Stokrotka pospolita, z łaciny Bellis perennis, to roślina z rodziny astrowatych. Zalicza się do bylin, może więc z powodzeniem zimować i zakwitnąć następnego lata. Jak wyglądają stokrotki? Są niewielkich rozmiarów i składają się z charakterystycznego głąbika (łodyga bez liści), liści zebranych przy podłożu i pojedynczego kwiatu w formie koszyczka. Odróżnić je można po kolorze kwiatostanów, których kolor przechodzi od białego przez różowy do bordowego.

Najpopularniejsze odmiany stokrotki ogrodowej

stokrotka pospolita wiele

Wszystkie odmiany stokrotki są do siebie bardzo podobne – można je odróżnić głównie po kolorze i kształcie kwiatostanów. Najczęściej spotykanymi odmianami są:

  • „Red White” – pełne białe kwiaty z czerwonymi końcówkami;
  • „Pomponette” – występuje w różnych barwach i ma charakterystyczne pomponiaste kwiaty;
  • „Speedstar Red” – ma pełne czerwone kwiaty z żółtym środkiem.

Pamiętaj, że po pewnym czasie kwiaty stokrotki mogą bardzo się różnić od początkowych. Dzieje się tak na skutek ich zapylenia przez owady oraz bardzo dużą łatwość krzyżowania się w nowe odmiany.

Stokrotka – uprawa odmian ozdobnych do ogrodu

stokrotka pospolita ciemne

Roślina ta przez wielu postrzegana jest jako chwast, ale są tacy, którzy doceniają jej piękne kolory i kształt. Uprawa stokrotki pospolitej, zwanej też łąkową, nie jest wymagająca. Ogranicza się do wysiewu nasion w doniczkach i przepikowaniu ich później do gruntu. Najlepiej wysiewać je na wiosnę, a w ogrodzie na stałym podłożu umieszczać w okolicy sierpnia. Warto pamiętać, że stokrotka pospolita może bardzo szybko sama się wysiewać, dlatego w niejednym ogrodzie brak nie dla niej miejsca. Po roku od wysadzenia twoja kolekcja stokrotek z powodzeniem się powiększy.

Stokrotka ogrodowa – najlepsze stanowisko do wzrostu

stokrotka pospolita drewno

Niskie wymagania stokrotki pospolitej widać po miejscu do jej wysiewu. Bardzo dobrze rośnie zarówno w pełnym słońcu, jak i półcienistych obszarach ogrodu. Stokrotka pospolita nie wymaga też specjalnej gleby – radzi sobie na podłożu o odczynie kwasowym i zasadowym. W kwestii podłoża warto pamiętać, że najlepiej rośnie na przepuszczalnych glebach. Jeśli więc w twojej okolicy ziemia jest ciężka, gliniasta lub dominują iły, najlepiej nieco ją spulchnić i zmieszać z torfem. Możesz również wykorzystać uniwersalną ziemię do kwiatów i wsypać ją do dołka. Stokrotka ogrodowa musi mieć słońce, więc nie wysadzaj jej w towarzystwie gęstych i wysokich roślin.

Jak rozmnażać stokrotkę pospolitą?

Najpopularniejsza z metod polega na zbieraniu nasion i wysiewaniu ich do doniczek lub ogrodu. Na jesieni zauważysz na stokrotkach rozety liściowe, w których znajdują się młode nasiona. To z nich następnej wiosny wyrośnie niejedna stokrotka. Gdy zbierzesz nasiona stokrotki i przezimujesz je w domu, na wiosnę możesz swobodnie wysiać je do doniczek na rozsady. Czas wzrostu stokrotki pospolitej zwykle nie przekracza dwóch tygodni.

Stokrotki a mróz, czyli jak dbać o nie zimą?

stokrotka pospolita jasne

Zwykle nie ma problemu z przezimowaniem tych roślin, bo stokrotka pospolita jest odporna na ujemne temperatury. Najlepiej umieszczać je na rabatach, bo między innymi roślinami będzie jej z pewnością lepiej. Jednak aby mróz na pewno im nie zaszkodził, dla pewności możesz je okryć pierzynką z liści.

Dlaczego warto zbierać kwiaty stokrotki?

stokrotka pospolita trawa

Warto wspomnieć, że stokrotka pospolita jest roślina w pełni jadalną. Ma smak zbliżony do mięty i może być wykorzystywana w celu leczenia wielu objawów chorobowych. Bardzo popularne jest zbieranie kwiatostanów stokrotki, które są pełne garbników, olejków eterycznych i kwasów organicznych. Kwiaty stokrotki wykorzystuje się jako środek moczopędny, przeciwgorączkowy i przeciwzapalny. Można tworzyć z niego napary lub stosować zewnętrznie. Kwiaty zbiera się przez cały okres kwitnienia, czyli od wiosny do jesieni.

Stokrotki możesz zbierać również po to, by przygotowywać z nich pyszne i barwne herbatki. Poza bardzo przyjemnym smakiem działają kojąco na układ pokarmowy i wzmacniają odporność. Możesz swobodnie pić takie napary nawet 3 razy dziennie.

Stokrotka pospolita w twoim ogrodzie – podsumowanie

stokrotka pospolita pole

Czy do twojego ogrodu trafi stokrotka pospolita? A może już masz dla niej miejsce? Ta niewielka, ale niezwykle urocza roślina będzie nie tylko cieszyła wzrok, ale też przyniesie ukojenie w chłodne wieczory. Stokrotka pospolita to jedna z tych roślin, które powszechnie uważa się za chwast, jednak ma właściwości prozdrowotne. Warto posiać ją w ogrodzie, szczególnie że cena nasion stokrotki to tylko kilka złotych.

Zobacz także:
Archiwum: grudzień 2021