Kostrzewa sina (z łac. Festuca galuca), zwana też kostrzewą popielatą lub trawą niebieską, przynależy do rodziny traw wieloletnich, czyli nie wymaga, aby co roku sadzić ją od nowa. Kostrzewa sina szczególnie upodobała sobie południe Europy, południowo-wschodnią Francję oraz północne Włochy. Rozrasta się w miejscach skalistych z dostępem do słońca. W Polsce możemy ją posadzić w ogródkach skalnych, a nawet w donicach na balkonie.
Kostrzewa popielata – od czego zacząć uprawę?
Mimo że stronami rodzinnymi trawy niebieskiej są ciepłe kraje Europy, to jest ona bardzo odporna na zimno i mróz. Bardzo dobrze toleruje towarzystwo sucholubnych bylin, a w okresie zimowym spokojnie przeczekuje sobie na powrót słonecznych dni. Szukając odpowiedniego miejsca dla kostrzewy sinej, pamiętaj, że musi być nasłonecznione i suche. Kostrzewa sina preferuje przepuszczalne i piaszczyste podłoże. Nie lubi miejsc podmokłych. Gleba powinna być lekka, bez dodatku nawozu. Nie musisz zatem pamiętać o nawożeniu trawy, bowiem roślina świetnie sobie poradzi bez dodatkowych składników pokarmowych. Poza tym gatunek tej trawy jest wyjątkowo odporny na szkodniki i choroby.
Jeśli uda ci się spełnić te minimalne wymagania glebowe i klimatyczne, to już wiosną pojawią się kępki niebieskich, wąskich źdźbeł i listków. Kostrzewa popielata kwitnie od maja do lipca, osiągając 20-30 cm wysokości. Z końcem lata niebieskie kwiatostany tracą swój kolor i zwyczajnie żółkną. To jest też odpowiedni moment, aby je przyciąć, zapobiegając tym samym samoistnemu rozsianiu się nasion tej trawy.
Trawa niebieska – najpopularniejsze odmiany
Kostrzewa sina ma kilka gatunków, które różnią się kolorystyką i wysokością. Są to:
- „Elijah Blue” – trawa o szaroniebieskich źdźbłach, które z czasem stają się żółte. Kwitnie od maja do czerwca. Osiąga ok. 20 cm wysokości i 25 cm szerokości. Najlepiej wzrasta na glebie z domieszką piasku. Dobrze znosi suszę, nadaje się do ogródków skalnych lub do donic.
- „Intense Blue” – odmiana ta ma stalowoniebieskie liście, które mogą osiągnąć nawet 30 cm wysokości. Wykazuje bardzo dużą odporność na mróz.
- „Bergsilber” – źdźbła tej trawy mają srebrnoniebieskie zabarwienie i osiągają ok. 30 cm wysokości. Gatunek tej trawy preferuje stanowisko mocno słoneczne o przepuszczalnej, piaszczystej glebie. Świetnie sprawdzi się na rabatach żwirowych.
- „Azurit” – odmiana ta rozrasta się w gęste, kuliste kępy, co sprawia, że jest bardzo dekoracyjna. Dobrze rośnie na podłożu wapiennym. Nadaje się do uprawy balkonowej w donicach.
Rozmnażanie kostrzewy sinej
Kostrzewę popielatą możesz rozmnażać na dwa sposoby:
- Poprzez wysiew – wczesną wiosną nasiona delikatnie wciśnij w dość wilgotne podłoże, a następnie skrzynię z sadzonkami odstaw w miejsce o temp. 16-22°C. Po 2-3 tygodniach przesadź w miejsce docelowe.
- Poprzez podział karp – w marcu wykop dwu- lub trzyletnią kostrzewę, a następnie za pomocą ostrego noża podziel ją na kępy i posadź na nowe stanowiska.
Pomimo tego, że kostrzewa sina jest rośliną mrozoodporną, warto zabezpieczyć ją na zimę. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że na wiosnę kępa kostrzewy będzie prezentować się równie pięknie co w poprzednim sezonie. Jeśli wysokie mrozy będą utrzymywać się dłużej niż 3 dni, nasadę rośliny okryj kopczykiem uformowanym z suchego torfu ogrodniczego lub przykryj białą agrowłókniną.
Dlaczego tak ważne jest przycinanie kostrzewy sinej?
Tak jak już wspomnieliśmy, kostrzewa nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wczesną wiosną musisz usunąć uschnięte i zgniłe źdźbła trawy, a następnie za pomocą sekatora przyciąć trawę na wysokość ok. 10 cm. Zabieg ten spowoduje, że roślina rozpocznie intensywną wegetację: pojawią się nowe pędy, a wygląd kostrzewy zyska na atrakcyjności.
Kostrzewa sina – aranżacja ogrodu i nie tylko!
Kostrzewa sina stworzy piękne kompozycje z innymi sucholubnymi roślinami na rabatach lub w ogródkach skalnych. Dobrym towarzystwem będą dla niej funkia, żurawka, jukka karolińska czy lawenda wąskolistna. Zimą źdźbła kostrzewy sinej nabierają intensywnego niebieskiego koloru i pięknie prezentują się na tle srebrzystego śniegu. Niebieską trawą z powodzeniem możesz obsadzić skarpy, sadzenia wśród ścieżek, murki skalne lub ogrody na dachach.
Kostrzewa popielata to jedna z piękniejszych traw ozdobnych, która doskonale komponuje się z innymi roślinami w ogródkach skalnych. Wiedza o tym, jak właściwie o nią dbać, jest istotna, aby była prawdziwą ozdobą ogrodu lub balkonu.