochodzące z Azji oraz Ameryki Północnej. Należy do rodziny bignoniowatych. Jej największą ozdobą, przez którą tak chętnie sadzona jest w polskich ogrodach, są liście – duże, w kształcie serca, tworzące wielki i gęsty parasol. Dodatkowym walorem są także kwiaty w kształcie dzwoneczków, które pojawiają się w środku lata, a także owoce w kształcie fasoli stanowiące pokarm dla ptaków. W naturalnych warunkach katalpa jest drzewem bardzo wysokim, choć w uprawie ogrodowej najpopularniejsze są jej karłowe i szczepione na pniu odmiany, które nie przekraczają 5 metrów wysokości.

Z tego artykułu dowiesz się:
1 Katalpa – drzewo, które podbija serca
1.1 Katalpa przed domem – parasol na upalne dni
2 Katalpa w ogrodzie – dekoracja nie tylko dla bogaczy
3 Uprawa katalpy
3.1 Katalpa – podlewanie
3.2 Katalpa – kiedy sadzić?
3.3 Formowanie katalpy
4 Katalpa – drzewo idealne na polskie warunki?
5 Cena katalpy
6 W jakich ogrodach sprawdzi się katalpa?

Katalpa – drzewo, które podbija serca

Surmia jest drzewem liściastym, który ceni sobie przede wszystkim ciepło. To też główny powód, dla którego w polskich ogrodach wymaga nieco więcej opieki. Najlepiej rośnie w regionach o nieco cieplejszym klimacie, z łagodnymi zimami – nie bez powodu trudno podziwiać jej piękno w północnych krańcach Polski.

Wyjątkowa uroda sprawia, że coraz więcej ogrodników decyduje się na jej uprawę i stosuje specjalne okrycia na zimę, które pozwalają drzewu przetrwać najtrudniejszy okres wegetacyjny. Katalpa ma krótki, cienki pień, który wieńczy bardzo gęsta korona złożona z wielkich sercowatych liści tworzących naturalny parasol.

Zobacz także
Judaszowiec kanadyjski – drzewko o pięknych różowych kwiatach

Katalpa przed domem – parasol na upalne dni

Ogrodnicy poszukujący drzew idealnych do stworzenia małej architektury ogrodowej doceniają walory surmii. Katalpa przed domem może być oznaczeniem strefy wypoczynkowej – wystarczy pod jej bujnym parasolem postawić leżak i stolik, aby nadać miejscu konkretne przeznaczenie.

Również minimalistyczne ogrody są przestrzenią, w której odnajdzie się katalpa – aranżacje proste, pod linijkę, idealnie komponują się z drzewem, które jest podatne na cięcie.

Katalpa w ogrodzie – dekoracja nie tylko dla bogaczy

Wyjątkowy pokrój surmii sprawia, że drzewo to prezentuje się naprawdę bardzo dekoracyjnie. Katalpa w ogrodzie może pełnić rolę solitera lub być formą ozdoby wieńczącej rekreacyjną ścieżkę. Ozdobne liście pojawiają się na przełomie maja i czerwca – szybko osiągają docelową wielkość i cieszą swoją obecnością aż do drugiej połowy września.

Pierwsze kwiaty pojawiają się w drugiej połowie czerwca – są bardzo ozdobne, swoim wyglądem przypominają delikatne dzwoneczki. Najczęściej mają kolor biały i kremowy, który złamany jest przez delikatne przebarwienia w kolorze ciemnoczerwonym lub fioletowym. Po przekwitnięciu na drzewie szybko zawiązują się owoce o kształcie fasoli – same w sobie również są bardzo ozdobne, a dodatkowo stanowią znakomite pożywienie dla ptaków.

Uprawa katalpy

Pomimo ogromnych walorów dekoracyjnych uprawa katalpy jest trudna. To drzewo, które nie odnajdzie się w każdym regionie Polski – im zimniej, tym łatwiej o jej przemarznięcie. Surmia potrzebuje miejsca słonecznego, osłoniętego od wiatru, a zimą także okrycia agrowłókniną lub słomą.

Najbardziej na przemarznięcie narażone są młode rośliny – w pierwszych trzech latach od posadzenia wymagają odpowiedniego zabezpieczenia przed silnymi mrozami. Ale to nie koniec wymagań surmii. To pochodzące z Azji drzewo liściaste wymaga gleby żyznej, przepuszczalnej, ale też i wilgotnej.

Katalpa – podlewanie

Szczególnie ważnym elementem pielęgnacji surmii jest jej regularne podlewanie. Katalpa nie znosi suszy, ale też nie przepada za przelaniem, które może objawiać się zbyt silnym gubieniem liści. Ponieważ w okresie wzrostu, czyli od maja do sierpnia, ma bardzo duże zapotrzebowanie pokarmowe, niezbędne jest jej regularne nawożenie.

Zobacz także
Drzewko bonsai do ogrodu – jak prawidłowo formować roślinę?

W roli nawozu sprawdzi się zarówno mieszanka dedykowana specjalnie surmiom, jak i popularna mączka bazaltowa, która dostarcza do gleby potrzebne składniki mineralne.

Katalpa – kiedy sadzić?

W przypadku uprawy surmii nie można zapomnieć o okresie, w którym sadzi się ją do gruntu. Kiedy sadzić katalpę? Pomimo że sadzonki z doniczek teoretycznie można wsadzać do gruntu cały rok, katalpy przesadza się tylko w ciepłych miesiącach – od maja do końca sierpnia.

Optymalne dla rośliny jest jednak wsadzenie jej do gruntu w czerwcu lub w lipcu, co zapewni jej jeszcze możliwość ukorzenienia się i zebrania składników mineralnych niezbędnych na okres zimowy. Podczas wykonywania nasadzenia dół można uzupełnić keramzytem, a także dedykowanym nawozem, który ułatwi przyjęcie się drzewa.

Formowanie katalpy

Idealny parasol, jaki tworzy katalpa, nie jest wynikiem cięcia – to naturalny pokrój drzewa. Ewentualne cięcia korygujące wykonywać należy w sezonie letnim, ale nie później niż w lipcu. Od czasu do czasu warto jednak wyciąć stare, martwe gałązki.

Surmia dobrze znosi cięcie, dlatego jeśli parasol, który utworzyła, jest już za duży, można go nieco zmniejszyć. Najważniejsze w przypadku katalpy jest użycie odpowiedniego narzędzia – sekator musi być ostry, ponieważ szarpanie delikatnych gałązek rośliny może prowadzić do powstania chorób grzybowych.

Katalpa – drzewo idealne na polskie warunki?

Popularność surmii sprawia, że na rynku dostępnych jest coraz więcej ciekawych odmian, które są w stanie przetrwać także w polskich warunkach. Katalpa na pniu jest znacznie niższa niż tradycyjne drzewo – określa się wysokość jej szczepu. Korona nadal jest bujna i szybko rośnie, przez co wciąż stanowi doskonałą ozdobę ogrodu.

Katalpy szczepione są znacznie odporniejsze na mróz. Mimo to w pierwszym roku po posadzenia warto zabezpieczyć miejsce szczepienia. Nadal jednak drzewo wymaga stanowiska słonecznego i osłoniętego od wiatru, co sprawi, że ryzyko złamania korony będzie znacznie mniejsze.

Zobacz także
Wierzba szara w ogrodzie – sadzenie, pielęgnacja i porady w uprawie

Cena katalpy

Katalpa nie należy do tanich drzew. Największą popularnością cieszą się katalpy szczepione na pniu. W sprzedaży dostępne są drzewka mające wysokość od 90 do 200 cm. I od wielkości zależna jest też ich cena. Najtańsze sadzonki to koszt w granicach 150 złotych – im większe drzewo i większa jego korona, tym znacznie wyższa suma. Bardziej okazałe sadzonki mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych.

Surmie można wysiać także z nasion – stosunkowo szybko kiełkuje, jednak z racji na swoje potrzeby, do jakich zalicza się odpowiednia wystawa i podłoże, jest bardzo trudna do utrzymania, a w pierwszym roku po posadzeniu bardzo często zamiera.

W jakich ogrodach sprawdzi się katalpa?

Wykorzystanie aranżacyjne katalpy jest bardzo szerokie – może być soliterem, który wyznacza miejsce rekreacyjne, jak i rosnąć w okolicy ogrodzenia, stanowiąc ozdobny parasol. Najlepiej prezentuje się w ogrodach minimalistycznych i nowoczesnych, aczkolwiek przy odpowiedniej aranżacji z innymi roślinami wpisze się także w nurt rustykalny.

Surmia znakomicie prezentuje się w otoczeniu hortensji, roztaczając nad nimi parasol i tworząc kępę ozdobnych liści. Posadzona przy ogrodzeniu znakomicie wygląda w połączeniu z różami pnącymi. Popularne są także aranżacje z wykorzystaniem ziołowych rabat, na których prym wiodą lawenda czy szałwia.

Katalpa na pniu sprawdzi się także w małych, miejskich ogródkach, gdyż jest to drzewo odporne na zanieczyszczenia powietrza, a przy okazji zapewnia schronienie dla miejskich ptaków i stanowi źródło ich pokarmu.

Katalpa, zwana także surmią, jest niezwykle dekoracyjnym drzewem, które z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród ogrodników. Ponieważ to drzewo dość trudne w pielęgnacji ze względu na swoje wymagania, a także rejon świata, z którego się wywodzi, znacznie częściej w ogrodach można spotkać katalpy na pniu. Podobnie jak wolnorosnące drzewa, tworząc ogromny parasol z sercowatych dużych liści, dają odrobinę cienia w upalny dzień oraz cieszą zjawiskowym wyglądem. Rozłożysta korona i owoce zapewniają pokarm oraz schronienie zwierzętom, można zatem śmiało przyznać, że pomimo swojego egzotycznego pochodzenia katalpa wpisuje się w modę na bioróżnorodność.

Zobacz także
Palma kokosowa – czy egzotyczny przybysz nadaje się do domowej uprawy?
Zobacz także:
  • Dąb czerwony – okazałe i odporne drzewo o walorach dekoracyjnych
  • Oxytree, czyli drzewo tlenowe – wymagania, uprawa i sposób rozmnażania
  • Grujecznik – drzewo rodem z Japonii. Warunki uprawy, wymagania
  • Wierzba iwa – roślina, która zwiastuje wiosnę
  • Lipa drobnolistna – wymagania i pielęgnacja
  • Wierzba płacząca w ogrodzie – uprawa i pielęgnacja. Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym pięknym drzewie liściastym!
Brak komentarzy, skomentuj pierwszy(a)!
Dominika Stańczyk
Dominika Stańczyk

Copywriterka, dziennikarka oraz miłośniczka ogrodów, która każdego dnia zgłębia wiedzę na temat sadzenia i przesadzania roślin. Od kilku lat stara się też stworzyć u siebie miejską dżunglę, dopasowując odpowiednie kwiaty doniczkowe do swojego domu.

Previous Post Hortensja drzewiasta – królowa kwietnych krzewów
Next PostLilia wodna – bajkowy akcent w ogrodzie

Zobacz także

wierzba mandżurska

Wierzba mandżurska w ogrodzie – na czym polega uprawa i pielęgnacja tej rośliny? Sprawdź, co warto o niej wiedzieć!

24 marca, 2022
brzoza brodawkowata

Brzoza brodawkowata – pospolite, ale nie banalne drzewo

26 stycznia, 2022
grab pospolity

Grab pospolity. Wymagania i pielęgnacja uniwersalnego drzewa do twojego ogrodu

27 stycznia, 2022

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie artykuły
  • malwa

    Malwa ogrodowa – uprawa, pochodzenie i odmiana tej rośliny

    25 maja, 2022
  • pysznogłówka dwoista

    Pysznogłówka dwoista – czym wyróżnia się ta bylina? Sprawdź, co warto o niej wiedzieć!

    25 maja, 2022
  • fioletowe kwiaty wiosenne

    Fioletowe kwiaty wiosenne – poznaj 15 najpopularniejszych wiosennych kwiatów!

    25 maja, 2022
  • dekoracje wiosenne

    Dekoracje wiosenne – najlepsze pomysły na ozdoby wiosenne DIY oraz te zakupione w sklepie

    25 maja, 2022
  • trawy ozdobne do cienia

    Trawy ozdobne do ogrodu. Prezentujemy najpiękniejsze gatunki traw ozdobnych do cienia!

    25 maja, 2022
  • nawóz jesienny do trawy

    Nawóz jesienny do trawy – wszystko, co powinieneś wiedzieć o jesiennym nawożeniu trawników w pigułce!

    25 maja, 2022
  • trawy zimozielone

    Trawy zimozielone – lista najpiękniejszych gatunków traw ozdobnych na balkon i do ogrodu, które pozostają zielone zimą

    25 maja, 2022
  • z czym łączyć trawy ozdobne

    Z czym łączyć trawy ozdobne do ogrodu? Podpowiadamy, inspirujemy!

    25 maja, 2022
  • loropetalum

    Loropetalum chińskie – co to za kwiat i jak wygląda jego uprawa?

    24 maja, 2022
  • katleja

    Katleja – czym charakteryzuje się ten storczyk? Jak go pielęgnować i uprawiać?

    24 maja, 2022
  • zawilec mieszańcowy

    Zawilec mieszańcowy – pięknie kwitnąca roślina. Sprawdź, którą odmianę wybrać!

    24 maja, 2022
  • krzewinki

    Krzewinki – które gatunki są najczęściej uprawiane w ogrodach?

    24 maja, 2022
  • miskant boucle

    Miskant 'Boucle’ – mało wymagająca odmiana miskanta chińskiego! Sprawdź, co warto o niej wiedzieć!

    24 maja, 2022
  • liatra kłosowa

    Liatra kłosowa „Kobold” Liatris spicata – sadzenie i uprawa fioletowych roślin

    24 maja, 2022
  • gerbera

    Gerbera – uprawa i pielęgnacja gerbery doniczkowej

    24 maja, 2022
gardeneo

Kontakt
Redakcja
Polityka prywatności
Regulamin

Copyright © 2021-2022 Contentation sp. z o.o.