Aloes drzewiasty w pigułce 🌱

  • Miejscem pochodzenia aloesu drzewiastego jest południowa Afryka.
  • W warunkach naturalnych może on osiągnąć imponujący rozmiar 6 metrów, natomiast w domowej doniczce najprawdopodobniej nie przekroczy jednego metra. ✨
  • Roślina ta przebyła długą drogę do Polski, w której stała się jednym z najpopularniejszych hodowanych okazów doniczkowych.
  • Stosunkowo łatwa pielęgnacja, wiecznie zielony kolor i lecznicze właściwości – te cechy zapewniają jej szerokie grono miłośników. ✨

Aloes drzewiasty – uprawa w domowych warunkach

W naturalnym środowisku sukulent ten rośnie na suchych i piaszczystych terenach południowej Afryki i Półwyspu Arabskiego. W Polsce Aloe arborescens idealnie odnajdzie się na oknie z widokiem na wschód lub zachód. Latem możesz zapewniać mu wakacje na balkonie, natomiast w pozostałe pory roku trzymaj go w domowym zaciszu. 

Uprawa aloesu drzewiastego charakteryzuje się tym, że jest mało wymagająca. W okresie jesienno-zimowym podlewaj aloes za pomocą rozpylacza raz na 6 tygodni. W ciepłych miesiącach nawadniaj go, kiedy podłoże jest ewidentnie suche. Jeśli widzisz, że roślina ma nieco obkurczone liście, jest to moment na dostarczenie jej wody!

Aloes drzewiasty – pielęgnacja

Aloes drzewiasty uwielbia światło, dlatego dostęp do słońca jest bardzo ważny. Zimą sukulent dobrze znosi chłód – można go trzymać w pomieszczeniu, w którym jest od 8 do 12 stopni Celsjusza. Ważne, żeby nie wystawiać go w tym czasie na zewnątrz. 

W doniczce powinna znajdować się ziemia, charakteryzująca się przepuszczalnymi właściwościami. Na rynku dostępne są specjalne ziemie dla kaktusów i sukulentów. One sprawdzają się doskonale dla tego gatunku roślin. W pielęgnacji aloesu drzewiastego uwzględnij fakt, że trzeba będzie go często przesadzać. Aloes nie potrzebuje wiele, a rozrasta się naprawdę szybko.

Aloes drzewiasty – kwitnienie

W naturalnych warunkach kwiaty aloesu drzewiastego osiągają nawet pół metra. Kwiatostan jest imponujący, ponieważ składa się na niego mnóstwo pomarańczowych kwiatów w kształcie ruloników, które przy samej końcówce zachwycają czarną barwą. 

Kwitnienie aloesu drzewiastego następuje zimą. W Polsce ma to miejsce w styczniu/lutym. Dochodzi do tego jednak rzadko, ponieważ okaz ten po pierwsze musi być dojrzały, a po drugie potrzebuje do tego chłodu, żeby wiedział, że jest zima, czyli czas na wypuszczenie kwiatów. Niestety w ogrzewanych pomieszczeniach trudno o preferowane 10 stopni Celsjusza.

Aloes drzewiasty – przycinanie

Operację przycinania aloesu drzewiastego wykonuj wtedy, kiedy roślina choruje. Zauważysz to dzięki zmianie koloru liści z szarozielonego na brązowawy. Kiedy wykonasz nacięcie, postaw roślinę tak, żeby światło słoneczne do niej nie dochodziło. Dasz wtedy odpowiednią szansę aloesowi drzewiastemu na regenerację. Przycinanie wykonuje się również po to, żeby uzyskać drogocenny miąższ.

Aloes drzewiasty – właściwości

Aloes drzewiasty – rozmnażanie

Aloes drzewiasty duplikuje się poprzez odnóżki, które wkłada się do przepuszczalnej gleby. Istnieje również możliwość wyhodowania go z nasion, natomiast uzyskuje się je wtedy, kiedy roślina zakwitła i wydała owoce, a to w polskich warunkach zdarza się niezwykle rzadko. 

Jeśli akurat tobie przydarzy się taka sytuacja, to uzyskane nasiona możesz natychmiast wysiać na piaszczystej ziemi (czas działania jest tutaj bardzo ważny, nasiona tracą właściwości rozrodcze bardzo szybko po zebraniu). Rozmnażanie aloesu drzewiastego zaleca się na wiosnę.

Aloes drzewiasty – właściwości

Właściwości aloesu są bardzo liczne. Jest on bogaty w minerały, glikoproteidy, polisacharydy i aloeniny. Skład ten przydaje się w przypadku wielu schorzeń i dolegliwości. Sok z aloesu drzewiastego zawiera w sobie ponad 150 substancji czynnych. Przyspieszają one gojenie się ran, mają właściwości przeciwzapalne, bakteriobójcze i regeneracyjne dla błony śluzowej. Aloes drzewiasty odnajduje swoje zastosowanie także w kosmetologii. 

Aloes drzewiasty – właściwości

Drodzy Rośliniarze 🌱

Pamiętajcie, pomimo tak wielu, bo aż 150 substancji czynnych, aloes nie jest lekiem na całe zło. Jeśli wasze zmiany skórne są poważne, jak najszybciej skontaktujcie się z lekarzem.

Czy aloes drzewiasty jest jadalny?

Z miąższu aloesu drzewiastego można produkować takie przetwory, jak: wino aloesowe, napar aloesowy czy nalewka aloesowa. Nie jest zalecane spożywanie nieprzygotowanego do tego miąższu. Ponadto należy pamiętać, że roślinę tę należy obierać, bo jej zewnętrzna część nie jest przystosowana dla ludzkiego organizmu. Jest ona także trująca dla psów i kotów!

Aloes drzewiasty może stać się twoim przyjacielem!

Roślina ta jak najbardziej odnajdzie się w polskich warunkach. Cena aloesu jest niewielka, bo można znaleźć jego piękne okazy już za 20 złotych. Nie jest to wymagająca roślina, dlatego będzie idealna dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z pielęgnacją roślin. Aloes drzewiasty to zarówno piękna dekoracja, jak i opcja użytkowa! 

Aloes jest mało wymagający w pielęgnacji, więc doskonale sprawdzi się, jeśli masz problem z hodowlą roślin. Dodatkowo jest świetną ozdobą każdego pomieszczenia i posiada właściwości lecznicze. Już dziś dokonaj zakupu i odmień wygląd swojego wnętrza! 

Najczęściej zadawane pytania

Aloes drzewiasty – właściwości

Czy aloes drzewiasty jest trujący?

Tak! Surowy miąższ nie jest co prawda trujący, ale może nam przysporzyć ból brzucha. Skórka aloesu drzewiastego jest trująca dla ludzi i zwierząt.

Jak wykorzystać aloes drzewiasty?

Aloes drzewiasty, a właściwie jego miąższ można wykorzystać w napojach i alkoholach. Można go też stosować na skórę, włosy i oparzenia. 

Jak dbać o aloes drzewiasty?

Aloes drzewiasty najlepiej rośnie, jeśli się mu nie przeszkadza 😉 Podlewaj go rzadko, i dopilnuj aby miał dużo słońca (wschodniego lub zachodniego!). Należy też ucinać chore lub zbrązowiałe części rośliny. 

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023