Istnieje aż 16 odmian tej rośliny. Bugenwilla występuje naturalnie w Ameryce Południowej. Jest to rodzaj roślin z rodziny nocnicowatych. Kwiaty bugenwilli pojawiają się na całej długości pędu, lecz są niepozorne, w kolorze białym lub różowym.

Bugenwilla (Bougainvillea), inaczej nazywana kącicierniem, w klimacie śródziemnomorskim porasta pergole, mury i inne podpory. W Polsce tę roślinę uprawia się w pojemnikach. Są 3 odmiany sadzenia: jako pnącze, krzew lub drzewko. Długie cienkie pędy osiągają nawet 12 metrów długości. Charakterystyczne zakrzywione ciernie ukryte w kątach liści, służą roślinie do wspinania się na podpory. Główną ozdobę stanowią imitujące barwne kwiaty i podsadki, w różnych odmianach kolorystycznych. Czytaj dalej!

Poznaj, jakie są wymagania do uprawy bugenwilli

Uprawa bugenwilli jest bardzo wymagająca i czasochłonna. W okresie letnim potrzebuje bardzo dużo światła. Najlepszym miejscem do zasadzenia jest południowe lub wschodnie stanowisko. Gleba powinna być wilgotna i żyzna. W okresie suszy należy zraszać ziemię. Liście tej rośliny są bardzo wrażliwe na wiatr, dlatego najlepiej osłaniać je w czasie mocniejszych powiewów powietrza. Jeżeli chcesz, aby roślina bardzo dobrze kwitła, należy ją nawozić i zaleca się sadzenie w mniejszych doniczkach.

Zastosowanie

W Polsce bugenwilla stosowana jest jako ozdobny kwiat doniczkowy umieszczany na tarasach, balkonach i w ogrodach. Sprawdza się również jako kwiat w oranżeriach i ogrodach zimowych. W mieszkaniach zazwyczaj żyje do 5 lat, gdyż później nadmiernie drewnieje i słabiej zakwita. W oranżeriach może przeżyć nawet 30 lat.

Pielęgnacja bugenwilli

Od marca do października należy obficie podlewać (każdorazowy nadmiar wody należy od razu usuwać z podstawki) i nawozić średnio co dwa tygodnie. Zanim zakwitnie, można ją zraszać, ale gdy kwiaty będą w pełni rozwinięte, należy zaprzestać tej czynności. Krople wody mogą pozostawić ślady na płatkach. W polskim klimacie przycinanie tego gatunku jest niezbędne, aby rósł prawidłowo. Najlepiej robić to na początku wiosny, skraca się wtedy zeszłoroczne pędy o 1/3. Dzięki tej czynności nowe odrosty będą bardziej obfite.

Zimowanie bugenwilli

Ten gatunek nie jest odporny na mróz. W zimne dni najlepiej umieścić ją w jasnym pomieszczeniu, gdzie średnia temperatura nie spada poniżej 6°C. W okresie późnej jesieni ogranicz podlewanie, aby przeszła w wejściową fazę spoczynku zimowego. Należy podlewać ją regularnie. W okresie spoczynku może gubić liście. Optymalna temperatura zimowania to 10–14 stopni. Bugenwilla lubi ciepło. Pod koniec lutego przenieś ją w cieplejsze miejsce i zacznij regularnie i obficie podlewać, co sprawi, że roślina zakwitnie szybciej.

Rozmnażanie bugenwilli

Jest to dość trudna roślina do rozmnażania. Niestety w naszym klimacie nie zawiązuje nasion, więc jedynym sposobem na powielanie są sadzonki. Pobiera się je od stycznia do marca. Dobrym sposobem będzie pobieranie półzdrewniałych fragmentów pędów. Zalecana długość bryły korzeniowej to 10 cm, należy zwracać szczególną uwagę na stare liście, które należy usunąć. Koniec łodygi można zanurzyć w ukorzeniaczu. Taką sadzonkę umieść w wilgotnym podłożu. Temperatura w zakresie od 20 do 25 stopni będzie optymalna, by roślina się ukorzeniła. Uzyskana w ten sposób nowa bugenwilla najlepiej rośnie po okresie 2–3 lat.

Choroby, na które trzeba zwrócić uwagę

Bugenwilla to roślina odporna na choroby i rzadko pojawiają się problemy. Jeżeli jednak zauważy się mszyce, mszaliki lub gąsienice motyli, to trzeba używać specjalnych preparatów do zwalczenia tych insektów. Wszystkie są dostępne w większości sklepów ogrodniczych, ale należy zaznaczyć, do jakiego rodzaju będziesz go używać, gdyż możesz zaszkodzić okazowi, podając źle dobrany preparat. Gdy zauważysz problem ze wzrostem, może być to oznaka zbyt małej ilości światła. Jeżeli bugenwilla gubi liście, oznacza to za małą ilość wody w glebie.

Odmiany bugenwilli

Wyróżnia się kilka rodzajów np.

  • bugenwilla gładka;
  • „Aleksandra”;
  • „Variegata”;
  • „Buttina”;
  • „Amethyst”;
  • „Killie campbell”;
  • „Orange king”;
  • „Golden glow”;
  • „Jamaica red”;
  • „Suprise”.

Choć wiele tych gatunków brzmi egzotycznie i magicznie to w naszym klimacie najlepszym wyborem będzie bugenwilla gładka, gdyż jest najlepiej przystosowana do polskich warunków atmosferycznych.

Cena, jaką musisz zapłacić, jeżeli chcesz poznać piękno tego kwiatu

Sadzonki bugenwilli są bardzo łatwo dostępne, a ich cena zależna jest od marży sklepu ogrodniczego. Oscyluje w granicach 20 zł za sztukę wielkości 20–25 cm. Niestety egzemplarze w pełni rozwinięte są dużo droższe, bo za wielkość od 110 do 130 cm należy zapłacić w granicach 220 zł. Egzemplarz wielkości 150–190 kosztuje ok. 340 zł. Najdroższy z dostępnych jest ten wyhodowany na pniu (dla bardzo doświadczonych ogrodników). Jego wielkość, choć nieduża, bo od 100 do 110 cm, jest najmocniej wyceniona w granicach 490 zł za sztukę.

Bugenwilla kwitnie pięknie i ozdabia ogród

Wiesz już, jak wygląda bugenwilla i jak o nią dbać. Hodowanie tych roślin kwitnących to świetny wybór. Dobrze jest wiedzieć, jak je pielęgnować, przesadzać i przycinać. Cena za tę roślinę nie jest niska, ale z pewnością warto w nią zainwestować.

Zobacz także:
Archiwum: czerwiec 2022