Rośliny kaktusowate są w ostatnim czasie bardzo modne. Możemy je spotkać na balkonach, parapetach, ale również w dużych donicach na podłodze lub tarasie. Czy kaktus jest tym samym co sukulent? Dowiesz się z tego artykułu!

Najważniejsze informacje

  • Ta odmiana bywa mylona ze swą krewną sosną Jeffreya. 
  • Sosnę żółtą sprowadzono do Europy w 1826 r.
  • Jej drewno jest uważane za bardzo wartościowe.
  • Niewielkie wymagania glebowe sprawiają, że jest chętnie uprawiana także w Polsce.

Rośliny kaktusowate, pomimo że uchodzą za gatunki bardzo odporne na warunki atmosferyczne, nie zawsze takie są. Niektóre sukulenty wykazują dużą wrażliwość na takie czynniki jak zacienienie czy przesuszenie. W związku z tym, zanim zdecydujesz się na hodowanie jakiegoś gatunku, musisz dokładnie sprawdzić, w jaki sposób możesz zapewnić mu właściwe warunki. Poniżej znajdziesz nazwy kilku popularnych i stosunkowo prostych w uprawie przedstawicieli rodziny kaktusów. Czytaj dalej!

Rośliny kaktusowate – liczna rodzina

Rośliny kaktusowate to bardzo szeroka grupa organizmów, do której zalicza się tysiące różnych gatunków. Przedstawicieli tej rodziny określa się mianem kaktusów i sukulentów. Często goszczą w domach, a niektóre gatunki odnajdują się również w ogrodzie. Zapewniając im dobre warunki do wzrostu, możesz liczyć na to, że będą one szybko rosły. Największą zaletą tej grupy roślin jest to, że często są one stosunkowo proste w hodowli.

Rośliny kaktusowate – różnorodność gatunkowa

Mówi się, że są to rośliny odporne i wytrzymałe. Oczywiście jest to w zdecydowanej większości przypadków prawda. Należy jednak mieć na uwadze, że jest to bardzo szeroka grupa roślin i wśród jej przedstawicieli znajdują się gatunki, które mają większe wymagania. Wszystkie gatunki tej rodziny mają zgrubiałe pędy. Nie wszystkie sukulenty są jednak kaktusami. Co je odróżnia? Kaktusy mają areole, czyli miejsce, z którego wyrastają ciernie. Otóż większość sukulentów cierni nie posiada

Charakterystyka kaktusów

Kaktusy doniczkowe to bardzo popularna grupa roślin. Zdominowały parapety ze względu na swój unikalny wygląd. Zgrubiałe i mięsiste pędy są przystosowaniem do pustynnych i półpustynnych rejonów świata, gdzie brakuje wody. Rośliny te gromadzą wodę w swoich tkankach, co pozwala im przetrwać okresowe susze. Co ciekawe niektóre gatunki można spotkać w lasach tropikalnych, gdzie wody jest zazwyczaj pod dostatkiem. W warunkach domowych uprawia się niewielką część całej rodziny. Wynika to z tego, że większość gatunków wymaga słońca, którego zimą nie jesteśmy w stanie im zapewnić.

Zygokaktus – doniczkowy kaktus domowy

Jest to roślina, która tworzy rozgałęzione pędy. Są one złożone z mięsistych i spłaszczonych członów, które często mylnie nazywane są liśćmi. Na ich wierzchołkach rozwijają się duże kwiaty, które składają się z kilku płatków. Przeważnie występują one w kolorze ciemnoróżowym. Możesz jednak spotkać się z odmianami, które mają kwiatostany w kolorze białym, czerwonym, jasnoróżowym. Występują również odmiany dwukolorowe, które szczególnie przykuwają wzrok.

Kaktus wielkanocny – kaktusy doniczkowe

Gatunek, który kwitnie wiosną. Tworzy kwiatostany składające się z wielu płatków, które podobnie jak w przypadku poprzedniego gatunku występują w kolorystyce ciemnoróżowej. Płatki są szpiczaste oraz wąskie. Jeżeli chcesz zapewnić mu optymalne warunki do kwitnienia, to musisz w okresie zimowym umożliwić mu odpoczynek, poprzez obniżenie temperatury panującej w pomieszczeniu do 10–15°C. Roślina wymaga regularnego podlewania, ziemia w doniczce nie powinna całkowicie wysychać. Jeżeli doprowadzisz do takiej sytuacji pędy, szczególnie te młode zaczną szybko więdnąć.

Aloes – najbardziej znane gatunki kaktusów

Najczęściej uprawia się aloes drzewiasty oraz aloes zwyczajny jest to jednak znacznie szersza grupa roślin, które różnią się między sobą wysokością i pokrojem. Ozdabiają one parapety, ale równie często ze względu na swoją wysokość znajdują się w donicach na podłodze. Szczególnie często występują w mieszkaniach, które urządzane są w nowoczesnym, minimalistycznym stylu. Roślina znana jest ze swoich prozdrowotnych właściwości. Zawiera wiele cennych dla człowieka składników odżywczych.

Mamilaria – uprawa przedstawiciela rodziny kaktusowatych

Roślina, która bardzo często gości w polskich domach. Jest to ozdobna roślina doniczkowa, która swoją popularność zdobyła dzięki ładnym kwiatom, pojawiającym się od wiosny do jesieni. Liczne kwiatostany składają się z drobnych kwiatków, które tworzą coś na kształt wianka lub korony. Mamilaria występuje w wielu wariantach kolorystycznych. Najczęściej możesz spotkać barwę kremową oraz różową. Jest to roślina, łatwa w uprawie oraz pielęgnacji. Wymaga jednak słonecznego stanowiska. Bardzo dobrze czuje się na wystawie południowej lub wschodniej. Bez odpowiedniej ilości światła nie zakwitnie.

Rośliny kaktusowate cieszą oko swoim niecodziennym wyglądem. Hodowla oraz rozmnażanie kulistych kaktusów, które mają kolce, jest bardzo ciekawym doświadczeniem. Szczególnie jeżeli uświadomisz sobie, że to nic innego jak specyficzna łodyga. Ważne jest odpowiednie podlewanie kaktusów, unikanie nadmiaru wody oraz dobrze dobrana gleba. Są to świetne rośliny domowe. Przekonaj się sam!

Zobacz także: