Juka gwatemalska (Yucca guatemalensis syn. elephantipes) to roślina z podrodziny agawowych. Często nazywana jest juką domową bądź juką słoniostopą. Ma bardzo charakterystyczny wygląd i przypomina nieco palmę. Ze zdrewniałego pnia wyrasta rozeta wąskich, ostro zakończonych liści. Są intensywnie zielone, matowe, a w dotyku – skórzaste.

Juka gwatemalska w naturze przybiera postać całkiem dużego drzewa i może dorastać nawet do 15 metrów. W doniczce jej wysokość zwykle nie przekracza 1,5 metra. Jak o nią dbać? Sprawdź, czego potrzebuje ta roślina, czytając nasz tekst!

Juka gwatemalska – wymagania

Juka gwatemalska doniczkowa wymaga ciepłego i jasnego stanowiska, które jednocześnie nie jest narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Liście rośliny są bowiem na nie bardzo wrażliwe. Oto kolejne wymagania.

  1. Pomieszczenie, w którym znajdzie się roślina, powinno być przewiewne.
  2. Odpowiednia ziemia dla juki jest przepuszczalna, lekka i średnio żyzna. W sklepach znajdziesz specjalną ziemię do palm, która nadaje się także do jej uprawy. 
  3. Donica, w której umieścisz jukę, powinna być dość głęboka, a na dnie mieć warstwę drenażową. Jeśli jej zabraknie, korzenie rośliny mogą łatwo zgnić. 
  4. Juka gwatemalska w ogrodzie odnajdzie się tylko latem. Jest rośliną ciepłolubną, dlatego zimą powinna stać w temperaturze od 18 do 22 stopni Celsjusza. Gdy będzie poniżej 10 stopni, juka może obumrzeć. 

Juka gwatemalska – uprawa

Uprawa tej rośliny nie jest skomplikowana. Wymaga ona obfitego, ale niezbyt częstego, podlewania w okresie wzrostu (od końca marca do października). Najlepiej robić to dopiero wtedy, gdy ziemia w donicy zdąży już przeschnąć. Juka gwatemalska w gruncie suchym nie zmarnieje od razu, ponieważ jest dość odporna na krótkookresowe braki wody. Najczęściej wystarczy podlewanie co około 10 dni w okresie wzrostu i co 15 dni zimą.

juka gwatemalska - uprawa

Juka gwatemalska – pielęgnacja

Ważnym zabiegiem jest nawożenie rośliny. Musisz zadbać o to na wiosnę, używając nawozu wieloskładnikowego do roślin doniczkowych. Przemywanie liści z kurzu nie jest konieczne, ale zdecydowanie korzystnie wpłynie na ich wygląd. Możesz do tego użyć zwilżonej bawełnianej ściereczki.

Juka gwatemalska – kwitnienie

Juka gwatemalska rzadko zakwita w warunkach domowych. Gdy tak się dzieje, powstają małe, kremowobiałe dzwonkowate kwiaty, które grupują się we wzniesionych kwiatostanach. W polskich warunkach nie zostaną zapylone, ponieważ zajmują się tym ćmy, których brak w Europie. Nie powstaną więc owoce ani nasionka. 

Juka gwatemalska – rozmnażanie

Jak widzisz, nie można liczyć na nasionka, dlatego jukę gwatemalską rozmnaża się, pozyskując sadzonki pędowe. Jak możesz to zrobić?

  1. Od pnia odetnij się młodą rozetkę liściową za pomocą ostrego noża. 
  2. Ranę po cięciu zabezpiecz węglem drzewnym. 
  3. Koniec odciętego fragmentu umieść w ukorzeniaczu, a następnie w mieszance torfowo-piaskowej. 
  4. Sadzonkę musisz utrzymywać stale w cieple i warunkach wysokiej wilgotności. Powinna się wówczas przyjąć w ciągu miesiąca. 
juka gwatemalska - rozmnażanie

Juka gwatemalska – choroby

Juka, choć łatwa w uprawie, może być narażona na choroby. Dolegliwości fizjologiczne wynikają z nieodpowiedniego stanowiska lub niewłaściwej pielęgnacji. Problemem może być żółknięcie i usychanie liści. Jeśli proces naturalny, wówczas nie należy się tym przejmować, ale co się dzieje, jeśli jest on zbyt intensywny? Juka gwatemalska ma prawdopodobnie za mało światła i jest zbyt intensywnie podlewana. Zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu spowoduje z kolei brązowienie liści.

Jak walczyć z chorobami juki gwatemalskiej?

Choroby infekcyjnymi juki są:

Pierwsze dwie są bardzo groźne i często porażonej rośliny nie da się już uratować. Musisz w takim przypadku wyrzucić zaatakowaną jukę, a kwiaty stojące obok spryskać specjalistycznymi preparatami. Plamy na liściach juki gwatemalskiej świadczą o chorobie grzybowej. Przeciwko niej skuteczne będą opryski fungicydowe, które wykonuje się 3 razy w odstępie co 10 dni. 

Opisana roślina jest łatwa w uprawie i efektownie się prezentuje. Choć mogą dotykać ją choroby, najczęściej nie sprawia większych problemów i cieszy oko ciekawie wyglądającymi liśćmi i przypominającym palmę pniem. Ile kosztuje juka gwatemalska? Cena takiej rośliny może się wahać od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.

juka gwatemalska - choroby

Zobacz także:
Archiwum: grudzień 2021