Haworsja (Haworthia) należy do rodziny roślin złotogłowowatych, pochodzących z Afryki Południowej. Rodzaj ten obecnie liczy około 150 różnych gatunków. Największą ozdobą haworsji są jej spiczaste i mięsiste liście, które – w zależności od odmiany – przybierają różne kolory. Na liściach większości gatunków haworsji widoczne są białe brodawki, które tworzą zdobiące roślinę paski i kropki. Haworsja jest rośliną łatwą w uprawie i wymaga niewielu czynności pielęgnacyjnych, które poznasz już za chwilę!

Zapamiętaj!

 • Haworthia to rodzaj roślin sukulentowych, które często uprawia się w domach jako rośliny doniczkowe.
 • Haworsje wymagają umiarkowanego podlewania, najlepiej, kiedy gleba jest całkowicie sucha przed kolejnym podlaniem.
 • Rośliny te potrzebują jasnego, ale pośredniego światła, unikaj bezpośredniego nasłonecznienia.
 • Wymagają dobrze drenowanej ziemi, aby uniknąć nadmiernego zatrzymywania wilgoci, co może prowadzić do chorób i gniciu korzeni.
 • Haworsje dobrze rosną w temperaturze pokojowej, w okolicach 18-24 stopni Celsjusza.
 • Warto regularnie usuwać martwe liście i kwiaty, aby zachęcić roślinę do dalszego wzrostu.

Haworsja – odmiany

W uprawie domowej największą popularnością cieszą się następujące gatunki haworsji:

 • Haworthia attenuata haworsja wąskolistna, odmiana 'Enon’;
 • Haworthia cooperi;
 • Haworthia limifolia: 'Spider White’, 'Variegata’, 'Twister’;
 • Haworthia obtusa;
 • Haworthia fasciata: 'Big Band’, 'Alba’;
 • Haworthia pumila;
 • Haworthia retusa.

Haworsja – kwiat

W doniczkowej uprawie haworsji czasem pojawia się kwitnienie. Z rozety wyrasta biały, drobnolistny kwiat na długim pędzie. 

haworsja - kwiat

Haworsja – kwitnienie

Kwitnienie haworsji może odbywać się w różnych miesiącach. Najczęściej ma ono miejsce w czasie wiosny lub lata.

Haworsja – uprawa

podłożeprzepuszczalne
odczyn podłożaobojętny
stanowiskosłoneczne
temperaturalatem 20–25°C, zimą około 12–16°C

Haworsja – pielęgnacja

Haworsja ma niewielkie wymagania, toteż czynności pielęgnacyjne są znikome. Dowiedz się, jak podlewać i nawozić haworsję oraz kiedy ją przesadzać.

Haworsja – podlewanie

Haworsja jako sukulent wymaga bardzo oszczędnego podlewania. Należy to robić dopiero wtedy, gdy podłoże zdążyło już przeschnąć. W praktyce latem odbywa się to mniej więcej raz w tygodniu, jednak należy sprawdzić częstotliwość indywidualnie. Zimą, kiedy haworsja znajduje się w chłodniejszym pomieszczeniu, podlewa się ją raz w miesiącu.

Haworsja – nawożenie

Haworsje w czasie wiosny i lata należy regularnie nawozić niewielką dawką nawozu do kaktusów i sukulentów. Zimą należy zrezygnować z dokarmiania rośliny.

Haworsja – przesadzanie

Haworsję najlepiej przesadzać, kiedy doniczka jest za mała. Należy robić to w okresie wiosennym.

Haworsja – rozmnażanie

Haworsja bardzo szybko się rozrasta, w związku z czym łatwo ją rozmnażać. Najlepiej jednak robić to przy okazji wiosennego przesadzania. Wówczas należy oddzielić młode rośliny potomne i umieścić je w nowym pojemniku wypełnionym dobrze przepuszczalnym podłożem.

haworsja pielęgnacja

Haworsja – choroby 

Jeśli chodzi o podatność na choroby lub szkodniki, haworsja w tej kwestii jest bardzo odporna. Czasem jednak zdarzają się problemy w uprawie. Najczęstsze objawy to:

 • opadające, miękkie w dotyku liście haworsji – prawdopodobnie roślina stoi w zbyt ciemnym miejscu lub została przelana;
 • plamy na liściach haworsji i obumieranie rośliny mogą oznaczać chorobę grzybową. Jest to spowodowane przelaniem i zbyt wysoką wilgotnością powietrza. W takiej sytuacji należy usunąć porażone części rośliny, dokładnie ją osuszyć, umieścić w nowym, przepuszczalnym podłożu i wstrzymać się z podlewaniem. Można zastosować również preparat przeciw grzybom;
 • szkodniki żerujące na haworsji – najczęściej są to wełnowce. Wówczas należy usunąć owady za pomocą patyczka higienicznego nasączonego w roztworze wody i alkoholu.

Ciekawostka

Nazwa tej grupy niewielkich roślin pochodzi od nazwiska Adriana Hawortha, znanego kolekcjonera i eksperta w dziedzinie sukulentów, który odkrył je w Afryce Południowej.

Czy haworsja jest trująca?

Haworsje nie należą do roślin trujących. Należy jednak pamiętać, że rośliny te bywają często mylone z aloesem, który dla zwierząt domowych jest toksyczny. Jeśli więc nie masz pewności, którą roślinę faktycznie uprawiasz, nie ustawiaj jej w miejscu dostępnym dla kotów i psów.

czy haworsja jest trująca?

Haworsja – cena

Zastanawiasz się, ile kosztuje haworsja? Cena za roślinę to 15–30 zł. Roślina ta jest łatwo dostępna, można kupić ją w sklepach internetowych, kwiaciarniach, a nawet marketach budowlanych.

Haworsja – zastosowanie

Gatunki haworsji to rośliny o szerokim zastosowaniu. Pięknie prezentują się w pojedynczych doniczkach, ale także w kompozycjach kwiatowych. Możesz na przykład posadzić je z innymi sukulentami w dużych pojemnikach, aby stworzyć miniatury ogrodów. Haworsja sprawdzi się również w szklanych kulach, wazonach, słojach i kielichach, które są piękną dekoracją na stół. Wykorzystując haworsję, możesz tworzyć tematyczne kompozycje świąteczne.

Haworsja – podsumowanie

Ze względu na niewielkie wymagania i małe zapotrzebowanie na wodę haworsja okazuje się idealną rośliną dla osób zabieganych lub tych, którzy po prostu zapominają o podlewaniu kwiatów. Z tego powodu świetnie sprawdzi się jako prezent – zarówno w klasycznej doniczce, jak i w szklanej kompozycji. 

Ogromną zaletą haworsji jest jej bezpieczeństwo dla zwierząt domowych (o ile nie jest mylona z aloesem!). Haworsje są również bardzo odporne na choroby i szkodniki. Wielość gatunków haworsji i ich nietypowe ubarwienie sprawia, że są one chętnie kolekcjonowane przez miłośników sukulentów.

Często zadawane pytania

Co ile podlewać haworthię?

Haworthia to roślina sukulentowa, co oznacza, że ​​potrzebuje umiarkowanego podlewania. Zaleca się podlewanie haworthii, gdy górna warstwa gleby jest sucha w dotyku. W zależności od warunków wzrostu haworthia może wymagać podlewania co 7-14 dni.

Jak pielęgnować haworthię?

Haworthia to łatwa w uprawie roślina, która wymaga umiarkowanego podlewania i jasnego, ale pośredniego światła. Wymaga ona dobrze przepuszczalnej gleby, dlatego ważne jest, aby użyć mieszanki ziemi do sukulentów. Haworthia może być również nawożona raz na miesiąc w sezonie wegetacyjnym. Warto pamiętać, aby nie wystawiać haworthii na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, ponieważ może to spowodować oparzenia liści.

Czy haworthia kwitnie?

Tak, haworthia może kwitnąć. Kwiaty haworthii są małe i często mają kolor biały lub różowy. Wiele gatunków haworthii kwitnie latem.

Jak wygląda haworthia?

Haworthia to rodzaj rośliny sukulentowej, która ma charakterystyczne, mięsiste liście w kształcie lancetowatym lub okrągłym. Liście są zwykle koloru zielonego lub szarozielonego, ale niektóre gatunki mają liście z prążkami lub plamami. Haworthia ma także korzenie, które rosną płytko i nie potrzebują dużo miejsca.

Archiwum: marzec 2023