Zapamiętaj!
- Pieniążek (Pilea peperomioides) pochodzi z Chin i wyróżnia się okrągłymi liśćmi, które przypominają monety lub talerzyki 🪙
- Potrzebuje piaszczystego podłoża i jasnego stanowiska z rozproszonym światłem 🌱⛅
- Aby wspomóc jego wzrost, przesadzaj go co kilkanaście miesięcy 🪴
- Zamiast podlewać pieniążka, nalewaj wody na podstawkę pod jego doniczką, gdy gleba przeschnie 💧
- Rozmnażanie pieniążka jest proste – brytyjscy hobbyści rozprzestrzeniali go między sobą, na długo zanim botanicy sklasyfikowali roślinę! 🪴
- Co jakiś czas obracaj doniczkę, aby roślina rozwijała się równomiernie z każdej strony 🪴
- Nie przycinaj pieniążka, chyba że zamierzasz go rozmnożyć ✂️
- Przecieraj liście z kurzu i uważaj na choroby i szkodniki ⚠️
Pieniążek to roślina, która otrzymała mnóstwo pospolitych nazw. Niektórzy nazywają ją rośliną naleśnikową, a inni z kolei rośliną UFO. Wszystko to za sprawą niezwykłego kształtu jej liści. Sprawdź, czy będzie to kwiat odpowiedni dla ciebie.
Pieniążek – jak wygląda ta roślina?
Charakterystycznym elementem pieniążka są jego okrągłe i płaskie liście, które przypominają monety. Ich średnica może osiągnąć nawet 10 centymetrów. Ta roślina to ciemnozielony sukulent, który zwykle dorasta maksymalnie do 30 centymetrów wysokości. Jej łodyżki są długie i wiotkie, a z tego względu, że rosną w górę, pieniążek wyjątkowo dobrze wygląda, jeśli dobrana jest do niego elegancka donica.
Pieniążek – roślina, która potrzebuje piaszczystego podłoża
Pieniążek (Pilea peperomioides) rośnie najlepiej, jeśli zapewni mu się odpowiednie podłoże. Dobrym wyborem będzie tutaj to piaszczyste oraz przepuszczalne, mające też obowiązkową warstwę drenażu. Można do niego dodać rozdrobnioną korę, piasek czy perlit. To wszystko po to, żeby korzenie nie tylko nie były narażone na nadmierne nawodnienie, ale też by miały dostęp do powietrza. Idealnie będzie dobrać też donicę wykonaną z gliny, bądź ceramiczną.
Trzeba pamiętać, żeby zapewnić pieniążkowi jasne miejsce, ale jednocześnie takie, które nie spowoduje na jego liściach poparzenia od nadmiernej ekspozycji na słońce.
Kwiat pieniążek – jak wygląda sadzenie i uprawa?
Podczas sadzenia pieniążka nie należy wypełniać całej donicy glebą. Najpierw najlepiej jest nasypać jej, zapełniając mniej niż połowę pojemnika. Wtedy należy wsadzić sadzonkę, a później stopniowo dosypywać ziemi, ugniatając ją delikatnie. Sama doniczka nie powinna być zbyt duża. Idealnym wyborem jest dopasowana do wielkości korzeni rośliny. Podczas przesadzania pieniążka zaleca się z kolei opłukiwać jego korzenie, a następnie lekko osuszyć przed zasadzeniem. Przesadzanie rośliny co kilkanaście miesięcy będzie stymulowało jej wzrost.
Pilea peperomioides – uprawa tej rośliny to także właściwe nawadnianie
Pieniążek jest sukulentem, a więc jak przystało na tego typu rośliny, nie wymaga częstego nawadniania. Podlewać go należy dopiero wtedy, gdy podłoże jest już przeschnięte. Trzeba bardzo uważać, żeby nie zalać pieniążka, ponieważ wtedy jego korzenie zgniją.
Najlepszym rozwiązaniem, zamiast tradycyjnego podlewania, jest pozostawienie wody na spodku. W ten sposób roślina sama zdecyduje, jak bardzo musi się nawodnić. W miesiącach letnich warto dodatkowo odżywić roślinę za pomocą uniwersalnego nawozu.
Rozmnażanie pieniążka nie jest trudne
Pilea pieniążek to roślina, którą rozmnożyć jest bardzo łatwo. Można to zrobić na dwa sposoby: za pomocą sadzonki z nowych roślin oraz poprzez sadzonki pędowe. Korzystając z pierwszej metody, trzeba ostrożnie odciąć nową roślinę, która pojawia się w okolicy łodygi pieniążka.
Przy wykonywaniu tej czynności upewnij się, że używasz czystego i ostrego noża, w przeciwnym wypadku możesz zaszkodzić roślinie. Sadzonka powinna zostać umieszczona na kilka dni w wodzie, a gdy już wypuści korzenie – zasadzona w doniczce. Jeśli z kolei chodzi o drugi sposób, to najlepiej jest takie sadzonki pobrać wczesną wiosną. Trzeba je umieścić w wilgotnej glebie i poczekać, aż wypuszczą korzenie.
Kwiat pieniążek – pielęgnacja tej rośliny nie jest skomplikowana
Dbanie o pieniążka nie należy do trudnych czynności. Warto jednak pamiętać o kilku bardzo istotnych zasadach. Przede wszystkim, mając tę roślinę w domu, należy od czasu do czasu obracać jego donicę. Dzięki temu będzie równomiernie rozwinięta z każdej strony, a co za tym idzie – będzie się lepiej prezentowała.
Trzeba unikać przycinania tej rośliny, ponieważ źle na to reaguje. Nie można zapominać o regularnym przecieraniu jej liści z kurzu. W ten sposób nie tylko będzie czysta, ale też znacznie lepiej pobierze promienie słoneczne.
Pieniążek – na jakie choroby może zapaść?
Pieniążek nie należy do roślin, które często atakowane są przez choroby. Jeśli już się to zdarzy, jest to najczęściej wynik nieprawidłowej uprawy lub pielęgnacji. Jednym z objawów choroby grzybowej są np. brązowe plamy, pojawiające się na liściach. W uratowaniu rośliny pomoże pozbycie się zakażonych liści. Na powierzchni roślin, które są zbyt często i mocno nawadniane, pojawić może się także pleśń szara.
Które ze szkodników mogą zaatakować pieniążka?
Szkodnikiem, który często atakuje pieniążki, jest wełnowiec. Jeśli zauważyłeś na roślinie niewielkie białe szkodniki przypominające kawałki waty, to prawdopodobnie są właśnie one. Najczęściej pojawiają się w miejscach, w których powietrze jest suche. Jeżeli spostrzeżesz z kolei, że liście pieniążka stają się żółte i więdną, przyjrzyj się roślinie bardzo dokładnie, bo może to oznaczać, że została ona zaatakowana przez mszyce.
Kwiat pieniążek – cena tej rośliny nie jest wygórowana
Pieniążek jest znaną rośliną, ale mimo to nie jest wcale łatwo go zdobyć. To wszystko dlatego, że sadzonki nie wyglądają zbyt zachęcająco, przez to też rzadko można je zobaczyć w sklepach stacjonarnych. W poszukiwaniu tej rośliny lepiej więc przejrzeć oferty sklepów internetowych. Tam często można ją spotkać w atrakcyjnej cenie. Nabycie pieniążka to koszt około 30 złotych.
Niesamowita historia pieniążka 🔍
Czy wiesz, że pieniążek po raz pierwszy pojawił się w Europie w 1946 roku? Z Chin (a dokładniej z Junnanu) przywiózł go norweski misjonarz, Agnar Espegren. Roślinka rozprzestrzeniła się najpierw w Skandynawii, a następnie w Wielkiej Brytanii – kolekcjonerzy rozmnażali ją i przekazywali między sobą. W Anglii znana była jako „roślina przyjaźni” lub „roślina podaj-dalej”.
Tymczasem botanicy nie mieli pojęcia, co to za gatunek – do zidentyfikowania rośliny potrzebowali kwiatów, które nie pojawiały się w warunkach domowych. W latach 70. szwedzka telewizja pokazała pieniążek z prośbą do widzów, aby pomogli go rozpoznać. W ten sposób badacze dotarli do informacji, że roślina przybyła najpierw do Norwegii za sprawą wspomnianego wcześniej misjonarza powracającego z Chin. Botanicy udali się następnie do ojczyzny pieniążka, aby dowiedzieć się więcej o tajemniczej, lecz jakże popularnej roślinie!
Źródło: http://www.wildchicken.com/nature/garden/ga008_a_chinese_puzzle.htm
Pieniążek to niezwykła roślina. Jej okrągłe i płaskie liście pewnością zrobią wrażenie na każdym odwiedzającym twój dom. Jeśli dobierzesz jej odpowiednią doniczkę, będzie prezentować się niezwykle elegancko. Jest to roślina, która może ozdabiać twoje mieszkanie przez długi czas, pod warunkiem, że właściwie o nią zadbasz. Istotne w uprawie pieniążka jest to, żeby nie przesadzić z podlewaniem oraz wybrać mu takie miejsce, w którym słońce nie poparzy jego wyjątkowo delikatnych liści.
Najczęściej zadawane pytania
Jak często podlewać kwiatek pieniążek?
Nawadniaj pieniążek, gdy ziemia będzie sucha w dotyku – raz na kilka dni lub trochę rzadziej. Tę roślinkę bardzo łatwo przelać, bo jest sukulentem. Lepiej znosi lekkie przesuszenie.
Jak kwitnie kwiat pieniążek?
W domowej uprawie rzadko spotyka się kwiaty pieniążka. To niepozorne, zielonkawe lub żółtawe kwiatki na długich łodygach. Przypominają nieco przywrotnik, ale są mniej gęste.
Czy pieniążek jest trujący?
Dobra wiadomość – pieniążek jest nieszkodliwy dla zwierząt domowych. Jeśli masz kota, który lubi podgryzać rośliny, pilea to bezpieczny wybór!
Co lubi pieniążek?
Pieniążek lubi mieć stale wilgotną, ale nie mokrą ziemię. Przepada też za rozproszonym światłem, przesadzaniem i okazjonalnym zraszaniem liści 🌧️
Dlaczego pieniążek marnieje?
Pieniążki najczęściej marnieją na skutek zbyt obfitego podlewania. Ich korzenie są podatne na gnicie, co prowadzi do obumierania rośliny.