Zapamiętaj!
- Patyczak zwisający (Rhipsalis cassutha) to kaktus, który wygląda jak długie zielone włosy lub krzaczek z cienkimi gałązkami 🌵
- To roślinka bardzo łatwa w uprawie – nie musisz prawie nic robić, aby ładnie się prezentowała 🪴
- Podstawą jest przepuszczalne podłoże i temperatury powyżej 10 stopni 🌱🌡️
- Aby dopieścić patyczak kwiat, postaw go w jasnym i wilgotnym miejscu ☀️💧
- Latem warto go zraszać i raz zasilić nawozem bogatym w fosfor 💧🌱
- Do rozmnożenia patyczaka wystarczy sadzonka pędowa z rozwiniętymi korzeniami powietrznymi i wilgotne podłoże 🌱
Patyczaki bywają nazywane kwiatami dla osób zapracowanych. To rośliny wymagające jedynie znikomej pielęgnacji. Niezależnie od tego, czy ta roślina rośnie samodzielnie, w naturalnym środowisku, czy pod mniej lub bardziej czujnym okiem hodowcy, wygląda podobnie. W obu przypadkach patyczak kwiat to niewielka roślina, której liście zwisają w długich kiściach. Te liście są nagie, więc dla niewprawionego oka przypominają raczej pędy o średnicy 3 mm.
Sukulent patyczak – jak wysokie ma wymagania stanowiskowe?
Sukulent patyczak ma bardzo niskie wymagania. Rośnie niemal na każdym stanowisku – choć idealne jest dla niego rozproszone światło, bez problemu poradzi sobie także w półcieniu i średnim słońcu. Patyczak to roślina, która przetrwa przejściowe susze, wysokie i niższe temperatury (ale nie niższe niż 10 stopni Celsjusza). Z tego powodu jej uprawa i pielęgnacja jest bardzo łatwa. Wspaniale odnajdzie się w temperaturze pokojowej, a latem możesz go wystawić na zacieniony i osłonięty od wiatru ocieplony balkon.
Roślina patyczak – gleba, podlewanie, nawożenie
Roślina patyczak powinna mieć dość starannie opracowane podłoże. Ziemia musi przepuszczać wodę, żeby nie powstały zastoiska wodne. Mogłyby one mieć zły wpływ na stan korzeni. Najlepiej sprawdzi się w tej roli mieszanka ziemi kompostowej lub liściowej z torfem i niewielką ilością piasku albo perlitu.
Patyczak kwiat nie musi być podlewany często. Bez problemu poradzi sobie w suszy, o ile zapewnisz mu odpowiednią wilgotność powietrza. Uzyskaj ją, stawiając doniczkę patyczaka na kamieniach zanurzonych w wodzie. Latem raz na jakiś czas warto zrosić roślinę. Zimą podlewaj roślinę jeszcze rzadziej, przez cały okres zimowania podłoże ma być tylko lekko wilgotne.
Patyczak kwiat – w jaki sposób nawozić?
Uważa się, że wystarczy raz na sezon odżywić roślinę nawozem. Na początku lata dokarm swojego patyczaka preparatem wieloskładnikowym. Wybierz ten z podwyższoną zawartością fosforu. Możesz zdecydować się na specyfik w płynie, który podasz roślinie podczas podlewania.
Patyczak roślina – rozmnażanie. W jaki sposób je przeprowadzić?
Roślina patyczak jest jednym z łatwiejszych sukulentów, jeśli chodzi o rozmnażanie. Nowe sadzonki pojawiają się naprawdę błyskawicznie. Wystarczy, że pobierzesz sadzonkę pędową z rozwiniętymi korzeniami powietrznymi. Korzenie pojawiają się najczęściej latem, gdy zapewnisz patyczakowi odpowiednią wilgotność.
Tę sadzonkę wsadź do wilgotnego podłoża. Dbaj o to, by utrzymać stałą wilgotność w doniczce. Po kilku tygodniach zaczną wyrastać nowe liście u góry, a po jakimś czasie także nowe boczne młode pędy.
Patyczak roślina – jakich chorób i szkodników można się spodziewać?
Patyczak kwiat choruje bardzo rzadko. Najczęściej zaczyna brzydko rosnąć przez zbyt wilgotne powietrze albo za ostre promienie słoneczne. Złagodzenie tych czynników powinna wpłynąć na poprawę jego zdrowia.
Jeśli chodzi o szkodniki, spodziewać się należy jedynie wełnowców. W pozbyciu się ich pomoże opłukanie całej rośliny ciepłą wodą. Możesz też zanurzyć swój kwiat patyczak w wiadrze z wodą o temperaturze około 50 stopni z dodatkiem jednej łyżki płynu do mycia naczyń na pół godziny. Potem posadź patyczak w nowej doniczce, z nowym podłożem, a problem będzie rozwiązany.
Porady Rośliniary 🪴
Jeśli trzymasz patyczaki na zewnątrz, możesz wypuścić na podwórko biedronki wełnowcowe lub błonkówki, które żywią się wełnowcami. Warto także zapobiegać pojawianiu się szkodników – czyste doniczki i sterylne podłoże to podstawa!
Odmiany patyczaka i kilka słów podsumowania
Najczęściej na naszym rynku można kupić patyczak Rhipsalis w odmianie Rhipsalis cassutha – patyczak zwisający. Pozostałe odmiany tej rośliny występują pod nazwami Rhipsalis baccifera i Rhipsalis cereuscula. To piękne i efektowne zielone rośliny.
Rhipsalis cassutha nie jest też kwiatem drogim. Najmniejsze egzemplarze możesz kupić za ok. 15 złotych. Zważywszy na to, jak mało inwestowania w nawozy wymaga oraz jak trudno jest mu zaszkodzić, jest to dobra inwestycja na wiele lat. Mamy nadzieję, że uprawa patyczaka przyniesie Ci dużo satysfakcji!
Najczęściej zadawane pytania
Co ile podlewać patyczaka?
Patyczak kwiat wystarczy podlewać raz w tygodniu, gdy wierzchnia warstwa podłoża jest sucha. Używaj wody o temperaturze pokojowej; najlepiej takiej, która odstała 24 godziny (aby zdążył się ulotnić chlor).
Jak szybko rośnie patyczak?
Większość odmian kaktusa patyczaka rośnie powoli. Jeśli kupisz go w postaci małego krzaczka, poczekasz kilka lat, zanim powstanie z niego bujna zwisająca ozdoba.
Ile kosztuje kwiat patyczak?
W sprzedaży dostępne są patyczaki zwisające o różnych rozmiarach – im większy, tym droższy. Małe rośliny, które dopiero zaczynają zwisać, kosztują najczęściej 30–40 zł. Duże, efektowne egzemplarze mogą kosztować nawet 100–300 zł.
Czy kwiat patyczak jest trujący?
Nie. Według ASPCA (Amerykańskiego Towarzystwa Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt) kaktusy z rodzaju Rhipsalis są bezpieczne dla czworonogów!
Czy przycinać patyczaka?
Tak! Aby otrzymać bujne pędy, warto regularnie przycinać patyczaka.