Mrozoodporne wiecznie zielone ozdobne trawy są nie tylko bardzo efektowne, ale także stosunkowo łatwe w uprawie. Na rynku ogrodniczym dostępne są bardzo różne gatunki traw, dlatego bardzo łatwo dobrać taką, która najbardziej odpowiada naszym potrzebom i oczekiwaniom. Niższe trawy wieloletnie można z powodzeniem posadzić od frontu, natomiast te wyższe najlepiej wyglądają na tylnych rabatach w ogrodach. Sprawdź, jakie trawy wieloletnie będą nadawały się najlepiej do twojego ogrodu.

Trawy wieloletnie – popularne gatunki

Kostrzewa sina (Festuca cinerea)

Kostrzewa sina to jedna z najpiękniejszych traw wieloletnich. Wyróżnia się źdźbłami o niepowtarzalnym niebieskim odcieniu. Naturalnie występuje w południowej Europie, a w polskim klimacie najczęściej można spotkać ją w roli trawy ozdobnej na rabatach ogrodowych. 

Roślina tego gatunku dostępna jest w bardzo wielu różnych odmianach. Większość z nich rośnie stosunkowo wolno a finalnie nie przekracza 30 cm wysokości. Kostrzewa pasuje to bardzo różnych aranżacji ogrodowych. Dobrze rośnie na słonecznych i suchych stanowiskach, dlatego chętnie wybierana jest do roli ozdoby skalniaków. 

Kostrzewa nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Na wiosnę należy pozbyć się uschniętych i martwych źdźbeł. Warto również ułatwić proces wegetacji poprzez przycięcie trawy do wysokości około 10 cm. 

Miskant chiński (Miscanthus sinensis)

Miskant chiński to kolejna okazała trawa wieloletnia z rodziny wiechlinowatych. Jej ojczyzną jest Azja, jednak w innych krajach często występuje jako roślina ozdobna na ogrodowych rabatach. 

Miskanty to wysokie trawy, które dorastają nawet do 3 m wysokości. Tworzą okazałe kępy, z których późnym latem wyrastają srebrzyste kłosowate kwiatostany. Ilość kwiatów a także wysokość pędów różnią się od siebie w zależności od odmiany. 

Trawy wieloletnie tego gatunku są bardzo łatwe w uprawie. Z powodzeniem zdobią ogród nawet przez kilkanaście lat. Roślina bardzo dobrze wzrasta nawet w jałowej glebie. Nie toleruje tylko przedłużającej się suszy. Na zimę kępy trawy związuje się w formę chochoła. 

Rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides)

Rozplenica japońska szerzej znana jest pod określeniem piórkówka. Jej ojczyzną są tereny Australii i Azji. Tworzy zwarte kępy. Rośnie szybko i rośnie szybko i osiąga nawet 80 cm wysokości. Cechą charakterystyczną dla tego gatunku pierzaste kłosy koloru czerwonobrązowego. 

To uniwersalna trawa, która świetnie wygląda przede wszystkim na obwódkach oczek wodnych oraz rabat bylinowych. Sprawdzi się zarówno rosnąc pojedynczo, jak i w większych grupach na przykład w otoczeniu krzewów ozdobnych. 

Rozplenica japońska tak jak większość traw wieloletnich nie jest trudna w uprawie. To zimozielona i całkowicie odporna na mróz roślina, która jednak wymaga pewnego podlewania w okresie suszy. Obumarłe liście przycina sie późną wiosną, najczęściej w maju. 

Wyczyniec łąkowy (Alopecurus pratensis)

Kolejnym ciekawym gatunkiem trawy wieloletniej jest wyczyniec łąkowy, którego ludowa nazwa to lisi ogon. W Polsce jest to roślina bardzo powszechnie występująca, chociaż zdecydowanie rzadziej hodowana w celach ozdobnych. 

Najczęściej można spotkać go na żyznych terenach okresowo zalewowych. Jest wartościową rośliną pastewną – cechuje się dużą smakowitością oraz dużą ilością soli mineralnych. Jednak ze względu na niską odporność na zadeptywanie rzadko sadzona jest na pastwiskach. 

Wyczyniec dobrze radzi sobie w bardzo różnych glebach. Jako roślina ozdobna ceniona jest przede wszystkim za wysokie i piękne kwiatostany, które mogą dorastać nawet do 80 cm wysokości. Roślina występuje w wielu ciekawych odmianach. Szczególnie popularna jest ta o nazwie Aureovariegatus, którą znajdziesz w bardzo wielu dobrych szkółkach.

Ostnica cieniutka (Stipa tenuissima)

Ostnica cieniutka to kolejna trawa wieloletnia, która należy do rodziny wiechlinowatych. Pochodzi z terenów Ameryki Północnej i Południowej. W niektórych rejonach świata, przede wszystkim w Australii, traktowana jest jako chwast i agresywna roślina ekspansywna. W Polsce jednak najczęściej pełni rolę ozdoby.

Ostnica to gatunek, który najlepiej wygląda w ogrodach utrzymanych w stylu naturalistycznym, wiejskim lub w aranżacjach skalnych. Trawa tego gatunku może być również hodowana w donicach jako ozdoba balkonów i tarasów. 

Tak jak większość traw wieloletnich jest ona odporna i łatwa w uprawie. Najlepiej rośnie w pełnym słońcu sadzona w przepuszczalnym podłożu. Nie wymaga nawożenia i jest bardzo odporna na suszę. Może jednak mieć problem z przetrwaniem przy bardzo niskich temperaturach.  

Strzęplica nadobna (Koeleria macrantha)

Strzęplica to wyjątkowa trawa ozdobna, która wyróżnia się ciekawym kształtem kępek. Jej pędy dorastają na wysokość od 30 do 50 cm. Rośnie głównie na skalistych lub piaszczystych, dobrze osuszonych terenach w lasach lub na równinach. Preferuje bardziej bezpośrednie światło słoneczne nad częściowo zacienionymi obszarami.

Kwiatostan jest prawie cylindryczny i może nieco zwężać się ku czubkowi. Posiada lśniące brązowe kłosy, które czasami są zabarwione na fioletowo, każdy o długości około pół centymetra. Jej owocem jest ziarno, które pęka, gdy w pełni dojrzeje.

Strzęplica jest wartościową rośliną pastewną. Zapewnia stabilne źródło pożywienia dla zwierząt gospodarskich wczesną wiosną. W Ameryce Północnej bywa również źródłem pożywienia dla zwierząt preriowych. Jej sadzonki rzadko znajdują zastosowanie w ogrodach, jednak nieraz można spotkać je w aranżacjach naturalistycznych lub wiejskich.

Turzyca ceglasta (Carex testacea)

Turzyca ceglasta to niezwykle ciekawy gatunek trawy, który wywodzi się z dalekich terenów Nowej Zelandii. Wyróżnia się kolorem źdźbeł, które są tak intensywnie pomarańczowe, że przypominają języczki ognia. 

Zobacz także  Kiedy przycinać trawy ozdobne? Dowiedz się o cięciu traw i inny zabiegach pielęgnacyjnych potrzebnym ich w ogrodzie

Trawy wieloletnie – podsumowanie

Większość traw wieloletnich to rośliny, które są jednocześnie bardzo odporne i łatwe w uprawie. Mogą tworzyć gęste kępy lub zadarniać murawę. Zdecydowana większość z wymienionych wyżej gatunków jest bardzo prosta w uprawie i nie wymaga od ogrodnika szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Trawy wieloletnie sprawdzają w każdej aranżacji. Różnią się nie tylko wyglądem pędów, ale także wysokością, dlatego niezależnie od tego, jaka jest twoja wizja ogrodu z pewnością znajdziesz taki gatunek, który będzie najlepiej się w nią wspisywał.

Zobacz także:
Archiwum: sierpień 2022