Miłośnicy ogrodnictwa na pewno wiedzą, że niektóre drzewa są bardzo inwazyjne. Jeżeli uniemożliwiają one wzrost innych roślin w przydomowym ogrodzie, to zachodzi konieczność pozbycia się ich. Nie zawsze można jednak drzewo po prostu wyciąć. Dowiedz się, czym podlać drzewo, żeby uschło!
Niektóre gatunki drzew potrafią bardzo utrudnić życie ogrodnika. Mowa tutaj o takich, które nie pozwalają na odpowiedni rozwój pozostałych roślin w ogrodzie. Nie zawsze możliwe jest wycięcie drzewa ze względów bezpieczeństwa. Wycinanie drzew może zostać również ukarane mandatem. Rozwiązaniem jest wtedy zastosowanie środków chemicznych, które sprawią, że drzewo po prostu uschnie i pozwoli innym roślinom prawidłowo się rozwijać. Czym podlać drzewo, żeby uschło? Czytaj dalej!
Usuwanie niechcianych drzew z ogrodu
W niektórych przypadkach wycięcie drzewa z ogrodu nie jest możliwe. Czasami powodem jest bliskość zabudowań gospodarczych, a czasami po prostu prawo. Za ścięcie drzewa bez zezwolenia można czasami otrzymać bardzo wysoki mandat. Jeżeli nie chcesz ubiegać się o pozwolenie na wycinkę, a koniecznie chcesz ograniczyć rozwój drzewa w ogrodzie, to powinieneś skorzystać z preparatów chemicznych. Za ich pomocą ograniczysz składniki odżywcze lub po prostu doprowadzisz do zatrucia drzewa.
Jak pozbyć się drzewa?
Jeżeli drzewo rozwinęło się na tyle, że przeszkadza innym roślinom, to najprostszym rozwiązaniem jest ścięcie jego pnia i zmiażdżenie go aż do samej ziemi. Warto zaznaczyć, że są drzewa, które mimo takiego działania i tak bardzo szybko odrosną. W tym wypadku konieczne będzie regularne przycinanie odrostów. Jeżeli chcesz pozbyć się rośliny na zawsze, to będziesz musiał usunąć cały pień. Czasami nie jest to proste i wymaga maszyn, które wyrwą pieniek z korzeniami. Część roślin można na zawsze usunąć jedynie poprzez staranne usunięcie wszystkich pozostałości, czyli korzeni.
Kolejnym sposobem jest sprawienie, aby drzewo nie miało możliwości transportowania substancji odżywczych. Można to zrobić poprzez usunięcie kory z obwodu rośliny. Powinno się to robić na głębokość 1,4 cala za pomocą siekiery lub topora. Wysokość takiego pasa to 8 cali dla drzew dużych i 2 cale dla małych. W wyniku takiego działania drzewko po prostu uschnie. Technika ta nazywana jest opasaniem. Niektóre drzewa mogą przeskoczyć obręcz, którą wyciąłeś. Innym sposobem jest pozbawienie drzewa transportu substancji odżywczych oraz wilgoci z gleby do liści i gałęzi poprzez usunięcie kory z obwodu pnia. W ten sposób zagłodzisz je na śmierć. Technika zwana opasaniem jest skuteczna, ale nie we wszystkich przypadkach. Zdarza się, że drzewa mogą ominąć tę strefę i przeskoczyć obręcz.
Czym podlać drzewo, żeby uschło?
Czasami pozbycie się drzewa bywa dla ogrodnika naprawdę dużym wyzwaniem. Przepisy prawne wymagają zgłoszenia wycinki, jeżeli obwód drzewa przekracza wyznaczoną wartość. W przypadku drzew wysokich, których pień przekracza określone w prawie wielkości, konieczne jest zastosowanie trucizny. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby, które nie robiły tego nigdy wcześniej. Jeżeli przesadzisz z ilością preparatu, to możesz doprowadzić do zniszczenia nie tylko drzewa, ale także okolicznej roślinności. Zanim przejdziesz do otrucia drzewa, dokładnie zapoznaj się z informacjami zamieszczonymi na etykiecie danego środka. Musisz mieć pewność, że dawka substancji trującej jest odpowiednia!
Czy randap sprawi, że drzewo uschnie?
Do ususzenia drzewa może posłużyć randap. Jest to herbicyd nieselektywny, który pomaga w pozbyciu się roślin wysokich. Z tym środkiem należy jednak uważać, ponieważ działa on niekorzystnie na podłoże. Herbicydy należy więc stosować umiejętnie, aby nie doprowadzić do zniszczenia całego ogrodu. Zbyt duża dawka randapu potrafi nawet doprowadzić do nieodwracalnych szkód w ekosystemie! Randap wykorzystywany jest powszechnie w sadach oraz na nieużytkach rolnych. Stosuje się go jednak jeszcze przed wysiewem, wschodem albo tuż przed zbiorem plonów. Teraz wiesz już, czym zatruć drzewo, żeby uschło!
Drzewa liściaste i iglaste – czy zatruwa się je tak samo?
W przypadku drzew iglastych i liściastych można zastosować ten sam środek. Należy jednak zwrócić uwagę na sposób jego aplikacji. W miejscu opasania, o którym wspominaliśmy wcześniej, warto zaaplikować herbicyd. W przypadku drzew iglastych trzeba wykorzystać większą ilość preparatu ze względu na dużą ilość soków żywicznych, które wydzielają. Duża ilość żywicy może negatywnie wpłynąć na skuteczność herbicydu.
Czym podlać drzewo, żeby uschło? Domowe sposoby!
Jeżeli nie chcesz stosować środków chemicznych, które dostępne są w sklepach, to możesz wypróbować jeden z domowych sposobów. Jednym z najpopularniejszych jest przygotowanie roztworu wody z solą i wylanie go pod rośliną. Ogrodnicy polecają zrobienie roztworu pół na pół i bardzo obfite podlanie korzeni. Można również spróbować podsypać korzenie kilkoma kilogramami samej soli. Musisz jednak pamiętać, że ta metoda może nie być tak skuteczna, jak wykorzystanie środków chemicznych.
Jak bezpiecznie używać herbicydów?
Przy stosowaniu herbicydów musisz zachować szczególną ostrożność. Pamiętaj, że okoliczne drzewa mogą mieć bardzo rozwinięty system korzeniowy. Jeżeli preparat sięgnie tych korzeni, to możesz nieodwracalnie uszkodzić rośliny. Herbicydy mogą również wchłonąć się do gleby i przeniknąć do środowiska, dlatego dokładnie dobieraj ich dawkę! Jeżeli nie masz pewności, że nie dojdzie do uszkodzenia innych roślin, to wstrzymaj się ze stosowaniem preparatów herbicydowych!
Teraz wiesz już, czym podlać drzewo, żeby uschło. Pamiętaj, aby zachować ostrożność przy stosowaniu trucizn na drzewa. Czasami oprócz usunięcia niechcianego drzewa, możesz jeszcze pozbyć się z ogrodu także i innych drzew i krzewów!
Zobacz także:- Drzewo wiśni – która odmiana jest najlepsza? Sprawdź najpopularniejsze odmiany tej rośliny!
- Tulipanowiec amerykański – odporne i mało wymagające drzewo o pięknych kwiatach. Sprawdź, co musisz o nim wiedzieć!
- Sosna wejmutka – odmiana, uprawa, cięcie. Jak hodować Pinus strobus?
- Karpy – co to jest i do czego są wykorzystywane?
- Jodła koreańska – na czym polega uprawa tej rośliny i o czym warto pamiętać? Dowiedz się i poznaj przydatne wskazówki!
- Morwa biała – uprawa od sadzonki. Jak przycinać morwę?
- Liście drzew z podpisami – poznaj najbardziej znane polskie gatunki
- Wierzba babilońska – charakterystyka, pielęgnacja i uprawa. Jak dbać o Salix babylonica, aby z sadzonki wyrosło piękne drzewo?
- Sosna himalajska – piękność w twoim ogrodzie
- Kłęk amerykański (Gymnoclaudus dioicus) – ozdoba roślina ze Stanów Zjednoczonych
- Miłorząb japoński – wyjątkowe drzewo nie tylko do ogrodu w stylu orientalnym
- Brzoza pożyteczna (Betula utilis) i jej odmiany. Jak uprawiać te wyjątkowe drzewa?