Sukulenty nie są wymagającymi roślinami. Nie potrzebują dużo wody, gdyż gromadzą ją w liściach. Jakie są najpopularniejsze gatunki sukulentów do uprawy w domu? Jak je podlewać? Jakie zapewnić podłoże? Wszystkiego o pielęgnacji sukulentów dowiesz się z tego artykułu.
Zapamiętaj!🌵
- Sukulenty to rośliny, które magazynują wodę w swoich liściach, łodygach lub korzeniach, co pozwala im przetrwać w warunkach suchych i gorących.🌵
- Są one bardzo popularne w uprawie domowej i ogrodowej ze względu na swoją łatwość w pielęgnacji oraz ciekawy wygląd.🌵
- Sukulenty występują w różnych kształtach i rozmiarach, od niewielkich kaktusów po ogromne drzewa sukulenty.🌵
- Wiele z nich ma także piękne i intensywne kolory liści, co czyni je idealnymi roślinami ozdobnymi.🌵
- Sukulenty to także popularny motyw w sztuce, modzie i designie wnętrz.🌵
Sukulenty – rodzaje
Sukulentami nazywane są wszystkie rośliny mające zdolność gromadzenia wody. Należą do nich zarówno kaktusy, jak i rośliny o mięsistych, grubych liściach i łodygach. Ze względu na to, gdzie gromadzą wodę, dzielimy je na liściowe, pędowe, łodygowe oraz korzeniowe:
- sukulenty liściowe – mają zgrubiałe liście pokryte grubą warstwą wosku chroniącego przed parowaniem wody – kutykuli. Należą do nich między innymi aloesy oraz grubosze;
- sukulenty pędowe – wodę gromadzą w zgrubiałych pędach, a liście mają przekształcone w ciernie. Ich najpopularniejszymi przedstawicielami są kaktusy;
- sukulenty łodygowe – jak możesz się domyślić, wodę gromadzą w łodygach. Przykładem takiego sukulenta jest baobab;
- sukulenty korzeniowe – wytwarzają duże bulwy korzeniowe do magazynowania wody. Jednym z przedstawicieli tego rodzaju jest pelargonia.
Ciekawostki o sukulentach🌵
Niektóre gatunki sukulentów mogą żyć setki lat.🌵
Kaktusy, jedna z najpopularniejszych grup sukulentów, pochodzą z Ameryki Środkowej i Południowej, ale są obecnie uprawiane na całym świecie.🌵
Niektóre gatunki sukulentów są jadalne i są wykorzystywane w kuchni, zwłaszcza w krajach, gdzie rosną naturalnie. Na przykład opuncje, czyli kaktusy figowe, są popularne w meksykańskiej kuchni.🌵
Sukulenty są często używane jako leki w medycynie ludowej. Na przykład aloes jest stosowany do leczenia oparzeń, skaleczeń i chorób skóry.🌵
Sukulenty – gatunki dostępne w Polsce
W sklepach znajdziesz wiele różnych gatunków sukulentów, które staną się świetną ozdobą twojego domu. Jakie rodzaje i gatunki sukulentów są odpowiednie do domowej uprawy?
Żywy kamień
Możesz spotkać kilka gatunków tej rośliny, która kształtem i kolorem przypomina leżące obok siebie kamienie. Ten sukulent na 2 grube liście spłaszczone od góry oraz szczelinę między nimi. Ze szczeliny może wyrastać kwiat. Przy podlewaniu pamiętaj, by woda nie zalegała w liściach, ponieważ może to spowodować gnicie rośliny.
Eszeweria
To bardzo często spotykane sukulenty. W sklepach możesz znaleźć aż 150 gatunków eszewerii. Ma grube liście wyrastające przy samym podłożu i układające się w rozety. Mogą być one zielone, srebrzyste lub niebieskawe.
Grubosz
Istnieje aż 300 gatunków grubosza. Roślina ma rozgałęzione pędy, na których wyrastają grube, błyszczące liście o jajowatym kształcie. Starsze egzemplarze mogą kwitnąć. Grubosz lubi jasne, słoneczne stanowiska i umiarkowane podlewanie.
Aloes
Najpopularniejszym gatunkiem aloesu jest aloes zwyczajny (Aloe vera). Te rośliny mają grube, wydłużone liście ułożone w rozetę. Poza pięknym wyglądem aloes zwyczajny ma także zastosowanie w kosmetyce. Żel uzyskiwany z niego ma właściwości nawilżające i kojące.
Kaktusy
Tak, kaktusy to również sukulenty. W sklepach spotkasz tysiące gatunków różniących się pokrojem i wielkością. Wodę gromadzą w pędzie, a ich liście zredukowane są do cierni. Latem lubią jasne, nasłonecznione stanowiska, zimą przechodzą w stan spoczynku, więc najlepiej zapewnić im niższą temperaturę.
Sukulenty – stanowisko
Stanowisko do uprawy sukulentów powinno być dobrze nasłonecznione i ciepłe. Idealna będzie południowo-wschodnia lub zachodnia wystawa. Latem sukulenty powinny stać w najcieplejszym miejscu w domu, natomiast od października do końca lutego zapewnij im chłodniejsze stanowisko. Przechodzą wtedy w stan spoczynku, dlatego idealnie będą czuć się w temperaturze 5–15°C.
Powietrze w pomieszczeniu, gdzie uprawiasz sukulenty, nie powinno być zbyt wilgotne. Sprzyja to rozwojowi infekcji grzybiczych u tych roślin. Pomaga częste wietrzenie. Rób to jednak w sposób, który nie spowoduje narażenia sukulentów na gwałtowne spadki temperatur.
Jak podlewać sukulenty?
Im mniej, tym lepiej! Są to rośliny magazynujące wodę, więc nie potrzebują częstego podlewania. Wiosną i latem rób to, gdy ziemia całkowicie przeschnie. Zimą możesz o nich zapomnieć. Przechodzą wtedy w stan spoczynku.
Sukulenty nie tolerują zbyt dużej ilości wody. Jeśli je przelejesz, mogą zacząć gnić. Ich liście stają się wtedy miękkie i opadają. Taką roślinę bardzo trudno jest uratować. Możesz spróbować wyjąć ją z doniczki, oczyścić z ziemi, oddzielić wszystkie zgniłe części korzeni i pędów, a następnie przesadzić do nowego, odpowiedniego podłoża.
Ziemia do sukulentów
Podłoże dla sukulentów musi być lekkie i przepuszczalne. W sklepach ogrodniczych możesz kupić specjalną ziemię do sukulentów. Możesz też przygotować ją samodzielnie. Wystarczy zmieszać ziemię uniwersalną z piaskiem, perlitem i żwirem w równych proporcjach. Na dno doniczki koniecznie wsyp odpowiednią warstwę drenażu. Idealny do tego będzie keramzyt. Jeśli chcesz sprawdzić, czy podłoże zostało dobrze przygotowane, możesz namoczyć je w wodzie, a następnie odcisnąć w dłoniach – nie powinno stworzyć zwartej bryły, a dalej się kruszyć.
Przesadzanie sukulentów
Sukulenty w domu przesadzaj, gdy poprzednia doniczka jest zbyt mała lub podłoże wymaga wymiany. Najlepiej robić to wiosną. Gdy kupisz nową roślinę i widzisz, że rośnie w podłożu torfowym, natychmiast przesadź ją do podłoża przepuszczalnego – niezależnie od pory roku.
Przesadzaj sukulenty do doniczki o 2–3 cm większej, koniecznie z otworami odpływowymi w dnie. Po wyjęciu rośliny dokładnie oczyść korzenie, sprawdź, czy nie są uszkodzone i pozostaw na kilka godzin w suchym, zacienionym miejscu. Po wsadzeniu do nowego podłoża nie podlewaj rośliny. Zaczekaj z tym zabiegiem kilka dni.
Rozmnażanie sukulentów
Rozmnażanie sukulentów w domu jest bardzo łatwe. Możesz to zrobić na trzy sposoby:
- przez podział – jeśli roślina wytworzyła młode sadzonki po bokach, wystarczy wyjąć je z doniczki i oddzielić od siebie;
- z liści – niektóre sukulenty bardzo łatwo rozmnożyć z liści. Listek wystarczy oberwać, przesuszyć przez około 3 dni i poukładać na ziemi do sukulentów, lekko dociskając od strony nasady. Sadzonki delikatnie zraszaj. Rozmnożysz tak grubosze czy aloesy;
- ucinając fragment rośliny – fragment odetnij od rośliny matecznej, susz około 3 dni i włóż bezpośrednio do ziemi lub ukorzeniaj w wodzie z dodatkiem węgla aktywnego.
Sukulenty w szkle
Coraz bardziej popularna staje się uprawa sukulentów w szkle. Nic w tym dziwnego, ponieważ kompozycje wielu gatunków różnokolorowych roślin wyglądają pięknie w tej formie. Idealnie nadają się na prezent. Sukulenty pochodzą z krajów tropikalnych, dlatego specyficzny mikroklimat wytworzony w naczyniu sprzyja ich uprawie.
Sukulenty w szkle są dostępne w sklepach ogrodniczych, ale możesz też taką kompozycję przygotować samodzielnie. Wystarczy dowolne szklane naczynie – miska, słoik czy akwarium. Na dnie ułóż warstwę keramzytu, następnie drobnego żwiru. Żwir przykryj około 3 cm warstwą podłoża do sukulentów, w którym zasadzisz rośliny. Podobnie jak sukulenty w doniczkach, te w szkle także potrzebują oszczędnego podlewania oraz dużej ilości światła. Przydadzą im się również wietrzenie albo wybór otwartego pojemnika.
Ile kosztują sukulenty?
Sukulenty dostępne są niemal wszędzie – w sklepach ogrodniczych, kwiaciarniach, a nawet marketach. Kosztują zwykle kilkanaście złotych, choć możesz znaleźć duże okazy, które będą droższe. Fantazyjne kaktusy mogą osiągać ceny nawet kilkuset złotych.
Sukulenty w doniczkach to świetny wybór na prezent, ponieważ nie są wymagającymi roślinami. Wystarczy oszczędne podlewanie i duża ilość światła, by długo cieszyć się ich uprawą. Są świetnym wyborem dla osób początkujących oraz, ze względu na mnogość gatunków, także dla kolekcjonerów.
Często zadawane pytania
Gdzie trzymać sukulenty?
Sukulenty najlepiej trzymać w miejscu, gdzie będą miały dostęp do dobrego światła słonecznego, ale niekoniecznie bezpośredniego nasłonecznienia. W przypadku sukulentów doniczkowych ważne jest, aby doniczka miała otwory odpływowe i była wykonana z materiału przepuszczającego powietrze, np. gliny.
Czy sukulenty lubią słońce?
Tak, większość sukulentów lubi słońce i potrzebuje go do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Warto jednak pamiętać, że nadmierna ekspozycja na bezpośrednie promienie słoneczne może spowodować oparzenia liści, szczególnie u młodych roślin.
Jakie sukulenty do domu?
Wiele gatunków sukulentów nadaje się do uprawy w domu. Należą do nich np. kaktusy, aloesy, haworthie, echeverie, sedum czy rośliny z rodzaju crassula. Ważne jest, aby wybrać rośliny, które będą odpowiednio dostosowane do warunków panujących w domu, np. poziomu światła, temperatury czy wilgotności.
Jak długo żyją sukulenty?
Sukulenty są roślinami długowiecznymi i mogą żyć wiele lat, nawet dziesiątki lat, jeśli są odpowiednio pielęgnowane. Niektóre gatunki mogą żyć nawet ponad 100 lat.
Czy sukulenty są trujące?
Niektóre gatunki sukulentów mogą być trujące dla ludzi i zwierząt, np. rośliny z rodzaju Euphorbia, które wydzielają sok drażniący skórę i błony śluzowe. Dlatego warto zachować ostrożność i unikać kontaktu z niektórymi gatunkami sukulentów.
Czy sukulenty szybko rosną?
Tempo wzrostu sukulentów zależy od gatunku oraz warunków panujących w środowisku, w którym roślina jest uprawiana. Niektóre gatunki rosną stosunkowo szybko, podczas gdy inne rozwijają się powoli. W każdym przypadku ważne jest, aby zapewnić roślinom odpowiednie warunki i regularnie je pielęgnować.