Opuncja świetnie radzi sobie zarówno podczas upałów, jak i w chłodne dni. Dzięki temu hodować ją można nie tylko w domowych warunkach, ale również i w ogrodzie. Czym dokładnie jest i jakie warunki trzeba spełnić, żeby zdrowo rosła?

Zapamiętaj!

  • Opuncja jest rośliną pochodzącą z Meksyku i Ameryki Środkowej.🌵
  • Pierwsi ludzie zaczęli uprawiać opuncję już w starożytności, a dzisiaj jest ona popularna na całym świecie.🌵
  • Pielęgnacja opuncji wymaga regularnego podlewania, nawożenia i przycinania.🌵
  • Opuncja jest odporna na suszę i toleruje niskie temperatury, ale nie lubi nadmiaru wilgoci.🌵
  • Roślina ta może być hodowana zarówno w doniczce, jak i na zewnątrz, w ogródku.🌵

Co to jest opuncja?

Opuncja to wiecznie zielony płaski kaktus, którego rodzina obejmuje kilkaset gatunków. Niektóre z nich są niewielkie, a z kolei inne przybierają formę wysokiego drzewa. Opuncję jadalną ceni się m.in. za wysoką zawartość witaminy C. Ma również właściwości zdrowotne oraz pozytywnie wpływa na odchudzanie. W niektórych krajach z opuncji wytwarza się dżemy, wina oraz soki.

co to jest opuncja

Opuncja – jakie wyróżnia się jej odmiany?

Opuncja ma wiele odmian, które różnią się zarówno wyglądem samego kaktusa, jak i jego kwiatów. 

Najpopularniejszymi są:

  • opuncja siwowłosa – urasta nawet do 5 metrów wysokości i jest gęsto pokryta długimi białymi kolcami;
  • opuncja główna – ma długie i rozgałęzione pędy, a przy tym niewielką ilość kolców;
  • opuncja długa – ma pełzające łodygi;
  • opuncja figowa – posiada jadalne owoce.

Opuncja – uprawa tego kaktusa wymaga dobrze nasłonecznionego miejsca

Planując uprawiać opuncję w warunkach domowych, dobrze jest wybrać miejsce, które jest odpowiednio nasłonecznione. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie wystawiać kaktusa na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Jest to też roślina wrażliwa na przeciągi. Najlepiej będzie więc umieścić opuncję na parapecie okna wychodzącego na południe. Okres wegetacji u ma miejsce od października do lutego i właśnie wtedy należy zapewnić im temperaturę w granicach 7–12 stopni Celsjusza.

Zobacz także  Calathea – liście prawie ręcznie malowane. Jak dbać o tę piękną roślinę?

Jak często należy nawadniać opuncje?

Niektóre z gatunków opuncji należą do kaktusów mrozoodpornych. Z tego powodu bez przeszkód można je uprawiać w ogrodzie. Ze względu na fakt, że opuncje ogrodowe (tak samo zresztą, jak i domowe) nie przepadają za dużą wilgotnością podłoża, najlepiej jest je posadzić na podwyższeniu. W ten sposób nie będzie się tam zbierała woda. Z kolei opuncja doniczkowa powinna być systematycznie podlewana, zwłaszcza podczas upałów. Nawadniać ją należy dopiero wtedy, gdy ziemia robi się sucha. Pamiętaj, że nie można doprowadzić do tego, by gleba była przez długi czas mokra. W takim wypadku grozi to gniciem korzeni.

Kaktus opuncja – tę roślinę trzeba czasem dokarmiać

Na odpowiednią uprawę opuncji składa się nie tylko właściwie dobrane miejsce, w którym ma rosnąć, ale także jej nawożenie. Trzeba odżywiać roślinę w okresie wiosny i lata. W tym czasie należy nawozić ją 1–2 razy na miesiąc. Karmienie najlepiej jest ograniczyć, gdy nadejdzie jesień. Z kolei zimą można go całkowicie zaprzestać. Najlepsze w tym celu będą nawozy kompleksowe mineralne przeznaczone specjalnie dla kaktusów.

Opuncja – pielęgnacja i przeciwdziałanie chorobom

Najpopularniejszą chorobą, która dosięga opuncje, jest zgnilizna łodygi. Dopada ona roślinę przede wszystkim wtedy, jeśli nie jest ona odpowiednio pielęgnowana i ma za mokrą glebę. Wynikać może to również z przekarmienia azotem, jeżeli kaktus jest zbyt często lub za bardzo obficie nawożony. Łatwo zauważysz, jeśli twoja roślina została zaatakowana przez tę chorobę – pojawiają się na niej miękkie, brązowe plamy. Jak należy walczyć z tą dolegliwością? Najlepszym rozwiązaniem jest usunięcie zakażonych obszarów oraz zastosowanie fungicydów. Trzeba przy tym pamiętać, żeby zachować ostrożność i chronić dłonie rękawiczkami.

Jeżeli zauważysz, że kaktus rośnie zbyt wolno, może to oznaczać, że dostaje zbyt dużo wody lub powinien zostać dokarmiony. Natomiast marszczące się liście prawdopodobnie świadczą o tym, że roślina nie dostaje odpowiedniej ilości światła. W tych przypadkach należy zmienić sposób pielęgnacji opuncji.

Zobacz także  Kwiat gwiazda betlejemska – czy jest trująca? Sprawdź szkodliwość poinsecji
opuncja - pielęgnacja i przeciwdziałanie chorobom

Opuncja – szkodniki, które mogą ją zaatakować

Zarówno opuncja ogrodowa, jak i ta hodowana w warunkach domowych, mogą zostać zaatakowane przez szkodniki. Które z nich najczęściej im grożą? Popularnymi są np. nicienie. Żerują one w glebie, a więc atakują korzenie rośliny. Są na tyle małe, że nie widać ich gołych okiem. Skąd więc wiadomo, że to właśnie one są problemem? Objawem ich żerowania są brązowe plamy, które pojawiają się przy unerwieniu. Następnie cała roślina ulega deformacjom. Walka z nicieniami nie jest łatwa. Z pomocą przychodzą tutaj specjalne preparaty nicieniobójcze.

Innymi szkodnikami, które mogą zaatakować opuncję, są wełnowce, łuskowce, mszyce, a nawet kleszcze. Wszystkie żywią się sokiem, który wysysają rośliny, a ona sama staje się coraz słabsza. Walczy się z nimi, rozpylając specjalne środki lub odpowiedni roztwór mydła. Taki zabieg należy powtarzać raz w tygodniu, uważając, żeby nie dochodziło do kontaktu płynu z podłożem.

Opuncja figowa – jak jeść opuncję?

Owoce opuncji figowej mogą mieć różne kolory – żółty, czerwony albo pomarańczowy. Dojrzały owoc jest okrągły i dość twardy, a przy tym ma na wierzchu wypustki. Jeśli chcesz zjeść owoc na surowo, musisz obrać go ze skórki. Jego miąższ jest słodki, a przy tym orzeźwiający. Można go użyć do przygotowania deserów lub sałatek. Bardzo popularna jest herbata tworzona na bazie owocu opuncji.

Ciekawostka ze świata kaktusów🌵

Opuncja, znana również jako kaktus figowy, jest popularnym i szeroko uprawianym gatunkiem kaktusa w Meksyku i innych częściach świata. Niestety, opuncje są narażone na ataki owadów, w szczególności czerwca kaktusowego (Cactoblastis cactorum), który jest uważany za szkodnika i naturalnego wroga tych roślin.

Opuncja – owoc tej rośliny ma właściwości prozdrowotne

Z pewnością słyszałeś o tym, że owoce opuncji są popularne ze względu na swoje właściwości, które mają pozytywny wpływ na zdrowie. Są one bogate w witaminę C, która chroni organizm przed rozwojem wolnych rodników. Pomagają też poradzić sobie ze stresem czy nerwowością. Poprawiają pamięć i koncentrację. Mają świetny wpływ na skórę – odmładzają ją, a także zwalczają problemy z cerą naczynkową. Jedzenie owoców opuncji pomoże więc na wiele problemów zdrowotnych – zarówno tych fizycznych, jak i psychicznych.

opuncja - owoc tej rośliny ma właściwości prozdrowotne

Opuncja jadalna ma pozytywny wpływ na utrzymanie wagi

Opuncja pomoże ci również schudnąć oraz utrzymać pożądaną wagę. Jej owoce nie tylko usprawniają trawienie, ale także pomagają w walce z niestrawnościami. Dzięki swoim składnikom potrafią wiązać tłuszcz, przez co nie zostaje on wykorzystany do zbudowania tkanki tłuszczowej, ale jest wydalany z organizmu. Jeśli więc jesteś na diecie i chcesz zrzucić kilka dodatkowych kilogramów, picie herbaty powstałej na bazie opuncji jest bardzo dobrym pomysłem. Pamiętaj tylko, żeby robić to z umiarem – tłuszcze również są potrzebne w procesie odchudzania.

Zobacz także  Skrętnik (Streptocarpus) – co to za roślina, jak ją uprawiać?

Opuncja to roślina, która nie jest trudna w uprawie. Z pewnością docenisz jej piękno, zwłaszcza jeśli jesteś osobą, która zapomina o podlewaniu roślin lub też nie przepada za nadmierną ich pielęgnacją. Mimo że surowych owoców opuncji figowej raczej nie spotyka się w naszym kraju, warto zdawać sobie sprawę z tego, jakie mają właściwości. Jeśli jesteś osobą, która chce schudnąć, warto sięgnąć np. po herbatę stworzoną na bazie tych owoców.

Często zadawane pytania

Na co działa opuncja?

Opuncja może mieć wiele działań na organizm, w tym m.in. przeciwzapalne, przeciwcukrzycowe, przeciwnowotworowe, przeciwbakteryjne oraz obniżające poziom cholesterolu.

Jaki smak ma opuncja?

Owoce opuncji, zwane figami, mają delikatny, słodkawy smak przypominający mieszankę kiwi, gruszki i truskawki.

Czy opuncja to owoc?

Tak, opuncja to kaktusowate drzewiaste lub krzewiaste rośliny, które owocują. Ich jadalne owoce nazywane są figami.

Co można zrobić z opuncji?

Z opuncji można zrobić wiele potraw, w tym np. dżemy, soki, kompoty, napoje, koktajle, ale także dania mięsne, sałatki czy też surówki.

Archiwum: marzec 2023