Zapamiętaj!

  • Mandevilla, dipladenia, Sundaville – to synonimy, odnoszące się do wielu odmian kwitnącego pnącza 🌺
  • Większość mandevilli kwitnie od maja do października. Niektóre odmiany, takie jak Early Scarlet, mogą zakwitać nawet wczesną wiosną 🌺
  • Nie znosi mrozów, więc należy ją sadzić w pojemnikach i zimować w temperaturze ok. 15°C ❄️
  • Potrzebuje ciepłego, słonecznego stanowiska i żyznego, przepuszczalnego podłoża ☀️🌱
  • Warto ją przycinać wczesną wiosną lub jesienią, aby pobudzić nowe pędy do wzrostu ✂️
  • Podlewaj ją umiarkowanie co kilka dni i zraszaj, jeśli powietrze jest suche 💧
  • Nawoź od kwietnia do sierpnia, co dwa tygodnie 🌱
  • Mandevilla jest toksyczna dla ludzi i zwierząt ⚠️

Mandevilla (Mandevilla), w Polsce znana szerzej jako dipladenia, to rodzaj, który liczy ponad 100 gatunków roślin pochodzących z Ameryki Środkowej i Południowej. Ich cechą charakterystyczną są kwiaty występujące w kilku kolorach i długość pnączy. Mandeville są również łatwe w uprawie. Zanim jednak wprowadzisz je do swojego ogrodu, przeczytaj nasz poradnik i poznaj wymagania tych niezwykłych roślin. 

Mandevilla – gatunki

Zanim wybierzesz idealną dipladenię na swój taras lub balkon, powinieneś poznać jej najpopularniejsze gatunki. 

Mandevilla sanderi

Mandevilla sanderi to najchętniej uprawiany gatunek z omawianego rodzaju roślin. Ma piękne, duże kwiaty o średnicy 5–7 cm, które występują w kolorze czerwonym, różowym lub białym. Ozdobę rośliny stanowią również grube, błyszczące liście. Pnącze osiąga długość około 2 metrów. 

Mandevilla boliviensis

Mandevilla boliviensis ma duże, białe kwiaty, z żółtym lub pomarańczowym wnętrzem kielicha. Liście rośliny są długie, ciemnozielone i błyszczące. Gatunek osiąga około 2 metry wysokości. 

Mandevilla x amabilis

Kwiaty tego gatunku charakteryzują się imponującymi rozmiarami. Ich średnica to około 10 cm. Ciemnozielone, podłużne liście rośliny mają delikatną perforację. Mandevilla x amabilis może osiągać nawet 5 metrów wysokości. 

Sundaville a mandevilla

Kwiaty mandevilla znane są również pod nazwą Sundaville. Czy jednak są to te same rośliny? Nie do końca. Sundaville to zarejestrowana nazwa mieszańców z omawianego rodzaju, sprzedawanych przez markę o tej samej nazwie. Jeśli więc posiadasz kwiatek Sundaville, przycinanie, podlewanie, nawożenie i inne czynności pielęgnacyjne powinieneś wykonywać tak, jak opisuje to producent.

Sundaville to hybryda o dużych, barwnych i obfitych kwiatach.

Mandevilla – kwitnienie

Dipladenie kwitną od maja do października. Czas kwitnienia może być nieco różny, w zależności od posiadanego przez ciebie gatunku i jego odmiany.

Mandevilla – wymagania

Podstawą uprawy roślin z rodzaju mandevilla jest znalezienie odpowiedniego stanowiska. Jeśli chcesz, aby twój kwiat cieszył się obfitym kwitnieniem, powinieneś również zwrócić uwagę na parametry gleby.

stanowiskociepłe, słoneczne 
podłożedobrze przepuszczalne, żyzne
odczyn glebylekko kwaśny
wytrzymałośćwrażliwość na mróz

Mandevilla – uprawa

Mandevilla zachwyca długotrwałym i pięknym kwitnieniem, jednak wymaga troski ze strony ogrodnika. Regularne podlewanie, nawożenie i przycinanie rośliny to podstawa.

Mandevilla w skrócie:
wielkość – pnącze lub krzew, osiąga 2–4 m długości
pora kwitnienia – od maja do października
stanowisko – ciepłe i słoneczne; z żyznym i przepuszczalnym podłożem o lekko kwaśnym odczynie
przycinanie – wczesną wiosną lub jesienią, przed zimowaniem; odcięte pędy można ukorzenić
zastosowanie – powieś w kwietniku lub prowadź na drabince, pergoli lub palikach; dobrze wygląda też w donicach na balkonie lub tarasie
nawadnianie i nawożenie – podlewaj umiarkowanie co kilka dni, zwłaszcza podczas suszy; zraszaj kwiaty, ale nie w pełnym słońcu; nawoź co 2 tygodnie od kwietnia do sierpnia

Podlewanie

Rośliny z rodzaju mandevilla należy podlewać w sposób umiarkowany co kilka dni. Zaleganie wody w glebie nie będzie im sprzyjało. Pamiętaj jednak, by nie doprowadzać do znacznego przesuszenia podłoża. Mandeville lubią wysoką wilgotność powietrza. Możesz więc delikatnie zraszać swoje kwiaty. Musisz jednak pamiętać, by nie wykonywać tej czynności w pełnym słońcu.

Nawożenie 

Zapotrzebowanie mandevilli na składniki odżywcze jest dość wysokie. Roślina wymaga nawożenia od kwietnia do sierpnia nawozami do roślin kwitnących, mniej więcej co dwa tygodnie.

Przycinanie

Do prawidłowego wzrostu i obfitego kwitnienia, mandeville wymagają przycinania. Najlepszy czas na ten zabieg to wczesna wiosna lub jesień, przed zimowaniem. Obciętych pędów nie trzeba wyrzucać – można je ukorzenić.

Rozmnażanie

Dipladenie rozmnaża się poprzez nasiona lub ukorzenianie sadzonek pędowych. Takie sadzonki powinny mieć długość około 10 cm. Po wykonaniu cięcia należy zanurzyć je w ukorzeniaczu i umieścić w pojemniku z ziemią. Następnie należy podlać sadzonki i ustawić je w ciepłym, widnym miejscu.

Sadzenie

Ze względu na to, że omawiane rośliny są wrażliwe na mróz, nie zaleca się sadzenia ich bezpośrednio do gruntu. Jeśli chcesz, aby twoje kwiaty rosły zdrowo, zastosuj drenaż i wybierz pojemnik w odpowiednim rozmiarze. Donica nie powinna być jednak za duża, ponieważ roślina skupi się na tworzeniu korzeni, zamiast pędów i kwiatów.

Przesadzanie

Korzenie przerastające otwory donicy to znak, że trzeba przesadzić mandevillę. W tym celu musisz przygotować nieco większy pojemnik i świeżą, dobrze przepuszczalną ziemię. Najlepszy czas na przesadzanie tych roślin to wiosna. W czasie tego zabiegu powinieneś usunąć chore i uszkodzone pędy i korzenie mandevilli.

Dipladenia – zimowanie

Jako że mandevilla nie jest odporna na mróz, należy przenieść ją do domu przed pierwszymi przymrozkami. W pomieszczeniu, w którym zimować będzie roślina, nie powinno być za ciepło ani za zimno. Optymalna temperatura zimowania dipladenii to 15°C.

Mandevilla potrafi przetrwać w temperaturach 7–10 stopni Celsjusza, ale nie niższych.

Mandevilla – choroby

Zaleganie wody w pojemniku mandevilli może prowadzić do pojawienia się choroby grzybowej. Wówczas liście rośliny żółkną, brązowieją, a z czasem zamierają. W takiej sytuacji należy przesadzić roślinę do czystego pojemnika i świeżej ziemi. Porażone części rośliny należy usunąć i zniszczyć. Czasem niezbędne jest zastosowanie oprysku przeciw grzybom. 

Mandevilla to przepiękna roślina, której ogromną zaletą są duże, barwne kwiaty, długo utrzymujące się na pędach. Trzeba jednak pamiętać, że jest wrażliwa na mróz, w związku z czym wymaga zimowania. Równie ważne jest zapewnienie roślinie odpowiedniej wilgotności gleby i powietrza, które mogą pomóc uchronić roślinę przed chorobą lub atakiem szkodników.

Najczęściej zadawane pytania

Jak przezimować kwiat Mandevilla?

Aby przezimować mandevillę, przenieś ją do dobrze oświetlonego pomieszczenia, w którym panuje temperatura 15–18°C. W tym czasie nie nawoź jej i podlewaj oszczędnie. Powietrze powinno być wilgotne. Nie przejmuj się, jeśli liście opadają – na wiosnę pojawią się nowe.

Czy mandevilla jest wieloletnia?

Tak. Mandevilla to wieloletni krzew, ale nie znosi mrozów. Jeśli więc chcesz, aby przetrwała do następnego sezonu, musisz ją przezimować w pomieszczeniu.

Jak dbać o Sundaville po zimie?

Wiosną, gdy Sundaville na nowo zacznie rosnąć, możesz przyciąć roślinę – to zachęci ją do rozkrzewienia. Potem stopniowo zwiększaj podlewanie i zacznij nawozić Sundaville mocno rozcieńczonym nawozem. Jeśli przesadzasz ją wczesną wiosną, odczekaj miesiąc, zanim zastosujesz nawóz. Przy ciepłej, stabilnej pogodzie możesz wystawić Sundaville na zewnątrz, ale uważaj na przymrozki – roślina musi mieć czas się zahartować.

Jak przycinać mandeville?

Jesienią, po przeniesieniu mandevilii do domu, przytnij stare pędy o połowę, tuż nad parą liści. Użyj ostrego sekatora lub nożyczek i noś przy tym rękawiczki, bo sok mandevilli jest drażniący. Możesz też wykonać zabieg wczesną wiosną zamiast jesieni, ale nie powtarzaj go – najlepiej przycinać mandevillę raz w roku. W okresie wegetacyjnym usuwaj przekwitłe kwiaty palcami.

Ile kosztuje mandevilla?

Średniej wielkości dipladenie kosztują zwykle 30–50 zł. Okazałe krzewy mogą kosztować kilkaset złotych.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023