Salicornia europaea to roślina jednoroczna, która często znajduje zastosowanie w kuchni. Można uprawiać ją jako okaz doniczkowy w mieszkaniu albo na balkonie, a swoim wyglądem przypomina skrzyp. Soliród bywa nazywany też morskim szparagiem, ponieważ smakuje bardzo podobnie jak to warzywo, zwłaszcza po zblanszowaniu. Możesz samodzielnie hodować soliród, ale ziele znajdziesz także w ekologicznych delikatesach i zielarskich sklepach internetowych. Przekonaj się, że świetnie smakuje jako dodatek do sałatek, makaronów lub risotto. Z czym najlepiej się komponuje?
Morski szparag – cechy charakterystyczne
Soliród wytwarza mięsiste, nagie i i zaokrąglone w przekroju ciemnozielone pędy. W nieznacznej ilości wyrastają na jego gałązkach drobne listki. W miesiącach jesiennych, jak wiele innych sukulentów, i ten przebarwia się na brązowo i czerwono. Ten gatunek rośliny kwitnie od sierpnia do września. Wtedy na szczytach pędów można dostrzec niewielkie różowe kwiaty.
Soliród – uprawa i pielęgnacja
Uprawa doniczkowa solirodka zielonego nie jest łatwa i nie zawsze się udaje. Można się jednak o nią pokusić i wyhodować atrakcyjne zielone pędy do wykorzystania podczas gotowania. Pamiętaj wówczas, że Salicornia europaea to gatunek, który upodobał sobie słońce i lekką, żyzną glebę o wysokiej przepuszczalności. Nie da się jednoznacznie określić jego wymagań uprawowych ze względu na rzadkość występowania, jednak wiadomo, że jeśli twój okaz zacznie marnieć, możesz do podlewania wykorzystać słoną wodę, bo tak nawadnia się w środowisku naturalnym. Nie osiąga więcej niż 30 cm wysokości.
Soliród bardzo dobrze czuje się na terenach podmokłych, zwłaszcza moczarach. Duże skupiska tego gatunku w Europie spotkać można na terenie Francji i Wielkiej Brytanii w okolicy morza. Dlatego w tamtych krajach cieszy się dużą popularnością jako dodatek do potraw rybnych i owoców morza.
Soliród zielny. Roślina do sałatek i nie tylko
Soliród to roślina jadalna i słonym smaku. Zawiera w sobie bogate pokłady witamin i minerałów, jak np.:
- witamina A;
- witamina C;
- fosfor;
- sód;
- potas;
- magnez;
- wapń;
- żelazo.
Soliród doskonale smakuje na surowo. Wtedy jest chrupiący i w smaku przypomina trawę. Można go także poddać obróbce termicznej, np. podsmażać. Zmniejszy się wówczas jego słoność i stanie się bardziej maślany. Z uwagi na to, że po zblanszowaniu sukulent ten przypomina szparagi, nazywa się go morskim lub nadmorskim szparagiem.
Solirodek zielny. Do czego go dodawać?
Gatunek ten jako ziele najlepiej smakuje z dodatkiem czosnku, boczku. Można go dodawać do sałatek razem z ziemniakami, pomidorami czy rzodkiewkami. Co więcej, to roślina nadające się na marynatę. Jeśli chcesz stworzyć na jego bazie przetwory, połącz go z:
- kminkiem;
- lubczykiem;
- selerem naciowym;
- koprem włoskim.
Taką mieszankę możesz wykorzystać do ogórków i w kilka dni uzyskać smaczne pikle doskonale podkreślające smak np. pieczonej jagnięciny, steków czy serów.
Przetworzony soliród należy przechowywać w lodówce, jednak nie dłużej niż dwa tygodnie. Z każdym dniem będzie jednak stopniowo tracił swoje walory smakowe. Jeśli zblanszowałeś roślinę, możesz ją nawet zamrażać i przechowywać w takiej temperaturze przez około 2 miesiące.
Ciekawy przepis z solirodem
To ziele wyśmienicie smakuje także zasmażane w cieście. Wystarczy utrzeć żółtko z mąką i polać masę oliwą. Następnie dodać do niej sól, pieprz oraz 100 ml wody. Do takiej mieszanki należy dodać dobrze ubite białko. W takim cieście zanurzaj soliród, a następnie smaż na rozgrzanej patelni przez ok. 4 minuty.
Innym ciekawy pomysłem może być omlet z dodatkiem sukulentu. Wówczas kawałki solirodu należy wymieszać z ubitymi jajkami i podsmażać z dwóch stron do momentu, gdy jajka się zetną, a roślina będzie chrupiąca.
Choć uprawa solirodu nie należy do najprostszych, można spróbować wyhodować własny ezgemplarz w niewielkiej doniczce, a później wykorzystywać jako dodatek podczas gotowania. Początkowo jego trawiasty posmak może zniechęcać, jednak warto docenić go jako składnik sałatek i innych potraw ze względu na wiele właściwości odżywczych, jakie wykazuje. To niskokaloryczny składnik wzmacniający smak potraw, ale także korzystnie wpływający na nasze zdrowie. Może skutecznie złagodzić objawy m.in. problemów w trawieniem, pracą jelit czy nieprawidłowym ciśnieniem krwi.