Mandevilla to z całą pewnością wyjątkowa roślina. Ma przepiękne, duże kwiaty, które wyróżniają się na tle gęstych, zielonych liści. Jeśli chcesz ozdobić swój taras lub balkon, mandeville idealnie się w tym celu sprawdzą. Poznaj zastosowanie tych roślin!
Mandevilla (Mandevilla), w Polsce znana szerzej jako dipladenia, to rodzaj, który liczy ponad 100 gatunków roślin pochodzących z Ameryki Środkowej i Południowej. Ich cechą charakterystyczną są kwiaty występujące w kilku kolorach i długość pnączy. Mandeville są również łatwe w uprawie. Zanim jednak wprowadzisz je do swojego ogrodu, przeczytaj nasz poradnik i poznaj wymagania tych niezwykłych roślin.
Mandevilla – gatunki

Zanim wybierzesz idealną dipladenię na swój taras lub balkon, powinieneś poznać jej najpopularniejsze gatunki.
Mandevilla sanderi
Mandevilla sanderi to najchętniej uprawiany gatunek z omawianego rodzaju roślin. Ma piękne, duże kwiaty o średnicy 5–7 cm, które występują w kolorze czerwonym, różowym lub białym. Ozdobę rośliny stanowią również grube, błyszczące liście. Pnącze osiąga długość około 2 metrów.
Mandevilla boliviensis
Mandevilla boliviensis ma duże, białe kwiaty, z żółtym lub pomarańczowym wnętrzem kielicha. Liście rośliny są długie, ciemnozielone i błyszczące. Gatunek osiąga około 2 metry wysokości.
Mandevilla x amabilis
Kwiaty tego gatunku charakteryzują się imponującymi rozmiarami. Ich średnica to około 10 cm. Ciemnozielone, podłużne liście rośliny mają delikatną perforację. Mandevilla x amabilis może osiągać nawet 5 metrów wysokości.
Sundaville a mandevilla
Kwiaty mandevilla znane są również pod nazwą sundaville. Czy jednak są to te same rośliny? Nie do końca. Sundaville to nazwa odmiany roślin z omawianego rodzaju. Jeśli więc posiadasz kwiatek sundaville, przycinanie, podlewanie, nawożenie i inne czynności pielęgnacyjne powinieneś wykonywać tak, jak opisaliśmy to w naszym poradniku.
Mandevilla – kwitnienie
Dipladenie kwitną od maja do października. Czas kwitnienia może być nieco różny, w zależności od posiadanego przez ciebie gatunku i jego odmiany.
Mandevilla – wymagania

Podstawą uprawy roślin z rodzaju mandevilla jest znalezienie odpowiedniego stanowiska. Jeśli chcesz, aby twój kwiat cieszył się obfitym kwitnieniem, powinieneś również zwrócić uwagę na parametry gleby.
stanowisko | ciepłe, słoneczne |
podłoże | dobrze przepuszczalne, żyzne |
odczyn gleby | lekko kwaśny |
wytrzymałość | wrażliwość na mróz |
Mandevilla – uprawa
Mandevilla zachwyca długotrwałym i pięknym kwitnieniem, jednak wymaga troski ze strony ogrodnika. Regularne podlewanie, nawożenie i przycinanie rośliny to podstawa.
Podlewanie
Rośliny z rodzaju mandevilla należy podlewać w sposób umiarkowany co kilka dni. Zaleganie wody w glebie nie będzie im sprzyjało. Pamiętaj jednak, by nie doprowadzać do znacznego przesuszenia podłoża. Mandeville lubią wysoką wilgotność powietrza. Możesz więc delikatnie zraszać swoje kwiaty. Musisz jednak pamiętać, by nie wykonywać tej czynności w pełnym słońcu.
Nawożenie
Zapotrzebowanie mandevilli na składniki odżywcze jest dość wysokie. Roślina wymaga nawożenia od kwietnia do sierpnia nawozami do roślin kwitnących, mniej więcej co dwa tygodnie.
Przycinanie
Do prawidłowego wzrostu i obfitego kwitnienia, mandeville wymagają przycinania. Najlepszy czas na ten zabieg to wczesna wiosna lub jesień, przed zimowaniem. Obciętych pędów nie trzeba wyrzucać – można je ukorzenić.
Rozmnażanie
Dipladenie rozmnaża się poprzez nasiona lub ukorzenianie sadzonek pędowych. Takie sadzonki powinny mieć długość około 10 cm. Po wykonaniu cięcia należy zanurzyć je w ukorzeniaczu i umieścić w pojemniku z ziemią. Następnie należy podlać sadzonki i ustawić je w ciepłym, widnym miejscu.
Sadzenie
Ze względu na to, że omawiane rośliny są wrażliwe na mróz, nie zaleca się sadzenia ich bezpośrednio do gruntu. Jeśli chcesz, aby twoje kwiaty rosły zdrowo, zastosuj drenaż i wybierz pojemnik w odpowiednim rozmiarze. Donica nie powinna być jednak za duża, ponieważ roślina skupi się na tworzeniu korzeni, zamiast pędów i kwiatów.
Przesadzanie
Korzenie przerastające otwory donicy to znak, że trzeba przesadzić mandevillę. W tym celu musisz przygotować nieco większy pojemnik i świeżą, dobrze przepuszczalną ziemię. Najlepszy czas na przesadzanie tych roślin to wiosna. W czasie tego zabiegu powinieneś usunąć chore i uszkodzone pędy i korzenie mandevilli.
Dipladenia – zimowanie
Jako że mandevilla nie jest odporna na mróz, należy przenieść ją do domu przed pierwszymi przymrozkami. W pomieszczeniu, w którym zimować będzie roślina, nie powinno być za ciepło ani za zimno. Optymalna temperatura zimowania dipladenii to 15°C.
Mandevilla – choroby

Zaleganie wody w pojemniku mandevilli może prowadzić do pojawienia się choroby grzybowej. Wówczas liście rośliny żółkną, brązowieją, a z czasem zamierają. W takiej sytuacji należy przesadzić roślinę do czystego pojemnika i świeżej ziemi. Porażone części rośliny należy usunąć i zniszczyć. Czasem niezbędne jest zastosowanie oprysku przeciw grzybom.
Kwiatek sundaville – zastosowanie
Zastosowanie roślin z rodzaju mandevilla jest bardzo szerokie. Możesz posadzić je w wiszących kwietnikach, poprowadzić pędy na drabinkach, pergolach i palikach.
Mandevilla – cena

Sadzonki dipladenii kosztują od kilku do kilkunastu złotych. Cena większych kwiatów to 30-50 zł, w zależności od gatunku i odmiany.
Czy mandevilla jest trująca?
Dipladenia to roślina trująca, dlatego dzieci i zwierzęta domowe nie powinny mieć do niej dostępu. W trakcie zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak przycinanie i rozmnażanie, powinieneś mieć założone rękawiczki.
Mandevilla to przepiękna roślina, której ogromną zaletą są duże, barwne kwiaty, długo utrzymujące się na pędach. Trzeba jednak pamiętać, że jest wrażliwa na mróz, w związku z czym wymaga zimowania. Równie ważne jest zapewnienie roślinie odpowiedniej wilgotności gleby i powietrza, które mogą pomóc uchronić roślinę przed chorobą lub atakiem szkodników.
Zobacz także:- Wiciokrzew (Lonicera) – uprawa i pielęgnacja. Jak dbać o to kwitnące pnącze?
- Akebia pięciolistkowa – uprawa czekoladowego pnącza
- Psianka jaśminowa – pięknie kwitnące pnącze z odległej Brazylii
- Scindapsus – wytrzymałe pnącze o ozdobnych liściach w kształcie serca
- Dischidia – wszystko, co musisz wiedzieć o tym rodzaju kwiatów!
- Tunbergia oskrzydlona – uprawa kwitnącego pnącza w ogrodzie, na balkonach i tarasach
- Epipremnum – pnącze o niezwykłych właściwościach oczyszczających
- Rośliny pnące na balkon – uprawa jednoroczna i wieloletnia pnączy szybko rosnących w doniczkach lub skrzynkach
- Epipremnum złociste – wdzięczna roślina do domu i do biura
- Bluszcz zimozielony w twoim ogrodzie. Uprawa i pielęgnacja
- Kokornak wielkolistny – wyjątkowe pnącze o pięknych liściach. Zasady uprawy i sadzenia Aristolochia macrophylla
- Jak dbać i pielęgnować roślinę, jaką jest Ficus pumila?