Calathea to przepiękna roślina, której liście wyglądają, jakby były ręcznie malowane. Choć kalatea budzi pożądanie u wielu miłośników zieleni, jest bardzo trudna w uprawie. Co zrobić, aby zdobiła parapet? Czytaj i dowiedz się więcej o kalatei!
Calathea (lub kalatea) jest trudna w uprawie, ale ma bardzo wielu miłośników. Można śmiało założyć, że na świecie pełno jest osób, które pragną stworzyć nową odmianę, zdecydowanie mniej wymagającą. Ta pochodząca z podszycia lasów tropikalnych roślina zasługuje jednak na odpowiednie dopieszczenie. Jej liście wyglądają tak, jakby dopiero co wyszły spod pędzla najlepszego malarza, ale niektóre z odmian mają listki delikatne jak aksamit. Brzmi to pięknie, ale czy rzeczywistość nie jest bardziej prozaiczna? Sprawdź, jak dbać o kwiat calathea. Przeczytaj nasz artykuł!
Kwiat calathea – tropikalne pożądanie
Calathea jest tym typem kwiatu doniczkowego, który budzi podziw i pożądanie, ale przede wszystkim w niewiarygodny sposób zdobi każdą miejską dżunglę. Oryginalne wzory na liściach i kolory sprawiają, że jest to doskonały okaz w roślinnej kolekcji.
Kalatea nazywana jest „rośliną modlącą się”, ponieważ składa i rozkłada liście w zależności od pory dnia, zaś nocą są one wyprostowane niczym podczas modlitwy. To jednak nie jedyne miano, jakie otrzymała. „Kwiat z czerwonymi liśćmi od spodu” – to określenie jednej z odmian, która zachwyca niesamowitą barwą.
Calathea – stanowisko z tropików
Podszycie lasów tropikalnych to bardzo trudne warunki dla wielu roślin – panuje tu dość specyficzny klimat. Pochodząca stamtąd kalatea nie przepada za bezpośrednim słońcem. Najlepiej czuje się w półcieniu, dlatego jest to idealny kwiat do pomieszczeń we wschodnich i zachodnich krańcach domu, szczególnie latem, gdy promienie słoneczne są naprawdę mocne.
Wybierając dla niej domowy parapet, weź pod uwagę także to, że nie lubi przeciągów – przez nie calathea zaczyna marnieć i na jej liściach pojawiają się oznaki chorób.
Calathea – uprawa. Dlaczego jest taka trudna?
Jak przystało na tropikalną roślinę, kalatea wymaga wilgotnego powietrza – najlepiej w granicach 80%. Pamiętaj przy tym, że optymalna temperatura dla kalatei to około 20-25 stopni Celsjusza. Aby zapewnić jej odpowiednie warunki, w okolicach rośliny postaw miseczkę z wodą wypełnioną keramzytem.
Trudna calathea – pielęgnacja wymagającego kwiatka
Wiesz już, jakie warunki lubi calathea. Jak dbać o tę roślinę, by wyglądała przepięknie? Pielęgnacja kalatei nie jest trudna, ale pod warunkiem, że wpadniesz w nawyk. Co sprawia, że tak wiele osób skarży się, że ich wymarzona roślina szybko zamiera? Brak regularności. Co to dokładnie oznacza?
Calathea wymaga codziennego (!) zraszania. Jest ono szczególnie ważne w sezonie letnim, choć zimą ten zabieg ten należy wykonywać minimum 2-3 razy w tygodniu. Jest to roślina kochająca ciepło, jednak nie znosi obecności kaloryfera, który bardzo szybko ją wysusza.
Kalatea – podlewanie
Jak większość roślin tropikalnych, kalatea wręcz uwielbia podlewanie. Przeprowadzaj je jednak mądrze:
- lepiej podlewać ją częściej, ale w mniejszych ilościach niż raz, a dużo;
- podłoże powinno być cały czas wilgotne, ale korzenie nie mogą stać w wodzie, gdyż prowadzi to do ich przegnicia;
- wiosną i latem zasilaj ją dwa razy w tygodniu biohumusem, dzięki któremu uzyska odpowiednie składniki odżywcze do dalszego rozwoju.
Przesadzanie kalatei
Kalateę powinieneś przesadzić od razu po zakupie, gdyż w sklepach na ogół ma ona podłoże torfowe, które zapobiega wysychaniu korzeni. To kwiat, który lubi przesadzanie, dlatego możesz ten zabieg wykonywać raz do roku.
Roślinka potrzebuje odpowiedniego drenażu, dlatego ziemia do calathei to specjalna mieszanka torfu, perlitu, kory, płatków kokosowych oraz ziemi uniwersalnej, czyli składniki bardzo zbliżone do tych, które występują w lasach tropikalnych.
Calathea – choroby boskiej rośliny
Sama pielęgnacja nie jest wystarczająca, ponieważ kalatea narażona jest na wiele chorób i szkodników. Ich obecność objawia się żółknięciem czy opadaniem liści. Jeśli jednak w porę zauważysz problem, będzie można go zwalczyć, a ukochana roślinka szybko wróci do pierwotnego stanu.
Kalatea – choroby liści
Jeśli zobaczysz, że kwiatowi calathea żółkną liście, to znak, że została przelana i zaczęła się w niej rozwijać choroba grzybowa. W takim wypadku wykonaj oprysk dedykowanym preparatem i postaraj się jak najszybciej osuszyć podłoże – na przykład przy pomocy keramzytu.
Brązowienie liści jest zaś oznaką zbyt suchego powietrza. Brak nawilżania może sprawić, że kalatea zostanie zaatakowana przez przędziorka. Pamiętaj, by w okolicy kwiatu ustawić więc miskę z wodą.
Calathea – czy jest trująca?
Kalatea jest niesamowicie pięknym kwiatem, który ozdobi niejeden parapet. Jest też niestety trująca (za sprawą szczawianów wapnia). Calathea nie powinna być zatem w zasięgu czworonogów i dzieci. Po jej zjedzeniu może dojść do uszkodzenia nerek.
Nadal marzysz, by mieć ją w swojej kolekcji, a masz dzieci lub zwierzaki? Poszukaj dla niej miejsca wyżej, z dala od ciekawskich dziecięcych rączek i kocich pyszczków.
Calathea – odmiany, które skradną twoje serce!
Kalatea ma ponad 300 odmian! Trudno wskazać tą najpiękniejszą, bo każda z nich ma swoje unikalne walory. Do najpopularniejszych należą:
- Calathea ornata Sanderiana – odmiana, której liście mają różowe paski wymalowane na bardzo ciemnej zieleni reszty liścia;
- Calathea musaica Network – ma bardzo duże liście z żółto-zielonym wzorem;
- Calathea lancifolia – odmiana z podłużnymi liśćmi o ostrych końcach i falowanych brzegach;
- Calathea roseopicta Medallion – jej liście są owalne niczym medaliony. Zdobi je zielono-srebrny wzór, a od spodu są purpurowe;
- Calathea orbifolia – ma duże, okrągłe srebrno-zielone liście w pasy.
Kalatea to roślina, która wygląda jak wyjęta prosto spod pędzla najwybitniejszych malarzy – dlatego tak dobrze prezentuje się w tropikalnych kolekcjach. Nie ma miłośnika miejskiej dżungli, który przeszedłby obok niej obojętnie! Calathea wymaga jednak regularnej pielęgnacji i przede wszystkim prawdziwie tropikalnych warunków. Warto je zapewnić, by móc podziwiać to wyjątkowe piękno, jakim obdarzyła ją Matka Natura!
Zobacz także:- Calathea Orbifolia – amazońska piękność. Zobacz, jakie wymagania ma kalatea okrągłolistna
- Calathea rufibarba to roślina, która składa i rozkłada liście
- Calathea makoyana – kilka słów o tym kwiecie
- Calathea crocata – jak wygląda uprawa tej przepięknej rośliny?
- Calathea medallion – wszystko, co musisz o niej wiedzieć
- Najpopularniejsze kwiaty do pomieszczeń bez okna