Calibrachoa to rośliny należące do rodziny psiankowatych. Wyglądem przypominają popularne petunie. Sprawdź, w jaki sposób o nie dbać, aby pokryły balkon dekoracyjnymi dzwoneczkami o pięknym zapachu.
Calibrachoa million bells to jedna z najbardziej atrakcyjnych odmian tej rośliny. Charakteryzuje się długim okresem kwitnienia, a także licznymi walorami dekoracyjnymi. Kwiaty pojawiające wiosną i utrzymujące się do późnej jesieni są wybarwione na piękne kolory. Mimo wizualnego podobieństwa do petunii lub surfinii kalibrachoa charakteryzuje się znacznie większą odpornością, a tym samym łatwością uprawy.
Skąd pochodzi calibrachoa?
Calibrachoa jest rośliną naturalnie występującą w Ameryce Południowej. Tworzy charakterystyczne, przewieszające się pędy. Pozornie wygląda podobnie do petunii oraz surfinii. Pojedyncze pędy osiągają niewielką wysokość, od 20 do około 60 centymetrów. Niemniej jednak proces rozkrzewiania się jest dynamiczny. Dzięki temu w uprawie balkonowej jest to bardzo efektowna roślina, szybko przykrywająca nieestetyczne doniczki.
Odmiana Million Bells została wprowadzona na rynek ogrodniczy pod koniec lat 90. Obecnie jest to najchętniej wybierana calibrachoa.
W jaki sposób prawidłowo uprawiać i nawozić roślinę?
Calibrachoa ma umiarkowane wymagania uprawowe, jest także dość odporna na różnego rodzaju choroby i szkodniki. Dobrze znosi także niekorzystne warunki atmosferyczne.
Kalibrachoa wymaga bardzo nasłonecznionego stanowiska. Niezależnie od tego, czy będzie to balkon, taras czy rabata, chcąc osiągnąć najładniejsze kwiaty, warto umieścić roślinę w pełnym słońcu.
Należy jednak pamiętać, że pędy pokryte gęsto kwiatami są ciężkie i wrażliwe na podmuchy wiatru. Z tego względu należy zadbać, aby miejsce, w którym calibrachoa rośnie, było osłonięte i zaciszne.
Wymagania glebowe
Stanowisko, na którym rośnie calibrachoa, powinno być wyposażone w podłoże o dobrej przepuszczalności. Warto wymieszać uniwersalną ziemię przeznaczoną do uprawy kwiatów z perlitem. Dodatkowo należy zadbać o pH między 5,8 a 6,2.
Optymalnie wilgotna ziemia powinna zostać wzbogacona także o nawóz zawierający żelazo. Jest to warunek konieczny do prawidłowego rozwoju rośliny. W przeciwnym razie calibrachoa zżółknie i uschnie.
Czy można uprawiać kalibrachoe na balkonie?
Calibrachoa jest byliną pochodzącą z wyjątkowo ciepłych regionów świata. W polskim klimacie funkcjonuje jako roślina ozdobna. Może być z powodzeniem uprawiana na balkonie. Wymaga odpowiedniego stanowiska, dobrze skomponowanego podłoża oraz prawidłowego i regularnego podlewania.
Dodatkowo należy regularnie usuwać przekwitłe części roślin. Dzięki temu roślina zostaje pobudzona do ponownego kwitnienia. Przycinanie pędów, prowadzące do rozkrzewiania i prawidłowe usuwanie przekwitłych fragmentów pozwala cieszyć się dekoracyjnymi walorami rośliny przez cały sezon.
Jak podlewać calibrachoe million bells?
Calibrachoa million bells jest odmianą wymagającą starannego i regularnego podlewania. Przez cały okres kwitnienia należy utrzymywać stały, umiarkowany poziom wilgotności. Bardzo ważne są także pory, w których roślina jest podlewana.
Należy unikać dostarczania wody wieczorami, ponieważ wilgoć w chłodnym, nocnym powietrzu może przyczyniać się powstawania chorób grzybowych. Niezalecane jest także podlewanie calibrachoy twardą wodą z kranu. Może ona powodować chlorozę liści. Znacznie lepiej sprawdzi się woda zmiękczona lub np. deszczówka.
Zasady rozmnażania i zimowania
Calibrachoa, ze względu na klimat, w którym występuje naturalnie, nie jest odporna na polskie zimy. To roślina wrażliwa na mróz, w warunkach balkonowych uprawiana jako kwiat jednoroczny. Próby zimowania nie są praktykowane.
Samodzielne rozmnażanie jest możliwe, ale zwykle nie ma sensu. Przebiega ono poprzez nasiona, które należy pobrać w odpowiednim momencie. Następnie na przełomie lutego i marca następuje wysiew. Do momentu ukorzeniania się sadzonek, roślina powinna być utrzymywana w stałej temperaturze około 20 stopni. Następnie należy ją schodzić, optymalnie do 12 stopni.
Calibrachoa million bells jest efektowną rośliną. Piękne, barwne kwiaty występujące nieprzerwanie przez kilka miesięcy doskonale ozdabiają balkony oraz tarasy wielu osób. Dbając o prawidłowe stanowisko i staranną pielęgnację, można urozmaicić dekoracje. Nie jest to jednak roślina odpowiednia dla początkujących ogrodników, zaczynających dopiero swoją przygodę z uprawami balkonowymi. Przed zasadzeniem warto dokładnie poznać jej wymagania.
Zobacz także:- Sutera wielkokwiatowa – charakterystyka, pielęgnacja i uprawa. Jak podlewać wiszące rośliny ozdobne?
- Stokrotka afrykańska – jak dbać o tę długo kwitnącą roślinę ozdobną?
- Wytrzymałe kwiaty na balkon to rośliny odporne na suszę. Zobacz, które z nich można posadzić w doniczce
- Kwiaty doniczkowe na balkony – jakie długo kwitnące rośliny balkonowe posadzić w skrzynkach na słoneczne stanowisko?
- Rośliny pnące na balkon – uprawa jednoroczna i wieloletnia pnączy szybko rosnących w doniczkach lub skrzynkach
- Lobelia przylądkowa (Lobelia erinus) – rozmnażanie, uprawa i pielęgnacja kwiatu. Jak zajmować się tą rośliną na balkonach i tarasach?