Zastanawiasz się, czy odnajdziesz się w roli właściciela dischidii? Wyjaśniamy, jak ją uprawiać. Przybliżymy ci też jej najpopularniejsze odmiany. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem! Miłej lektury!
Dischidia to rodzaj roślin należących do rodziny Apocunaceae. To epifity (porosty) pochodzące z tropikalnych obszarów Indii, Chin i większości obszaru Indiochin. Co ciekawe, naturalnie rosną w nadrzewnych gniazdach mrówek, dlatego ta roślina wykształciła przeobrażone liście, które zapewniają mrówkom schronienie lub przechowywanie. Ogólnie dischidia jest rodzajem słabo poznanym, ponieważ spośród wielu gatunków tylko kilka jest uprawianych jako rośliny doniczkowe w regionach o umiarkowanym klimacie.
Dischidia – kilka podstawowych informacji na temat tych roślin
Po pierwsze musisz wiedzieć, że dischidia należy do sukulentów. Już ten fakt warunkuje sposób jej pielęgnacji. Po drugie dischidia rośnie zazwyczaj powoli. W praktyce oznacza to mniej pędów, które należy regularnie przycinać. Liście ma mięsiste, zielone, różniące się kształtem i odcieniem w zależności od konkretnego gatunku i odmiany. Dischidia jest rośliną, która najlepiej prezentuje się powieszona – wtedy jej pędy swobodnie i malowniczo opadają.

Dischidia – uprawa i wymagania stanowiskowe
Dischidia jest uważana za roślinę naprawdę łatwą w uprawie. Najlepiej rośnie na jasnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym stanowisku. Preferuje lekkie i przepuszczalne podłoża. W uprawie dischidii należy pamiętać przede wszystkim na tym, by nie podlewać jej za często. O wiele lepiej radzi sobie z okresową suszą niż z zaleganiem wody w podłożu. Koniecznie wylewaj wodę, która zostanie w podstawce po podlewaniu. Jeśli ją postawisz w odpowiednim miejscu i nie będziesz przelewać, roślina odwdzięczy ci się wspaniałym wyglądem.
Dischidia – podstawowe zasady pielęgnacji
W okresie wegetacji twoja dischidia powinna być nawożona. Najlepiej sprawdzają się nawozy wieloskładnikowe, które są przeznaczone do roślin o ozdobnych liściach. Dischidia powinna być przesadzana dopiero w momencie, gdy jej korzenie przestają mieścić się w doniczce. Należy robić to wiosną lub latem. W okresie rośnięcia roślina powinna stać w miejscu, w którym jest około 25 stopni Celsjusza. Zimą temperatura powinna być niższa – ale nie mniejsza niż 15 stopni Celsjusza.

Dischidia – najpopularniejsze uprawiane gatunki
Pomiędzy poszczególnymi gatunkami występują mniej lub bardziej subtelne różnice. Postaramy się przybliżyć ich najważniejsze cechy dystynktywne.
Dischidia nummularia – najważniejsze informacje o gatunku
Inna nazwa dla gatunku Dischida nummularia to dischidia okrągłolistna. Zgodnie z nazwą, wyróżnia się m.in. tym, że jej liście są niemal okrągłe i całkowicie zielone. Dischidia nummularia ma kwiaty bardzo małe i niepozorne. Co ciekawe, Indonezyjczycy używają wyciągu właśnie z tej rośliny jako środka przyspieszającego gojenie i ran i łagodzącego ból.
Dischidia rusciflora – najważniejsze informacje o gatunku
Dischidia rusciflora bywa nazywana dischidią „milion serc”. Cechują ją właśnie charakterystyczne liście w kształcie serca. Poza tym zachowuje się jak typowa dischidia – tworzy zjawiskowe i długie zwisające pędy, jej liście są zielone i mięsiste. Kwitnie drobnymi, białymi kwiatkami i jest uważana za bardzo łatwą w uprawie. Nie wymaga częstego przesadzania ani podlewania. Dischidia rusciflora variegata to odmiana różniąca się jedynie kolorem liści. Są bardziej popielatozielone i mają żółtą obwódkę.
Dischidia pectinoides – najważniejsze informacje o gatunku
Dischidia pectinoides najczęściej występuje w odmianach ‘Snailly’, ‘Geri’ i ‘Melon’. Wszystkie one mają wymagania stanowiskowe i pielęgnacyjne takie same, jak inne dischidie. Różni je głównie wygląd. Odmiana ‘Melon’ ma na liściach paski, przypominające te znajdujące się na skórze arbuza. Pozostawiona w słońcu zacznie zmieniać kolor na czerwonawy. Odmiana ‘Snaily’ jest najczęściej wykorzystywana nie jako roślina zwisająca, a jako pnąca, w kompozycjach słoikowych. ‘Geri’ ma z kolei liście w kolorze najbliższym „wiosennej zieleni”.
Dischidia – ceny roślin dostępnych na rynku
W zależności od poszczególnej odmiany, ceny dischidii mogą się różnić. Przykładowo mała Dischidia pectinoides ‘Melon’ może kosztować około 30 złotych. Dischidię okrągłolistną nabędziesz za około 35–70 złotych, a Dischidię rusciflora za około 55 złotych. Co ważne, dischida jest uważana za odporną roślinę, więc o ile jej nie przelejesz, będzie pięknie rosła w twoim domu przez długie lata.

Dischidia – kilka słów podsumowania
Mamy nadzieję, że udało nam się przybliżyć ci ten gatunek. Pokazaliśmy ci jak mało wymagająca i jak wytrzymała jest dischidia. Naszym zdaniem to bardzo ciekawy, wiszący sukulent. Dischidia jest wręcz idealną rośliną dla osób, które zapominają o podlewaniu kwiatów, nawożeniu czy przesadzaniu.
Zobacz także:- Gasteria – wszystko, co musisz o niej wiedzieć!
- Homalomena (czermiówka) – poznaj ten gatunek
- Echmea wstęgowata – roślina pełna uroku. Poradnik uprawy
- Asparagus – rodzina pięknych szparagów
- Ctenanthe – wszystko, co musisz wiedzieć o uprawie tego gatunku
- Skrzydłokwiat ‘Sensation’ – wszystko, co musisz wiedzieć o jego uprawie