Zapamiętaj!

  • Sedum burrito to sukulent – podlewaj go dopiero wtedy, gdy podłoże wyschnie 💧
  • Potrzebuje przepuszczalnego podłoża, przeznaczonego dla sukulentów i kaktusów 🌵
  • Dużo słońca to podstawa w jego uprawie – jeśli w pokoju jest ciemno, doświetlaj burrito sztucznie ☀️
  • Sedum burrito rzadko zakwita w polskim klimacie, ale jest to możliwe przy odpowiednich warunkach 🌸
  • Możesz rozmnożyć tę roślinę z uciętego lub oberwanego liścia ✂️

Sedum burrito to sukulent pochodzący z Meksyku. W naturze rośnie pomiędzy skałami, z których efektownie się wyłania. Jego soczyste liście, które stanowią przepiękną ozdobę, świetnie sobie radzą z magazynowaniem wody. Z tej przyczyny roślina ta dobrze znosi dłuższy czas bez podlewania. Jest to opcja dla tych, którzy mają kłopot z regularnym nawadnianiem roślin. Jest duża szansa, że burrito będzie się czuło z nimi bardzo dobrze!

Sedum burrito – uprawa

W uprawie Sedum burrito ważne jest zapewnienie odpowiedniego podłoża. Powinno być ono przepuszczalne. Mieszanka ziemi specjalna dla sukulentów i kaktusów dobrze się sprawdzi. Do gleby można czasem dodać nawozu, ale tylko w czasie wegetacyjnym. Zimą roślina ma czas spoczynku. Bardzo podobnych warunków w uprawie wymaga rozchodnik morgana. Te dwa gatunki wyglądają niemal tak samo i bardzo łatwo je pomylić.

Sedum burrito – uprawa

Sedum burrito – podlewanie, temperatura i stanowisko

Sukulent burrito kwiat doniczkowy najlepiej czuje się, kiedy jest podlewany rzadko. Poczekaj do momentu, aż gleba w doniczce przeschnie. Burrito to roślina, która uwielbia słońce! W jasnym pomieszczeniu będzie najlepiej rosnąć, a jego piękne mięsiste liście nabiorą gęstości. Jeśli nie masz odpowiednich warunków naturalnych, możesz zastosować sztuczne doświetlanie.

Rozchodnik walcowaty latem nie jest wymagający co do temperatury, z kolei zimą należy mu zapewnić minimum 10 stopni Celsjusza. Podczas upałów warto wietrzyć pokój, w którym stoi burrito.

Sedum burrito – jak wygląda kwitnienie?

Jeśli zapewnisz tej roślinie dobre oświetlenie i odpowiednią temperaturę, to jest szansa, że doniczkowy Sedum wypuści kwiat. Dzieje się to jednak naprawdę rzadko. W polskich warunkach nie jest łatwo o to, żeby meksykański sukulent zakwitł. Roślina musi być w pełni dojrzała, młode okazy nie będą miały możliwości zakwitnienia.

Kwiat Sedum burrito jest delikatny i mały. Jego kolor może być biały lub czerwony. Wygląda przepięknie i niezwykle uroczo na tle mięsistych walcowatych liści, ale niestety w Polsce jest rzadkim widokiem.

Opinia Redakcji 💬

Jeśli podobają Ci się nietypowe kwiaty Sedum burrito, warto o nie zawalczyć! Nie zniechęcaj się niedoskonałym klimatem – spróbuj stworzyć Meksyk w swoim domu. W zimie pozwól, aby temperatura spadła do ok. 13°C i ogranicz podlewanie, tak aby podłoże Sedum było cały czas lekko przesuszone. Po takim zimowaniu roślina ma szansę zakwitnąć na wiosnę, choć nie musi. Powodzenia!

Jak rozmnożyć rozchodnik Sedum burrito?

Rozchodnik Sedum burrito łatwo jest rozmnożyć z liścia. Za pomocą ostrego narzędzia oberwij listek rośliny, po czym połóż w pojemniczku z ziemią. Nie musi być jej wiele, rozchodnik burrito ma łatwość w ukorzenianiu się! Młodym egzemplarzom należy dostarczać wodę poprzez codzienne spryskiwanie. Stanowisko, w którym będziesz przeprowadzać akcję rozmnażania, powinno być oczywiście nasłonecznione!

Sedum burrito – jakie choroby go spotykają?

Sukulent ten nie bez przyczyny nazywany jest żelaznym! Raczej nie choruje. Jego ewentualne dolegliwości w większości przypadków wynikają z błędów pielęgnacyjnych. Przelanie to najczęstszy problem Sedum burrito. Może ono doprowadzić do gnicia korzeni i infekcji grzybiczych.

Sedum burrito – jakie choroby go spotykają?

Sedum burrito – podsumowanie najważniejszych informacji

Sedum burrito jest ciekawą rośliną, którą można wyeksponować poprzez zwisające stanowisko. Makramy i koszyczki będą odpowiednim miejscem dla tego sukulentowego zjawiska. Ponadto rozchodnik walcowaty jest bezpieczny dla psów i kotów, dzięki czemu nie musisz się martwić o swoich futrzastych podopiecznych. Jeśli marzysz o roślinie, która z żelazną wytrzymałością znosi zapominalstwo w podlewaniu – Sedum burrito jest idealny dla ciebie!

Najczęściej zadawane pytania

Najczęściej zadawane pytania

Jaka ziemia do Sedum burrito?

Ziemia do kaktusów będzie najlepsza. Jeśli nie masz jej pod ręką, możesz wymieszać ziemię ogrodową z torfem i wermikulitem lub grysem akwarystycznym. Dzięki temu będzie odpowiednio przepuszczalna dla sukulentów.

Jak przycinać Sedum burrito?

Nie trzeba przycinać Sedum burrito, chyba że odpadło kilka liści i została smutna, goła łodyga ☹️ W takim wypadku możesz ją odciąć ostrym sekatorem, tuż nad zdrowym liściem. Możesz także odcinać same listki, aby je ukorzenić i otrzymać nowe rośliny.

Czy Sedum burrito jest trujące?

Na szczęście nie! Ta roślinka jest całkowicie bezpieczna dla zwierząt domowych i ludzi.

Jak uratować Sedum burrito?

Jeśli Twój rozciągnik nie wygląda najlepiej, rozmnóż go! Ze smutnych, zwisających łodyżek możesz otrzymać zgrabne i silne rośliny. Wystarczy odciąć kawałek łodygi, usunąć dolne liście i zasadzić w nowej doniczce. Przyciętą roślinkę zachęci to z kolei do wypuszczania nowych pędów poziomych.

Kiedy można przesadzać rozchodniki?

Najlepiej robić to w lipcu – w środku lata sukulenty mają najlepsze warunki do wzrostu.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023