• Kwiaty doniczkowe
    • Rośliny na balkon
    • Kwiaty z dyskontu
  • Ogród
    • Rośliny ogrodowe
      • Krzewy
      • Sadzenie
      • Kwitnienie
      • Rodzaje roślin
    • Trawy
    • Szkodniki w ogrodzie
    • Prace ogrodowe
    • Kalendarz ogrodnika
    • Oczko wodne
    • Skarpa i skalniak
  • Drzewa
    • Drzewa liściaste
    • Drzewa iglaste
    • Drzewa owocowe
  • Porady
    • Okazje
  • Redakcja
    • Kontakt
Logo gardeneo.pl
  • Kwiaty doniczkowe

Starzec Rowleya – sznur zielonych korali

28 października, 2021
starzec rowleya

Starzec Rowleya – kwiat z kuleczkami zachwyca nietuzinkowym wyglądem, przywodzącym na myśl polski agrest. Jak dbać o tę roślinę uwielbiającą ciepłe i suche powietrze? Czy jest ona bezpieczna dla zwierząt i dzieci? Przeczytaj krótki poradnik pielęgnacji tego pięknego sukulenta!

Kwiat starzec Rowleya naturalnie rośnie na terenach półpustynnych w Afryce Południowej i Zachodniej. Roślina ta pochodzi z rodziny astrowatych. W Polsce znana jest raczej jako roślina wisząca, natomiast samoistnie sukulent płoży się po ziemi, tworząc nietuzinkowy kulkowaty dywan. Jego nazwa, choć intryguje, nie kryje za sobą żadnej tajemniczej historii. Określenie „stary” odnosi się do białego puchu, który pokrywa przekwitłe kwiatostany. Pielęgnacja rośliny jest dość wymagająca, ponieważ pochodzi z zupełnie innego klimatu niż ten, który oferują polskie mieszkania. Przy odrobinie wysiłku można jednak cieszyć się pięknem tzw. kwiatu z kuleczkami.

Z tego artykułu dowiesz się:
1 Starzec kwiat – jaką temperaturę lubi?
2 Starzec rowleya – uprawa, jak powinna wyglądać?
3 Starzec Rowleya – jak często podlewać?
4 Senecio rowleyanus, starzec zwisający – gdzie go umieścić?
5 Senecio rowleyanus – jak zaaranżować wnętrze ze starcem zwisającym
6 Starzec Rowleya – kwitnienie. Jak wyglądają kwiaty?
7 Starzec Rowleya – rozmnażanie
8 Starzec Rowleya – kiedy jest czas na przesadzanie?
9 Starzec Rowleya – choroby i problemy w pielęgnacji
9.1 Czym są mączliki i jak się ich pozbyć?
9.2 Szare plamy na kuleczkach – co to znaczy?
10 Senecio rowleyanus variegata
11 Starzec Rowleya – cena, za ile można go kupić?
12 Starzec Rowleya – co jeszcze warto o nim wiedzieć?
13 Starzec, roślina doniczkowa – podsumowanie informacji

Starzec kwiat – jaką temperaturę lubi?

Najważniejsze zasady prawidłowej pielęgnacji starca rowleya to dużo światła i ciepła! Roślina w naturalnym środowisku przebywa w wysokich temperaturach – takie też najlepiej jej zapewniać. Będzie najlepiej się czuła w co najmniej 20 stopniach Celsjusza. Zimą można wprowadzić ją w stan hibernacji, poprzez zaprzestanie podlewania i ustawienie jej stanowiska w miejscu, w którym będzie około 15 stopni Celsjusza. Może to być jednak trudne, bo starzec Rowleya potrzebuje dużo światła nawet podczas zimowego snu. W warunkach domowych można rezygnować z czasu hibernacji.

Zobacz także
Muchołówka – jak dbać o żarłocznego lokatora na twoim parapecie?

Starzec rowleya – uprawa, jak powinna wyglądać?

Starzec jest kwiatem doniczkowym, dlatego w uprawie należy pamiętać o zapewnieniu mu odpowiedniej gleby. Roślina ta najlepiej czuje się w lekkiej i przepuszczalnej ziemi. Najlepsze okażą się mieszanki dla sukulentów. W czasie wegetacji można potraktować roślinę nawozem dla kaktusów, jednak nie należy robić tego często – Senecio rowleyanus nie potrzebuje wielu dodatkowych składników odżywczych.

Starzec Rowleya – jak często podlewać?

Prosta odpowiedź brzmi – rzadko. Starzec Rowleya przywykł do półpustynnych warunków. Jego kształt pozwala na długie magazynowanie wody, a parowanie z liści jest jak najbardziej zminimalizowane. Z tej przyczyny należy ten sukulent podlewać tylko wtedy, kiedy ziemia przeschnie, w innym wypadku łatwo o przelanie! Ponadto roślina jest kapryśna i lubi wodę odstaną, w temperaturze pokojowej. Najczęstszym błędem pielęgnacyjnym jest zbyt częste lub zbyt obfite nawadnianie. Może doprowadzić to starca Rowleya do wewnętrznego gnicia, ponieważ jego korzenie nie są przystosowane do wilgoci! Roślina ta nie lubi też zraszania i opryskiwania. Zimą zaniechaj niemal całkowicie nawadniania, możesz pokusić się o podlewanie nie częściej niż raz w miesiącu.

Senecio rowleyanus, starzec zwisający – gdzie go umieścić?

Stanowisko starca zwisającego powinno być dobrze oświetlone. Sukulent potrzebuje do optymalnego rozwoju wiele słońca. Natomiast dobrze, jeśli jego stanowisko będzie się znajdowało w miejscu z rozproszonym światłem, które nie poparzy liści. Okna od strony wschodniej i zachodniej będą idealne. Tam liście, które przez wielu są nazywane kwiatami ze zwisającymi kulkami, będą mogły cieszyć się jasnym pomieszczeniem. Zimą warto obserwować sukulent, czy nie wymaga doświetlenia. Jeśli coś będzie nie tak, sznur pereł zacznie widocznie marnieć, dzięki czemu będziesz wiedzieć, że należy podjąć zdecydowane kroki!

starzec rowleya - senecio rowleyanus, starzec zwisający gdzie go umieścić

Senecio rowleyanus – jak zaaranżować wnętrze ze starcem zwisającym

Charakterystyczne mięsiste kuliste liście tworzą nietuzinkową ozdobę przypominającą z wyglądu roślinny sznur pereł. W modnych mieszkaniach stanowią one ozdobę, a w naturze służą jako mechanizm, zapewniający zapasy wody na długi czas. Niesamowite aranżacje ścienne, które można tworzyć, dają ogromne możliwości designerskie. Urocze marokańskie koszyki, z których starzec będzie kaskadowo się wił, dodadzą charakteru twojemu salonowi. Do wyeksponowania piękna tej rośliny nadadzą się też makramy, które warto zdobyć na lokalnym artystycznym rynku, lub niskie donice z terakoty albo betonu (wchłoną nadmiar wody po podlewaniu, dzięki czemu nie dojdzie do gnicia rośliny).

Zobacz także
Kordylina australijska – „kapuściana palma”, która nie jest palmą

Starzec Rowleya – kwitnienie. Jak wyglądają kwiaty?

Starzec wypuszcza kwiaty. Od kwietnia do czerwca mogą pojawiać się biało-brązowe kwiaty o trąbkowatym kształcie, jednak w polskich warunkach zdarza się to rzadko, przez wzgląd na temperaturę. Jeśli na twoim sznurze pereł pojawi się kwiat, to oznacza, że masz szczęście albo doskonałą rękę do roślin i potrafisz nawet w Polsce spełnić sukulentowe wymagania. Jeśli to ci się powiedzie, będziesz cieszyć się przepięknym zapachem. Kwiat rośliny z zielonymi kulkami roznosi charakterystyczną cynamonową woń!

Starzec Rowleya – rozmnażanie

Starzec Rowleya pod względem pielęgnacji i uprawy jest rośliną wymagającą. Jednak nie wszystko w tym jest takie trudne! Na szczęście starzec Rowleya rozmnaża się prosto i szybko! Pędy sukulenta samoistnie się ukorzeniają, kiedy osadzają się na glebie. Najefektywniejszym sposobem jest włożenie sadzonek pędowych do małej doniczki. Najlepiej wkładać tam więcej niż jeden pęd, żeby pojemnik nie był zbyt pusty. Nie umieszczaj roślinki zbyt głęboko w ziemi, żeby ta nie musiała włożyć dużo wysiłku do przebicia się. Cały zabieg najlepiej przeprowadzać wiosną i latem, ponieważ wtedy sukulent ma siłę do wzrostu.

Starzec Rowleya – kiedy jest czas na przesadzanie?

Operację tę wykonuj tylko wiosną i latem – zimą starzec rowleya musi odpocząć! Tuż po kupnie tego sukulenta, będziesz zmuszony do przesadzenia go. Zazwyczaj sklepy ogrodnicze sprzedają go w ziemi, która nie jest przystosowana do pielęgnacji tej rośliny na dłuższą metę. Starzec wymaga przepuszczalnej gleby, w innym wypadku bardzo łatwo o gnicie korzeni. Podczas przesadzania należy zachować ostrożność, ponieważ korzenie rośliny są bardzo delikatne i cienkie. Tuż po tym nie dodawaj nawozu do gleby przez okres co najmniej 6 tygodni. Starzec Rowleya wymaga przesadzania co ok. 2 lub 3 lata (oczywiście poza momentem tuż po zakupieniu)!

Zobacz także
Rojnik – roślina do domu i do ogrodu

Starzec Rowleya – choroby i problemy w pielęgnacji

Starzec Rowleya jest rośliną względnie odporną na choroby, a większość problemów wynika z nieprawidłowej pielęgnacji. Na roślinie mogą pojawić się grzyby, jeśli powietrze jest zbyt wilgotne. Ponadto sukulent ten łatwo gnije od przelania. Jeśli liście starca zaczynają wyglądać nieciekawie, np. żółkną lub brązowieją, przyjrzyj się swojej pielęgnacji. Czasem do rośliny mogą dobrać się mszyce. Zdarza się to rzadko, ale w takim wypadku specyfik z ogrodniczego sklepu powinien rozwiązać problem. Jeśli zauważysz obok swojej rośliny białe owady, prawdopodobnie to mączliki!

Czym są mączliki i jak się ich pozbyć?

Mączliki w wyglądzie przypominają małe białe muszki. Zdarza się, że atakują one starca Rowleya. Pozbyć się ich można za pomocą odpowiednich pułapek lepowych. Niestety czasem to nie wystarczy, ponieważ szkodnik ten mógł złożyć larwy w ziemi. W takim wypadku należy opryskać roślinę odpowiednim specyfikiem. Można też się pokusić o wyrób własnej produkcji czosnkowego wywaru, którego mączliki bardzo nie lubią.

Szare plamy na kuleczkach – co to znaczy?

Szare plamy na starcu Rowleya to typowy objaw grzyba – mączniaka. Rozwija się on na powierzchni zielonych kulek. Te szare plamki to właśnie miejsca zainfekowane grzybem miejsca. Aby uratować roślinę, można spróbować grzybobójczych specyfików. Niestety mączniak jest dla starców bardzo niebezpieczny, a w dodatku szybko się rozprzestrzenia. W związku z tym najczęściej poleca się szybkie pozbycie zainfekowanych okazów, żeby nie zarazić innych roślin.

Senecio rowleyanus variegata

Senecio rowleyanus variegata to jedna z najpiękniejszych odmian starca. Roślina ta ma imponujące ubarwienie. Na zielonych listkach tworzą się estetyczne, białe plamki, które w mocnym świetle dają wrażenie różowawego koloru. Nic dziwnego, że ten sukulent nazywa się sznurem pereł. Senecio rowleyanus variegata, dzięki swojemu kolorowi, naprawdę tak wygląda! Ten zdumiewający wygląd ma swoją cenę. Okaz o długości 30 centymetrów można orientacyjnie kupić za około 200 złotych, jednak prawdziwych miłośników tej odmiany cena nie odstrasza!

Zobacz także
Najpopularniejsze duże kwiaty do domu. Jakie warto wybrać?

Starzec Rowleya – cena, za ile można go kupić?

Cena starca Rowleya oscyluje w okolicach 40 złotych, kiedy jest piękny i wyrośnięty. Mniejsze okazy można spotkać już za jakieś 15 złotych, wtedy natomiast należy wykazać się cierpliwością i troską. Nieważne jednak, jak wiele pieniędzy wydasz na tę roślinę, możesz uznać to za inwestycję na przyszłość, ponieważ sukulent ten jest bardzo łatwy w rozmnażaniu. Ponadto za niewielką cenę całkowicie odmienisz swoje wnętrze, nadając mu nieco charakteru w stylu boho. Oczywiście istnieją też droższe odmiany starca Rowleya, np. variegata.

starzec rowleya - cena, za ile można go kupić

Starzec Rowleya – co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Przepiękny sznur pereł kusi wyglądem, aż chciałoby się zerwać te soczyste korale. Dorosłe osoby oczywiście tego nie zrobią, ale dzieciom czasem trudno się powstrzymać. Z tej przyczyny, jeśli masz dzieci albo odwiedzają cię pary z dziećmi – musisz uważać! Roślina ta jest niezwykle trująca. Zarówno jej piękne kulki, jak i pachnące cynamonem kwiaty, mogą spowodować dolegliwości zdrowotne. Zatrucie może charakteryzować się wymiotami, biegunką i wysypką na skórze. Zwierzęta również źle reagują na tę roślinę, dlatego nie jest ona polecana osobom, które mają psy i koty.

Starzec, roślina doniczkowa – podsumowanie informacji

Starzec Rowleya pochodzi z terenów półpustynnych. Odwzorowanie ich w polskim mieszkaniu jest trudne, ale nie niemożliwe. Najważniejsze jest zadbanie o ciepłą temperaturę i suche powietrze. Odpowiednia częstotliwość podlewania powinna załatwić sprawę! Nie przelewaj starca, bardzo tego nie lubi. Uważaj, żeby korzenie nie zaczęły gnić. Starzec Rowleya nie powinien przebywać w towarzystwie kotów, psów, dzieci i wszelkich osobników, które miałyby ochotę na skosztowanie zielonej kulki. Sznur pereł, mimo zachwycającego wyglądu, jest silnie trujący.

Mamy nadzieję, że wszystkie te informacje okazały się dla ciebie pomocne i teraz wiesz więcej o starcu Rowleya. Powodzenia w hodowli!

Zobacz także
Epiphyllum – jak pielęgnować i uprawiać roślinę z tego rodzaju?
Zobacz także:
  • Jakie kwiaty doniczkowe do domu wybrać? Poznaj ciekawe propozycje!
  • Haworsja pasiasta i jej uprawa. Prosta pielęgnacja efektownej rośliny!
  • Sedum burrito – dlaczego potrzebujesz tego zwisającego sukulenta?
  • Patyczak kwiat – wszystko, co musisz wiedzieć o jego uprawie
  • Nolina wygięta – stopa słonia. Jak uprawiać tę roślinę?
  • Sukulenty – rośliny dla każdego! Sprawdź, jak je uprawiać
Brak komentarzy, skomentuj pierwszy(a)!
Dagmara Szymańska
Dagmara Szymańska

Jej życiowe motto to "Człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek". Absolwentka SGH na kierunku Ochrona zdrowia roślin. Z ogrodnictwem związana od najmłodszych lat. Już wtedy z wielką pasją pomagała dziadkowi Tadeuszowi w jego uprawie. To on zaszczepił w niej tę wielką pasję, która trwa do dziś!

Previous Post Chamedora – jak uprawiać palmę w doniczce?
Next PostNiedośpian – po co komu krzew, kiedy można mieć półkrzew?

Zobacz także

cissus

Cissus – najpopularniejszy bluszcz domowy

9 listopada, 2021
pelargonia rabatowa

Pelargonia rabatowa – roślina do ogrodu i na słoneczny balkon

21 grudnia, 2021
wilczomlecz

Wilczomlecz – popularna roślina, którą uprawia się w domu i w ogrodzie

28 października, 2021

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie artykuły
  • Jakie kwiaty wybrać na pierwszą randkę?

    Jakie kwiaty wybrać na pierwszą randkę?

    19 maja, 2022
  • kleome ciernista

    Kleome ciernista – co to za kwiat? Jak wyglądają nasiona i uprawa tej rośliny?

    17 maja, 2022
  • choina kanadyjska

    Choina kanadyjska (Tsuga canadensis) – uprawa i pielęgnacja

    17 maja, 2022
  • kwiaty wiosenne doniczkowe

    Kwiaty wiosenne doniczkowe – jak sadzić kwiaty cebulowe w doniczkach? Pomysły na wiosenne dekoracje

    17 maja, 2022
  • biały kwiat wiosenny

    Biały kwiat wiosenny – pierwsze wiosenne kwiaty w ogrodzie. Jakie rośliny kwitnące wiosną warto poznać?

    17 maja, 2022
  • goryczka wiosenna

    Goryczka wiosenna – czy uprawa Gentiana verna jest możliwa? Jak rozpoznać jej kwiaty?

    17 maja, 2022
  • cebulki kwiatowe wiosenne

    Cebulki kwiatowe wiosenne – co sadzić wiosną? Wybór roślin cebulowych i sadzenie cebulek

    17 maja, 2022
  • żółte kwiaty wiosenne

    Żółte kwiaty wiosenne – jakie są najpopularniejsze odmiany?

    17 maja, 2022
  • pierwiosnek bezłodygowy

    Pierwiosnek bezłodygowy (Primula vulgaris, Primula acaulis) – bylina, którą warto znać

    17 maja, 2022
  • ziarnopłon wiosenny

    Ziarnopłon wiosenny (Ficaria verna) – uprawa i zastosowanie jaskra wiosennego

    17 maja, 2022
  • oznaki wiosny

    Pierwsze oznaki wiosny w przyrodzie – jak poznać, że nadchodzi wiosna?

    17 maja, 2022
  • trawa hakonechloa

    Trawa hakonechloa smukła (trawa bambusowa) – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć!

    17 maja, 2022
  • trawa gazonowa

    Trawa gazonowa – zielony dywan najwyższej jakości dla bardzo wymagających

    17 maja, 2022
  • pielęgnacja trawy po zimie

    Piękny trawnik po zimie, czyli pielęgnacja trawy po zimie w 11 krokach

    17 maja, 2022
  • nawadnianie trawników

    Nawadnianie trawników, czyli jak wybrać skuteczny system nawadniania ogrodu?

    17 maja, 2022
gardeneo

Kontakt
Redakcja
Polityka prywatności
Regulamin

Copyright © 2021-2022 Contentation sp. z o.o.