Trawa ostnica cieniutka (Stipa tenuissima) należy do rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Rośliny z tego rodzaju są spotykane dziko również w Polsce, ale nie wyglądają tak spektakularnie, jak ten gatunek uprawny. On sam w środowisku naturalnym występuje na południu Stanów Zjednoczonych, w Meksyku i Argentynie.
Do tego samego rodzaju należy wiele innych interesujących traw ozdobnych. Ich przykładami są ostnica Jana (Stipa joannis) i ostnica olbrzymia (Stipa gigantea).
Zapamiętaj!
- Ostnica cieniutka (Stipa tenuissima) należy do rodziny wiechlinowatych i jest popularna jako ozdobna roślina ogrodowa.
- Charakteryzuje się długimi, cienkimi liśćmi i dekoracyjnymi wiechowatymi kwiatostanami.
- Trawa ostnica preferuje słoneczne, ciepłe stanowisko, glebę przepuszczalną i piaszczystą oraz osłonięte miejsce – w Polsce powinna zimować pod agrowłókniną lub korą.
- Ostnica ze względu na aspekt dekoracyjny może być uprawiana na rabatach kwiatowych i skarpach albo sadzona do dużych donic.
Jak wygląda trawa ostnica cieniutka?
Trawa ostnica cieniutka tworzy długie i cienkie liście dorastające do 50–60 cm, a w uprawie zwykle 40 cm wysokości. Pojedyncze źdźbła są nitkowate, ale razem stają wyjątkowo dekoracyjne. Zbierają się w kępy i właśnie dlatego pokrój rośliny przypomina jasnozielony ogon kucyka, czyli z angielskiego pony tail. Latem roślina dodatkowo ciekawie kwitnie. Kwiatostany to wiechowate kłosy, podobnie jak liście długie. Mają beżowy lub prawie biały kolor i są ozdobnym uzupełnieniem wyglądu rośliny.
Ostnica mocna Pony Tails – wymagania
Ostnicę można posadzić w ogrodzie na słonecznym, ciepłym stanowisku. Przetrwa też w półcieniu, ale będzie się gorzej rozwijać. Roślina nie jest w pełni mrozoodporna, dlatego warto unikać odsłoniętych miejsc, która narażone są na silne, mroźne wiatry. Widok falującego na wietrze „końskiego ogona” jest co prawda bardzo efektowny, ale nawet tak niewymagające roślina ma swoją wytrzymałość. W związku z brakiem odporności na niskie temperatury – roślina pochodzi przecież z rejonów cieplejszych niż Polska – powinna zimować pod agrowłókniną lub solidną warstwą kory.
Ciekawostka
W Polsce ostnica cieniutka jest często uprawiana jako roślina jednoroczna ze względu na to, że zimuje słabo i trudno przetrwa polskie zimy. Jednakże, w krajach o cieplejszym klimacie, ostnica cieniutka może być uprawiana jako roślina wieloletnia.
Gleba dla ostnicy Pony Tails powinna być przepuszczalna i raczej sucha, a zatem może być to np. ziemia piaszczysta. Dzięki temu, że szybko odprowadza ona wodę, roślina nie będzie narażona na gnicie korzeni, które są wrażliwe na nadmiar wilgoci. Ostnica poradzi sobie na podłożu o dowolnym poziomie pH, o ile nie będzie to wartość ekstremalna.
Ostnica cieniutka Pony Tails – uprawa i pielęgnacja
Ostnica koński ogon jest łatwa w uprawie i nie wymaga dużo uwagi. Właściwie rośnie sama i to tak szybko, że w niektórych krajach, np. w Australii i niektórych stanach Ameryki, jest gatunkiem inwazyjnym, który poważnie zmienia tamtejszy krajobraz. Ostnica dobrze znosi suszę. Podlewania potrzebują jedynie młode rośliny, które nie zdążyły się dobrze przyjąć. Jeśli rosną na glebie piaszczystej i mało zasobnej, mogą wymagać nawożenia, ale powinno wystarczyć zrobienie tego raz na kilka lat. Dobrym wyborem będzie tu jeden z nawozów organicznych.
Istotne w pielęgnacji trawy ostnicy jest przycinanie jej obeschniętych liści po zimie. W ten sposób robi się więcej miejsca pojawiającym się świeżym źdźbłom.
Ostnica cieniutka – rozmnażanie
Ostnicę można rozmnażać przez wysiew nasion pod osłony. Siewki muszą być utrzymywane w wysokiej wilgotności, aby dobrze się ukorzenić. Efektywne jest również podział rośliny w celu otrzymania sadzonek.
Rozmnażanie ostnicy cieniutkiej przez podział kęp
Takie rozmnażanie wykonuje się na wiosnę, zanim trawa zacznie wypuszczać nowe pędy. Narzędzie, którym będziesz dzielić roślinę, powinno być ostre i zdezynfekowane. Jak dokładnie to zrobić?
- Podlej ziemię wokół ostnicy.
- Przetnij kępę rośliny przez środek.
- Podważ bryłę z korzeniami.
- Pozostałą część kępy zabezpiecz ziemią.
- Rozbij bryłę korzeniową pozyskanej kępy i posadź ją w miejscu docelowym.
Sadzonkę posadzoną w nowym miejscu trzeba podlać i powinna się przyjąć bez problemu. Kępy można też podzielić na drobniejsze wiązki łodyg, a następnie posadzić w rozstawie około 25 cm, W ten sposób można uzyskać równomierny dywan z trawy.
Ostnica Pony Tails – choroby i szkodniki
Roślina jest rzadko atakowana przez choroby i szkodniki. Czasami atakują ją mszyce, na które skuteczny będzie naturalny oprysk z czosnku. Jeśli ten nie pomoże, na pewno zrobią to specjalistyczne środki chemiczne. Bardzo rzadko ostnicę atakuje grzyb, ale zazwyczaj wyłącznie wtedy, jeśli ma zbyt dużo wilgoci.
Trawa ostnica – zastosowanie
Ostnica pasuje zwłaszcza do ogrodów utrzymanych w stylu naturalistycznym. Dobrze komponuje się z innymi gatunkami traw, a także przy ogródkach skalnych. Można użyć jej też do urozmaicenia rabat kwiatowych. Pojedyncze kępy rośliny wyglądają też bardzo dobrze uprawiane w dużych donicach. Można postawić je np., przy ścieżkach albo na tarasie. Roślina uprawiana w ten sposób będzie wymagała pojemnika z dziurkami i warstwą drenażową – inaczej jej korzenie łatwo mogą zacząć gnić.
Zasuszone kwiatostany można użyć jako dodatek do suchych bukietów. Ich wiechy będą wyglądać efektownie w kompozycji np. z różami i innymi suszonymi kwiatami.
Trawa ostnica ze względu na swój stosunkowo rozbudowany system korzeniowy nadaje się też do sadzenia w celu umacniania skarp.
Trawa ostnica – podsumowanie
Ostnica cieniutka to ciekawie wyglądający i mało wymagający gatunek trawy. Jest łatwy w uprawie i rzadko atakują go choroby i szkodniki. Pielęgnacja ostnicy sprowadza się niemal wyłącznie do jej przycinania. Ma szerokie zastosowanie i znajdzie miejsce w każdym ogrodzie. Z tego powodu można ją polecić nawet początkującym ogrodnikom.
Często zadawane pytania
Czy ostnica jest wieloletnia?
Tak, ostnica to trawa wieloletnia.
Czy ostnica zimuje?
Ostnica nie jest w pełni mrozoodporna i w okresie zimowym może ulec uszkodzeniu, zwłaszcza przy niskich temperaturach. Dlatego też, aby chronić ostnicę przed mrozem, zaleca się zabezpieczenie jej na zimę. Można to zrobić poprzez okrycie rośliny specjalnym agrotkaniną lub słomą.
Czy ostnicę się przycina?
Tak, ostnica może być przycięta, szczególnie w przypadku, gdy jest zbyt wysoka lub zaczyna zwisać. Przycinanie pobudza również wzrost nowych liści i zagęszczenie trawy.
Kiedy sadzić ostnicę?
Najlepszy czas na sadzenie ostnicy to wiosna lub jesień. Wiosną można ją sadzić, gdy temperatura gruntu wynosi co najmniej 10 stopni Celsjusza, natomiast jesienią najlepiej zasadzić ją przed pierwszymi przymrozkami.
Czy ostnica się rozrasta?
Tak, ostnica może się rozrastać, zwłaszcza gdy ma odpowiednie warunki wzrostu. Jednakże nie jest to roślina inwazyjna i zazwyczaj nie stanowi problemu dla innych roślin w ogrodzie.