Trawy ozdobne mają wiele zalet. Przede wszystkim są pięknym elementem dekoracyjnym, są łatwe w uprawie i nie mają wygórowanych wymagań glebowych. Jeśli do tego zestawu cech dodamy, że niektóre odmiany pozostają zielone również zimą, otrzymamy roślinę idealną. Zebraliśmy listę najpiękniejszych traw zimozielonych!

Zapamiętaj!

 • Trawy ozdobne stają się coraz bardziej popularne ze względu na swoją wszechstronność, łatwość uprawy i niskie wymagania glebowe oraz świetlne.
 • Zimozielone trawy są odporne na niskie temperatury i zachowują piękny kolor liści, nawet zimą.
 • Niektóre trawy mają liście, które przebarwiają się na zimę, co czyni je jeszcze bardziej atrakcyjnymi.
 • Do zimozielonych traw zaliczamy między innymi niektóre odmiany kosmatek, turzyc, kostrzew i bambusów.

Czym cechują się gatunki traw ozdobnych zimozielonych?

Trawy dekoracyjne są roślinami, które zdobywają coraz szersze grono zwolenników. Swoją popularność zawdzięczają niezwykłej uniwersalności, łatwości w uprawie oraz niewielkim wymaganiom stanowiskowym. Trawy ozdobne można posadzić w balkonowej donicy, skrzynce tarasowej lub w gruncie w ogrodzie. Odmiany traw coraz częściej widoczne są w ogólnodostępnych przestrzeniach miejskich, takich jak:

 • skwerki;
 • nasadzenia na przystankach autobusowych;
 • pasy zieleni oddzielające poszczególne elementy drogi.

Trawy występują w wielu gatunkach i odmianach, co sprawia, że pasują do każdego stylu i kompozycji. Świetnie sprawdzą się w nasadzeniach nowoczesnych, ale również tradycyjnych.

Odmiany traw zimozielonych

Na rynku występuje wiele odmian traw ozdobnych. Wśród nich znajdziemy takie, które preferują stanowiska nasłonecznione, ale też trawy lubiące półcień, a nawet całkowite zacienienie. Dodatkowo trawy te nie mają szczególnych wymagań glebowych, a ich pielęgnacja opiera się o przycinanie źdźbeł.

Trawy zimozielone są odporne na oddziaływanie niskich temperatur oraz zachowują piękną barwę liści nawet zimą. Niektóre z gatunków posiadają dwukolorowe liście, co jedynie dodaje im atrakcyjności. Istnieją gatunki traw, których liście jesienią zmieniają barwę, co ożywia ogród.

Trawy ozdobne na ogół są mało wymagające oraz łatwo znoszą czasowy niedobór wody. Odmiany zimozielone bez problemu przetrwają nawet najcięższą polską zimę.

Rośliny dekoracyjne: kosmatki

Kosmatki zalicza się do ciekawszych odmian traw zimozielonych. Charakteryzują się one dość szerokimi, zazwyczaj zielonymi liśćmi oraz ciekawymi kwiatostanami. Poszczególne odmiany różnią się pomiędzy sobą wymaganiami i wyglądem.

Kosmatka śnieżna (Luzula nivea)

Kosmatka rośnie w gęstych kępach o 40 cm wysokości. Wyróżnia się cienkimi, wzniesionymi i intensywnie zielonymi liśćmi, które zachowują swoją barwę również zimą. Liście pokrywają drobne srebrzyste włoski. Kwiaty kosmatki są niewielkie i przybierają białą barwę.

Kosmatka olbrzymia (Luzula sylvatica)

Ta odmiana kosmatki tworzy luźne kępy, które osiągają wysokość do 1 metra. Jej liście są długie, wzniesione i pięknie lśnią na słońcu. Spośród innych odmian kosmatek wyróżnia je duża szerokość. Kwiaty są białe, znajdują się na szczytach pędów.

rośliny dekoracyjne - kosmatki

Ciekawostka na dziś

Kosmatka śnieżna rozkwita w okresie od czerwca do sierpnia. Kwiaty są drobne i delikatne, ale kiedy ułożone w gęste kępy, prezentują się naprawdę olśniewająco. Białe, puchate kwiatostany kontrastują z zielonymi liśćmi, tworząc harmonijną całość.

Trawy zimozielone: turzyce

Turzyce uznaje się za najpiękniejsze trawy zimozielone, jakie można zasadzić w przydomowych ogrodach. Cechują się mnogością zróżnicowanych odmian, więc z powodzeniem daje się wśród nich znaleźć roślinę idealną dla siebie. Wśród najpopularniejszych turzyc pozostających zielonymi na zimę wymienia się:

 • turzycę zwisłą;
 • turzycę Buchanana;
 • turzycę pospolitą;
 • turzycę Morrowa;
 • turzycę ptasie łapki;
 • turzycę włosową;
 • turzycę sztywną;
 • turzycę Berggrena;
 • turzycę oszimską;
 • turzycę stożkowatą.

Turzyca Buchanana (Carex Buchananii)

Turzyca Buchanana to bylina tworząca zwarte kępy wąskich liści wygiętych łukowato i wzniesionych ku górze. Zdarza się, że końcówki liści skręcają się spiralnie. Gatunek osiąga wysokość do 40 centymetrów, co sprawia, że świetnie wygląda nie tylko w ogrodach, ale również w skrzynkach i donicach. Za najpiękniejsze odmiany tego gatunku turzycy uznaje się Red Roster o karminowo-wiśniowych liściach oraz Variegatę aurę o liściach przeciętych żółtym paskiem.

Turzyca zwisła (Carex pendula)

Kolejnym wartym uwagi gatunkiem turzycy jest turzyca zwisła. To bylina o kępiastym, ale luźnym pokroju, która osiąga nawet do 100 centymetrów wysokości. Jej liście przybierają intensywną zieloną barwę, są łukowato przewieszone i szerokie na około 2 centymetry. Kwiaty turzycy zwisłej zebrane są w efektywnie wyglądające kłosy męskie oraz żeńskie. Przewieszają się i pięknie falują na wietrze.

Turzyca oszimska (Carex oshimensis)

Ten gatunek turzycy tworzy gęste kępy o wysokości około 30 cm. Cechuje się długimi i łukowato wygiętymi liśćmi. Jego kwiatostany pojawiają się w czerwcu i przybierają postać brunatnych kłosów. Taką turzycę sadzi się najczęściej pod drzewami, na rabatach oraz wzdłuż ścieżek. Znawcy traw szczególnie polecają turzycę oszimską w odmianie Everygold. Charakteryzuje się ona dwubarwnymi liśćmi (o złocistych środkach oraz ciemnozielonych brzegach).

trawy zimozielone - turzyce

Trawy na balkon i do ogrodu: kostrzewy

Kostrzewy to atrakcyjna grupa traw ozdobnych, z których większość cechuje się umiejętnościami radzenia sobie w niskich temperaturach i przy mocno podwyższonej wilgotności. Kostrzewy świetnie sprawdzają się jako element skalniaków oraz najniższy stopień piętrowych kompozycji rabatowych. Mogą również występować jako rośliny obwódkowe. Kostrzewy z powodzeniem można uprawiać w pojemnikach na balkonach i tarasach.

Kostrzewa sina (Festuca glacua)

Na szczególną uwagę zasługuje kostrzewa sina uznawana powszechnie za jedną z najbardziej dekoracyjnych, wytrzymałych i łatwych w uprawie traw ozdobnych. Sadzi się ją w glebie, ale też w donicach i skrzynkach. Roślina tworzy kuliste kępy złożone z cienkich liści o około 20 centymetrach długości. Mają one srebrno-szary kolor, który czasami wpada w odcienie zieleni. Kwiaty kostrzewy są niezwykle delikatne, zebrane w kłosokształtne wiechy i kwitną w czerwcu oraz lipcu. Najpopularniejsze są odmiany Intesne Blue (stalowo błękitne liście) oraz Elijah Blue (szaroniebieskie liście).

Kostrzewa Maire’a (Festuca mairei)

Gatunek tworzy zwarte kępy wysokie na około 60 centymetrów. Liście są szaro-zielone. Kwiatostany mają postać delikatnych i wydłużonych kłosów z tendencją do przewieszania się. Ten gatunek kostrzewy sadzi się na rabatach, obwódkach, przy ścieżkach, na balkonach i tarasach.

trawy na balkon i do ogrodu - kostrzewy

A może bambusy?

Fargesia rdzawa (Fargesia rufa)

Ten gatunek fargesii to bambus o rozłożystym pokroju osiągający nawet do 3 m wysokości. Bambus tworzy duże, przewieszające się na boki kępy o niezwykle dekoracyjnym wyglądzie.

Fargesia lśniąca (fargesia nitida)

Trzeba przyznać, że właściciele ogrodów, tarasów i balkonów wręcz kochają ten gatunek bambusa. Fargesia lśniąca silnie rośnie i bardzo ładnie się rozkrzewia. Roślina osiąga nawet do 4 metrów wysokości i posiada bardzo grube pędy. Liście bambusa cechują się soczystym zielonym kolorem i są przyjemne w dotyku.

Fylostachys złotobruzdowy (Phyllostachys aureosulcata)

Jednym z najbardziej okazałych gatunków bambusa sadzonych w polskich ogrodach jest fylostachys złotobruzdowy. Jego pędy przybierają żółto-zieloną barwę i osiągają średnicę do 4 centymetrów. Liście są ciemnozielone. Roślina wzrasta nawet do 10 metrów wysokości.

Zobacz także  Mały ogród przy szeregowcu – uprawa, pielęgnacja, urządzanie

Trawy zimozielone to wyjątkowe rośliny, które udekorują twój ogród, taras i balkon nie tylko wiosną i latem, ale również jesienią i zimą. Cechują się wysoką odpornością na zmienne warunki atmosferyczne i nie są zbyt wymagające w uprawie. Występują w wielu gatunkach i odmianach, co czyni je niezwykle uniwersalnymi.

trawy zimozielone - bambusy

Często zadawane pytania

Które trawy są zimozielone?

Nie wszystkie trawy są zimozielone, ale niektóre z nich zachowują zieloną barwę przez cały rok, nawet zimą. Przykłady zimozielonych traw to:

 • żywotnikowiec pospolity (Panicum virgatum);
 • hakonechloa (Hakonechloa macra);
 • trzcinnik (Miscanthus);
 • trawa cesarska (Stipa gigantea).

Jakie trawy przetrwają zimę?

Większość traw jest w stanie przetrwać zimę, ale należy wybrać odpowiednie gatunki, które są dostosowane do warunków zimowych. Przykłady traw, które przetrwają zimę, to:

 • żywotnikowiec pospolity (Panicum virgatum);
 • trzcinnik (Miscanthus);
 • trawa piłkowana (Festuca glauca);
 • turzyca palmowa (Carex muskingumensis).

Co zrobić z trawami ozdobnymi na zimę?

Trawy ozdobne można pozostawić na zimę, aby zachowały swój dekoracyjny efekt. W przypadku niektórych gatunków, takich jak trzcinnik, można zostawić je w całości, ponieważ stanowią one doskonałe schronienie dla zwierząt. Inne gatunki można przyciąć do ziemi na wiosnę, aby zrobić miejsce na nowy wzrost.

Czy trawy ozdobne są wieloletnie?

Tak, większość traw ozdobnych jest wieloletnia, co oznacza, że rosną przez kilka lat i wymagają minimalnej pielęgnacji, co czyni je popularnymi w ogrodach.

Co posadzić w towarzystwie traw ozdobnych?

Trawy ozdobne są doskonałym tłem dla innych roślin, takich jak krzewy i kwiaty. Można je sadzić w towarzystwie:

 • wrzosów (Calluna vulgaris);
 • rozmarynu (Rosmarinus officinalis);
 • astry (Aster);
 • echinacei (Echinacea purpurea).
Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023