Hakonechloa to gatunek trawy ozdobnej o różnorodnych odmianach. W Polsce ceni się ją za niezwykłe walory estetyczne. Kilkuletnie rośliny tworzą sporych rozmiarów kępy, których liście osadzone na cienkich źdźbłach malowniczo falują przy każdym podmuchu wiatru. W zależności od odmiany, liście trawy mogą być soczyście zielone, żółte, kremowe, zaróżowione lub wielobarwne. Trawa hakonechloa nie ma dużych wymagań, dlatego świetnie sprawdzi się w każdym ogrodzie i na terenach zieleni publicznej. Sprawdź, co wyróżnia hakonechloę i daj się zainspirować!
Zapamiętaj!
- Hakonechloa to gatunek trawy ozdobnej pochodzący z Japonii.
- Roślina charakteryzująca się pięknymi i malowniczymi liśćmi osadzonymi na smukłych źdźbłach oraz wydłużonymi, podłużnymi formami.
- Odmiany hakonechloi mogą przybierać barwę od soczyście zielonej do intensywnie żółtej i kolorowej.
- Trawa hakonechloa ma niewielkie wymagania uprawowe i nie jest rośliną inwazyjną.
- Podlega minimalnej pielęgnacji, w szczególności umiarkowanemu nawadnianiu podczas suszy.
Hakonechloa – co powinieneś wiedzieć o tej trawie ozdobnej?
Trawa hakonechloa to roślina wieloletnia o japońskim rodowodzie. Trawy te w Japonii rosną dziko na wybrzeżach. W Polsce traktowana jako roślina ozdobna i często goszcząca w przydomowych ogrodach, na tarasach, w donicach i ogólnodostępnych przestrzeniach miejskich. Trawa ta w zależności od odmiany dorasta do 30–60 centymetrów wysokości. Podobne szerokości mają jej kępy. Liście trawy przybierają różnobarwne odcienie – mogą być soczyście zielone, złote, w paski lub kolorowe. Wszystkie mają wydłużony, podłużny kształt i miękkość, która pozwala im efektownie falować, nawet przy najmniejszych podmuchach wiatru. Trawy od sierpnia do października przyozdobione są dodatkowo kwiatami w formie kłosów. Te pełnią funkcję dekoracyjną i często wybierane są jako element świeżych i suchych bukietów.
Trawa hakonechloa – uprawa
Wymagania
Hakonechloa to jeden z nielicznych gatunków traw, które wymagają do uprawy bardzo dobrych warunków glebowych. Trawa potrzebuje podłoża żyznego i wilgotnego. Najlepiej rośnie w lekko zacienionych miejscach. Nie oznacza to, że roślina nie wyrośnie w ostrych promieniach słońca, ale w takich warunkach może nie uzyskać pełni swojej okazałości i delikatnie się przypalać. Natomiast zbyt głęboki cień spowoduje wybarwianie liści. Występują mrozoodporne odmiany trawy hakonechloa.
Odczyn gleby, w której rośnie trawa hakonechloa powinien być obojętny. Częstą praktyką jest mieszanie podłoża pod zasadzenie hakonechloą z perlitem lub piaskiem, co zapewnia dobry drenaż. Trawa hakonechloa nie jest rośliną inwazyjną. Oznacza to, że nie ma możliwości, aby kępy samoistnie rozrosły się po całym ogrodzie.
Pielęgnacja
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, hakonechloa wymaga odpowiedniego podłoża i półcienia, aby mogła pokazać pełnię swojej okazałości. Poza tym nie wymaga specjalnej opieki, poza umiarkowanym nawadnianiem podczas wydłużającej się suszy. Trawa nie jest podatna na ataki ze strony szkodników i chorób. Jeśli roślina przestała się rozrastać lub marnieje, warto wysypać wokół niej kompost. W przypadku odpowiedniego wzrostu czynność ta nie będzie konieczna.
Wiosną, zanim roślina rozpocznie swój wzrost, warto przyciąć jej przesuszone liście. Tego rodzaju zabiegów nie wykonuje się jesienią, ponieważ liście chronią trawę przed mrozem i śniegiem.
Zastosowanie
Hakonechloa pięknie prezentuje się w pojemnikach ustawianych wzdłuż ścieżek i wejść. To roślina często wykorzystywana do ozdobienia wspólnych przestrzeni miejskich. Równie dobrze sprawdzi się na przydomowych tarasach, gdzie przez cały rok będzie cieszyć oko. Trawa sezonowo zmienia kolor liści, co dodatkowo dodaje jej walorów ozdobnych.
Popularność i zastosowanie w Polsce
Trawa hakonechloa jest popularną rośliną ozdobną w Polsce. Zawdzięcza to swojej relatywnie niskiej cenie oraz niewielkimi wymaganiami pielęgnacyjnymi. Dodatkowym walorem są atuty estetyczne – różne odmiany trawy kwitną na rozmaite kolory. Hakonechloa jest cennym dodatkiem do zestawień kolorystycznych i pokrojowych. Będzie pięknie prezentowała się nad brzegiem oczek wodnych, na skalniakach oraz w połączeniach naturalistycznych z paprociami, funkiami i żurawikami. Trawę można stosować do rozdzielania kompozycji roślin kwitnących na rabatach w obrzeżach i częściach frontowych.
Ogrodowe porady
Chociaż trawa hakonechloa wykorzystywana jest najczęściej do dekorowania nowoczesnej architektury i zestawień orientalnych, to świetnie sprawdzi się również w nieco bardziej sielskich i swojskich klimatach. To dobry wybór przy stylu rustykalnym, góralskim oraz prowansalskim. W tych przypadkach trawa nie powinna jednak odgrywać roli przewodniej, a być jedynie tłem lub elementem rozdzielającym paprocie, lub kwiaty kwitnące.
Trawa hakonechloa – odmiany
Rodzajów tej trawy jest naprawdę wiele. Najpopularniejszym jest hakonechloa smukła (łac. hakonechloa macra). To z niej wywodzą się inne odmiany dekorujące polskie ogrody, między innymi:
- hakonechloa „Naomi”;
- hakonechloa „All Gold”;
- hakonechloa „Aureola”;
- hakonechloa „Stripe It Rich”;
- hakonechloa „Beni Kaze”;
- hakonechloa „Nikolas”.
Hakonechloa smukła „Aureola” (Hakonechloa macra) – charakterystyka trawy bambusowej
Hakonechloa smukła w odmianie „Aureola” jest jedną z częściej wybieranych. Zawdzięcza to swojemu pokrojowi oraz kolorystyce. Odmiana cechuje się złocistym ubarwieniem liści z zielonymi paskami po bokach, które jesienią przebarwiają się na różowy kolor. Trawa rośnie wolno i regularnie, a jej maksymalne rozmiary to 40 centymetrów wysokości i nieco więcej średnicy.
Hakonechloa smukła All Gold – charakterystyka odmiany
Hakonechloa All Gold to kolejna bardzo popularna odmiana. Liście trawy przybierają kremową lub żółtą, paskowaną barwę, wyrastają na cienkich i długich pędach. Trawa kwitnie na przełomie lipca i sierpnia, ale jej kwiatostany nie wykazują szczególnych walorów estetycznych.
Trawa Hakonechloa występuje w wielu odmianach. Każda z nich wyróżnia się wyjątkowym ubarwieniem i wyglądem kwiatostanu. Trawa wymaga odpowiedniego podłoża, ale jej pielęgnacja nie jest mocno wymagająca, czasochłonna i kosztowna. To doskonały element dekoracyjny do donic, na tarasy, balkony, rabaty i skalniaki. Świetnie sprawdzi się w każdym stylu – od nowoczesnego minimalizmu, przez naturalny rustykalizm, aż do góralskiej sielanki i bogactwa barw.
Często zadawane pytania
Czy hakonechloa jest zimozielona?
Nie, hakonechloa nie jest zimozielona. Jej liście wybarwiają się na jesieni.
Czy hakonechloę się przycina?
Nie jest konieczne przycinanie hakonechloa, ale można to zrobić na wiosnę, aby pobudzić nowy wzrost.
Z czym łączyć hakonechloę?
Hakonechloa ładnie wygląda w towarzystwie roślin o podobnym wymaganiach, takich jak astilbe, hosta, czy brunnera.
Jak sadzić hakonechloę?
Hakonechloę najlepiej sadzić na dobrze przepuszczalnej glebie w lekkim półcieniu.
Czym nawozić hakonechloę?
Hakonechloa nie potrzebuje intensywnego nawożenia, można stosować nawozy organiczne wiosną lub jesienią.
Jak rozmnożyć hakonechloę?
Hakonechloa można rozmnażać przez podział kęp na wiosnę lub jesienią.