Juka to roślina pochodząca z Ameryki Południowej i Ameryki Środkowej. Zalicza się ją do rodziny agawowatych, podobnie jak nolinę czy dracenę. Jak uprawiać i pielęgnować ten oryginalny okaz doniczkowy? Czy potrzebuje słonecznego stanowiska?
Na świecie istnieje ok. 30 gatunków jukki, z których wiele można z powodzeniem uprawiać w mieszkaniu, a niektóre z nich doskonale znoszą mróz, dlatego można je hodować w ogrodzie. W takich warunkach pięknie zakwitają na biało, jednak z przestrzeni domowej kwiaty raczej się na nich nie pojawią. Uprawia juki nie jest skomplikowana, jednak należy pamiętać, by zapewnić jej stanowisko w słonecznym miejscu. Czego dokładnie jukka wymaga, żeby ładnie i zdrowo wzrastać?
Jukka jako roślina doniczkowa. Najpopularniejsze gatunki
Osoby, które chcą hodować jukkę w domu, najczęściej wybierają jukę gwatemalską (Yucca guatemalensis), która znana jest także pod nazwą słoniostopa (Yucca elephantipes). Popularna jest również:
- juka aloesowa (Yucca aloifolia);
- juka wyniosła (Yucca elata);
- juka mydlana.
Jukka doskonale wygląda jako pojedynczy okaz, ale w ogrodzie bardzo dobrze prezentuje się w grupie. Liście rośliny składają się na charakterystyczne rozety, a wśród nich wyrastają łodygi, na końcu których z czasem będą kwitnąć kwiaty. Kwiatostany jukki ogrodowej są liczne i mają białą barwę.
Juka i jej uprawa w ogrodzie i w doniczce
Tam, skąd pochodzi jukka, przez większość roku jest ciepło i słonecznie, więc ziemia bardzo często jest przesuszona. Z tego powodu kwiat ten musiał przystosować się do trudniejszych warunków uprawowych. Potrafi zatem magazynować wodę i stosunkowo długo przetrwać bez podlewania. Wodę zachowuje w swoich wąskich, ostrych i zielonych liściach. Specjalny nalot i gruba skóra chroni je przed nadmiernym przesuszeniem.
Najlepsze stanowisko dla jukki
Jukka preferuje bardzo jasne i słoneczne stanowiska. Może wzrastać nawet w bezpośrednim nasłonecznieniu. Latem można wystawić ją z mieszkania na balkon lub taras, na którym panują właśnie takie warunki. Zima to z kolei czas, który jukka powinna przetrwać w przestrzeni chłodniejszej, ale równie jasnej. Ciemne zakątki zupełnie jej nie służą i po pewnym czasie roślina stojąca w zacienieniu będzie marnieć i w końcu zginie. Niedobór światła w przypadku jukki skutkuje zwiotczeniem i blednieniem liści oraz zwisaniem pędów.
Odpowiednia temperatura
W okresie letnim jukka powinna stać w temperaturze pokojowej, natomiast zimą należy umieścić ją w miejscu chłodniejszym, ponieważ nie lubi zbyt suchego powietrza, a takie zapewniają nam zimą grzejniki. W miesiącach zimowych temperatura nie powinna jednak spadać poniżej 10 stopni Celsjusza.
Podłoże dla jukki
Jukka zwykle sprzedawana jest w substracie torfowym, z którego po zakupie należy ją jak najszybciej przesadzić do ziemi żyznej i dobrze przepuszczalnej. Jeśli chodzi o późniejsze przesadzanie, należy je przeprowadzać średnio co 3 lata, kiedy bryła korzeniowa przerośnie rozmiar doniczki. Jeśli jesteś posiadaczem wyjątkowo dużego okazu jukki, wystarczy, że każdego roku wymienisz mu jedynie górną warstwę ziemi w doniczce.
Nawożenie
W okresie wiosenno-letnim jukkę można nawozić co dwa tygodnie, natomiast zimą należy tego zaprzestać. Najlepiej sprawdzi się nawóz płynny wieloskładnikowy przeznaczony do roślin typowo doniczkowych. Nie powinno się natomiast nawozić liści jukki ani też ich nabłyszczać.
Jak należy podlewać jukkę?
Jeżeli latem trzymasz jukkę na zewnątrz, powinieneś podlewać ją obficie. W domu zalecane jest podlewanie umiarkowane. Ziemia w donicy powinna być stale lekko wilgotna. Nadmiar wody (zwłaszcza zimą) może doprowadzić do stopniowego gnicia korzeni i efekcie więdnięcia rośliny. Kiedy lato jest wyjątkowo upalne, możesz delikatnie zraszać liście jukki miękką, odstaną wodą lub przecierać je wilgotną szmatką.
Uprawa juki na zewnątrz. Najlepszy ogrodowy gatunek
Popularna juka ogrodowa to dokładniej mówiąc juka karolińska. Jeżeli zdecydujesz się na jej uprawę w przydomowym ogrodzie, musisz pamiętać, że jest to roślina, która mocno osadza się w ziemi i jeśli w przyszłości będziesz chciał zmienić jej stanowisko, możesz napotkać problem z jej wykopaniem. Jeśli chodzi o jukkę hodowaną na zewnątrz, ziemia nie musi być specjalne żyzna i zasobna w składniki odżywcze. Roślina poradzi sobie nawet w trudniejszych warunkach.
Jukka – rozmnażanie
Jukka w domu
W inny sposób rozmnaża się jukę ogrodową i doniczkową. W przypadku tej ostatniej wykorzystuje się w tym celu odrosty, które umieszcza się w osobnym podłożu i czeka na ich ukorzenienie. Zanim umieścisz odciętą sadzonkę w podłożu (do którego możesz dodać wilgotnego piasku), poczekaj, aż liść lekko przeschnie. Korzenie powinny się wytworzyć po kilku tygodniach i wtedy można przesadzić nową roślinę do uniwersalnego podłoża.
Inną metodą jest rozcięcie pnia na 10-centymentrowe odcinki, z których dolną część należy potraktować ukorzeniaczem, zaś górną sproszkowanym węglem drzewnym. Później tak przygotowane sadzonki można umieścić w podłożu w ciepłym miejscu z dobrym dostępem do światła.
Jukka w ogrodzie
Chcąc rozmnożyć jukę ogrodową, musisz podzielić roślinę na mniejsze części. Sadzonki najlepiej jest tworzyć wiosną, a rany powstałe po cięciu należy jak najszybciej pokryć grzybobójczym preparatem. Taką roślinę można tez rozmnażać przez wysiew. Kapsułkowe nasiona nanosi się na glebę, która powinna być odpowiednio przepuszczalna. Nasiona powinny się rozwijać w temperaturze ok. 20 stopni Celsjusza i nie w pełnym słońcu. Kiedy siewki już wykiełkują, można je przenieść do nowego podłoża, gdzie dobre, jasne światło będzie mile widziane. Gdy jukka osiągnie już spore rozmiary, powinna znaleźć w ogrodzie swoje stałe miejsce.
Choroby i szkodniki groźne dla jukki
Choć jukka wydaje się trwałą rośliną odporną na działanie chorób, pod tym względem także wymaga uwagi. Najczęściej dotyka ją plamistość liści, na którą narażone są okazy rosnące w zbyt ciemnych i wilgotnych miejscach, a także fytoftoroza – do której dochodzi, gdy podłoże jest jednocześnie zbyt mokre i zimne. Jeśli chodzi o szkodniki, jukka narażona jest na ataki wełnowców, wciorniastków, ale także mszyc.
Jukka to niezwykle efektowna, oryginalna roślina, którą możesz uprawiać zarówno w domowej donicy, jak i w ogrodzie. Dobrze poradzi sobie w trudniejszych warunkach glebowych, ale warto zapewnić jej, zwłaszcza w uprawie doniczkowej, podłoże żyzne i dobrze przepuszczalne, np. z dodatkiem piasku. Warto dbać o odpowiednią wilgotność powietrza, choć i w tym względzie jukka należy do roślin bardziej wyrozumiałych. Jukka dobrze czuje się w specjalnym podłożu dla palm, ale także w uniwersalnej ziemi do roślin zielonych. Jeśli natomiast zamierzasz posadzić ją w ogrodzie, wybierz stałe stanowisko, na którym będzie pięknie wzrastać przez wiele lat, bez konieczności jej przesadzania.