Tunbergia oskrzydlona to oryginalne pnącze, które pochodzi z Afryki. W Polsce uprawiane jest jako jednoroczne pnącze, które wysiewa się z nasion. Dzięki niewielkim wymaganiom związanym z pielęgnacją w okresie wegetatywnym gatunek jest często wybierany nawet przez początkujących ogrodników. Sprawdź, jak zadbać o tę roślinę i sprawić, że będzie zdobiła nie tylko stanowiska w donicach, ale również dobrze zaprezentuje się, jeśli posadzisz ją bezpośrednio w gruncie. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj bliżej ten ciekawy gatunek.

Tunbergia oskrzydlona – opis gatunku

Tunbergia oskrzydlona (Thunbergia alata) to gatunek w rzeczywistości wieloletni, ale w polskich warunkach zwykle jednoroczny. Roślina ma cienkie pędy liczące nawet 3 m długości, które w klimacie umiarkowanym zwykle są nawet dwa razy krótsze. Duże, naprzeciwległe, sercowate liście w kolorze zielonym rosną na cienkich ogonkach i doskonale komponują się z kwiatami, które pojawiają się już w czerwcu i pozostają nawet do października lub pierwszych przymrozków.

Roślina obficie obsypuje się kwiatami i nie wymaga przy tym dodatkowych zabiegów. Kwiaty są otwarte, pięciopłatkowe, zazwyczaj z ciemniejszym środkiem. Tradycyjnie kwiaty są pomarańczowe z ciemnym oczkiem.

Odmiany Thunbergia alata

Wymienić można następujące odmiany tej rośliny:

  • „Alba” – o ciemnym środku i białych płatkach;
  • „African Sunset” – o płatkach w odcieniach łososiowego różu, kremu i czerwieni;
  • „Aurantiaca” – o pomarańczowych kwiatach i czerwonym środku;
  • „Fryeri” – o białym środku i żółtych płatkach;
  • „Lutea” – o złocistych kwiatach;
  • „Sunrise” – o kwiatach pomarańczowo-czerwonych.

Uprawa tunbergii

Tunbergia jest rośliną stosunkowo delikatną jak na polskie warunki. Aby nie marniała i przez długi czas wydawała kwiaty, musisz zapewnić jej odpowiednie warunki. Jako gatunek pnący wymaga przede wszystkim podpór. Pamiętaj, że zarówno łodyżki, jak i liście czy kwiaty są bardzo wrażliwe, choć oczywiście dekoracyjne. Z tego powodu musisz dobrze przemyśleć stanowisko, na którym posadzisz tę roślinę, aby nie zmarniała z powodu nieprawidłowych warunków. Zadbaj zwłaszcza o to, by zabezpieczyć okaz przed ekspozycją na wiatr i deszcz.

Stanowisko i gleba

Tunbergia ma wiotkie pędy, dlatego wymaga stanowiska osłoniętego do wiatru, a najlepiej również od deszczu.

  1. Możesz sadzić ją zarówno na miejscu słonecznym, jak i w półcieniu. Najlepiej wybrać stanowisko wokół podpór, aby roślina mogła się po nich piąć.
  2. Gleba powinna być żyzna, zasobna w składniki odżywcze, a także przepuszczalna. Nawet do wysiewu sprawdzi się praktycznie każdy gatunek ziemi ogrodowej, o ile nie jest zbyt zbity.
  3. W przypadku uprawy w pojemniku dobrym wyborem będzie ekspozycja południowo-wschodnia.

Podlewanie i nawożenie

Ta roślina jednoroczna jest raczej wymagająca, jeśli chodzi o podlewanie. Podłoże powinno być stale wilgotne, bo w innym przypadku dorosły okaz szybko zamiera. Możesz stosować nawóz do zasilania gleby. Pod tym względem sprawdzi się kompost, który wymieszasz z ziemią przed pikowaniem siewek. Możesz też stosować preparat do roślin kwitnących i balkonowych.

Zimowanie i rozmnażanie tunbergii

Warto wiedzieć, że gatunek ten nie jest odporny na działanie mrozu. Pnącze uprawiane w gruncie jest zazwyczaj przez jeden rok, jako że trudno jest wykopać bryłę korzeniową bez jej uszkodzenia. O wiele korzystniej będzie pozyskać sadzonki szczytowe i następnie przechować je w chłodnym miejscu przez zimę.

Alternatywnym i częściej stosowanym rozwiązaniem jest siew nasion tunbergii bezpośrednio do inspektu. Gdy wyrosną im prawdziwe liście, należy je przepikować do doniczek i regularnie uszczykiwać pędy w celu rozkrzewienia. Następnie młode okazy warto hartować, wystawiając je na ciepłe, osłonięte od wiatru miejsce. Do gruntu możesz je posadzić mniej więcej w okolicach połowy maja.

Tunbergia – zastosowanie w ogrodzie i na balkonie

Tunbergia oskrzydlona może rosnąć zarówno jako roślina pnąca, jak i wisząca, ale w obu przypadkach musisz zapewnić jej podporę. Pamiętaj, że jest bardzo delikatna! Roślina ta owija się wokół podpór, dlatego sprawdzi się np. przy pergolach, altanach i drabinkach, o ile wszystkie warunki związane ze stanowiskiem zostaną jej zapewnione.

Tunbergię ciężko przezimować. O wiele łatwiej pozyskać w kolejnym sezonie młode rośliny przez wysiew nasion. Uprawa i pielęgnacja nie są jednak uciążliwe. Nie musisz bowiem usuwać starych kwiatów, bo roślina w dobrych warunkach daje ich bardzo dużo. Z uwagi na walory estetyczne uprawa tunbergii oskrzydlonej jest polecana na tarasach i balkonach chronionych przed wiatrem. Czy ty także się na nią zdecydujesz?

Zobacz także:
Archiwum: kwiecień 2022