To wyjątkowo popularne pnącze pochodzi z Wysp Salomona, gdzie w naturalnych warunkach oplata różnego rodzaju podpory. Do Europy przypłynęła wraz z kolonistami, którzy pokochali jej urocze liście. Dzisiaj przeżywa swój renesans. Dlaczego? Jest mało wymagająca i świetnie odnajdzie się w domach największych zapominalskich. Jej dodatkowym atutem są właściwości oczyszczające powietrze. To oznacza, że jest najlepszą rośliną doniczkową zarówno dla astmatyków, jak i osób, które cenią sobie spokojny sen! Poznaj epipremnum! Pnącze wprowadzi cię do tajemniczego ogrodu! Przeczytaj nasz tekst o tej fascynującej roślinie!
Zapamiętaj!
- Epipremnum jest rośliną ozdobną o wspinających się pędach i liściach zielonych lub zielono-białych.🪴
- Roślina ta pochodzi z tropikalnych obszarów Azji i Pacyfiku.🪴
- Epipremnum jest łatwy w uprawie i dobrze rośnie w warunkach domowych.🪴
- Roślina ta jest odporna na suszę i brak światła, co sprawia, że jest idealna dla początkujących ogrodników.🪴
Roślina epipremnum i jej wygląd
Egzotyczne pnącze jest bardzo ozdobne, a to zasługa pstrych liści, które kaskadami spływają z kłączy. Zaletą jest także szybki rozrost. W rok roślina może urosnąć nawet metr, jeśli zapewnisz jej idealne warunki! Nie martw się, że rośnie w nieskończoność, bo epipremnum docelowo nie będzie większe niż 5 metrów. Jego pędy wiją się i opadają, dzięki czemu nie zajmują dużo miejsca.
To właśnie ten pokrój sprawia, że epipremnum jest chętnie wybierane na kwiat podwieszany pod sufitem lub do stworzenia zielonej ściany.
Kwiat epipremnum – ozdoba salonów
Ozdobne, sercowate liście ze skórzaną powierzchnią bardzo często goszczą na wysokich regałach albo zwisają swobodnie z delikatnych makram. Żółtawo-zielony odcień ulistnienia sprawia, że epipremnum nadaje wnętrzom letniej świeżości. Cudownie kontrastuje z minimalistycznym wnętrzem, więc architekci wnętrz z przyjemnością sięgają po tę roślinę do aranżacji surowych i loftowych.
Epipremnum – popularne odmiany
Do najpopularniejszych odmian należą:
- Epipremnum złociste;
- Epipremnum pinnatum;
- Epipremnum Aureum;
- Epipremnum Marble Queen;
- Epipremnum N’Joy;
- Epipremnum Neon
Pomimo ogromnej popularności i niezwykłych walorów, epipremnum nie ma wielu odmian hodowlanych. Można dzięki temu podziwiać tę roślinę w dokładnie takiej formie, w jakiej stworzyła ją matka natura.
Epipremnum – pielęgnacja
Mało jest kwiatów tak mało wymagających, jak epipremnum. To sprawia, że jest bardzo często wykorzystywane jako kwiat biurowy. Najważniejsze jest stanowisko:
- powinno być jasne, ale nie w pełnym słońcu;
- najlepiej, aby promienie słoneczne były delikatnie rozproszone firanką lub zasłonką;
- idealna będzie wystawa wschodnia lub zachodnia, choć ta roślina świetnie poradzi sobie także w pomieszczeniach północnych.
Wybór stanowiska epipremnum zależy również od rodzaju wybarwienia. Te bardziej pstrokate okazy najlepiej czują się wtedy, gdy mogą skąpać się w odrobinie słońca. To pozwala zachować im niesamowite walory ozdobne.
Temperatura odpowiednia dla epipremnum
Epipremnum to jedno z nielicznych całorocznych pnączy, które nie ma okresu spoczynku. Najlepiej czuje się w temperaturze 22-25 stopni przez cały rok. Nie musisz zatem szukać sposobu, aby regulować temperaturę w zależności od sezonu wegetacyjnego.
Epipremnum – podlewanie
Podlewanie jest jedyną czynnością, przy której trzeba uważać.
- To roślina, która nie lubi ani zbyt mokrego, ani przesuszonego podłoża.
- Warto skąpo podlewać ją raz na tydzień.
- Jednak najpierw sprawdź, czy podłoże nie jest wilgotne.
- Jeśli jest, wstrzymaj się kilka dni.
To egzotyczne pnącze nie ma specjalnych wymagań, jeśli chodzi o wilgotność powietrza. Jednak zimą możesz delikatnie zraszać roślinę, a w okolicy kwiatów postaw miskę. Woda, która będzie w niej parować, zapewni optymalne warunki epipremnum.
Jak każde silnie rosnące pnącze, epipremnum wymaga odpowiedniego nawożenia przez cały rok. Co dwa tygodnie zasil kwiat specjalną mieszanką do roślin z ozdobnymi liśćmi lub biohumusem, który zapewni odpowiednią dawkę składników odżywczych.
Ciekawostka🪴
Sok z epipremnum ma właściwości trujące i może wywołać podrażnienia skóry oraz reakcje alergiczne. Z tego powodu należy umieścić roślinę w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt domowych.
Ostre cięcie epipremnum i jego sadzenie
Nie ma chyba drugiej takiej rośliny, która uwielbia cięcie tak, jak epipremnum! Co roku delikatnie odmłodzi ją ścięcie zbyt długich czy poskręcanych pędów. Nie musisz się bać, że zrobisz to za nisko lub za wysoko – to silne pnącze bardzo szybko odrośnie.
Odcięte pędy możesz wykorzystać jako potencjalne sadzonki – wystarczy, że wsadzisz je do wody i odczekasz kilka dni, aż pojawią się korzonki. Możesz wówczas wsadzić je do docelowej doniczki. Ziemia do epipremnum nie jest specjalna. Wystarczy dodać do niej nieco drenażu w postaci keramzytu, który zadba o odpowiednie wchłanianie nadmiaru wody.
Czy epipremnum jest trujące?
To pochodzące z Wysp Salomona pnącze jest niezwykle ciekawe:
- wytwarza trujący szczawian wapnia – trujący zarówno dla ludzi, jak i zwierząt (dlatego nie jest to roślina wskazana dla właścicieli czworonogów);
- jest jednocześnie najlepiej oczyszczającą rośliną domową na świecie.
Co to oznacza? Według badań NASA właśnie to pnącze ma największe zdolności do oczyszczania i filtrowania powietrza. Wyprzedza nawet popularny skrzydłokwiat! Jeśli możesz powiesić epipremnum poza zasięgiem dzieci i zwierząt, to nie ma lepszej rośliny, która zadba o twoje zdrowie niż właśnie ta!
Epipremnum – cena za sadzonkę
Epipremnum to stosunkowo tania roślina – nie ma w tym nic zaskakującego, gdyż jest ona niezwykle popularna, a jej ukorzenienie jest bardzo proste. Cena za mniejsze sadzonki to mniej niż 10 złotych. Jednak kompozycje na stelażach lub rośliny wieloletnie mogą kosztować nawet kilkaset złotych.
Epipremnum to niesamowicie ozdoba roślina, która nada charakteru niejednej miejskiej dżungli. Jej właściwości zdrowotne sprawiają, że powinna być kwiatowym must have, szczególnie w domach i mieszkaniach w okolicach ruchliwych ulic. Przyciąga nowych fanów także małymi wymaganiami, które sprawiają, że możesz o niej spokojnie zapomnieć – nie tylko na czas wakacji, ale również odpoczywając w domu i podziwiając jej niezwykłą urodę!
Najczęściej zadawane pytania
Czy epipremnum lubi słońce?
Tak, epipremnum lubi jasne i rozproszone światło słoneczne, ale należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia, ponieważ może to spowodować oparzenia liści.
Kiedy podlewać epipremnum?
Epipremnum powinno być podlewane, gdy górna warstwa gleby jest sucha. W okresie letnim może to oznaczać podlewanie raz lub dwa razy w tygodniu, a w okresie zimowym wystarczy raz na dwa lub trzy tygodnie.
Czy epipremnum szybko rośnie?
Tak, epipremnum jest rośliną szybko rosnącą i może osiągnąć długość nawet kilku metrów w korzystnych warunkach.
Jakie stanowisko dla epipremnum?
Epipremnum najlepiej rośnie w jasnym i rozproszonym świetle słonecznym, ale należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia. Roślina ta może rosnąć w różnych warunkach świetlnych, ale najlepiej czuje się w ciepłych i wilgotnych pomieszczeniach.
Ile kosztuje epipremnum?
Cena epipremnum zależy od wielu czynników, takich jak wielkość rośliny, lokalizacja i dostępność. W ogrodniczych sklepach rośliny te kosztują zwykle od kilku do kilkudziesięciu złotych.
Czy epipremnum oczyszcza powietrze?
Tak, epipremnum jest jedną z roślin, które oczyszczają powietrze z niektórych toksycznych substancji, takich jak formaldehyd, benzen i trichloroetylen. Roślina ta jest popularnym wyborem dla osób szukających naturalnego sposobu na poprawę jakości powietrza w pomieszczeniach.