Smagliczka nadmorska (Lobularia maritima) należy do rodziny kapustowatych. Smagliczki to bardzo atrakcyjne rośliny o intensywnym, przyciągającym pszczoły aromacie. Dzięki zwisającej formie sprawdzą się jako oryginalny zamiennik popularnych pelargonii. Jak uprawiać te rośliny? Poznaj ich wymagania już teraz!
Czym charakteryzuje się Lobularia maritima?
Jest to roślina jednoroczna o niewielkich rozmiarach. Najczęściej osiąga od 15 cm do 30 cm wysokości. Jej kwiatostan składa się drobnych, czteropłatkowych kwiatów zebranych w grona, a łodygi są delikatne i płożące, o lancetowatych liściach. Okres kwitnienia przypada na przełom lata i jesieni. Naturalne środowisko tej rośliny to obszar śródziemnomorski, choć występuje ona także w klimacie umiarkowanym.
Smagliczka nadmorska jest także rośliną miododajną. Z tego względu przyciąga wiele pszczół i pięknych motyli.
Czy uprawa smagliczki jednorocznej jest możliwa na balkonie?
Sadzonki smagliczki najczęściej wykorzystuje się w roli roślin okrywowych. Doskonale sprawdzają się w ogrodzie, tworząc jednoroczne, lecz bardzo efektowne kobierce. Jesienne kwitnienie jest niezwykle efektowne, co wynika z pięknego, miodowego zapachu.
Interesującym rozwiązaniem jest także posadzenie rośliny na rabatach i skalniakach. Świetnie wypełnia puste przestrzenie po przekwitniętych roślinach wiosennych.
Lobularia z powodzeniem bywa wykorzystywana także jako obwódka. Smagliczka nadmorska doskonale rośnie w towarzystwie innych bylin i w uprawie balkonowej. Zakwitnie także w doniczkach umieszczonych na tarasie.
W jaki sposób sadzi się smagliczkę nadmorską białą?
Smagliczka nadmorska jest w europejskich warunkach sadzona jako roślina jednoroczna.
- Najlepiej radzi sobie w żyznej glebie.
- Preferuje środowisko wilgotne, lecz nie przelane.
- Jeśli będzie miała zapewnioną odpowiednią wilgotność, powinna doskonale radzić sobie także w każdej glebie, również tej niższej jakości.
Kolejne zasady uprawy
To roślina idealna do uprawy na skalniakach. W przypadku pielęgnacji smagliczki w doniczce konieczne jest regularne usuwanie nadmiaru wody z podstawki.
Nasiona smagliczki powinny być wysiewane wprost do gruntu w ciepłych miesiącach. Jest to roślina dość wrażliwa na chłody. Aby mogła zakwitnąć ponownie wczesną jesienią, dobrze jest rozpocząć sianie już w kwietniu.
Dbając o poprawny wzrost, warto zachować kilkanaście centymetrów odległości pomiędzy roślinami. Pierwsze kiełki powinny pojawić się już po około tygodniu, a kwiaty po dwóch miesiącach.
Pielęgnacja labularii
Najlepszym miejscem do umieszczenia tej rośliny jest nasłonecznione stanowisko, najlepiej w pełnym słońcu. W miejscu delikatnie zacienionym również będzie wzrastać, lecz kwiaty będą mniej spektakularne.
Po pierwszym kwitnieniu należy szczególnie uważnie zadbać o smagliczkę nadmorską. Przede wszystkim trzeba ją:
- przyciąć;
- intensywnie nawieźć;
- obficie podlewać.
Dzięki temu szansa na ponowne pojawienie się pachnących kwiatów wzrośnie.
Umiejętne przycinanie rośliny pozwala także kontrolować kształt i uniknąć nadmiernego i nieestetycznego rozrostu.
Codzienna pielęgnacja nie będzie jednak bardzo skomplikowana. Nie jest to roślina wymagająca regularnego nawożenia, konieczne jest jedynie zasilanie jej tuż po przekwitnięciu.
Zasady ochrony smagliczki nadmorskiej przed chorobami
Poprawna pielęgnacja smagliczki nadmorskiej powinna obejmować także ochronę przed chorobami. Kluczowym aspektem, o który trzeba dbać, jest niedopuszczanie do zbyt dużej wilgotności podłoża. Wilgoć może prowadzić do gnicia korzeni, a także występowania licznych chorób.
Objawami zainfekowania rośliny mogą być plamy białej grzybni lub marszczenie liści. Występowaniu takich infekcji sprzyja nie tylko nadmierna wilgoć, lecz także zbyt duże zagęszczenie sadzonek lub zbyt wysoka temperatura otoczenia.
Smagliczka nadmorska jest wyjątkowo efektowną rośliną miododajną. Doskonale sprawdza się w domowej i ogrodowej uprawie. Wiesz już, jak o nią zadbać, aby pięknie kwitła aż dwukrotnie w ciągu roku.