Zapamiętaj!
- Eszeweria to łatwy w uprawie sukulent, który występuje w wielu ozdobnych odmianach 🪴
- W sklepach pojawiają się czasem malowane egzemplarze – takie rośliny nie przetrwają długo 🎨😔
- Eszewerie uwielbiają słoneczne i ciepłe stanowiska ☀️🌡️
- Najlepsza dla nich jest ziemia dla kaktusów i sukulentów 🌱
- Wiosną i latem podlewaj eszewerię 2 razy w miesiącu, w czasie upałów raz na tydzień, a w zimie – raz w miesiącu 💧
- Możesz otrzymać nowe rośliny z rozet liściowych lub pojedynczych liści 🌱
- Eszewerie mogą być podatne na choroby wirusowe, grzybowe i szkodniki ⚠️
Eszewerie to sukulenty, a więc nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Dlatego świetnie nadają się dla osób, które chcą mieć rośliny w domu, ale trudno im jest je utrzymać przy życiu. Sprawdź, czego potrzebuje eszeweria.
Eszeweria – odmiany i pochodzenie rośliny
Eszeweria (z łac. echeveria) pochodzi z Meksyku i jest jednym z ciekawszych sukulentów, jakie nadają się do uprawy w domowych warunkach. Te rośliny urastają do maksymalnie 30 centymetrów, więc świetnie sprawdzą się nawet w niewielkich mieszkaniach. Posiadają kilka odmian, z których najbardziej znanymi są:
- Echeveria agavoides – zwana też dwubarwną, po jakimś czasie na brzegach zielonych liści pojawiają się czerwone obwódki;
- Echeveria purpusorum – charakteryzuje się purpurowymi, nakrapianymi liśćmi;
- Echeveria miranda – to inaczej echeveria gwieździsta, ze względu na to, że jej forma przypomina gwiazdę;
- eszeweria omszona (inaczej Echeveria setosa) – ma atrakcyjnie wyglądające omszone liście;
- Echeveria taurus – liście układające się w rozetę mają intensywny czerwono-różowy kolor.
Eszeweria – uprawa tej rośliny nie jest skomplikowana
Eszeweria kwiat, gdy rośnie, lubi bardzo słoneczne i ciepłe stanowiska. Najlepiej postawić ją na parapecie okna wychodzącego na południe. Latem z powodzeniem można zanieść ją na zewnątrz, np. do ogrodu. Z kolei zimą, w okresie spoczynku, sukulent wymaga jasnego, ale chłodniejszego miejsca – odpowiednia będzie temperatura w granicach od 5 do 10 stopni Celsjusza.
Dla eszewerii najlepiej jest przygotować podłoże z ziemi przeznaczonej specjalnie dla sukulentów i kaktusów. Dobrze sprawdzi się tutaj również uniwersalna ziemia do roślin doniczkowych wraz z niewielką domieszką piasku.
Eszeweria – podlewanie wymagane jest tylko od czasu do czasu
Jako sukulent eszeweria magazynuje wodę w liściach. Częste nawadnianie rośliny nie jest więc potrzebne. Nie wymaga się również zraszania jej. Wiosną i latem dobrze jest podlewać ją dwa razy w miesiącu, a podczas upałów najlepiej raz na tydzień. Z kolei zimą wystarcza jej nawadnianie raz w miesiącu.
Echeverię należy podlewać tak, żeby ziemia zawsze była nieco wilgotna (górne 5–7 cm powinno przeschnąć między podlewaniami). Podczas wykonywania tej czynności trzeba być jednak ostrożnym i zwracać uwagę na to, żeby woda nie zatrzymała się na liściach ani między nimi. Wtedy może bowiem dojść do gnicia rośliny.
Eszeweria – rozmnażanie i przesadzanie najlepiej zaplanować na wiosnę
Z tego względu, że eszewerie rosną bardzo wolno, zaleca się przesadzanie młodych co 1–2 lata, a starszych raz na kilka lat. Najlepiej dokonywać tego w okresie wiosennym. Eszewerię łatwo jest rozmnożyć, a można to zrobić na dwa sposoby: za pomocą odciętych rozet liściowych albo poprzez sadzonki liściowe.
Rozety liściowe trzeba umieścić w płytkim pojemniku wypełnionym torfem oraz warstwą sterylnego piasku. To właśnie w nim należy umieścić rozety w ten sposób, żeby dolne liście były blisko podłoża. Powinny się ukorzenić w ciągu miesiąca – wtedy można je przesadzić do doniczki.
Z kolei sadzonki liściowe odkłada się w suche miejsce na 2 dni. Następnie kładzie się je na wierzchu podłoża przeznaczonego dla sukulentów. Po około 2 miesiącach powinny pojawić się nowe rośliny, które trzeba pozostawić aż do momentu, gdy macierzysty liść obumrze.
Eszeweria kwitnie zazwyczaj od lutego do kwietnia
Na tej roślinie mogą pojawić się kwiaty. Zwykle nie są one jednak szczególnie ozdobne i nie wyglądają zbyt atrakcyjnie. Wyjątkiem jest na przykład eszeweria setosa, która wypuszcza delikatne, pomarańczowe kwiaty. Zależnie od tego, jaki gatunek eszewerii posiadasz, możesz spodziewać się kwitnienia od lutego do kwietnia, chociaż niektóre odmiany kwitną wyłącznie latem albo też jesienią.
Porady Rośliniary 🌺
Jeśli marzy Ci się pięknie kwitnąca eszeweria, polecam gatunek Echeveria derenbergii. Późną zimą i latem wypuszcza on różowe łodyżki z żółto-pomarańczowymi kwiatami – wygląda wprost bajecznie! Inne odmiany, które ładnie kwitną, to Echeveria lauii i Echeveria setosa „Rundelli”. Pamiętaj, że do zakwitnięcia potrzebują dużo słońca i temperatur powyżej 20 stopni, poprzedzonych chłodniejszym okresem.
Eszewerię mogą zniszczyć choroby lub szkodniki
Może zdarzyć się tak, że twoją roślinę dopadnie choroba lub zaatakują ją szkodniki. Sukulent eszeweria może cierpieć na choroby wirusowe (objawem są na przykład żółtawo-zielone plamy) lub grzybowe (zgnilizna sucha lub korzeni oraz łodyg). Z kolei szkodnikami, które mogą się pojawić na roślinie, są m.in.:
- wełnowce – to najpopularniejszy szkodnik atakujący sukulenty; wyglądem przypomina wełnę;
- przędziorki – małe owady, których nie da się zauważyć gołym okiem; przez ich aktywność skóra rośliny korkowacieje i pojawiają się na niej brązowe plamki;
- mszyce – zdarza się, że atakują delikatne pędy.
Trzeba też pamiętać o tym, że eszeweria rośnie w górę, a więc naturalne jest, że po jakimś czasie jej liście będą opadać. Nie jest to objaw żadnej z chorób.
Eszeweria kolorowa – uważaj na to, jaką roślinę kupujesz
Czasami w sklepach, zwykle w okresie świąt, dostępne są eszewerie, które mogą cię zachęcać do kupna intensywnymi kolorami. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w naturze te rośliny nie mają złotych, srebrnych ani jaskrawych barw. Te, które możesz zobaczyć na sklepowych półkach, są po prostu pomalowane farbą. Farba blokuje dostęp do światła i tym samym utrudnia roślinom oddychanie, a także uszkadza ich strukturę. Nie warto więc ich kupować.
Eszeweria – kwiat, który dostaniesz w atrakcyjnej cenie
Eszewerie to wyjątkowo ozdobne rośliny, które znajdziesz w atrakcyjnych cenach. W zależności od gatunku koszt tego sukulenta kształtuje się od 8 do 50 złotych. Biorąc pod uwagę piękno tej rośliny, nie jest to wysoka cena.
Eszeweria to sukulent, mający kilka interesujących odmian. Jest niewielką rośliną, a więc bez większych problemów postawisz ją nawet małym mieszkaniu. Nie jest też szczególnie wymagająca, ale trzeba pamiętać o odpowiedniej temperaturze i rzadkim podlewaniu.
Najczęściej zadawane pytania
Co to znaczy eszeweria?
Eszeweria to rodzaj roślin z rodziny gruboszowatych, obejmujący 199 gatunków, z czego najwięcej występuje w Meksyku. Nazwa rodzajowa pochodzi od nazwiska Atanasio Echeverría y Godoy – był to 18-wieczny artysta i ilustrator botaniczny.
Jak kwitnie eszeweria?
Kwiaty eszewerii są drobne i rozmieszczone na sztywnej łodydze, która wznosi się wysoko ponad liście. Większość odmian kwitnie na żółto, pomarańczowo lub różowo.
Czy eszeweria jest trująca?
Nie, to roślinka całkowicie bezpieczna dla czworonogów i dzieci 😊 Będzie świetną ozdobą zwierzolubnego mieszkania, tak jak kalatea czy pieniążek.
Czy sukulenty lubią słońce?
Większość wprost uwielbia! W naturze rosną w warunkach zbliżonych do pustynnych. Nic nie osłania ich przed palącym słońcem, więc wykształciły naturalne mechanizmy obronne i dobrze znoszą letnią spiekotę.
Jak długo żyją sukulenty?
To zależy od gatunku. Eszeweria żyje co najmniej 3–4 lata, a niektóre odmiany potrafią przetrwać dekady. Te krócej żyjące łatwo rozmnażają się wegetatywnie, dzięki czemu nie musisz żegnać się z ulubioną roślinką.