Zapamiętaj!

  • Mulenbekia to pnącze, które świetnie spisuje się jako zwisająca roślina doniczkowa 🌱
  • Listki mulenbekii są drobne (do centymetra średnicy), a jej pędy – wytrzymałe i splątane, dzięki czemu roślina sprawdza się w aranżacjach 💐
  • Zasadź ją w lekkiej ziemi dla roślin wilgociolubnych.
  • Mulenbekia potrzebuje dużo słońca i powietrza o wilgotności minimum 70%. Postaw ją na oknie południowym obok miseczki z wodą i keramzytem, a będzie zadowolona! ☀️💧
  • Podlewaj roślinę kilka razy w tygodniu i aplikuj nawóz od wiosny do jesieni.
  • Podgryzanie mulenbekii może zaszkodzić zwierzętom domowym ⚠️

Jeśli kochasz styl boho lub bliskie są ci australijskie plaże oraz klimat surfingu, mulenbekia (Muehlenbeckia) to idealny wybór na roślinę doniczkową! To jeden z najpiękniejszych przedstawicieli rodziny rdestowatych, który liczy sobie aż 23 gatunki! Ażurowe pnącze ozdobi twój salon, a w upalne lato również odwdzięczy się delikatnym zacienieniem. Jak dbać o mulenbekię? Dowiedz się, w jaki sposób ją uprawiać, pielęgnować i podlewać, aby zdobiła domowe parapety. W jakich miejscach będzie prezentować się najlepiej? Zobacz, o czym musisz pamiętać, gdy oprócz roślin w domu masz także czworonogi. Przeczytaj!

Mulenbekia – roślina prosto z Australii

Mimo że mulenbekia porasta także Amerykę Południową, najczęściej w naturalnych warunkach można spotkać ją w Australii i Nowej Zelandii. Ma tam bardzo duży wpływ na środowisko, ponieważ stabilizuje wydmy! Jest rośliną okrywową, ale może być też pnączem, jeśli tylko trafi na odpowiednie podpory. Dorasta do 5 metrów, choć to nie wysokość ma w jej przypadku znaczenie. Ważne jest to, że tworzy bardzo poplątane struktury, które chronią przed ostrym wiatrem. Jest też świetnym schronieniem dla wielu drobnych zwierząt, które żyją na australijskich plażach.

Listki mulenbekii

Jednak tym, co najbardziej urzeka miłośników pnączy, są okrągłe listki mulenbekii. Są one bowiem malutkie i delikatne. Maksymalnie osiągają 1 centymetr średnicy. Wyrastają z bardzo rozgałęzionych pędów. O tych ostatnich powiemy za chwilę.

Walory mulenbekii

Mulenbekia jest powszechnie stosowana we florystyce. Jej atutem są bowiem bardzo wytrzymałe i splątane pędy. To z nich formuje się urocze gniazdka, a także kule czy podstawy eleganckich bukietów.

Niesamowicie ciekawe są również kwiaty tego pnącza – choć bardzo delikatne i ledwo zauważalne, jednak odwdzięczają się pięknym zapachem. W warunkach domowych mulenbekia kwitnie rzadko, jednak jest to możliwe, jeśli zapewnisz jej odpowiednie warunki.

Walory mulenbekii

Muehlenbeckia w domu

Te rośliny w domach to najczęściej kilka sadzonek w jednej donicy. Powieszone w wiszących pojemnikach tworzą efektowne ażurowe firanki. Mulenbekia w domu jest jednym z nielicznych pnączy tropikalnych, które dzielnie znosi bezpośrednie wystawienie na światło słoneczne.

Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że dzięki tej cesze i pięknemu pokrojowi jest chętnie wybierana przez architektów wnętrz, którzy tworzą miejską dżunglę. Jej walorem jest także duży wzrost – nawet małe sadzonki szybko przysłonią okno, dając ci nieco wytchnienia w upalne lato!

Ciekawostka 🔍

Malutkie owoce mulenbekii to specjał Maorysów – są słodkie i soczyste. Nadają się nawet do gotowania!

Muehlenbeckia – uprawa

Jakie warunki domowe są potrzebne, aby okno zostało osłonięte przez wyjątkowe pnącze mulenbekii? Wymagania tej roślinki nie są niestety łatwe do spełnienia! 

  1. Preferuje jasne stanowiska, bezpośrednio nasłonecznione. 
  2. Najważniejsza jest jednak wilgotność powietrza, która nie powinna spaść poniżej 70%. 
  3. Półcień oraz stanowiska zbyt oddalone od okna sprawiają, że jej pędy stają się coraz dłuższe, ale są pozbawione ozdobnych liści.
  4. Najlepiej czuje się na oknach południowych. Możesz oczywiście postawić w okolicy miseczkę z wodą wypełnioną keramzytem, dzięki czemu zapewnisz jej stały dopływ pary wodnej.
Muehlenbeckia – uprawa

Mulenbekia – pielęgnacja

To pnącze jest popularne na australijskich wybrzeżach, więc musisz zapewnić mu odpowiednią temperaturę. Latem to około 25 stopni Celsjusza, zimą zaś temperatura powinna spaść do 10 stopni. Bardzo istotna jest również gleba – to od niej zależy, czy muehlenbeckia będzie się pięknie rozrastać w doniczce. Roślina ta preferuje podłoże przepuszczalne, lekkie, ale równocześnie z domieszką odpowiednich dodatków, które zapewnia ziemia do roślin wilgotnolubnych.

Mulenbekia – podlewanie

Mulenbekia, jako jedna z nielicznych roślin, znosi podlewanie bardzo dobrze, a wręcz woli być przelana niż przesuszona. Należy podlewać ją kilka razy w tygodniu. Sprawdź oczywiście, czy w donicy nie ma błota. W przypadku lekkiego przelania nie przejmuj się – wilgotne podłoże bardzo szybko znów będzie suche. Drobne zżółknięcia spowodują opadnięcie liści, ale cała roślina niebawem odbije i się zagęści.

Od wiosny do jesieni mulenbekia wymaga także odpowiedniego nawożenia. Jeśli zauważysz, że kwiat gubi liście, mocno go przytnij – tym sposobem odmłodzisz roślinę.

Czy mulenbekia jest przyjazna dla zwierząt?

Choć mulenbekia wygląda bardzo efektownie, nie jest dobrym kwiatem dla czworonogów. Po jej zjedzeniu mogą u nich wystąpić bardzo silne reakcje alergiczne, które prowadzą do dużych problemów zdrowotnych.

Jak temu zapobiec? To pnącze, które ciekawie prezentuje się w wiszących makramach. Jeśli powiesisz je poza zasięgiem pupila, możesz się cieszyć niesamowitą urodą rośliny. To też bardzo dobry sposób, aby uchronić małe dzieci przed sięganiem małymi rączkami po niezwykle intrygujące listki!

Czy mulenbekia jest przyjazna dla zwierząt?

Mulenbekia na balkonie

Muehlenbeckia complexa jest również bardzo popularną rośliną balkonową. Zawdzięcza to swoim ozdobnym pędom, które bardzo elegancko komponują się z pelargoniami czy begoniami. Wielu działkowiczów traktuje ją jako roślinę jednoroczną. Jednak przechowywana w jasnym, ale chłodniejszym pomieszczeniu – podobnie jak wspomniane pelargonie – może cieszyć swoim pięknem w następnym sezonie.

Muehlenbeckia doniczkowa to bardzo eleganckie i intrygujące pnącze tworzące kaskady, które pięknie prezentuje się we wnętrzach naturalistycznych. Liście tworzące ażurową firanę są bardzo efektowne – nie bez powodu to jedna z piękniejszych roślin doniczkowych! Ze względu na wymagania nie jest zbyt popularna. Jednak na pewno nie pożałujesz, gdy dołączysz ją do swojej kolekcji. Jeśli do tej pory twoim największym pielęgnacyjnym grzechem było przelewanie domowych roślin, to o mulenbekię nie musisz się martwić. To znak, że bardzo się polubicie i stworzycie świetny (a może raczej kwietny) duet!

Najczęściej zadawane pytania

Czy mulenbekia jest wieloletnia?

Mulenbekia może być uprawiana w gruncie jako roślina wieloletnia.

Dlaczego mulenbekia usycha?

Mulenbekię należy podlewać kilka razy w tygodniu. Roślina ta powinna mieć stale lekko wilgotne podłoże, więc jeśli zaczyna usychać, oznacza to, że nie dostarczasz jej wystarczającej ilości wody.

Zobacz także:
Archiwum: luty 2023