Aloes można nazwać rośliną bezobsługową. Nie musisz o nim pamiętać, żeby pięknie rósł. Wręcz przeciwnie – o aloesie lepiej czasem zapomnieć, ponieważ to zbyt częste podlewanie może mu zaszkodzić. Jakie właściwości medyczne ma ta roślina? Jak podlewać aloes? Jak wygląda jego kwiat? Wszystkiego dowiesz się, czytając artykuł.
Aloes – rodzaje
W sprzedaży możemy znaleźć coraz więcej gatunków aloesu. Kompozycja kilku różnych odmian wygląda niezwykle efektownie na domowym parapecie. Poszczególne rośliny różnią się długością i grubością liści, ich ułożeniem oraz występowaniem na nich kolców czy wypustek. Na które z nich zwrócić uwagę, wybierając aloes domowy?
Aloes zwyczajny
Aloes zwyczajny (Aloe vera) był sukulentem znanym już w starożytnym Egipcie, gdzie został nazwany rośliną nieśmiertelności. Znany jest także pod nazwą aloes lekarski. Ma grube, ząbkowane, niebieskawozielone liście o długości do 40 cm. Wyrastają one z rozet, które mogą mierzyć nawet metr. Liście aloesu mają zdolność magazynowania wody oraz składników mineralnych, dzięki czemu roślina może przeżyć okresy suszy.
Aloes zwyczajny – właściwości
Aloes zwyczajny wytwarza aż 75 substancji, które pomagają mu przetrwać w niesprzyjających, pustynnych warunkach. Gdy liść zostanie uszkodzony, roślina wytwarza sok koagulujący, który zasklepia ranę. Dzięki zawartym w nim substancjom aloes jest wykorzystywany w dermatologii i kosmetyce.
Nie wszyscy wiedzą, że można samemu w domu przygotować żel z aloesu. W tym celu odetnij liść z rośliny, która ma więcej niż 3 lata, odetnij brzegi, przekrój wzdłuż liść i łyżeczką wyjmij ze skórki miąższ. Możesz go używać do zmiękczania i nawilżania skóry. W dermatologii żel aloesowy stosuje się także w leczeniu oparzeń, odmrożeń, przebarwień czy blizn. Jednak stosuj go z umiarem, ponieważ w dużych ilościach może powodować podrażnienia skóry.
Jeśli chcesz przygotować sok z aloesu, pamiętaj, by oddzielić wierzchnią skórkę rośliny od miąższu, ponieważ zawarte w niej substancje mają działanie przeczyszczające. Sok z aloesu ma właściwości przeciwzapalne, antygrzybiczne, przeciwbólowe i wspomagające odporność. Reguluje także mikroflorę układu pokarmowego i wspomaga trawienie.
Inne odmiany aloesu domowego
Aloes zwyczajny jest najbardziej popularny gatunkiem tej rośliny, jednak nie jedynym, który można uprawiać w domu. Pięknie wygląda kompozycja z kilku odmian aloesu:
- Aloes drzewiasty – bardzo masywny, o lekko podwiniętych liściach. Jego łodygi rozgałęziają się, wytwarzając na końcach pędów rozety szarozielonych liści zakończonych kolcami. W domu aloes drzewiasty dorasta do 1 m, ale w środowisku naturalnym może osiągnąć nawet 5 m wysokości.
- Aloes niski – jak wskazuje nazwa, jego rozeta osadzona jest przy samej ziemi. Charakteryzuje się gęstymi, jasnozielonymi liśćmi zakończonymi kolcami.
- Aloes ościsty – charakteryzuje się włosowatymi kolcami na szczytach liści.
- Aloes „Cosmo” – ma piękny, jasnozielony kolor, a jego liście tworzą rozety w kształcie podwiniętej gwiazdy.
- Aloes „Pink Blush” – ma jasnoróżowe plamki na liściach.
Aloes – podlewanie
Aloes nie wymaga częstego podlewania. Wręcz przeciwnie – zbyt duża ilość wody może zaszkodzić roślinie. Podlewaj go wtedy, kiedy ziemia będzie już zupełnie sucha. Jeśli zauważysz, że liście stały się miękkie, zaczynają brązowieć, to znaczyć, że aloes ma za dużo wody. By uratować roślinę, zmień podłoże na przepuszczalną ziemię do kaktusów i sukulentów, a na spodzie doniczki zastosuj drenaż. Sprawdź, czy korzenie nie zgniły. Wszystkie rozmiękłe części aloesu usuń i na jakiś czas zapomnij o podlewaniu.
Aloes – stanowisko
Aloes potrzebuje dużo światła, dlatego zapewnij mu miejsce dobrze nasłonecznione. Latem możesz wystawiać go na taras lub balkon – roślina może wtedy zakwitnąć. Pamiętaj jednak, żeby zabrać ją do domu, gdy pada deszcz. Aloes potrafi komunikować, jeśli ilość światła jest dla niego nieodpowiednia. Kiedy jest go za mało, liście blakną i wydłużają się. Z kolei przy zbyt dużej ilości promieni słonecznych liście przybierają czerwony odcień. Aloes jest odporny na upały. Przy temperaturze powyżej 20°C zaczyna bardzo szybko rosnąć. W zimie możesz przechowywać go w suchych i chłodnych, ale dobrze oświetlonych miejscach. Idealna temperatura dla aloesu w tym okresie wynosi 12-18°C.
Kwiat aloesu
Kwiaty różnych odmian aloesu różnią się od siebie kolorem. Najpopularniejszy w naszych domach, aloes drzewiasty, wytwarza je dopiero wtedy, gdy jest już w pełni dojrzałą rośliną, jednak inne odmiany mogą kwitnąć wcześniej. Kwiaty mają rurkowaty kształt, wytwarzane są na końcu pędu, skupione w gronach. Mogą być pomarańczowe, żółte lub czerwone. W warunkach domowych nie zawsze zawiązuje się owoc, jednak jeśli się pojawi, dojrzewa i pęka, a z jego wnętrza wylatują drobne, czarne nasiona.
Aloes – choroby
Aloes jest bardzo odporny zarówno na choroby, jak i zaniedbania. Przede wszystkim może mu zaszkodzić zbyt nadmierne podlewanie, zwłaszcza zimą. Jego liście zaczynają wtedy gnić. W początkowej fazie zwijają się do środka i pokrywają brązowymi plamami, by w końcu zamienić się w błotnistą maź.
Rozmnażanie aloesu
Aloes możesz rozmnażać na kilka sposobów:
- z nasion – wysiej je do lekko wilgotnej ziemi (od lutego do marca);
- z odrostów korzeniowych – podczas przesadzania (raz na 3 lata) ostrożnie oddziel odrost od głównej rośliny i wsadź do doniczki z przepuszczalnym podłożem;
- z bocznych pędów – odetnij pęd jak najbliżej pnia, zostaw na 2-3 dni do wyschnięcia, a następnie wsadź do doniczki z przepuszczalnym podłożem;
- rozmnażanie w wodzie – odcięty liść aloesu umieść w wodzie i zaczekaj, aż wypuści korzenie, by posadzić go w doniczce.
Jaka ziemia nadaje się do sadzenia aloesu?
Aloes jest sukulentem i potrzebuje dobrze przepuszczalnej ziemi. Jeśli chcesz, by roślina dobrze się rozwijała i nie gniła, zapewnij mu podłoże do kaktusów i sukulentów. Na dnie doniczki powinien znaleźć się drenaż w postaci żwiru lub keramzytu, który uchroni korzenie przed gniciem.
Aloes – gdzie kupić?
Jest to roślina bardzo popularna, dlatego można kupić ją w każdym sklepie ogrodniczym, kwiaciarni czy markecie z działem ogrodniczym. Różne gatunki aloesu spotkać można też w zwykłych marketach. Ceny zależą od wielkości rośliny i zaczynają się w okolicach kilku złotych.
Aloes można nazwać rośliną dla zapominalskich, ponieważ przeżyje nawet kilka tygodni bez podlewania. Jest świetny dla początkujących, nie ma dużych wymagań, a w domu wygląda niezwykle efektownie. W sklepach znajdziesz różne gatunki aloesu, które możesz układać w piękne kompozycje. Pamiętaj, by roślinę postawić w dobrze nasłonecznionym miejscu i nie przesadzać z ilością wody w doniczce, a długo będzie cieszyć twoje oko!