Zapamiętaj!
- Psianka jaśminowa jest kwitnącym pnączem, o kwiatach podobnych do jaśminu 🌼
- Nie ma dużo wymagań względem uprawy – wystarczy dobra ziemia i umiarkowane nasłonecznienie ☀️
- Psianka jaśminowa bardzo nie lubi mrozów, więc na zimę musi być schowana ❄️
- W okresie kwitnienia, warto psiankę wspomóc nawozem 🌱
Krótko o historii rośliny
Solanum laxum (roślina znana dawniej jako Solanum jasminoides) należy do samego rodzaju co ziemniak czy pomidor. Nie nadaje się jednak do jedzenia, a jest wręcz lekko trująca. W obrębie zróżnicowanego rodzaju, do którego się zalicza, znajduje się ponad 1200 gatunków. Dla Polski rodzimy jest zaledwie jeden – psianka słodkogórz, natomiast niektóre trafiły do naszego kraju jako rośliny uprawne lub gatunki zawleczone. Psianka jaśminowa, o której napiszemy w artykule, pochodzi z Brazylii.
Ciekawostka ✨
Nazwa roślin Solanum oznacza spokój i ukojenie.
Jak wygląda psianka jaśminowa?
Psianka jaśminowa w pokroju jest płożącym się pnączem. W Brazylii dorasta nawet do 8 m, ale w polskich warunkach pojedyncze pnącze osiąga maksymalnie 2 m. Z łodygi wyrastają sercowate liście średniej wielkości.
Ozdobne są zwłaszcza kwiaty psianki, które przypominają te znane z jaśminu i to od niego pochodzi epitet gatunkowy. Psianki nie pachną jednak tak, jak ta roślina. Są białe lub bladoniebieskie i mają kształt gwiazdki, a ze środka wyrastają żółte pylniki i słupek. Kwitnienie zaczyna się w czerwcu, a kończy w sierpniu lub wrześniu. Pozostają po nim kuliste owoce, które jeszcze długo dekorują roślinę.
Psianka jaśminowa – uprawa
Tę roślinę najlepiej uprawiać w pojemniku, ponieważ nie zniesie polskiej zimy. Poza tym, nie ma zbyt wygórowanych wymagań.
Psianka jaśminowa – stanowisko i wymagania
Psianka jaśminowa dobrze rośnie zarówno w słońcu, jak i w lekkim cieniu. Południowa ekspozycja może jednak okazać się dla rośliny zbyt intensywna. Jeśli rzeczywiście tak będzie, jej liście i pędy przebarwią się na fioletowo pod wpływem słońca. Balkon powinien być osłonięty od wiatru, zwłaszcza jeśli roślina zwisa. Intensywne podmuchy mogą bowiem uszkodzić pędy. Psianka jaśminowa rośnie dobrze na różnych typach podłoża. Sprawdzi się zwykła ziemia uniwersalna. Musi być jedynie wystarczająco żyzna.
Psianka jaśminowa – pielęgnacja
Psianka jaśminowa potrzebuje regularnego podlewania. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale roślina nie lubi też przelania. Pamiętaj, by wylać stojącą w podstawce wodę.
Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest też nawożenie. W okresie wzrostu (od maja do sierpnia) powinieneś o nie zadbać mniej więcej raz w tygodniu. Możesz wówczas użyć nawozu do roślin kwitnących (dawka to połowa podanej na opakowaniu). Od września do kwietnia trwa zimowanie i rośliny nie należy w tym czasie nawozić.
Psianka jaśminowa – zimowanie
Skoro o zimowaniu mowa, to czas na kilka zasad.
- Odstawienie nawozu to nie wszystko. Ważne jest także ograniczenie podlewania. Zimą wystarczy dolewać wodę znacznie rzadziej i pilnować jedynie, by nie doprowadzić do całkowitego przeschnięcia ziemi.
- Psiankę jaśminową schowaj na zimę do jasnego pomieszczenia o temperaturze od 5 do 10°C, ponieważ nie przetrwa zimy na zewnątrz. Jeśli nie masz takiej możliwości, możesz traktować ją jako roślinę jednoroczną.
- Przed schowaniem psianki warto ją przyciąć, aby zajmowała mniej miejsca. Jeśli chcesz, skróć ją nawet do połowy długości.
Psianka jaśminowa – rozmnażanie
Psiankę jaśminową łatwo rozmnaża się z nasion lub z sadzonek wierzchołkowych. Ten drugi sposób jest nieco łatwiejszy.
- Wystarczy ściąć górną część rośliny, a następnie umieścić ją w ukorzeniaczu.
- Potem musisz ją przenieść do przepuszczalnego podłoża i dobrze podlać.
- Nie będziesz musiał długo czekać na ukorzenienie się sadzonki w jasnym i ciepłym miejscu.
Psianka jaśminowa – gdzie kupić?
Sadzonki psianki jaśminowej dość rzadko pojawiają się w stacjonarnej sprzedaży. Bywają za to dostępne w większych marketach budowlanych, jednak najłatwiej znaleźć je w internecie. Ile zapłacisz za psiankę jaśminową? Cena jednej młodej roślinki to zaledwie kilka złotych.
Roślina znana wcześniej jako Solanum jasminoides jest bardzo ozdobnym pnączem, które cieszy oko pięknymi kwiatami. Nadaje się do uprawy na balkonie, jak również w pomieszczeniu. Wewnątrz warto zastosować podpory. Na balkonie możesz zaś pozwolić roślinie zwisać. W obu przypadkach psianka jaśminowa na pewno będzie wspaniale się prezentować.
Najczęściej zadawane pytania
Czy psianka jest wieloletnia?
Tak, jest to roślina wieloletnia.
Jak przycinać psiankę jaśminową?
Psiankę jaśminową przycinamy na zimę. Można pędy skrócić nawet o połowę. Nie tylko zajmie mniej miejsca, ale i sprawi, że na następny sezon rozrośnie się.
Czy roślina psianka jest trująca?
Tak. Psianka jaśminowa jest trująca i dla ludzi i dla zwierząt domowych.