Howersja cooperi (Haworthia cooperi) to obok haworsji wąskolistnej (Haworthia attenuata) jeden z najbardziej popularnych gatunków z rodzaju haworsja. Wszystkie haworsje są bylinami o niedużych rozmiarach. Mają nieco wspólnego z aloesem, który należy do tej samej rodziny – złotogłowowatych. Haworsja Coopera jest bardzo ozdobna ze względu na wygląd liście, które są przeźroczyste, co ujawnia ukryty w środku nerw. Niezwykły wygląd niewielkich szklanych koralików ustawionych w stosiku na pewno przyciąga wzrok. Sama roślina rzadko dorasta powyżej 5 cm. Jak o nią dbać? Jakich warunków wymaga? Przekonaj się, czytając nasz krótki artykuł!
Haworsja – charakterystyka rodzaju
Haworsja cooperi należy do rodzaju roślin nazywanych również haworcjami. Te sukulenty pochodzą z Afryki Południowej. Haworsje rozwijają grube, mięsiste liście, o zielonym kolorze. Tworzą rozetki, a ich kształt i rozmiar zależy od gatunku i odmiany rośliny. Jeśli sukulent będzie miał dobre warunki, wypuści drobne kwiaty na stosunkowo długich i cienkich łodyżkach, które jednak powszechnie są jednak uważane za szpecące. Ich utrzymanie wyczerpuje roślinę, co może objawiać się jej gorszym wyglądem, więc lepiej je usuwać. Oprócz haworsji cooperi i wspomnianej już haworsji wąskolistnej do tego rodzaju należą m.in.:
- haworsja pasiasta (Haworthia fasciata);
- haworsja limifolia (Haworthia limifolia);
- haworsja Reinwardtii (Haworthia reinwardtii).
Wszystkie te gatunki mają bardzo podobne wymagania w uprawie.
Haworsja cooperi – stanowisko i temperatura
Haworsje, w tym haworsja cooperi, lubią stanowiska o lekkim i niebezpośrednim nasłonecznieniu.
- Będą się rozwijać optymalnie w pobliżu wschodniego lub zachodniego okna.
- Lubią ciepłe mieszkania, o temperaturze przynajmniej 22°C latem (zimą od 15 do 18 stopni Celsjusza).
- Roślina umiera, jeśli jest narażona na temperaturę poniżej 10 stopni Celsjusza, dlatego lepiej nie kupować jej zimą. Warto poczekać na wyższą temperaturę, aby haworsja nie była narażona na tak mocne wychłodzenie w czasie transportu.
Haworsja cooperi – wymagania glebowe
Sukulenty, do których zalicza się haworsja cooperi, wymagają podłoża dobrze przepuszczalnego i lekkiego. W jego składzie (w mniej więcej równych proporcjach) musi się znaleźć:
- żwir;
- keramzyt;
- piasek kwarcowy;
- perlit;
- ziemia kompostowa.
Dobra gleba dla haworsji powinna mieć też w składzie dodatek wolno uwalniającego się nawozu. Kwasowość między 5,5 a 6,5 pH jest optymalna. Wymagania mogą wydawać się dość skomplikowane, ale zazwyczaj używa się gotowej mieszanki ze sklepu. To ziemia do kaktusów i sukulentów.
Haworsja cooperi – podlewanie i nawożenie
Haworsji cooperi nie musisz podlewać regularnie. Możesz poczekać do lekkiego przeschnięcia podłoża. Jeśli wodę dostarczysz zbyt często, roślina może zacząć gnić. Aby tego uniknąć, trzeba zawsze wylewać nadmiar wody, który po podlewaniu zgromadzi się na podstawce. Jesienią i zimą haworsję nawadnia się bardzo rzadko, ponieważ roślina praktycznie nie korzysta z wody. Budzi się do życia dopiero na wiosnę.
Nawożenie haworsji Coopera
Nawożenie haworsji nie sprawia problemów. Jeśli przy przesadzaniu użyłeś podłoża z nawozem, można nawet pominąć tę część pielęgnacji. Aby roślina prezentowała się jak najpiękniej, warto jednak użyć do zasilania specjalnego preparatu do kaktusów i sukulentów. Na jego opakowaniu powinny znaleźć się informacje o dawkowaniu. Zimą i jesienią haworsji się jednak nie nawozi.
Haworsja cooperi – przesadzanie i rozmnażanie
Przy uprawie haworsji ważne jest również przesadzanie. Z młodymi roślinami, które rosną szybciej, robi się to co roku (na wiosnę). Starsze okazy wystarczy przesadzać co 3-4 lata. Przy okazji przesadzania można zająć się rozmnażaniem haworsji cooperi. Dobrze rosnące haworsje tworzą po bokach przyrosty, w formie wyraźnie oddzielonych od macierzystego okazu małych roślinek. Bez obaw można je oddzielić i umieścić w osobnej, małej doniczce. Trzeba pamiętać, że doniczka musi być znacznie szersza niż mała roślinka, ponieważ ona również po jakimś czasie zacznie mocno rozrastać się na boki i tworzyć przyrosty.
Haworsja cooperi nie jest trudna w uprawie i wymaga mało uwagi. Zwłaszcza w okresie zimowym jest zupełnie bezproblemowa. Można by wręcz o niej zapomnieć, gdyby nie to, że zwraca uwagę swoim pięknym wyglądem. Choć jest niewielka, może być efektowną ozdobą każdego mieszkania.