• Kwiaty doniczkowe
    • Rośliny na balkon
    • Kwiaty z dyskontu
  • Ogród
    • Rośliny ogrodowe
      • Krzewy
      • Sadzenie
      • Kwitnienie
      • Rodzaje roślin
    • Trawy
    • Szkodniki w ogrodzie
    • Prace ogrodowe
    • Kalendarz ogrodnika
    • Oczko wodne
    • Skarpa i skalniak
  • Drzewa
    • Drzewa liściaste
    • Drzewa iglaste
    • Drzewa owocowe
  • Porady
    • Okazje
  • Redakcja
    • Kontakt
Logo gardeneo.pl
  • Kwiaty doniczkowe

Sukulenty – rośliny dla każdego! Sprawdź, jak je uprawiać

4 marca, 2022
sukulenty

Sukulenty są roślinami mającymi zdolność magazynowania wody w liściach. Dzięki temu są bardzo łatwe w uprawie. Dodatkowo mnogość gatunków oferuje ci bogaty wybór okazów do domu. Zobacz, jak je uprawiać.

Sukulenty nie są wymagającymi roślinami. Nie potrzebują dużo wody, gdyż gromadzą ją w liściach. Jakie są najpopularniejsze gatunki sukulentów do uprawy w domu? Jak je podlewać? Jakie zapewnić podłoże? Wszystkiego o pielęgnacji sukulentów dowiesz się z tego artykułu.

Z tego artykułu dowiesz się:
1 Sukulenty – rodzaje
2 Sukulenty – gatunki dostępne w Polsce
2.1 Żywy kamień
2.2 Eszeweria
2.3 Grubosz
2.4 Aloes
2.5 Kaktusy
3 Sukulenty – stanowisko
4 Jak podlewać sukulenty?
5 Ziemia do sukulentów
6 Przesadzanie sukulentów
7 Rozmnażanie sukulentów
8 Sukulenty w szkle
9 Ile kosztują sukulenty?

Sukulenty – rodzaje

Sukulentami nazywane są wszystkie rośliny mające zdolność gromadzenia wody. Należą do nich zarówno kaktusy, jak i rośliny o mięsistych, grubych liściach i łodygach. Ze względu na to, gdzie gromadzą wodę, dzielimy je na liściowe, pędowe, łodygowe oraz korzeniowe:

  • sukulenty liściowe – mają zgrubiałe liście pokryte grubą warstwą wosku chroniącego przed parowaniem wody – kutykuli. Należą do nich między innymi aloesy oraz grubosze;
  • sukulenty pędowe – wodę gromadzą w zgrubiałych pędach, a liście mają przekształcone w ciernie. Ich najpopularniejszymi przedstawicielami są kaktusy;
  • sukulenty łodygowe – jak możesz się domyślić, wodę gromadzą w łodygach. Przykładem takiego sukulenta jest baobab;
  • sukulenty korzeniowe – wytwarzają duże bulwy korzeniowe do magazynowania wody. Jednym z przedstawicieli tego rodzaju jest pelargonia.

Sukulenty – gatunki dostępne w Polsce

W sklepach znajdziesz wiele różnych gatunków sukulentów, które staną się świetną ozdobą twojego domu. Jakie rodzaje i gatunki sukulentów są odpowiednie do domowej uprawy?

Żywy kamień

Możesz spotkać kilka gatunków tej rośliny, która kształtem i kolorem przypomina leżące obok siebie kamienie. Ten sukulent na 2 grube liście spłaszczone od góry oraz szczelinę między nimi. Ze szczeliny może wyrastać kwiat. Przy podlewaniu pamiętaj, by woda nie zalegała w liściach, ponieważ może to spowodować gnicie rośliny.

Zobacz także
Filodendron pnący – popularny mieszkaniec domów

Eszeweria

To bardzo często spotykane sukulenty. W sklepach możesz znaleźć aż 150 gatunków eszewerii. Ma grube liście wyrastające przy samym podłożu i układające się w rozety. Mogą być one zielone, srebrzyste lub niebieskawe.

Grubosz

Istnieje aż 300 gatunków grubosza. Roślina ma rozgałęzione pędy, na których wyrastają grube, błyszczące liście o jajowatym kształcie. Starsze egzemplarze mogą kwitnąć. Grubosz lubi jasne, słoneczne stanowiska i umiarkowane podlewanie.

Aloes

Najpopularniejszym gatunkiem aloesu jest aloes zwyczajny (Aloe vera). Te rośliny mają grube, wydłużone liście ułożone w rozetę. Poza pięknym wyglądem aloes zwyczajny ma także zastosowanie w kosmetyce. Żel uzyskiwany z niego ma właściwości nawilżające i kojące.

Kaktusy

Tak, kaktusy to również sukulenty. W sklepach spotkasz tysiące gatunków różniących się pokrojem i wielkością. Wodę gromadzą w pędzie, a ich liście zredukowane są do cierni. Latem lubią jasne, nasłonecznione stanowiska, zimą przechodzą w stan spoczynku, więc najlepiej zapewnić im niższą temperaturę.

Sukulenty – stanowisko

Stanowisko do uprawy sukulentów powinno być dobrze nasłonecznione i ciepłe. Idealna będzie południowo-wschodnia lub zachodnia wystawa. Latem sukulenty powinny stać w najcieplejszym miejscu w domu, natomiast od października do końca lutego zapewnij im chłodniejsze stanowisko. Przechodzą wtedy w stan spoczynku, dlatego idealnie będą czuć się w temperaturze 5–15°C.

Powietrze w pomieszczeniu, gdzie uprawiasz sukulenty, nie powinno być zbyt wilgotne. Sprzyja to rozwojowi infekcji grzybiczych u tych roślin. Pomaga częste wietrzenie. Rób to jednak w sposób, który nie spowoduje narażenia sukulentów na gwałtowne spadki temperatur.

Jak podlewać sukulenty?

Im mniej, tym lepiej! Są to rośliny magazynujące wodę, więc nie potrzebują częstego podlewania. Wiosną i latem rób to, gdy ziemia całkowicie przeschnie. Zimą możesz o nich zapomnieć. Przechodzą wtedy w stan spoczynku. 

Sukulenty nie tolerują zbyt dużej ilości wody. Jeśli je przelejesz, mogą zacząć gnić. Ich liście stają się wtedy miękkie i opadają. Taką roślinę bardzo trudno jest uratować. Możesz spróbować wyjąć ją z doniczki, oczyścić z ziemi, oddzielić wszystkie zgniłe części korzeni i pędów, a następnie przesadzić do nowego, odpowiedniego podłoża.

Zobacz także
Reo meksykańskie – łatwy w uprawie kwiat doniczkowy o niezwykłej urodzie

Ziemia do sukulentów

Podłoże dla sukulentów musi być lekkie i przepuszczalne. W sklepach ogrodniczych możesz kupić specjalną ziemię do sukulentów. Możesz też przygotować ją samodzielnie. Wystarczy zmieszać ziemię uniwersalną z piaskiem, perlitem i żwirem w równych proporcjach. Na dno doniczki koniecznie wsyp odpowiednią warstwę drenażu. Idealny do tego będzie keramzyt. Jeśli chcesz sprawdzić, czy podłoże zostało dobrze przygotowane, możesz namoczyć je w wodzie, a następnie odcisnąć w dłoniach – nie powinno stworzyć zwartej bryły, a dalej się kruszyć.

Przesadzanie sukulentów

Sukulenty w domu przesadzaj, gdy poprzednia doniczka jest zbyt mała lub podłoże wymaga wymiany. Najlepiej robić to wiosną. Gdy kupisz nową roślinę i widzisz, że rośnie w podłożu torfowym, natychmiast przesadź ją do podłoża przepuszczalnego – niezależnie od pory roku. 

Przesadzaj sukulenty do doniczki o 2–3 cm większej, koniecznie z otworami odpływowymi w dnie. Po wyjęciu rośliny dokładnie oczyść korzenie, sprawdź, czy nie są uszkodzone i pozostaw na kilka godzin w suchym, zacienionym miejscu. Po wsadzeniu do nowego podłoża nie podlewaj rośliny. Zaczekaj z tym zabiegiem kilka dni.

Rozmnażanie sukulentów

Rozmnażanie sukulentów w domu jest bardzo łatwe. Możesz to zrobić na trzy sposoby:

  • przez podział – jeśli roślina wytworzyła młode sadzonki po bokach, wystarczy wyjąć je z doniczki i oddzielić od siebie;
  • z liści – niektóre sukulenty bardzo łatwo rozmnożyć z liści. Listek wystarczy oberwać, przesuszyć przez około 3 dni i poukładać na ziemi do sukulentów, lekko dociskając od strony nasady. Sadzonki delikatnie zraszaj. Rozmnożysz tak grubosze czy aloesy;
  • ucinając fragment rośliny – fragment odetnij od rośliny matecznej, susz około 3 dni i włóż bezpośrednio do ziemi lub ukorzeniaj w wodzie z dodatkiem węgla aktywnego.

Sukulenty w szkle

Coraz bardziej popularna staje się uprawa sukulentów w szkle. Nic w tym dziwnego, ponieważ kompozycje wielu gatunków różnokolorowych roślin wyglądają pięknie w tej formie. Idealnie nadają się na prezent. Sukulenty pochodzą z krajów tropikalnych, dlatego specyficzny mikroklimat wytworzony w naczyniu sprzyja ich uprawie. 

Zobacz także
Kwiaty na cmentarz do sadzenia w każdych warunkach

Sukulenty w szkle są dostępne w sklepach ogrodniczych, ale możesz też taką kompozycję przygotować samodzielnie. Wystarczy dowolne szklane naczynie – miska, słoik czy akwarium. Na dnie ułóż warstwę keramzytu, następnie drobnego żwiru. Żwir przykryj około 3 cm warstwą podłoża do sukulentów, w którym zasadzisz rośliny. Podobnie jak sukulenty w doniczkach, te w szkle także potrzebują oszczędnego podlewania oraz dużej ilości światła. Przydadzą im się również wietrzenie albo wybór otwartego pojemnika.

Ile kosztują sukulenty?

Sukulenty dostępne są niemal wszędzie – w sklepach ogrodniczych, kwiaciarniach, a nawet marketach. Kosztują zwykle kilkanaście złotych, choć możesz znaleźć duże okazy, które będą droższe. Fantazyjne kaktusy mogą osiągać ceny nawet kilkuset złotych.

Sukulenty w doniczkach to świetny wybór na prezent, ponieważ nie są wymagającymi roślinami. Wystarczy oszczędne podlewanie i duża ilość światła, by długo cieszyć się ich uprawą. Są świetnym wyborem dla osób początkujących oraz, ze względu na mnogość gatunków, także dla kolekcjonerów.

Zobacz także:
  • Las w słoiku – sukulenty, czyli łatwe w uprawie rośliny odpowiednie do uprawy w szklanym naczyniu
  • Czy uschnięty kaktus potrzebuje wody? Zasady uprawy kaktusów
  • Wilczomlecz mleczny – roślina o intrygującym kształcie
  • Ciekawe rośliny doniczkowe o wyjątkowych właściwościach. Poznaj efektowne kwiaty dekoracyjne do domu.
  • Jak należy pielęgnować rośliny z rodzaju Mammillaria?
  • Eszeweria – wyjątkowo ozdobny sukulent z Meksyku
Brak komentarzy, skomentuj pierwszy(a)!
Dagmara Szymańska
Dagmara Szymańska

Jej życiowe motto to "Człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek". Absolwentka SGH na kierunku Ochrona zdrowia roślin. Z ogrodnictwem związana od najmłodszych lat. Już wtedy z wielką pasją pomagała dziadkowi Tadeuszowi w jego uprawie. To on zaszczepił w niej tę wielką pasję, która trwa do dziś!

Previous Post Rośliny miododajne w ogrodzie przydomowym – najpiękniejsze gatunki kwiatów atrakcyjnych dla pszczół
Next PostDrzewko bonsai – formować od podstaw czy kupić gotowe? Poznaj uprawę drzewka bonsai

Zobacz także

monstera siltepecana

Monstera siltepecana – czy początkujący hodowca poradzi sobie z rośliną kolekcjonerską? Warunki uprawy rzadkiej monstery

10 marca, 2022
agapant

Agapant – roślina o ciekawych kwiatach. Na czym polega jej uprawa na tarasie w donicy?

1 marca, 2022
eustoma

Eustoma wielkokwiatowa – piękność z kwiaciarni w uprawie amatorskiej

31 grudnia, 2021

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie artykuły
  • malwa

    Malwa ogrodowa – uprawa, pochodzenie i odmiana tej rośliny

    25 maja, 2022
  • pysznogłówka dwoista

    Pysznogłówka dwoista – czym wyróżnia się ta bylina? Sprawdź, co warto o niej wiedzieć!

    25 maja, 2022
  • fioletowe kwiaty wiosenne

    Fioletowe kwiaty wiosenne – poznaj 15 najpopularniejszych wiosennych kwiatów!

    25 maja, 2022
  • dekoracje wiosenne

    Dekoracje wiosenne – najlepsze pomysły na ozdoby wiosenne DIY oraz te zakupione w sklepie

    25 maja, 2022
  • trawy ozdobne do cienia

    Trawy ozdobne do ogrodu. Prezentujemy najpiękniejsze gatunki traw ozdobnych do cienia!

    25 maja, 2022
  • nawóz jesienny do trawy

    Nawóz jesienny do trawy – wszystko, co powinieneś wiedzieć o jesiennym nawożeniu trawników w pigułce!

    25 maja, 2022
  • trawy zimozielone

    Trawy zimozielone – lista najpiękniejszych gatunków traw ozdobnych na balkon i do ogrodu, które pozostają zielone zimą

    25 maja, 2022
  • z czym łączyć trawy ozdobne

    Z czym łączyć trawy ozdobne do ogrodu? Podpowiadamy, inspirujemy!

    25 maja, 2022
  • loropetalum

    Loropetalum chińskie – co to za kwiat i jak wygląda jego uprawa?

    24 maja, 2022
  • katleja

    Katleja – czym charakteryzuje się ten storczyk? Jak go pielęgnować i uprawiać?

    24 maja, 2022
  • zawilec mieszańcowy

    Zawilec mieszańcowy – pięknie kwitnąca roślina. Sprawdź, którą odmianę wybrać!

    24 maja, 2022
  • krzewinki

    Krzewinki – które gatunki są najczęściej uprawiane w ogrodach?

    24 maja, 2022
  • miskant boucle

    Miskant 'Boucle’ – mało wymagająca odmiana miskanta chińskiego! Sprawdź, co warto o niej wiedzieć!

    24 maja, 2022
  • liatra kłosowa

    Liatra kłosowa „Kobold” Liatris spicata – sadzenie i uprawa fioletowych roślin

    24 maja, 2022
  • gerbera

    Gerbera – uprawa i pielęgnacja gerbery doniczkowej

    24 maja, 2022
gardeneo

Kontakt
Redakcja
Polityka prywatności
Regulamin

Copyright © 2021-2022 Contentation sp. z o.o.