W Polsce można znaleźć kwiat doniczkowy peperomia, ale pieprzownik naturalnie rośnie w lasach tropikalnych Ameryki Południowej i Środkowej oraz w Afryce. Obecnie znanych jest około 1000 gatunków, choć nie wszystkie nadają się do domowej uprawy. Czym te rośliny zdobyły serca miłośników zielonych parapetów? Przede wszystkim – ozdobnymi liśćmi i kwiatostanami, a także niewielkimi gabarytami! Dowiedz się więcej o tych kwiatach rodem z tropików!
Zapamiętaj!
- Peperomie w Polsce uprawia się w doniczkach 🌱
- Peperomia może zakwitnąć jasnymi kwiatami 🌼
- Jest ona niezwykle wrażliwa na nadmiar wody 💦
- Nie można jej stawiać w pełnym słońcu ☀️
- Peperomia jest bezpieczna dla ludzi i zwierząt 🐈
Pieprzówka – roślina ozdobna
Peperomie w naturze osiągają nawet 50 metrów! Na szczęście, jako kwiaty doniczkowe są niewielkie i najczęściej mają około 40 centymetrów wysokości. Charakteryzują się wyjątkowo ozdobnymi liśćmi – w zależności od odmiany mogą być pomarszczone, gładkie, zielone i wielobarwne. Najczęściej mają delikatnie krzaczasty pokrój, choć niektóre rodzaje przypominają delikatne pnącza.
Peperomia i jej kwiatostany
Pieprzówka zachwyca też swoimi delikatnymi wydłużonymi kwiatostanami o zielonkawo-żółtej barwie. Odpowiednio zadbana roślinka oczaruje cię tym widokiem latem. Kwiat peperomia nie jest trudny w uprawie, aczkolwiek ma swoje wymagania. Jeśli je spełnisz, stanie się jeszcze piękniejszy. Jak zatem dbać o ten delikatny i uroczy pieprzownik?
Czy wiesz, że…🌱
Peperomia należy do rodziny pieprzowatych – jest bliską kuzynką pieprzu! Co więcej, swoje zwyczajowe imię, pieprzówka, dzieli z popularnym rodzajem wódki!
Peperomia – uprawa
Zanim zabierzesz się za uprawę peperomii, musisz mieć na uwadze, że to roślina, która wywodzi się z lasów Amazonii. To oznacza, że uwielbia dużą wilgotność powietrza i to od niej zależy, czy będzie jej dobrze w twoim domu. Jakie są odpowiednie dla niej warunki?
- Optymalna wilgotność to 70-80%. Aby utrzymać na tym poziomie, najlepiej jest w okolicy rośliny ustawić miskę z wodą i keramzytem.
- Nie zraszaj rośliny mgiełką – to jeden z nielicznych kwiatów domowych, który bardzo źle znosi wodę bezpośrednio na listkach. Pomimo że jest to dobry sposób na utrzymanie wilgoci, niestety prowadzi do chorób grzybiczych i zamarcia pieprznika.
- Bardzo ważne jest także stanowisko – w Amazonii rośliny walczą o słońce i przystosowały się do życia w delikatnym półmroku.
- Peperomia nie przepada za mocnym nasłonecznieniem – prowadzi to do podrażnienia liści. Idealne stanowisko to półcień, czyli wystawa w pokoju zachodnim, wschodnim lub północnym. Warunki panujące w tropikalnych lasach sprawiają też, że peperomia uwielbia specyficzne doniczki.
- Powietrze powinno mieć około 20 stopni Celsjusza.
- Najważniejsze, aby nie wychładzać mieszkania, ponieważ peperomia zamiera w temperaturze poniżej 10 stopni. Nie stawiaj jej więc w pobliżu otwartego okna.
Pielęgnacja peperomii
Jak dbać o kwiat peperomia? Pielęgnacja pieprzówki nie jest czasochłonna. Liście magazynują wodę, więc podobnie jak aloesy ciężko znoszą przelanie. Preferują zaś lekkie przesuszenie gleby. Pieprzownik podlewaj rzadko i umiarkowanie. Latem wystarczy raz na tydzień, a zimą – nawet raz w miesiącu. Wodę lej bezpośrednio do podstawki, starając się nie zmoczyć liści.
Co jakiś czas – szczególnie wiosną i latem – pamiętaj o dodaniu do wody nawozu, który pomoże roślinie się wzmocnić i wypuścić piękne kwiatostany.
Peperomia – ziemia ważna dla rośliny
Pieprzówka lubi ziemię lekko kwaśną, żyzną, lekką i przepuszczalną. Warto wymieszać ją z keramzytem, który zapewni odpowiednią cyrkulację wody i nieco ją rozluźni. Bardzo ważny jest drenaż, dzięki któremu nie dojdzie do gnicia korzeni.
Jak wspomnieliśmy wcześniej, peperomia ma również wymagania, jeśli chodzi o doniczki. Powinny być szerokie, ale pamiętaj jednocześnie, że te rośliny zdecydowanie preferują płytkie. To kwiat, który nie lubi przesadzania. Staraj się robić to sporadycznie, ale nie częściej niż co 2–3 lata.
Peperomia – rozmnażanie
Aby zachować urodę pieprzówki, co jakiś czas trzeba ją odmładzać. Co zrobić, aby mała peperomia nadal cieszyła oko? Rozmnażanie to świetny sposób na zachowanie urody tego kwiatka. Co dwa lata należy przyciąć pędy wierzchołkowe o długości około 5 centymetrów.
Zanurzenie w ukorzeniaczu to doskonały sposób na wzbogacenie kolekcji o nowe sadzonki. Najlepiej wsadzić je do ziemi przeznaczonej do peperomii, która jest mieszanką torfu i kompostu w odpowiednich proporcjach.
Peperomia – najpopularniejsze rodzaje egzotycznej rośliny
Odmiany peperomii budzą zachwyt, a jest ich naprawdę wiele! W naturalnych warunkach okazów tej pięknej rośliny jest ponad tysiąc. Niewiele z nich przyjęło się jednak jako kwiaty doniczkowe. Jakie pieprzniki najczęściej można spotkać w domowym zaciszu? Są to:
- peperomia tępolistna – to nieco większa odmiana peperomii osiągająca 30 centymetrów. Ma niezwykle urokliwe liście w kolorze jasnozielonym, owalne i bardzo błyszczące. Ta odmiana doczekała się nowych kuzynów, u których występuje jaśniejsze wybarwienie, a także wielobarwność, jak w przypadku odmian „Variegata”;
- peperomia kędzierzawa – to niska (15-centymetrowa) odmiana pieprzownika. Jej liście są ciemnozielone, mięsiste i bardzo pomarszczone. Ma też białe kwiaty, które wyrastają na grubych łodyżkach;
- kędzierzawa peperomia „Rosso” – to bardzo bliska kuzynka peperomii kędzierzawej o fioletowych liściach;
- peperomia srebrzysta – ta odmiana znana jest także pod nazwą Peperomia Sandersa. Osiąga jedynie 20 centymetrów. Ma bardzo mięsiste, szerokie i owalne liście z dość ostrymi zakończeniami. Ulistnienie pokryte jest srebrzystymi paskami, a wieńczą je czerwone ogonki;
- peperomia magnoliolistna – odmiana ta ma dużo liści i prosty pokrój. Ulistnienie jest gładkie, woskowate i mięsiste.
Peperomia i bogactwo kolorów kwiatów doniczkowych
Pieprznik występuje w wielu innych odmianach, które charakteryzuje niesamowite ubarwienie – to jednak najczęściej nowe gatunki uzyskane z popularnych odmian hodowlanych. Cześć z nich ma liście miedziane, różowe, żółte, a nawet złote. To sprawia, że miłośnicy pieprzówki bardzo chętnie uzupełniają swoje kolekcje o nowe okazy. Jeśli zajmiesz się uprawą jednej wyjątkowej odmiany, z pewnością znajdziesz kupców na młode sadzonki.
Peperomia jest bardzo ciekawą i elegancką rośliną, która nie ma specjalnie dużych wymagań. To połączenie sprawia, że jest chętnie wybieraną rośliną doniczkową, która zdecydowanie uatrakcyjnia egzotyczne kolekcje. Jej atutem jest też to, że nie jest trująca dla zwierząt, zatem z powodzeniem możesz ją umieścić w dowolnym miejscu w domu.
Najczęściej zadawane pytania
Czy peperomia potrzebuje dużo światła?
Idealne stanowisko dla peperomii to półcień, ponieważ roślina nie lubi zbyt mocnego nasłonecznienia.
Czy peperomia jest trująca?
Peperomia nie jest trująca dla ludzi ani zwierząt.
Gdzie postawić peperomia?
Najlepiej postawić ją w półcieniu. Okno północne jest idealne, ale wschodnie też będzie dobrym miejscem.
Dlaczego opadają liście peperomii?
Peperomia gubi liście gdy jest jej za zimno.
Kiedy kwitnie peperomia?
Peperomia kwitnie latem. Wypuszcza wtedy wydłużone kwiatostany.