Calathea (lub kalatea) jest trudna w uprawie, ale ma bardzo wielu miłośników – znalazła się w pierwszej dwudziestce najczęściej kupowanych roślin doniczkowych w Warszawie. Można śmiało założyć, że na świecie pełno jest osób, które pragną stworzyć nową odmianę, zdecydowanie mniej wymagającą. Ta pochodząca z podszycia lasów tropikalnych roślina zasługuje jednak na odpowiednie dopieszczenie. Jej liście wyglądają tak, jakby dopiero co wyszły spod pędzla najlepszego malarza, ale niektóre z odmian mają listki delikatne jak aksamit. Brzmi to pięknie, ale czy rzeczywistość nie jest bardziej prozaiczna? Sprawdź, jak dbać o kwiat calathea.

Zapamiętaj!

 • Kalatea to jeden z najbardziej pożądanych, ale też wymagających okazów w domowej dżungli 🪴
 • Jej bogato zdobione liście unoszą się w nocy jak do modlitwy, przez co nazywana jest rośliną modlitewną 🪴
 • Nie toleruje bezpośredniego słońca, przeciągów, suchego powietrza ani zimna 🥶
 • Uwielbia codzienne zraszanie, powietrze o wilgotności 80%, temperatury 20–25°C, częste podlewanie i nawożenie 💧🌡️🌱
 • Przesadź ją od razu po zakupie i rób to na wiosnę, co rok lub dwa 🪴
 • Calathea jest bezpieczna dla zwierzaków 🐱

Kwiat calathea – tropikalne pożądanie

Calathea jest tym typem kwiatu doniczkowego, który budzi podziw i pożądanie, ale przede wszystkim w niewiarygodny sposób zdobi każdą miejską dżunglę. Oryginalne wzory na liściach i kolory sprawiają, że jest to doskonały okaz w roślinnej kolekcji.

Kalatea nazywana jest „rośliną modlącą się”, ponieważ składa i rozkłada liście w zależności od pory dnia, zaś nocą są one wyprostowane niczym podczas modlitwy. To jednak nie jedyne miano, jakie otrzymała. „Kwiat z czerwonymi liśćmi od spodu” – to określenie jednej z odmian, która zachwyca niesamowitą barwą.

Calathea – stanowisko z tropików

Podszycie lasów tropikalnych to bardzo trudne warunki dla wielu roślin – panuje tu dość specyficzny klimat. Pochodząca stamtąd kalatea nie przepada za bezpośrednim słońcem. Najlepiej czuje się w półcieniu, dlatego jest to idealny kwiat do pomieszczeń we wschodnich i zachodnich krańcach domu, szczególnie latem, gdy promienie słoneczne są naprawdę mocne.

Wybierając dla niej domowy parapet, weź pod uwagę także to, że nie lubi przeciągów – przez nie calathea zaczyna marnieć i na jej liściach pojawiają się oznaki chorób.

Calathea – uprawa. Dlaczego jest taka trudna?

Jak przystało na tropikalną roślinę, kalatea wymaga wilgotnego powietrza – najlepiej w granicach 80%. Pamiętaj przy tym, że optymalna temperatura dla kalatei to około 20–25 stopni Celsjusza. Aby zapewnić jej odpowiednie warunki, w okolicach rośliny postaw miseczkę z wodą wypełnioną keramzytem.

Redakcja radzi 💬

Aby pośrednio zwiększyć wilgotność wokół kalatei, zgrupuj rośliny o podobnych wymaganiach. Jedna kalatea nie wytworzy wokół siebie mikroklimatu, ale kilka – jak najbardziej! Wystarczy ustawić doniczki tak, aby większość liści znajdowała się wewnątrz skupiska. Dodatkowo możesz uruchomić nawilżacz powietrza.

Trudna calathea – pielęgnacja wymagającego kwiatka

Wiesz już, jakie warunki lubi calathea. Jak dbać o tę roślinę, by wyglądała przepięknie? Pielęgnacja kalatei nie jest trudna, ale pod warunkiem, że wpadniesz w nawyk. Co sprawia, że tak wiele osób skarży się, że ich wymarzona roślina szybko zamiera? Brak regularności. Co to dokładnie oznacza?

Calathea wymaga codziennego (!) zraszania. Jest ono szczególnie ważne w sezonie letnim, choć zimą ten zabieg ten należy wykonywać minimum 2-3 razy w tygodniu. Jest to roślina kochająca ciepło, jednak nie znosi obecności kaloryfera, który bardzo szybko ją wysusza.

Kalatea – podlewanie

Jak większość roślin tropikalnych, kalatea wręcz uwielbia podlewanie. Przeprowadzaj je jednak mądrze:

 • lepiej podlewać ją częściej, ale w mniejszych ilościach niż raz, a dużo;
 • podłoże powinno być cały czas wilgotne, ale korzenie nie mogą stać w wodzie, gdyż prowadzi to do ich przegnicia;
 • wiosną i latem zasilaj ją dwa razy w tygodniu biohumusem, dzięki któremu uzyska odpowiednie składniki odżywcze do dalszego rozwoju.

Przesadzanie kalatei

Kalateę powinieneś przesadzić od razu po zakupie, gdyż w sklepach na ogół ma ona podłoże torfowe, które zapobiega wysychaniu korzeni. To kwiat, który lubi przesadzanie, dlatego możesz ten zabieg wykonywać raz do roku.

Roślinka potrzebuje odpowiedniego drenażu, dlatego ziemia do calathei to specjalna mieszanka torfu, perlitu, kory, płatków kokosowych oraz ziemi uniwersalnej, czyli składniki bardzo zbliżone do tych, które występują w lasach tropikalnych.

Calathea – choroby boskiej rośliny

Sama pielęgnacja nie jest wystarczająca, ponieważ kalatea narażona jest na wiele chorób i szkodników. Ich obecność objawia się żółknięciem czy opadaniem liści. Jeśli jednak w porę zauważysz problem, będzie można go zwalczyć, a ukochana roślinka szybko wróci do pierwotnego stanu.

Kalatea – choroby liści

Jeśli zobaczysz, że kwiatowi calathea żółkną liście, to znak, że została przelana i zaczęła się w niej rozwijać choroba grzybowa. W takim wypadku wykonaj oprysk dedykowanym preparatem i postaraj się jak najszybciej osuszyć podłoże – na przykład przy pomocy keramzytu.

Brązowienie liści jest zaś oznaką zbyt suchego powietrza. Brak nawilżania może sprawić, że kalatea zostanie zaatakowana przez przędziorka. Pamiętaj, by w okolicy kwiatu ustawić więc miskę z wodą.

Calathea – czy jest trująca?

Kalatea jest niesamowicie pięknym kwiatem, który ozdobi niejeden parapet. Jest ponadto całkowicie bezpieczna, zarówno dla zwierząt, jak i ludzi. Dotyczy to wszystkich odmian ten pięknej rośliny, co sprawia, że jest idealnym wyborem zarówno dla rodziców ciekawskich maluchów, jak i posiadaczy równie ciekawskich psów, kotów, czy innych zwierząt wszelkiego rodzaju.

Calathea nie jest trująca dla zwierząt, ani dla ludzi. Będzie stanowić piękną i bezpieczną ozdobę twojego domu.

Calathea – odmiany, które skradną twoje serce!

Kalatea ma ponad 300 odmian! Trudno wskazać tą najpiękniejszą, bo każda z nich ma swoje unikalne walory. Do najpopularniejszych należą:

 • Calathea ornata „Sanderiana” – odmiana, której liście mają różowe paski wymalowane na bardzo ciemnej zieleni reszty liścia;
 • Calathea musaica „Network” – ma bardzo duże liście z żółto-zielonym wzorem;
 • Calathea lancifolia – odmiana z podłużnymi liśćmi o ostrych końcach i falowanych brzegach;
 • Calathea roseopicta „Medallion” – jej liście są owalne niczym medaliony. Zdobi je zielono-srebrny wzór, a od spodu są purpurowe;
 • Calathea orbifolia – ma duże, okrągłe srebrno-zielone liście w pasy.

Kalatea to roślina, która wygląda jak wyjęta prosto spod pędzla najwybitniejszych malarzy – dlatego tak dobrze prezentuje się w tropikalnych kolekcjach. Nie ma miłośnika miejskiej dżungli, który przeszedłby obok niej obojętnie! Calathea wymaga jednak regularnej pielęgnacji i przede wszystkim prawdziwie tropikalnych warunków. Warto je zapewnić, by móc podziwiać to wyjątkowe piękno, jakim obdarzyła ją Matka Natura!

Podsumowanie wymagań

Stanowiskopółcieniste, cieniste
Temperatura18–25 stopni Celsjusza
Wilgotność60–80%
Glebaprzepuszczalna, lekko kwaśna; np. ziemia liściowa z torfem i gruboziarnistym piaskiem
Podlewanieprzegotowaną, odstaną wodą; podłoże stale wilgotne
Nawożenieod marca do września co 4–14 dni; biohumus lub nawóz dla roślin o ozdobnych liściach
Przesadzaniewiosną; doniczka o rozmiar większa, z drenażem
Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023