W przydomowych ogrodach i na działkach coraz chętniej sadzimy różne gatunki trawy ozdobnej. Jedną z najpiękniejszych i jednocześnie najbardziej pożądanych jest imperata cylindryczna, zwana również trawą Red Baron. Swoją nazwę wzięła ona od pięknej i głębokiej czerwonej barwy. Z poniższego artykułu dowiesz się, gdzie i kiedy najlepiej ją sadzić oraz jakie wymagania ma ta niezwykła roślina.

Zapamiętaj!

  • Trawa Red Baron to odmiana imperaty cylindrycznej – trawy pochodzącej z ciepłych krajów ☀️
  • Latem zmienia kolor z jasnozielonego na czerwony lub bordowy, a szczyt piękności osiąga jesienią 🍂
  • Posadź ją wiosną lub wczesną jesienią w dobrze nasłonecznionym miejscu ☀️
  • Lubi żyzną, próchniczą i umiarkowanie suchą glebę oraz nawozy bogate w fosfor i potas 🌱
  • Na podmokłym, zacienionym lub nie dość żyznym stanowisku trawa Red Baron będzie słabo wybarwiona 🙁
  • Sprawdzi się jako obramowanie ogrodu, ścieżki lub oczka wodnego, a także jako ozdoba balkonu lub tarasu 🪴

Imperata cylindryczna – najważniejsze informacje

Trawa Red Baron (Imperata cylindrica), zwana także trawą mieczową, nie rośnie naturalnie w naszym kraju. Jej biotop stanowią ciepłe kraje Ameryki Południowej oraz niektórych rejonów Afryki.

To stosunkowo niewysoka trawa, która nie przekracza 60 centymetrów wysokości. Rośnie stosunkowo wolno stopniowo, rozkładając wąskie liście o mieczowatym kształcie.

Wiosną imperata cylindryczna ma dosyć standardowy, jasnozielony kolor. Swoje najpiękniejsze cechy zaczyna eksponować latem, kiedy to przebarwia się na czerwony lub bordowy kolor. Prawdziwą eksplozję swoich możliwości przechodzi jednak jesienią, kiedy to nabiera bardzo intensywnych barw od czerwieni przez pomarańcz aż po purpurę.

W naszych rodzimych warunkach klimatycznych kwitnie bardzo rzadko. Wówczas można obserwować wiechowate kwiatostany pełne białych kwiatów. Warto jednak pamiętać, że przypadki zakwitnięcia tej rośliny w polskich ogrodach są raczej wyjątkiem niż regułą.

Trawa Red Baron – wymagania

Możesz rozważyć zasianie trawy Red Baron w swoim ogrodzie, jeżeli tylko dysponujesz nasłonecznioną przestrzenią, na którą pada jedynie delikatny cień. Jeżeli imperata zostanie posadzona w zbyt ciemnym miejscu trzeba liczyć się z tym, że nie zaprezentuje pełni swoich możliwości. W takich przypadkach jej pędy są bowiem bardziej zielone, ale zdecydowanie słabiej się wybarwiają. Raczej nie ma wówczas szans na mocno kontrastowe barwy.

Imperata „Red Baron” – niestraszne jej lekkie przesuszenie; może wręcz wzmocnić jej kolor.

W miejscu przeznaczonym dla trawy tego gatunku gleba powinna być umiarkowanie sucha, ale próchnicza i żyzna. Uprawa na ciężkich i podmokłych podłożach nie ma sensu. W miarę możliwości unikaj ekspozycji na silny wiatr.

Trawa Red Baron – jak należy ją sadzić?

Jeżeli chcesz, aby trawa Red Baron zagościła w twoim ogrodzie, posadź wiosną albo wczesną jesienią. Najważniejsze jest to, aby roślina miała jak najwięcej czasu na ukorzenienie się przed nadejściem zimy.

Pamiętaj, że ten gatunek trawy ozdobnej stosunkowo słabo rozrasta się na boki, dlatego trzeba zadbać o to, aby była zasadzona w gęstych i zwartych łanach. Przerwa pomiędzy poszczególnymi kępami i sadzonkami nie powinna przekraczać 25 centymetrów.

Ogrodnik Mietek radzi 💬

Odstęp to nie wszystko – trzeba też odpowiednio umieścić sadzonkę w ziemi. W tym celu wykop dołek o głębokości co najmniej 30 cm, aby zmieściła się w nim cała bryła korzeniowa i miała sporo luzu. Na dnie dołka powinien znaleźć się drenaż, bo ta trawa wyjątkowo nie lubi nadmiaru wody. Przed zasadzeniem możesz nawodnić jej korzenie, wstawiając sadzonkę na 5 minut do doniczki umieszczonej w misce z wodą.

Imperata cylindryczna – podlewanie i nawożenie

Imperata cylindryczna nie jest trawą szczególnie wymagającą. Musisz jednak nastawić się na to, że będzie wymagała od ciebie nieco uwagi. Szczególnie istotna jest kwestia odpowiedniego nawożenia oraz częstotliwości podlewania.

Pielęgnacja trawy Red Baron w skrócie:
Jak sadzić – cała bryła korzeniowa luźno pod ziemią; w grupach; odstęp między sadzonkami – maks. 25 cm
Kiedy sadzić – wiosną lub wczesną jesienią
Światło – potrzebuje dużo słońca, ewentualnie lekkiego cienia w upalne dni
Nawożenie – nawozy bogate w fosfor i potas (późnym latem i jesienią); nawozy azotowe (opcjonalnie wczesną wiosną)
Przycinanie – raz w roku na wiosnę; nisko przy ziemi, a suche liście całkowicie usunąć
Nawadnianie – umiarkowanie; rano lub wieczorem; tylko wtedy, gdy przez dłuższy czas nie pada deszcz

Trawa Red Baron – podlewanie

Z tym ostatnim poradzi sobie nawet nieco zapominalski ogrodnik. Trawa Red Baron powinna być bowiem podlewana jedynie w sytuacji, kiedy przez dłuższy czas utrzymuje się pogoda bezdeszczowa. Krótkotrwały niedobór wody nie przeszkadza imperacie. Można powiedzieć, że wręcz przeciwnie, w takich sytuacjach wybarwia się jeszcze bardziej intensywnie. Podlewaj ją rano lub wieczorem, przed zapadnięciem zmroku.

Trawa Red Baron – nawożenie

Dla trawy tego gatunku wybieraj nawozy bogate w fosfor i potas. Możesz zdecydować się również na taki, który zawiera azot, jednak aplikuj go wyłącznie wczesną wiosną. Standardowy nawóz wykorzystuj późnym latem i jesienią.

Trawa Red Baron – przycinanie

Imperatę trzeba przycinać raz w roku na wiosnę. Rób to możliwie jak najniżej przy ziemi. W maju pojawią się młode, piękne i zdrowe liście.

Trawa Red Baron zimą – jak chronić ją przed mrozem?

Wiele osób zastanawia się, jak imperata cylindryczna znosi środkowoeuropejską zimę. Jako gatunek, który trafił do nas z ciepłych krajów, powinna być przecież przyzwyczajona do dużo wyższych temperatur.

Czy rzeczywiście roślinę tę trzeba przygotować do nadejścia zimy? Szczególnie wrażliwe są młode sadzonki, których wiek nie przekroczył jeszcze dwóch lat. Późną jesienią możesz rozpocząć proces przygotowywania ich do przymrozków poprzez rozsypanie dokoła ochronnej warstwy ściółki, liści, czy na przykład kory drzew.

Warto tutaj zaznaczyć, że „dorosłe” i dobrze ukorzenione imperaty dają sobie świetnie radę w naszym klimacie. Jednocześnie są to rośliny dosyć odporne na działalność pasożytów i chorób.

Trawa ozdobna Red Baron – kompozycja z innymi roślinami

Niewątpliwie jedną z największych zalet tego gatunku trawy ozdobnej jest jej uniwersalność. Jeżeli zastanawiasz się od jakiego gatunku rozpocząć swoją przygodę z takimi roślinami, Red Baron może okazać się idealne właśnie dla ciebie.

Trawa ta prezentuje się bardzo efektownie na rabatach w ogrodzie o niemal każdym założeniu estetycznym. Gatunek jest bardzo chętnie wybierany do tak zwanych ogródków orientalnych, jednak może być z powodzeniem sadzony również w angielskich, czy preriowych.

Trawa Red Baron – podsumowanie

Imperata cylindryczna „Red Baron” to bardzo chętnie wybierana trawa ozdobna. Może być uprawiana na działkach, w przydomowych ogródkach, a nawet na balkonach. Zachwyca pięknymi kolorami, a szczyt wybarwienia osiąga jesienią.

To dobry wybór dla początkujących amatorów ogrodnictwa, którzy nie mają dużego doświadczenia w sadzeniu traw. Wymaga minimalnego zaangażowania. Jeśli jej je okażesz, możesz spodziewać się naprawdę wspaniałych efektów wizualnych. Bardzo ważne jest jednak to, aby trawę tego gatunku sadzić grupowo.

Najczęściej zadawane pytania

Czy trawa Red Baron zimuje?

Tak! To najlepiej zimująca w Polsce trawa o czerwonej barwie. Dobrze ukorzeniona, przetrwa zimę bez szczególnej ochrony. Niestety kępy młodsze niż dwuletnie są bardziej wrażliwe i trzeba je ściółkować.

Czy trawa Red Baron jest wieloletnia?

Tak. Trawa Red Baron to wieloletnia roślina, która wolno się rozrasta. Z czasem osiągnie 30–60 cm wysokości i utworzy luźną kępę.

Kiedy obcinać trawę Red Baron?

Najlepiej przycinać imperatę cylindryczną w kwietniu lub na początku maja. Wtedy też usuwa się suche liście.

Czy wszystkie trawy ozdobne się przycina?

Nie. Nie należy przycinać tych traw ozdobnych, które zimą pozostają zielone. To na przykład kostrzewa – wystarczy usunąć zaschnięte końcówki jej liści. Turzyce, konwalniki i liriope także należą do traw, których albo nie ścina się wcale, albo robi się tylko wtedy, gdy cała kępa zaschnie.

Z czym sadzić trawę Red Baron?

Najlepiej zestawiać ją z innymi trawami ozdobnymi, które kontrastują z nią kolorystycznie. Pasuje do niej np. sit siny (Juncus inflexus) czy kłosówka miękka.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023