Trawa tygrysia nazywana jest także miskantem chińskim. To trawa ozdobna ceniona przez osoby, które chcą ciekawie zaaranżować przestrzeń w swoim ogrodzie. Może osiągać nawet do 2 metrów wysokości. Jeśli chcesz, aby twój ogród wyróżniał się oryginalnymi roślinami i zaskakiwał gości, wybór omawianej rośliny będzie strzałem w dziesiątkę. Charakterystyczne szerokie liście z kremowymi paskami na zielonym tle to bardzo ciekawy element wystroju ogrodu. Właśnie dlatego warto pięknie udekorować tę wyjątkową przestrzeń i cieszyć się wolnym czasem. Jak uprawiać i pielęgnować trawę tygrysią? Jakie są jej właściwości i zastosowanie? Sprawdź!

Zapamiętaj!

  • Trawa tygrysia, znana również jako miskant chiński, jest wyjątkowym roślinnym elementem dekoracyjnym.
  • Roślina ta może osiągnąć nawet 2 metry wysokości i cechują ją charakterystyczne szerokie liście z kremowymi paskami na zielonym tle.
  • Najlepszym miejscem do jej sadzenia są okolice oczek wodnych, choć sprawdzi się również na tarasach lub balkonach.
  • Uprawianie tego gatunku trawy wymaga odpowiedniej gleby i dostępu do promieni słonecznych.
  • Miskant chiński znajduje zastosowanie w kosmetyce.

Czym jest trawa tygrysia?

Jedna z odmian trawy tygrysiej nazywana Zebrinus zdecydowanie wyróżnia się dużymi i szerokimi liśćmi. Dodatkowo mają one poprzeczne i nieregularne kremowe paski. Najlepszym miejscem na sadzenie tej rośliny jest okolica oczek wodnych, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby posadzić ją również w specjalnych doniczkach na balkonie. Jedno jest pewne, ta wyjątkowa roślina będzie pięknym elementem dekoracyjnym w twoim ogrodzie.

czym jest trawa tygrysia

Uprawa miskanta chińskiego

Jeśli chcesz mieć w swoim ogrodzie piękną trawę tygrysią, powinieneś dowiedzieć się, jakie warunki będą dla niej odpowiednie. Otóż trawa tygrysia potrzebuje gliniastej i umiarkowanie wilgotnej gleby, która będzie bogata w różne składniki odżywcze. To jednak nie wszystko, bardzo ważny jest także dostęp promieni słonecznych. Najlepiej sadzić ją na wiosnę.

Jak pielęgnować trawę tygrysią?

Uprawianie roślin we własnym ogrodzie wymaga nie tylko poświecenia czasu, ale także posiadania wiedzy i umiejętności. Jednak dbanie o swoje rośliny jest przyjemnością dla wszystkich miłośników ogrodnictwa. Odpowiednia pielęgnacja tygrysiej trawy jest bardzo ważna, jeśli chcesz, aby twój ogród wyglądał pięknie. Warto pamiętać o tym, że należy ją przyciąć na wiosnę, z kolei zimą konieczne jest związanie i osłonięcie liści w przypadku młodych okazów. Wszystko po to, aby ochronić je przed mrozem. Natomiast dojrzałe rośliny są mrozoodporne. Jeśli będziesz pamiętać o wymienionych czynnościach, z pewnością będziesz mógł cieszyć się pięknymi uprawami.

jak pielęgnować trawę tygrysią

Właściwości i zastosowanie trawy tygrysiej

Trawa tygrysia to roślina, którą możesz sadzić zarówno w ogrodzie, jak i na tarasie lub balkonie. Niezależnie od konkretnego miejsca z pewnością będzie piękną ozdobą. Powszechnie znane jest jej zastosowanie w kosmetyce, ceniona jest za właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne, łagodzące, nawilżające, odmładzające i regeneracyjne. Miskant chiński może świetnie się sprawdzić w leczeniu trądziku. Omawiana roślina znalazła także zastosowanie w kosmetykach do cery naczynkowej. Wykazuje także zdolność do stymulowania produkcji kolagenu. Na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków azjatyckich z miskantem chińskim w składzie. W Indiach uważa się, że wyciąg z trawy tygrysiej poprawia nastrój i może zapobiegać depresji.

Ciekawostka

Na początku XX wieku miskant chiński przybył do Europy jako dekoracyjny dodatek do ogrodów. Jego wielbiciele nie wiedzieli, że ponad czterdzieści lat później stanie się on coraz bardziej cenionym źródłem energii i surowcem przemysłowym!

Trawa tygrysia to wyjątkowa roślina, która może być ciekawym elementem wystroju relaksującej ogrodowej przestrzeni. Miskant chiński należy do traw ozdobnych, które są bardzo często wybierane przez pasjonatów ogrodnictwa. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż to roślina wyróżniająca się na tle innych między innymi za sprawą charakterystycznych odbarwień na liściach. Uprawa i pielęgnacja nie jest skomplikowana, nie powinna nikomu sprawić problemów. Właśnie dlatego nie zastanawiaj się dłużej i już teraz znajdź miejsce dla trawy tygrysiej w swoim ogrodzie.

właściwości i zastosowanie trawy tygrysiej

Często zadawane pytania

Kiedy sadzić trawę tygrysią?

Trawę tygrysią najlepiej sadzić wczesną wiosną lub jesienią, kiedy temperatura gleby jest odpowiednia dla wzrostu korzeni.

Czy trawa zebra jest wieloletnia?

Tak, trawa zebra (inaczej trawa tygrysia) jest wieloletnia i zimotrwała, co oznacza, że może przetrwać zimę i odrastać wiosną.

Kiedy przycinanie trawy tygrysiej?

Przycinanie trawy tygrysiej zależy od preferencji. Można ją przycinać regularnie, aby zachować jej krótką długość lub pozostawić na dłużej, aby osiągnęła pełny wzrost.

Czy trawa tygrysia kwitnie?

Trawa tygrysia zakwita w drugiej połowie lata.

Jak zabezpieczyć trawy na zimę?

Aby zabezpieczyć trawy na zimę, warto przyciąć ją na krótko i usunąć pozostałości po cięciu. Warto też zadbać o jej nawodnienie i zastosować nawóz, który wzmocni rośliny przed nadchodzącą zimą.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023