Miskant chiński (Miscanthus sinensis) to gatunek wysokich traw ozdobnych, które od wielu lat obecne są w przydomowych ogrodach. Podobają ci się te rośliny? Sprawdź, jakie mają wymagania i czy w twoim ogrodzie znajdzie się dla nich odpowiednie miejsce!

Wysokie trawy ozdobne pięknie prezentują się zarówno posadzone w dużych donicach, jak i bezpośrednio na rabatach. Czy miskant chiński sprawdzi się w obydwu tych rolach? Sprawdź, co warto wiedzieć o uprawie tej rośliny. Poznaj już teraz najważniejsze wymagania i dowiedz się, jakie są jej popularne odmiany!

Miskant chiński – podstawowe informacje

Miskant chiński to roślina naturalnie występująca na terenie Azji. Jednak już od ponad 100 lat uprawiana jest również w innych zakątkach świata – w tym w Europie. Tutaj ta trawa ozdobna znajduje zastosowanie przede wszystkim jako roślina ogrodowa. Miskanty często wykorzystuje się jako uzupełnienie aranżacji z wykorzystaniem takich roślin jak wilce, werbeny czy jeżówki. Sprawdzają się także bardzo dobrze jako otoczenie oczka wodnego albo posadzone w dużych donicach (szczególnie niższe odmiany).

Jak wygląda ta roślina?

Miskant chiński należy do rodziny roślin wiechlinowatych, a potocznie nazywany jest trawą słoniową. W naturze dorasta do 3 metrów wysokości. Odmiany ogrodowe mogą jednak być niższe. Najmniejsze z nich osiągają zaledwie ok. 60 cm wysokości. Najczęściej jednak w ogrodach pojawiają się miskanty mierzące od 150 cm do 2 m wysokości.

Miskant tworzy kępy zielonych, wąskich i wzniesionych, nieco łukowatych w górnej części liści. Przez ich środek biegnie poprzeczny gruby biały nerw. Od sierpnia aż do końca października na kępach traw widoczne stają się sztywne, wzniesione pędy, które są zakończone wiechowatym kwiatostanem złożonym z kłosów. Pierwotnie kwiatostan był zwykle srebrzysty, kremowy albo beżowy, ale obecnie dostępne są również odmiany kwitnące na żółto, różowo, bordowo lub czerwono. Niektóre odmiany ogrodowe mają też ozdobne liście, np. z widocznym białym nakrapianiem lub jaśniejszymi paskami.

Popularne odmiany miskantów chińskich to m.in.:

  • miskant chiński „Zebrinus” z nakrapianymi liśćmi;
  • kwitnący na czerwono miskant „Flamingo”;
  • miskant chiński „Gracillimus”, który dorasta do ok. 170 cm wysokości.

Wymagania i uprawa miskantów

Miskant chiński jest wieloletnią rośliną łatwą w uprawie. W jednym miejscu może rosnąć nawet przez 20 lat! Dobrze jest zapewnić mu słoneczne lub półcieniste stanowisko.

Roślina dobrze rośnie w zasadzie na każdym typie podłoża – z wyjątkiem ziemi bardzo mokrą i ciężką. Najbardziej lubi jednak gleby żyzne, przepuszczalne i lekko wilgotne.

Czy miskanta chińskiego trzeba okrywać przed zimą? Warto robić to wówczas, gdy roślina jest młoda i nie wykształciła jeszcze właściwej mrozoodporności. Po ok. 2–3 latach będzie już jednak wystarczająco odporna na mróz i dodatkowe okrywanie stanie się zbędne. Przed zimą trzeba będzie jedynie zebrać pędy i związać je na kształt chochoła. Przycina się je dopiero wiosną – wówczas należy tuż nad ziemią ściąć wyschnięte pędy i liście.

Nawożenie i podlewanie traw ozdobnych

Czy miskanty chińskie trzeba regularnie podlewać i nawozić? Niekoniecznie. Jeśli przez dłuższy czas panuje susza, oczywiście należy podlewać trawy, które źle znoszą przesuszenie podłoża. W innych sytuacjach miskant świetnie radzi sobie samodzielnie. Jeśli chcesz ograniczyć podlewanie roślin w czasie susz i upałów, możesz zastosować ściółkowanie podłoża. Rozłożona na ziemi warstwa słomy, siana albo agrowłókniny zminimalizuje parowanie, czyli odprowadzanie wody z gleby. Przy okazji ograniczy też ewentualny rozrost chwastów.

Miskanty można nawozić nawozami organicznymi, np. kompostem. Lepiej jednak robić to nieco rzadziej, bo przenawożenie raczej zaszkodzi roślinie. Miskant chiński to szybko rosnąca roślina, która nie wymaga szczególnej opieki (wyjątek stanowią jedynie młode okazy).

Czy miskanty chińskie można samodzielnie rozmnażać?

Miskanty chińskie to byliny, które spokojnie rozmnożysz samodzielnie przez podział. Wczesną wiosną wykop roślinę i pewnym ruchem rozdziel bryłę korzeniową. Młodsze rośliny dzielą się łatwiej, więc nie będziesz potrzebował dodatkowych narzędzi. Starsze, rozrośnięte okazy trzeba najczęściej dzielić przy pomocy ostrych narzędzi – przydatny okazuje się szpadel, a nawet siekiera! Kiedy skończysz, posadź uzyskane rośliny w docelowych miejscach. Pamiętaj, że będą bujnie się rozrastać, więc pozostaw im odpowiednio dużo miejsca. Najlepiej dzielić rośliny, które słabiej kwitną i gdy środek kępy zrobił się pusty. Wówczas dzięki podziałowi przywrócisz im piękny wygląd.

Jeśli wolisz, po okresie kwitnienia możesz też zebrać nasiona roślin i wiosną wysiać je do pojemników wypełnionych ziemią z dodatkiem kompostu. Sadzonkom miskanta chińskiego zapewnij stanowiska słoneczne, osłonięte od wiatru. Ta metoda rozmnażania rośliny zabiera jednak więcej czasu. Nie ma też gwarancji, że uzyskane w ten sposób okazy powtórzą cechy rośliny macierzystej, na których najbardziej ci zależy.

Choroby i szkodniki, które mogą zaatakować miskanta chińskiego

Efektownie wyglądające ozdobne trawy nie należą do chorowitych roślin. Zdarza się jednak, że liście mogą okryć początkowo niewielkie owalne plamki w kolorze czerwonym (albo czerwono-purpurowym). To oznaka tzw. plamistości liści. Nieleczona choroba postępuje i prowadzi do zasychania liści. Dobrze więc wybrać odpowiedni środek i zadziałać od razu, gdy zauważysz pierwsze objawy.

Miskanty chińskie może także zaatakować rdza albo tzw. wirus karłowatości jęczmienia (barley yellow dwarf virus). Ten problem również objawia się czerwonymi przebarwieniami na liściach, ale nie tak regularnymi jak w przypadku plamistości liści.

Czy miskanty są nękane przez szkodniki?

Trawy ozdobne rzadko są atakowane przez szkodniki. Ewentualnie możesz na roślinach zauważyć mszyce, larwy muchówek albo jednego z chrząszczy (łokasia garbatka). Mszyce i muchówki zwalczysz nie tylko środkami ze sklepu. Zarówno wiosną, jak i późną jesienią możesz spryskać trawy roztworem wody z octem, szarym mydłem albo wywarem na bazie czosnku. Skuteczne będzie także przygotowanie domowej gnojówki np. z pokrzyw.

Jeśli jednak szkodników jest bardzo dużo i opanowały już większe kępy roślin, szybciej pozbędziesz się ich przy użyciu metod chemicznych. Warto wtedy sięgnąć po preparaty dostępne w sklepach ogrodniczych.

Miskant chiński to szybko rosnąca trawa, która tworzy dekoracyjne, gęste kępy. Sprawdzi się zarówno w ogrodach japońskich, angielskich, jak i zaaranżowanych nowocześnie. Jej dodatkowym atutem są niewielkie wymagania pielęgnacyjne. Jeśli każdej wiosny będziesz ją przycinał i rozdzielał starsze okazy, pewno zachwyci cię to, jak pięknie roślina kwitnie. I to każdego roku!

Zobacz także:
Archiwum: sierpień 2022