• Kwiaty doniczkowe
    • Rośliny na balkon
    • Kwiaty z dyskontu
  • Ogród
    • Rośliny ogrodowe
      • Krzewy
      • Sadzenie
      • Kwitnienie
      • Rodzaje roślin
    • Trawy
    • Szkodniki w ogrodzie
    • Prace ogrodowe
    • Kalendarz ogrodnika
    • Oczko wodne
    • Skarpa i skalniak
  • Drzewa
    • Drzewa liściaste
    • Drzewa iglaste
    • Drzewa owocowe
  • Porady
    • Okazje
  • Redakcja
    • Kontakt
Logo gardeneo.pl
  • Rośliny ogrodowe

Trawa pampasowa prosto z Ameryki Południowej – jak dbać o bylinę z regionu Pampas?

17 stycznia, 2022
trawa pampasowa

Trawa pampasowa w polskich ogrodach zyskuje na znaczeniu. Tę majestatyczną i niezwykle piękną bylinę trudno jednak pielęgnować. Jakie wymagania stawia ogrodnikom? Kiedy ją sadzić i w jakim miejscu? Jak przygotować ją na zimę? Sprawdź tutaj!

Dawniej trawy rzadko pojawiały się na rabatach czy w przydomowych ogrodach. Dziś królują pośród minimalistycznych kwietników, stanowiąc główny punkt dekoracyjny. Trawa pampasowa (łac. Cortaderia selloana) wpisuje się świetnie w ten trend. Zawdzięcza to swoim niezwykle długim i opadającym liściom oraz  wyjątkowo bujnym i puszystym kwiatostanom. Trawa pampasowa nie ma sobie równych, ale jeśli chcesz posadzić ją w swoim ogrodzie, musisz pamiętać, że ma wysokie wymagania.

Z tego artykułu dowiesz się:
1 Trawa pampasowa na świecie i w Polsce
2 Trawa pampasowa – uprawa
3 Trawa pampasowa – najlepsze stanowisko
4 Jakie podłoże preferuje trawa pampasowa?
5 Sadzenie trawy pampasowej w ogrodzie
6 Podlewanie i nawożenie trawy pampasowej
7 Rozmnażanie trawy pampasowej – jak uzyskać sadzonki?
8 Jak szybko rośnie trawa pampasowa?
9 Jak dbać o trawę pampasową w zimie?
10 Do czego może służyć trawa pampasowa?
11 Trawa pampasowa – cena
12 Trawa pampasowa – kilka słów na koniec

Trawa pampasowa na świecie i w Polsce

trawa pampasowa na świecie i w polsce

Pampas to południowoamerykański region rozciągający się przez część Brazylii i cały Urugwaj aż po Argentynę. To właśnie tam naturalnie rośnie trawa pampasowa i od rodzimego regionu wzięła swoją potoczną nazwę. Trafiła również do Polski, gdzie jest wykorzystywana jako roślina ozdobna. Cortaderia selloana wzięła swoją łacińską nazwę od bardzo ostrych krawędzi liści i pewnego niemieckiego botanika – Friedricha Sellowa. W obrębie tego gatunku wyróżnia się kilka odmian, wśród których najbardziej interesujące są:

  • Splendid Star;
  • Sunningdale Silver;
  • Pumila (szczególnie lubiana w Polsce ze względu na odporność na mróz);
  • Rosea;
  • Aureolineata.

Trawa pampasowa – uprawa 

Ze względu na wysokie wymagania trawa pampasowa nie zawsze przypomina tę z widocznych w katalogach fotografii. Jeśli włożysz sporo serca w jej pielęgnację i zadbasz o jej potrzeby, odwdzięczy się niezwykłymi liśćmi i pierzastymi kwiatostanami. Barwi rabaty kolorami od bieli, przez róż i czerwień, po fiolet. Zanim pojawią się na niej stożkowe grona kwiatostanowe, przez większość roku bylina ta cieszy oczy głównie długimi i ostrymi liśćmi. Uprawa trawy pampasowej skupia się na uzyskaniu wysokich i niezwykle gęstych kwiatów na długich pędach. Zwykle osiągają ponad 2 metry długości, a zaczynają się pojawiać w okolicy września. Bylina ta świetnie sobie radzi jako soliter, ale może też stanowić dominujący elementy rabaty usytuowanej na wzniesieniu.

Zobacz także
Tojeść rozesłana – jak rośliną nazywaną pieniążkiem można przyozdobić ogród?

Trawa pampasowa – najlepsze stanowisko

trawa pampasowa najlepsze stanowisko

Jakie podłoże preferuje trawa pampasowa?

Jeśli interesuje cię trawa pampasowa niebieska czy o innym popularnym kolorze, pamiętaj o zapewnieniu jej bardzo dobrej jakości gleby. Zdecydowanie najlepiej czuje się na podłożu żyznym, przepuszczalnym, próchnicznym i o delikatnym kwaśnym odczynie. Gdy będzie miała do dyspozycji wiele składników odżywczych, zapewni ci niesamowity widok bujnie kwitnących kwiatostanów. Trawa pampasowa bardzo dobrze sprawdza się na delikatnych wzniesieniach i podniesionych rabatach, z których swobodnie spływa nadmiar wody. Ma to również znaczenie podczas zimowego okresu, gdyż każdy nadmiar wilgoci jest całkowicie nietolerowany przez tę bylinę.

Sadzenie trawy pampasowej w ogrodzie

Najlepszym okresem na posadzenie trawy pampasowej jest wiosna. Dzięki temu roślina ma czas ukorzenić się w glebie i rozkwitnąć jeszcze w tym samym sezonie. Dla uzyskania bardzo dobrych efektów wizualnych warto przygotować odpowiednie miejsce do sadzenia. W dołku należy umieścić nieco torfu, szczególnie jeśli podłoże w twojej okolicy nie ma odczynu kwaśnego. Roślinę tę możesz uprawiać również w doniczce, co ułatwi ci jej pielęgnację w okresie zimowym. Jeśli zależy ci na bujnych kwiatostanach, wybieraj egzemplarze żeńskie.

Podlewanie i nawożenie trawy pampasowej

podlewanie i nawożenie trawy pampasowej

W porze letniej zarówno trawa pampasowa biała, jak i każda inna odmiana bardzo lubi wilgoć. Dlatego warto ją regularnie i obficie podlewać, zwłaszcza gdy rośnie na podwyższonych stanowiskach, gdzie nadmiar wilgoci szybciej odpływa. Aby oszczędzić na zużywaniu wody, sadzonki trawy pampasowej możesz umieścić w miejscach o naturalnie podwyższonej wilgotności. W tym celu sprawdzą się oczka wodne, studnie czy ogrodowe strumyki. W okresie letnim pamiętaj o dostarczaniu trawie pampasowej dodatkowych składników odżywczych, najlepiej jedną porcję co 20-30 dni. Podczas jesiennego nawożenia unikaj mieszanek z dużą ilością azotu.

Rozmnażanie trawy pampasowej – jak uzyskać sadzonki?

Najprostszym sposobem na rozmnożenie trawy pampasowej jest po prostu zakup sadzonek. Nie masz wtedy żadnego problemu z uzyskaniem nasion i ich sezonowaniem. Jednak nie jest to jedyna opcja. Możesz wykorzystać podział rośliny rodzicielskiej i dzięki temu uzyskać kilka nowych okazów albo odmłodzić starszą trawę pampasową. Jednak sposób ten nie zawsze się sprawdza, a nowa roślina może się po prostu nie przyjąć. Bez względu na sposób uzyskiwania nowych egzemplarzy, pamiętaj o sadzeniu ich do ogrodu na wiosnę.

Zobacz także
Mrówki w ogrodzie – czy są niebezpieczne dla roślin? Jak je zwalczać?

Jak szybko rośnie trawa pampasowa?

Lato i jesień to czas bujnego wzrostu trawy pampasowej. Jak szybko rośnie po posadzeniu? Zwykle od wsadzenia do momentu zimowania osiąga swoje maksymalne rozmiary. Mowa tu o ponad 2 m wysokości! Te wymiary nie dotyczą jednak odmian miniaturowych, które nie przekraczają 1 m. Pamiętaj jednak, że do osiągnięcia tak pokaźnych łodyg, kwiatostanów i liści trawa pampasowa wymaga odpowiedniej gleby, nawożenia i podlewania.

Jak dbać o trawę pampasową w zimie?

Jako roślina południowoamerykańska trawa pampasowa wymaga szczególnej troski jeszcze przed zimą. Jak już wspomnieliśmy, całkowicie nie toleruje wilgoci podczas mrozów, na skutek której obumierania. Dlatego zadbaj o to, by znajdowała się na podwyższeniu, a jeśli nie masz takiego miejsca w ogrodzie, możesz je utworzyć samemu. Trawa pampasowa przycinanie toleruje przed porą zimową, co jest konieczne dla zabezpieczenia rośliny przed mrozem. Wykonaj cięcie na wysokości 30 cm od podłoża i zwiąż łodygi sznurkiem. Tak przygotowaną trawę możesz też obwiązać słomą.

Innym sposobem na przezimowanie jest całoroczna uprawa trawy pampasowej w doniczce. Oczywiście będzie ona zajmować dużo przestrzeni ze względu na sporą rozłożystość łodyg i liści. Przed zimą jednak przytniesz roślinę i odpowiednio ją zwiążesz, co pozwoli na znalezienie dla niej dobrego miejsca. Co ważne, bylina ta wymaga obniżonej temperatury poza okresem wegetacji. Powinna wynosić maksymalnie 10°C, ale najlepiej, jeśli jest niższa.

Do czego może służyć trawa pampasowa?

Za co pokochaliśmy trawę pampasową? Szczególne znaczenie ma to, że jest rośliną o niezwykle przyjemnych dla oka kwiatostanach. Poza tym są one bardzo trwałe i nawet przymrozki nie są im straszne. Oczywiście w tym czasie kwiaty są już przesuszone, ale nadal wspaniale zdobią przydomowe ogrody. Trawa pampasowa urozmaica ogród szczególnie jesienią, bo wtedy właśnie większość roślin przestaje kwitnąć i zapada powoli w zimowy sen. W przypadku tej byliny kwitnienie przypada właśnie na przełom września i października. 

Zobacz także
Rośliny odstraszające muchy – których gatunków roślin nie znoszą owady? Kwiaty, które warto zasadzić w ogrodzie i na tarasie

Trawa pampasowa – cena

trawa pampasowa cena

Trawa pampasowa – kilka słów na koniec

Jeśli tylko stworzysz swojej trawie pampasowej odpowiednie stanowisko do wzrostu, odwdzięczy ci się niesamowitymi barwami kwiatostanów i bujnymi liśćmi. Dlatego nie wahaj się stworzyć stanowiska tylko dla niej w twoim przydomowym ogrodzie.

Zobacz także:
  • Kiedy sadzić trawy ozdobne? Co trzeba wiedzieć o ich sadzeniu?
  • Trawa tygrysia, czyli miskant chiński w twoim ogrodzie. Sprawdź, jak ją uprawiać i pielęgnować!
  • Trawa jednoroczna – poznaj wyjątkowe gatunki traw ozdobnych! Jaką wybrać do ogrodu? Sprawdź!
  • Cięcie traw ozdobnych na wiosnę to ważny zabieg pielęgnacyjny. Zobacz, jak i kiedy należy przycinać trawy ozdobne!
  • Jaki nawóz do trawy na wiosnę wybrać? Czym nawozić trawnik wiosną i jak wygląda pielęgnowanie trawnika?
  • Rośliny jednoliścienne – biologia i rozmnażanie roślin, które wytwarzają jeden liścień. Chwasty jednoliścienne w ogrodzie
Brak komentarzy, skomentuj pierwszy(a)!
Dagmara Szymańska
Dagmara Szymańska

Jej życiowe motto to "Człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek". Absolwentka SGH na kierunku Ochrona zdrowia roślin. Z ogrodnictwem związana od najmłodszych lat. Już wtedy z wielką pasją pomagała dziadkowi Tadeuszowi w jego uprawie. To on zaszczepił w niej tę wielką pasję, która trwa do dziś!

Previous Post Rododendron, różanecznik, azalia – jak je rozpoznać i o nie dbać?
Next PostJak uprawiać piwonie? Wskazówki dotyczące sadzenia i pielęgnacji kwiatów

Zobacz także

dzbanecznik

Dzbanecznik – uprawa żywej pułapki na owady

31 marca, 2022
pierwszy kwiat wiosny

Pierwszy kwiat wiosny – przebiśnieg, krokus czy pierwiosnek? Poznaj najpopularniejsze wiosenne kwiaty

31 marca, 2022
jaśmin wielkolistny

Jaśmin wielkolistny – co to za kwiat? Jak wygląda? Sprawdź, jak go uprawiać i pielęgnować!

20 maja, 2022

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie artykuły
  • rogownica

    Rogownica – łatwa w pielęgnacji jednoroczna roślina ozdobna

    23 maja, 2022
  • trójlist

    Trójlist – czym są trójlisty, w jakich gatunkach występują i co warto wiedzieć o ich uprawie?

    23 maja, 2022
  • przywrotnik miękki

    Przywrotnik miękki – ciekawa bylina o ozdobnych liściach i kwiatach. Czym charakteryzuje się ta roślina?

    23 maja, 2022
  • róża jabłkowata

    Róża jabłkowata – piękna roślina o niezwykłym zastosowaniu! Sprawdź, dlaczego warto ją mieć w swoim ogrodzie!

    23 maja, 2022
  • jastrun wielki

    Jastrun wielki (Leucanthemum maximum) – popularny kwiat, który ozdobi każdy ogród! Czym wyróżnia się ta roślina?

    23 maja, 2022
  • kwiaty letnie

    Kwiaty letnie – 8 najchętniej uprawianych kwiatów w ogrodzie!

    23 maja, 2022
  • tulipany piwoniowe

    Tulipany piwoniowe – piękna odmiana popularnych kwiatów ciętych! Sprawdź, czym się charakteryzują!

    23 maja, 2022
  • mikoryza endotroficzna

    Mikoryza endotroficzna – dlaczego warto ją wykonywać?

    23 maja, 2022
  • kufea

    Kufea – elegancka ozdoba każdego ogrodu. Poznaj najpopularniejsze odmiany tej rośliny!

    23 maja, 2022
  • pierwsze koszenie trawy

    Pierwsze koszenie trawy – kiedy i jak kosić trawnik po zimie lub po wysianiu?

    23 maja, 2022
  • Które sprzęty ogrodnicze pomogą przygotować ogród na wiosnę?

    23 maja, 2022
  • Urządzamy ogród – te elementy mogą Ci się przydać

    20 maja, 2022
  • jaśmin wielkolistny

    Jaśmin wielkolistny – co to za kwiat? Jak wygląda? Sprawdź, jak go uprawiać i pielęgnować!

    20 maja, 2022
  • szkodniki sosny

    Szkodniki sosny – 5 groźnych insektów

    20 maja, 2022
  • palczatka gerarda

    Palczatka Gerarda – dekoracyjna trawa. Sprawdź, co warto o niej wiedzieć!

    20 maja, 2022
gardeneo

Kontakt
Redakcja
Polityka prywatności
Regulamin

Copyright © 2021-2022 Contentation sp. z o.o.