Krótko o miskancie 🌿

  • Miskanty zdobią ogrody otrzymane w różnym stylu. Wybierane są zwłaszcza przez osoby, które preferują wyjątkowe, oryginalne rośliny. Taki z pewnością jest miskant „Memory” o jedwabistych kwiatostanach. Ta wspaniała odmiana została wyselekcjonowana przez szkółkarza Maxa Riedelsheimera, pochodzącego z Niemiec. 🎑
  • Nazwa upamiętniać ma słynnego selekcjonera miskantów, Ernsta Pagelsa (w języku angielskim „memory” oznacza pamięć). Odmiana, nazywana też chińską, popularna jest również w Polsce. W roku 2016 została wyróżniona, zdobywając złoty medal w konkursie Roślin – Nowości, który odbywał się w ramach Międzynarodowej Wystawy „Zieleń to Życie”. 🎑
  • Miskant chiński „Memory” nie jest wymagający. Z powodzeniem sprawdzi się do uprawy zarówno przez początkujących, jak i bardziej doświadczonych ogrodników. 🎑

Miskant „Memory” – czym się charakteryzuje? Kiedy zaczyna kwitnąć?

miskant memory

Miskant „Memory” to ozdobna trawa, dostępna w dobrych sklepach ogrodniczych. Jest bardzo okazałą, rozłożystą i szybko rosnącą odmianą miskanta, którą charakteryzują wyprostowane kępy i kwiaty wyglądające jak białe pióropusze. Pojedynczy egzemplarz może osiągać nawet do 250 cm wysokości (chociaż przeciętnie jest to około 180 cm) i do 150 cm szerokości. 

Miskant chiński „Memory” (łac. Miscanthus sinensis) tworzy obfite zwarte kępy. U dołu są węższe i poszerzają się w kierunku góry, stając się coraz bardziej rozłożyste. Roślina przed kwitnieniem dorasta do około 120 cm wysokości. Jej liście są bardzo długie, a od innych miskantów odróżnia je szerokość. Ich kolor jest mocno zielony, a na blaszce znajduje się biały, cienki pasek biegnący przez środek. Jesienią zmieniają barwę na kolory ochry, a także rdzy i pomarańczy. 

Czas kwitnienia miskanta chińskiego „Memory” rozpoczyna się we wrześniu. Kwiaty początkowo są srebrzysto-różowe, a następnie białe, o perłowym kolorze. Charakterystyczny jest dla nich srebrzysty odcień. Tworzą długie wiechy.

Uprawa miskanta „Memory” (Miscanthus sinensis) i mrozoodporność

Uprawa miskantów nie jest specjalnie wymagająca. Należy sadzić je w lokalizacjach o dobrym dostępie do światła, ewentualnie lekko zacienionych. Najlepiej radzą sobie na żyznym, umiarkowanie wilgotnym i przepuszczalnym podłożu. Wczesną wiosną należy przycinać przesuszone fragmenty rośliny. W razie wystąpienia suszy szybko rosnąca trawa ozdobna miskant „Memory” wymaga podlewania. 

Jeśli chodzi o nawozy, warto używać tych wieloskładnikowych. Trawa miskant, ze względu na kępy o fontannowym pokroju i wiechowate kwiatostany, może wymagać podpierania. Sadzonki dobrze znoszą zanieczyszczenie powietrza i ewentualne zasolenie gleby. 

Zimowanie rośliny może przebiegać na zewnątrz, ale warto pamiętać, że w pierwszym roku roślinę należy okrywać na zimę. Ukorzenione sadzonki można sadzić właściwie przez cały rok. Dla szybszego rozwoju warto podlewać je nawet 2–3 razy w tygodniu, zwłaszcza jeśli występują upały.

jak dbać o miskant memory

Czy wiesz, że…🔍

Jeśli odpowiednio zadbasz o miskanta Memory, to odwdzięczy się on na wiele lat. Niektóre okazy dożywają nawet 20 lat! 

Miskant chiński „Memory” – przeznaczenie

Miskant „Memory” to przede wszystkim piękna, wysoka trawa ozdobna. Doskonale wygląda posadzona w grupie, ale można umieścić ją także pośród innych bylin, a także traw, które są nieco niższe. Wiele osób sadzi miskanta na rabatach, ogródkach skalnych, a także jako ozdoby murów. Warto także podkreślić, że pięknie prezentuje się wokół oczek wodnych. 

Miskant Memory przydaje się także do tworzenia oryginalnych żywopłotów. Można wykorzystać go do podzielenia różnych sekcji ogrodu. Trawa ozdobna miskant „Memory” jest uniwersalna i pasuje do ogrodów różnego typu, zwłaszcza do naturalnych.

Miskant „Memory” to bardzo okazała trawa ozdobna, która uwielbia stanowiska słoneczne. Niezwykłego uroku nadaje jej połączenie zielonego koloru liści z perłowymi kwiatami, które przydają trawie lekkości. Z całą pewnością jest to roślina, która posadzona w ogrodzie będzie cieszyć oko przez długi czas.

Najczęściej zadawane pytania

najczęściej zadawane pytania o miskant chiński

Jak sadzić miskanta Memory?

Miskanty należy sadzić na stanowiskach o dobrym dostępie do światła, ewentualnie lekko zacienionych. Ukorzenione sadzonki można sadzić przez cały rok. Aby szybciej rosły, warto podlewać je 2–3 razy w tygodniu, zwłaszcza jeśli występują upały.

Jaka ziemia do miskanta Memory?

Rośliny te najbardziej preferują żyzne, umiarkowanie wilgotne i przepuszczalne podłożu.

Jak szybko rośnie miskant memory?

Bardzo szybko. Roślina zazwyczaj dorasta ponad metr (a czasem nawet do prawie dwóch!) w przeciągu jednego sezonu. 

Czy miskant może rosnąć w donicy?

Może, a zwłaszcza jeśli nie planujesz aby się za bardzo rozrósł. 

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023