Peperomia prostrata to roślina, która znakomicie poradzi sobie prawie w każdych warunkach, dlatego okaże się dobrym wyborem dla początkujących miłośników zieleni. Nie wymaga dużo uwagi, a jej uroda szybko sprawi, że stanie się twoim kwiatowym oczkiem w głowie. Bo jak tu nie kochać tych małych listków i wyszących jak w paprotce pędów? Dowiedz się, jakie są podstawowe zasady pielęgnacji tej drobnej roślinki rodem z Ekwadoru!

Peperomia prostrata – co to za roślinka?

Peperomia prostrata to mało wymagająca roślina, która pochodzi z Ekwadoru. W naturalnych warunkach rośnie w puszczach, którymi charakteryzuje się klimat topikalny. To sprawia, że jako kwiatek doniczkowy najlepiej będzie czuła się w pomieszczeniach, w których nie jest bezpośrednio wystawiona na promienie słoneczne.

Ten epifit rośnie głównie na drzewach. Charakteryzuje się drobnymi, zwisającymi pędami, z których wyrastają okrągłe, grube i mięsiste liście z charakterystycznym przebarwieniem.

Pepperspot jest najdrobniejszym przedstawicielem rodziny pieprzowatych. Mimo swoich niewysokich wymagań, nie jest szczególnie łatwa w uprawie. Jeśli jednak poswięcimy jej wystarczająco duży uwagi, szybko się rozrasta i pięknie ozdabia wszelkie wnętrza.

Peperomia prostrata – pielęgnacja

Pepperspot to roślinka, która nie jest specjalnie wymagająca. Jeśli jednak chcesz, by odwdzięczyła się bujnym wzrostem musisz pamiętać o kilku szczegółach w pielęgnacji. Peperomia lubi:

  • regulane, ale umiarkowane podlewanie – to roślina, którą trzeba często i regularnie podlewać. Nie należy jednak przesadzać – peperomia prostrata nie lubi stać w wodzie, ale ceni sobie optymalnie wilgotne podłoże. Przed kolejnym podlaniem należy dać przeschnąć glebie, w której się znajduje;
  • wysoką wilgotność – jak przystało na kwiat z Ameryki Południowej, rosnący w klimacie tropikalnym uwielbia dużą wilgotność powietrza. Najlepiej doniczkę ustawić na podkładzie torfowym, który będzie delikatnie oddawał wodę do powietrza.
  • umiarkowaną temperaturę – kiedy ta egzotyczna roślina najlepiej czuje się w pomieszczeniu? Optymalny przedział to od 16 do 24 stopni Celsjusza. Zależne jest ro jednak od pory roku;
  • jasne stanowiska – nie powinna jednak znajdować się w bezpośrednim świetle słonecznym;
  • przepuszczalne, zdrenowane podłoże.

Warto też pamiętać o regularnym zraszaniu peperomii prostraty. Dzięki temu podniesiesz wilgotność potrzebną do rozrostu, a jednocześnie spłuczesz delikatnie kurz, który osadza się na liściach i utrudnia jej oddychanie. Ponadto, w lecie powinno się ją raz na dwa tygodnie podlewać nawozem do roślin.

peperonia prostata - pielęgnacja

Peperomia prostrata – jak zachować jej piękno?

Choć peperomia prostrata jest stosunkowo mało wymagającą rośliną, to warto znać pewne zabiegi, dzięki którym cały czas będzie prezentować się wyjątkowo pięknie. To przede wszystkim odmładzanie!

Po dwóch latach roślina traci swój urok. To dobry moment, aby ją odnowić poprzez wykonanie nowych sadzonek. Robi się to bardzo prosto.

  1. Utnij pęd wierzchołkowy i zanurz w ukorzeniaczu.
  2. Wsadź go do piasku. 
  3. Nową sadzonkę przykryj folią i trzymaj w ciepłym miejscu.

Pepperspot to roślina całkowicie bezpieczna dla dzieci i zwierząt, dlatego znajdzie się dla niej miejsce w każdym domu! Pięknie prezentuje się w pomieszczeniach utrzymanych w stylu boho. Warto zawiesić ją więc w makramie, która podkręci południowoamerykański look. To roślina, którą pokochają wszyscy, szczególnie, że jej uprawa jest niezwykle prosta.

Zobacz także:
Archiwum: wrzesień 2021