Zroślicha to dość ciekawe pnącze pochodzące z Ameryki Południowej. W naturze jest endemiczna, choć w ramach wykorzystywania jej jako roślinę okrywową została przesiedlona do Australii, Afryki czy Azji. Niestety, z racji, że jest bardzo ekspansywna, w tych regionach jest ona stale usuwana, aby nie wyparła rodzimych gatunków. A jak sobie radzi w domach? Syngonium w naturalnych warunkach znacząco różni się od tego w mieszkaniach. W warunkach domowych osiąga maksymalnie 2 metry. Czy zroślicha zawładnęła parapetami i półkami miłośników roślin? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedź!
Zapamiętaj!
- Syngonium ma charakterystyczne liście w kształcie serca lub strzały, które mogą mieć różne wzory i kolory, w zależności od odmiany.
- Roślina ta jest zwykle uprawiana w doniczce jako roślina pnąca, która w naturalnych warunkach rośnie na drzewach.
- Syngonium wymaga umiarkowanego podlewania i umiarkowanego nasłonecznienia, co czyni ją doskonałym wyborem dla początkujących miłośników roślin.
Zroślicha – piękna roślina pod brzydką nazwą
Syngonium to piękne i wiecznie zielone pnącze, które w naturalnych warunkach osiąga aż 20 metrów! Pomimo że zroślicha jest bardzo ekspansywna, niektóre jej gatunki zostały wpisane do czerwonej księgi roślin zagrożonych wyginięciem. To kolejny powód, dla którego warto zaprosić ją do swojego domu. Być może będzie to jedna z nielicznych szans na ocalenie jej od zapomnienia.
Jej cechą charakterystyczną są bardzo ładne zielone liście, które w różnych stadiach rozwoju wyglądają inaczej. Syngonium to roślina kwitnąca, ale rzadko można zobaczyć jej magiczny kwiat.
Syngonium a zwierzęta i dzieci w domu
Zroślicha nie będzie dobrym kwiatowym wyborem dla osób, które mają w domu zwierzęta i małe dzieci, gdyż jest bardzo trująca. Co ciekawe, w niektórych kulturach stosowana jest w medycynie naturalnej. Radzimy jednak, byś jednak nie korzystał z tej opcji, ponieważ w wyniku kontaktu z sokiem mogą wystąpić obrzęki oraz wysypka.
Skąd polska nazwa syngonium?
Choć zroślicha nie brzmi zbyt poetycko, to polska nazwa tej rośliny jest dosłownym tłumaczeniem z łaciny. Syngonium oznacza bowiem roślinę ze zrośniętymi zalążniami kwiatów. Jak jeszcze nazywana jest w Polsce zroślicha? Kwiat z liśćmi w kształcie strzałki to bardzo dobre określenie, pasujące do niektórych faz rozwojowych tej rośliny.
Ciekawostka na dziś
W niektórych krajach Ameryki Południowej syngonium jest uważane za roślinę przynoszącą szczęście i bogactwo. W Kolumbii na przykład wierzono, że jeśli posadzi się Syngonium w ogrodzie lub w domu, przyniesie to szczęście finansowe i pomyślność.
Syngonium – kuzyn filodendrona
Zroślicha naturalnie występuje na terenie Ameryki tropikalnej, czyli od samego Meksyku aż po Brazylię. Najwięcej odmian naturalnych można jednak znaleźć w Kostaryce i Panamie (łącznie 16). Jest blisko spokrewniona z filodendronem, dlatego też ciężko odróżnić niektóre odmiany, kiedy pozbawione są kwiatów.
Jadalne pnącze syngonium
Pomimo, że syngonium jest rośliną trującą, niektóre z jej gatunków są jadalne. W Peru liście jadalnej zroślichy traktowane są jak sałata i stanowią dodatek do różnego rodzaju sałatek. Przed zastosowaniem jej w kuchni należy jednak bardzo dobrze zapoznać się z gatunkami, aby jadalnego nie pomylić z trującym. Zroślicha obecna jest również w diecie niektórych zwierząt, które mieszkają w domowych terrariach.
Jak dbać o syngonium?
Zroślicha nie jest specjalnie wymagająca. Przede wszystkim, potrzebuje podpory – w końcu jest to pnącze! Świetnie czuje się na wysokościach. Wtedy część jej pędów po prostu zwisa. Syngonium preferuje mocne, kokosowe podpory, które utrzymują również wilgoć. Poradzi sobie także jako element zielonej ściany, w której może grać główną rolę lub razem z innymi pnączami tworzyć nietuzinkowe kompozycje.
Gdzie postawić syngonium?
Syngonium nie przepada za bezpośrednim działaniem słońca, ale nie lubi też ciemnych pomieszczeń, dlatego najlepiej czuje się w pokojach w zachodniej części domu. Doniczkę raz na jakiś czas należy obracać w kierunku okna – dzięki temu utrzymasz elegancki pokrój kwiatka. Jeśli wszystkie twoje okna mają południową wystawę, zroślicha szybko się zaadaptuje. Jednak takim wypadku postaw ją w nieznacznej odległości od okna. Powinna stać 2-3 metry dalej, aby nie padały na nią bezpośrednio promienie słoneczne.
Zroślicha i jej podlewanie
Jak każda roślina z Ameryki Południowej, również zroślicha uwielbia wilgotną glebę.
- Należy ją podlewać regularnie, ale niezbyt obficie.
- Korzenie nie mogą stać w wodzie – w takim wypadku dojdzie do ich gnicia i obumarcia rośliny.
- Jeśli boisz się przelania, skorzystaj ze specjalnych podajników wody – na przykład w formie szklanych kul, czy egzotycznych ptaków. Wlaną do nich wodę roślina będzie pobierać w zależności od swoich potrzeb.
- Raz na jakiś czas dobrze jest też zrosić syngonium.
Syngonium – jak uprawiać?
Zastanawiasz się, co zrobić, aby wydobyć piękno syngonium? Pielęgnacja jej jest stosunkowo prosta. Zroślicha wymaga gleby żyznej, próchniczej, o lekko kwaśnym odczynie. Warto rozluźnić ją keramzytem, który dodatkowo pochłonie nadmiar wody, oddając ją, kiedy gleba będzie zbyt sucha. Nie lubi przesadzania, ale gdy zauważysz, że doniczka jest już przyciasna, warto to zrobić. Najlepszy moment to ten, w którym korzenie wyprą niemal całą glebę. Najlepszym okresem na przesadzanie syngonium jest wiosna. Przesadzając zroślichę, wybieraj doniczkę o jeden rozmiar większą.
Syngonium a temperatura i wilgotność
Syngonium nie będzie dobrze rosnąć w pomieszczeniu, w którym są przeciągi. Szczególnie zimą pamiętaj, aby roślina nie stała w pobliżu otwartego okna, gdyż jest bardzo wrażliwa na niższe temperatury:
- najlepiej czuje się, gdy w pokoju nie spada ona poniżej 15 stopni Celsjusza;
- poniżej 10 stopni zaczyna zamierać i są małe szanse, by ją uratować.
Wysoką wilgotność powietrza zapewnisz podstawkami z wodą, które dobrze jest ustawić w okolicy doniczki. Istotny jest także dobry drenaż. Ziemię wymieszaj z keramzytem, dzięki czemu nie będziesz musiał obawiać się przelania. Możesz też ją często zraszać – przynajmniej 2-3 razy w tygodniu, a w okresie grzewczym nawet codziennie!
Syngonium – ciekawe odmiany
Jakie są rodzaje syngonium? Kwiat doniczkowy ma naprawdę bardzo wiele odmian, które zachwycą niejednego miłośnika zielonych parapetów. Każda z nich różni się od siebie głównie wielkością i kolorem listków, wszystkie jednak zasługują na uwagę. Razem mogą stworzyć niesamowitą kwietną ścianę, która przeniesie cię do lasów Amazonii.
Odmiany syngonium
- syngonium neon robusta – to jedna z najbardziej pożądanych odmian. Liście tej zroślichy mają mają delikatny różowy kolor, który przepięknie komponuje się z ciemną zielenią innych roślin egzotycznych;
- syngonium pixie – to bardzo popularna odmiana, która charakteryzuje się znacznie drobniejszymi listkami. Przybierają one biało-kremową barwę;
- syngonium arrow – odmiana pochodząca z Ameryki Środkowej i południowej posiada liście w kształcie strzałek, które mają wyrazisty kremowy wzór;
- syngonium white butterfly – odmiana charakteryzuje się bardzo wyraźnym kontrastem pomiędzy bielą a zielenią, która pojawia się na liściach;
- syngonium auritum – to prawdziwy rarytas wśród zroślich. Ta odmiana jest niezwykle rzadka, a jej liście mają podłużny kształt i są ciemnozielone;
- syngonium podophyllum – znane też jako syngonium stopowcowe – to bardzo powszechna odmiana zroślichy, która podbiła serca miłośników roślin doniczkowych. Ma pstrokate, biało-zielone listki;
- syngonium red heart – odmiana idealna dla zakochanych. Sercowate liście w kolorze czerwono-różowym będą świetnym uzupełnieniem egzotycznej kolekcji roślin doniczkowych;
- syngonium albolineatum – ta zroślicha wyróżnia się ciemnozielonymi liśćmi z bardzo wyraźnym, białym unerwieniem;
- syngonium imperial white – odmiana z charakterystycznymi białymi liśćmi, z mocnymi zielonymi przebarwieniami.
Każda z odmian syngonium jest na swój sposób wyjątkowa, dlatego warto zdecydować się na kilka różnych sadzonek, które razem stworzą przepiękną kompozycję. Nie bez powodu jest to kwiat bardzo często wybierany do domowych aranżacji, w których główną rolę gra zielona ściana.
Syngonium a zwierzęta i dzieci
Choć zroślicha to niezwykle ozdobna i piękna roślina, jest też bardzo trująca. Jej soki powodują bardzo mocne podrażnienie układu oddechowego. Nie nadaje się więc do domów, w których obecne są zwierzęta.
Nie zaleca się również jej uprawy w domach, w których są małe dzieci. Jak przystało na kuzynkę filodendrona, jej soki zawierają bardzo dużo szczawianu wapnia. Po spożyciu niewielkich ilości mogą wystąpić mdłości, natomiast po większej dawce dochodzi do zatrzymania funkcji oddechowych, a także niewydolności nerek.
Właściwości syngonium
W medycynie naturalnej w Ameryce Południowej syngonium stosowane jest jako roślina lecznicza. Łagodzi ból zęba, ale również świąd wywołany ukąszeniem niektórych tropikalnych mrówek. Dlaczego zatem w domach traktowana jest jako roślina trująca? Jako rośliny ozdobne najczęściej wykorzystywane są jej bardzo toksyczne odmiany, które mogą wywołać silne reakcje alergiczne.
Dobroczynne właściwości zroślichy
Nie oznacza to jednak, że syngonium nie wnosi do pomieszczeń pozytywnej energii. Jak każdy kwiat z dużymi liśćmi, znakomicie sprawdza się w roli producenta tlenu. Oczyszcza też powietrze z trujących związków chemicznych, podobnie jak skrzydłokwiat. Warto zatem ustawić zroślichę w pokoju astmatyka. Zadba o odpowiedni poziom tlenu w pomieszczeniu!
To roślina, która lubi wilgoć, więc szczególnie zimą wpływa pozytywnie na utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza w domu. To sprzyja relaksowi, dlatego syngonium warto postawić w sypialni.
Zroślicha – dla kogo?
Syngonium to bardzo piękny kwiat, który każdemu pomieszczeniu nada tropikalnego charakteru. Nie jest to roślina specjalnie wymagająca, dlatego też z powodzeniem może zdobić parapet osoby, która dopiero zaczyna tworzyć w swoim domu miejską dżunglę. Warto jednak mieć na uwadze, że to roślinka w głównej mierze trująca. Pamiętaj, by zabiegi, w których może dojść do kontaktu z sokiem, najlepiej przeprowadzać w rękawiczkach.
Zrezygnuj też z syngonium, jeśli masz małe dziecko lub zwierzęta – ich ciekawość może mieć tragiczne skutki. Jednak piękno zroślichy jest zjawiskowe. Roślina wisząca w makramach nie powinna stanowić zagrożenia, za to ciebie przeniesie w klimaty rodem egzotycznych wakacji. Marzenia o podróżach wspólnie z Indianą Jonesem mogą być całkiem realne. Przecież on także przedzierał się przez bujne syngonium, poszukując zaginionej arki!
Często zadawane pytania
Jak dbać o kwiat syngonium?
Syngonium to roślina, która potrzebuje regularnego podlewania i nawożenia, dobrze rośnie w temperaturze pokojowej i wysokiej wilgotności powietrza. Musi być umieszczona w miejscu z jasnym, pośrednim światłem, ale unikaj bezpośredniego nasłonecznienia. Wymaga regularnego przycinania i pielęgnacji, aby utrzymać jej kształt.
Czy syngonium lubi cień?
Syngonium może rosnąć w cieniu, ale preferuje jasne, pośrednie światło. Unikaj bezpośredniego nasłonecznienia, ponieważ może spowodować poparzenia liści.
Co ile dni podlewać syngonium?
Podlewanie syngonium zależy od warunków, w jakich roślina jest hodowana. Ogólnie należy podlewać ją regularnie (najczęściej raz w tygodniu), ale nie dopuszczaj do przelania.
Jak szybko rośnie syngonium?
Syngonium jest rośliną, która ma umiarkowany wzrost, ale może szybko rosnąć w warunkach optymalnych. Jeśli zapewnisz jej odpowiednie warunki wzrostu, może osiągnąć do 1,5 metra wysokości.
Czy syngonium może stać w sypialni?
Tak, syngonium może być umieszczony w sypialni. Jest to roślina doniczkowa, która może przyczynić się do poprawy jakości powietrza w pomieszczeniu, co jest szczególnie ważne w przypadku sypialni. Pamiętaj, aby umieścić roślinę w miejscu, które zapewnia jej odpowiednią ilość światła i wilgoci.