Rozłożyste, pasiaste liście są nie tylko bardzo błyszczące, ale i piękne! Roślina z Ameryki Południowej wspaniale prezentuje się w każdym domu. Najbardziej pokochają ją miłośnicy ogrodowych funkii, bo też i do nich jest bardzo podobna! Jak dbać o gatunek Calathea Orbifolia?

Zapamiętaj!

  • Calathea Orbifolia to piękna roślina pochodząca z Ameryki Południowej.
  • Jest bezpieczna dla dzieci i zwierząt.
  • Calathea Orbifolia nie jest wymagającą rośliną i może przystosować się do różnych warunków oświetleniowych.
  • Ważne jest, aby utrzymać jej ziemię wilgotną, ale nie mokrą.
  • Unikaj wystawiania jej na bezpośrednie światło słoneczne.
  • Roślina preferuje bogatą, dobrze odprowadzającą glebę o lekko kwaśnym pH.
  • Regularne stosowanie biohumusu może sprawić, że roślina będzie jeszcze piękniejsza.

Kalatea okrągłolistna – królowa kwiatów doniczkowych

Wyjątkowo piękne liście to nie wszystko, co oferuje kalatea okrągłolistna! To jedna z nielicznych roślin domowych, która zachwycać cię będzie o każdej porze dnia, bo za każdym razem wyglądać będzie inaczej. Podobnie jak inne kalatee, również i okrągłolistna składa i rozkłada swoje liście w zależności od intensywności światła.

To roślina, która nie jest specjalnie wymagająca. Bardzo dobrze sprawdzi się jako uzupełnienie egzotycznej kolekcji kwiatów. Sprawdź, co należy zrobić, aby wydobyć jej piękno!

kalatea okrągłolistna - królowa kwiatów doniczkowych

Calathea Orbifolia – pielęgnacja

Duże, owalne liście ozdobione jasnymi pasami przypominają skrzydła. Aby cieszyć się nimi przez cały czas, musisz pamiętać, że to roślina, która uwielbia wilgotne podłoże. Jeśli nie masz ręki do podlewania i często zdarza ci się przelać kwiaty, koniecznie dołącz do swojej kolekcji kalateę okrągłolistną.

Calathea Orbifolia – stanowisko

Calathea Orbifolia uwielbia stanowiska jasne, ale nie przepada za mocnym, popołudniowym słońcem. Najlepiej rośnie, wystawiona na wschodnią ekspozycję. Nie lubi przeciągów i gwałtownych zmian temperatury. To też powód, dla którego nie powinna stać bezpośrednio na parapecie.

Calathea Orbifolia – podłoże, podlewanie, nawożenie

Kalatea okrągłolistna lubi wilgotne podłoże, aczkolwiek nie przepada, gdy jej korzenie stoją bezpośrednio w wodzie. Nie musisz zatem obawiać się przelania. Mimo wszystko jednak lepiej podlewaj kalateę mniej, a częściej. Pamiętaj też, że to roślina z Ameryki Południowej. Częste zraszanie jest jak najbardziej wskazane!

Calathea Orbifolia lubi wysoką wilgotność powietrza. Zadbanie o ten parametr jest szczególnie ważny zwłaszcza zimą, w okresie grzewczym. Temperatura pomieszczenia nie powinna spaść poniżej 18 stopni Celsjusza. Nie trzymaj jednak kalatei okrągłolistnej w pobliżu kaloryfera.

Kalatea okrągłolistna lubi żyzne, próchniczne podłoże. Najlepiej, jeśli jest lekko przepuszczalne, o kwaśnym odczynie, z domieszką keramzytu. Pamiętaj, aby roślinę regularnie nawozić. Wystarczająca częstotliwość wynosi raz na dwa tygodnie. Najlepiej stosuj biohumus.

Ciekawostka

W nocy jej liście się unoszą i składają, a rano rozkładają się ponownie. Jest to naturalny mechanizm obronny rośliny przed utratą wody, który pomaga zminimalizować powierzchnię liści narażoną na parowanie. Dzięki temu Calathea Orbifolia zachowuje swój piękny wygląd i zdrowie nawet w warunkach niskiej wilgotności powietrza.
calathea orbifolia - pielęgnacja

Calathea Orbifolia – przyjazna dama

Wiele roślin doniczkowych oferuje piękny wygląd. Calathea Orbifolia dodatkowo jest niezwykle przyjazna! Nie tylko oczyszcza powietrze ze szkodliwych substancji, ale również produkuje dużo tlenu. To dlatego jest świetną ozdobą do sypialni, zapewniając komfortowe warunki do odpoczynku.

Kalatea okrągłolistna jest w pełni bezpieczna dla dzieci i zwierząt. Bez obaw możesz ją postawić w salonie czy pokoju dziecięcym. Jej urok idzie w parze z funkcjonalnością.

Calathea Orbifolia to niezwykle piękna roślina z Amazonii, która przy okazji wspomoże cię odpowiednią dawką tlenu. Jest całkowicie bezpieczna dla dzieci i zwierząt, dlatego też może zagościć w każdym pomieszczeniu. Czy warto ją mieć? Oczywiście, że tak – zwłaszcza, że jej dekoracyjne liście będą cię zachwycać kilka razy dziennie!

calathea orbifolia - przyjazna dama

Oto kilka argumentów za i przeciw uprawy Calathea Orbifolia w domu:

ZaPrzeciw
ma piękne, duże liście o kolorze szaro-zielonympotrzebuje stałego nawilżenia
jest stosunkowo łatwa w uprawie i nie wymaga specjalistycznej wiedzypreferuje jasne, ale rozproszone światło, a bezpośrednie nasłonecznienie
ma właściwości oczyszczające i jest bezpieczna dla dzieci i zwierzątjest podatna na ataki szkodników, takich jak mszyce czy przędziorki
nie potrzebuje dużo miejscamoże być dość kosztowna w porównaniu do innych roślin ozdobnych
Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023