Dzbanecznik jest rośliną o pokroju pnącza. W naturze występuje w Azji i osiąga nawet kilkanaście metrów długości. W domu też powinien mieć odpowiednio dużo miejsca do wzrostu. Ma także specyficzne wymagania. Jakie zapewnić mu stanowisko? Jak często podlewać? Skąd wziąć odpowiednie, ubogie w składniki mineralne podłoże? Przeczytaj, by się dowiedzieć.
Dzbanecznik – co to za kwiat?
Charakterystyczną cechą dzbanecznika są jego liście. Są długie, zwieńczone wąsami, na których końcu znajdują się dzbany z pokrywką służące do trawienia owadów. Kołnierz dzbanka pokryty jest słodką, lepką cieczą wabiącą. Po dostaniu się do wnętrza owad nie ma możliwości wydostania się. Na dnie liścia zwiniętego w dzbanek znajduje się specjalna substancja rozpuszczająca ciało ofiary, z którego roślina pobiera substancje odżywcze. Wieczko chroni przed deszczem, który mógłby wypłukać soki trawienne z dzbanka. Poza liśćmi pułapkami wykształcają także liście asymilacyjne.
Odmiany dzbanecznika
W sklepach możesz spotkać dzbaneczniki o różnym wybarwieniu dzbanków. Kolory i wzory mają przyciągać owady. Możesz kupić rośliny w kolorze czerwonym, purpurowym, brązowym, zielonym czy pomarańczowym. Jego najpopularniejsze odmiany to:
- dzbanecznik skrzydlaty – ma czerwono-zielone dzbanki otoczone gładkim pierścieniem;
- dzbanecznik krwisty – wyraziste, czerwone liście;
- dzbanecznik Miranda – ma pomarańczowe cętki;
- dzbanecznik Ventrata – żółto-pomarańczowe dzbanki.
Uprawa dzbanecznika
Jeśli chodzi o dzbanecznik, hodowla nie jest bardzo łatwa, jednak jest możliwa w warunkach domowych. Wystarczy, że wiesz, jak się z nim obchodzić i stosujesz się do kilku podstawowych zasad.
- postaw go w jasnym, ciepłym miejscu;
- podlewaj wyłącznie destylowaną wodą;
- nie używaj nawozów;
- zapewnij mu przepuszczalne, torfowe podłoże;
- pamiętaj, że lubi wilgotne powietrze.
Dzbanecznik – stanowisko
Dzbanecznik potrzebuje dużej ilości światła, by liście pięknie się wybarwiły. Oczywiście powinno to być światło rozproszone, ponieważ promienie słoneczne bezpośrednio padające na dzbanki mogłyby je uszkodzić. Dzbanecznik potrzebuje słońca przez większość doby – do prawidłowego wzrostu należy zapewnić mu ekspozycję na światło przez 12–14 godzin dziennie. Dobra dla niego będzie wystawa południowa lub zachodnia.
Zakres temperatur, w jakich rośnie dzbanecznik, jest dość duży i wynosi 18–30°C. Roślina nie lubi zmiany miejsca ani przeciągów. Zimą nie przestawiaj jej – ogranicz jednak podlewanie.
Podlewanie dzbanecznika
Dzbanecznik należy podlewać wodą destylowaną, niezawierającą minerałów. Podlewaj go od góry, zwracając uwagę, aby podłoże nie wyschło. Jest to roślina lubiąca wilgoć. Jednak nie tylko podlewanie ma znaczenie – w przypadku dzbanecznika niezwykle ważna jest również wilgotność powietrza. Idealnie będzie czuł się w warunkach szklarniowych. W domu zapewnisz mu je, umieszczając roślinę pod kloszem lub w terrarium. Nie zapomnij o częstym zraszaniu przegotowaną lub destylowaną wodą – nawet kilka razy w tygodniu.
Nawożenie dzbanecznika
Pod żadnym pozorem nie należy nawozić dzbanecznika. Uprawa tej rośliny tego nie wymaga. Wszystkie składniki odżywcze, w szczególności azot, gatunek czerpie z trawionych owadów, dlatego nie potrzebuje ich dodatkowo. Przenawożone rośliny są podatne na choroby i szkodniki, a nawet mogą utracić zdolność wytwarzania liści-pułapek.
Podłoże dla dzbanecznika
W naturze roślina ta rośnie na podłożu ubogim w składniki mineralne. Podobne warunki należy zapewnić dzbanecznikowi w uprawie domowej. Idealna będzie mieszanka torfu i piasku z keramzytem w stosunku 3:1. Jest ono kwaśne i dobrze przepuszczalne.
Przesadzanie dzbanecznika
Przesadzanie nie powinno być częstym zabiegiem. Wystarczy, że raz na kilka lat, gdy dzbanecznik znacznie się rozrośnie, zmienisz doniczkę na 1–2 rozmiary większą. Nie musisz wymieniać całego podłoża na świeże – wystarczy, że uzupełnisz brakującą część.
Czy dzbanecznik jest podatny na choroby?
Jak każda roślina domowa, dzbanecznik może być narażony na choroby czy atak szkodników. Im więcej błędów w uprawie, tym roślina będzie bardziej podatna na niebezpieczeństwa mogące jej zaszkodzić. Mogą zaatakować ją szkodniki typowe dla mieszkańców domowego parapetu jak ziemiórki, przędziorki czy mszyce. Przelanie może spowodować gnicie korzeni, a następnie całej rośliny, a zbyt suche podłoże czy powietrze – uschnięcie dzbanecznika.
Dzbanecznik – cena
Od wielkości rośliny i gatunku zależy to, ile kosztuje dzbanecznik. Cena wzrosła, bo stał się on rośliną dość modną i pożądaną. Jest coraz częściej dostępny w sklepach ogrodniczych czy marketach z działem ogrodniczym. Kupisz go za kilkadziesiąt złotych. Już za 20–30 zł kupisz małe okazy dzbanecznika. Cena większych wynosi ok. 100 zł.
Dzbanecznik to roślina, która z pewnością nada twojemu domowi nieco egzotycznego klimatu. Nie tylko to, że żywi się owadami, jest w nim niecodzienne. Od pięknych, kolorowych dzbanków trudno oderwać wzrok!