Zapamiętaj!
- Wilczomlecz mleczny to niska roślina przypominająca kaktus – osiąga 60 cm wysokości i ma postać szerokiego grzebienia 🌵
- Odmianę „Cristata” można dostać w polskich sklepach za ok. 50 zł 🌵
- Najlepiej rośnie na jasnym stanowisku, ale nie stawiaj go bezpośrednio na słońcu, bo mogą się pojawić przebarwienia ☀️
- Optymalna temperatura dla wilczomlecza wynosi 21°C 🌡️
- Jeśli chcesz go przesadzić, wybierz ziemię dla kaktusów i sukulentów, albo wymieszaj ziemię uniwersalną z piaskiem lub żwirem 🌱
- Latem podlewaj wilczomlecz raz w tygodniu, wiosną i jesienią raz na 3 tygodnie, a zimą raz na 2 miesiące 💧
- To trująca roślina – jej biały sok (lateks) działa drażniąco na skórę. Zanim podzielisz lub przesadzisz wilczomlecz, załóż rękawiczki!
Wilczomlecz mleczny (Euphorbia lactea) to roślina z rodziny wilczomleczowatych. Rodzaj wilczomleczy jest bardzo zróżnicowany. Należy do niego około 2000 gatunków, w tym wilczomlecz nadobny, czyli popularna gwiazda betlejemska. Sam wilczomlecz mleczny z wyglądu przypomina kaktus. Skojarzenie jest prawidłowe, ponieważ obie te rośliny są sukulentami. Gromadzą wodę w swoich grubych pędach. Wilczomlecz mleczny pochodzi z Azji, a najwięcej rośnie go w Indiach. W uprawie doniczkowej rozpowszechniona jest jego niezwykle ozdobna odmiana „Cristata”.
Jak wygląda wilczomlecz mleczny?
W naturze roślina dorasta nawet do 5 metrów wysokości i ma krzewiasty pokrój. Najczęściej spotykana w Polsce odmiana „Cristata” dorasta jednak jedynie do 60 cm. Dostępne w sklepach rośliny są jeszcze mniejsze i może minąć sporo czasu, zanim urosną do choćby połowy tej wysokości.
Wilczomlecz mleczny „Cristata” ma kształt pofalowanego grzebienia, z którego szczytu wyrastają drobne kolce. W sklepach odmiana dostępna jest w różnych kolorach. Bywa biała, różowa, żółta, a nawet wzorzysta, natomiast w naturze wilczomlecz mleczny jest zielony. W sklepach bardzo często sprzedawany jest na „nóżce” z innej rośliny ze swojego rodzaju. W ten sposób uzyskany zostaje efekt kolorowego liścia z zieloną szypułką.
Wilczomlecz mleczny – uprawa
Wilczomlecz mleczny w doniczce najlepiej odnajdzie się w miejscu jasnym, ale nie narażonym bezpośrednio na działanie promieni słonecznych. Mogą one poparzyć roślinę, co objawia się powstawaniem na niej brązowych plam. Zbyt ciemne miejsce może zaś powodować marnienie rośliny. Wilczomlecz mleczny jest tolerancyjny, jeśli chodzi o temperaturę. Odnajdzie się w zakresie między 13°C a 35°C. Najlepiej jednak będzie się rozwijać w pomieszczeniu o temperaturze około 21°C. Zabić go za to może narażanie na nagłe zmiany ciepłoty otoczenia.
Dla wilczomlecza mlecznego odpowiednie jest podłoże uniwersalne z domieszką piasku lub żwiru albo ziemia do sukulentów i kaktusów.
Wilczomlecz mleczny – pielęgnacja
Roślina jest prawie równie bezobsługowa co kaktusy, ale wymaga nieco więcej wody. Po całkowitym przeschnięciu gleby należy podlać ją umiarkowaną ilością wody. W czasie letnich upałów będzie to raz w tygodniu, a wiosną i jesienią raz na około 3 tygodnie. Zimą robi się to jeszcze rzadziej, nawet raz na dwa miesiące.
Do podlewania należy używać przegotowanej i odstanej wody. Pielęgnację dobrze jest uzupełnić o nawożenie. Należy użyć nawozu do kaktusów w niewielkich dawkach, natomiast zimą rośliny należy zaprzestać tych zabiegów. Rośnie ona wolno, ale raz na 3–4 lata wilczomlecz mleczny dobrze jest przesadzić.
Wilczomlecz mleczny – rozmnażanie
Wilczomlecz mleczny można rozmnożyć przez jego podzielenie. Trzeba zrobić to ostrym nożem. Roślina dość wrażliwa, dlatego rany po cięciu mogą goić się nawet kilka tygodni. Dopiero kiedy ślady w odciętych fragmentach rośliny zabliźnią się, można wsadzić je do wilgotnego podłoża. Podlewaj sadzonki dopiero po ich ukorzenieniu się.
Redakcja radzi 💬
Rozmnażanie wilczomleczy to świetny sposób, by zaoszczędzić pieniądze na kolejnych okazach. Jeśli podoba Ci się roślinka, którą już masz, wystarczy odciąć kawałek grzebienia i zrobić „nóżkę” z innego przedstawiciela wilczomleczowatych. Gdy grzebień się rozrośnie, roślinkę możesz wręczyć komuś w prezencie lub rozmnażać dalej!
Czy wilczomlecz mleczny jest trujący?
Z ran po cięciu wilczomlecza wycieknie biały, gęsty sok. Działa on mocno drażniąco na skórę i błony śluzowe człowieka, dlatego zarówno przesadzanie, jak i podział rośliny należy przeprowadzać w rękawiczkach. Po skończonej pracy najlepiej umyć ręce wodą z mydłem.
Wilczomlecz mleczny – cena
W handlu wilczomlecz mleczny jest jeszcze dość rzadko spotykany w sklepach w Polsce. Można go znaleźć w większych marketach budowlanych. Dostępny jest też w niektórych sklepach internetowych. Cena jednego okazu to kilkadziesiąt złotych, co jest dosyć wysoką kwotą jak na roślinę tak niewielkich rozmiarów.
Wilczomlecz mleczny to efektownie wyglądający i łatwy w uprawie sukulent. To dość oryginalna roślina, która jeszcze nie rozpowszechniła się szeroko w Polsce. Może więc okazać się całkiem oryginalnym prezentem.
Najczęściej zadawane pytania
Kiedy przyciąć wilczomlecz?
Nie należy przycinać wilczomlecza mlecznego, chyba że chcesz otrzymać z niego kolejną roślinę lub zmusić go do rozgałęzienia. Inaczej postępujemy z wilczomleczem pstrym, który rzeczywiście przycina się nisko, kiedy przekwitnie. Gatunek, o którym piszemy tutaj, ma na to zbyt grubą łodygę i źle znosi przycinanie – potrzebuje sporo czasu, by się zagoić.
Czy wilczomlecz szybko rośnie?
To zależy od gatunku. Przykładowo, wilczomlecz trójżebrowy potrafi osiągnąć 2 metry wysokości i rośnie błyskawicznie. Natomiast wilczomlecz mleczny to – w warunkach domowych – niska roślina. Jeśli kupisz okaz o wysokości 20–30 cm, w ciągu kilku lat urośnie do 60 cm.
Czy wilczomlecz jest trujący dla kota?
Rośliny z rodzaju Euphorbia są trujące dla ludzi i zwierząt domowych. Ich lateks drażni skórę i błony śluzowe. Kolce zniechęcają zwierzęta do podgryzania kaktusów i sukulentów, ale nie zawsze odstraszają je całkowicie. Jeśli masz w domu mruczka, trzymaj tę roślinę poza jego zasięgiem!
Jak przezimować wilczomlecz?
Zimą przenieś wilczomlecz mleczny do nieco chłodniejszego pomieszczenia – ok. 13–15°C – i ogranicz podlewanie. Nie używaj w tym czasie nawozu.
Jak uratować wilczomlecz?
Jeśli korzenie Twojego wilczomlecza mlecznego zgniły od nadmiaru wody, możesz uratować roślinę, odcinając zdrową łodygę. Zamocz ją w ciepłej wodzie, pozostaw ranę do przeschnięcia, a następnie umieść sadzonkę w ukorzeniaczu.
Czy wilczomlecz kwitnie?
W warunkach domowych wilczomlecze mleczne bardzo rzadko zakwitają. Ich niepozorne kwiaty są różowe lub fioletowe.