Zapamiętaj!

  • Calibrachoa million bells to jedna z najbardziej atrakcyjnych odmian tej rośliny. 🌸
  • Charakteryzuje się długim okresem kwitnienia, a także licznymi walorami dekoracyjnymi. 🌸
  • Kwiaty pojawiające wiosną i utrzymujące się do późnej jesieni są wybarwione na piękne kolory. 🌸
  • Calibrachoa nie tylko wizualnie jest podobna do petunii lub surfinii, ale również się ją tak samo uprawia. 🌸

Skąd pochodzi calibrachoa?

Skąd pochodzi calibrachoa

Calibrachoa jest rośliną naturalnie występującą w Ameryce Południowej. Tworzy charakterystyczne, wiszące dwubarwne pędy. Pozornie wygląda podobnie do petunii i surfinii. Pojedyncze pędy osiągają niewielką wysokość, od 20 do około 60 centymetrów. Niemniej jednak proces rozkrzewiania się jest dynamiczny. Dzięki temu w uprawie balkonowej jest to bardzo efektowna roślina, szybko przykrywająca nieestetyczne doniczki i pojemniki.

Odmiana Million Bells została wprowadzona na rynek ogrodniczy pod koniec lat 90. Obecnie jest to najchętniej wybierana calibrachoa.

Calibrachoa – uprawa, pielęgnacja i nawożenie rośliny

Calibrachoa ma umiarkowane wymagania uprawowe, jest także dość odporna na różnego rodzaju choroby i szkodniki. Dobrze znosi także niekorzystne warunki atmosferyczne.

Kalibrachoa wymaga bardzo nasłonecznionego stanowiska. Niezależnie od tego, czy będzie to balkon, taras czy rabata, chcąc osiągnąć najładniejsze kwiaty, warto umieścić roślinę w pełnym słońcu.

Należy jednak pamiętać, że pędy pokryte gęsto kwiatami są ciężkie i wrażliwe na podmuchy wiatru. Z tego względu należy zadbać, aby miejsce, w którym calibrachoa rośnie, było osłonięte i zaciszne.

Wymagania glebowe

Stanowisko, na którym rośnie calibrachoa, powinno być wyposażone w przepuszczalne podłoże. Warto wymieszać uniwersalną ziemię przeznaczoną do uprawy kwiatów z perlitem. Dodatkowo należy zadbać o odczyn pH między 5,8 a 6,2.

Optymalnie wilgotna ziemia powinna zostać wzbogacona także o nawóz zawierający żelazo. Jest to warunek konieczny do prawidłowego rozwoju rośliny. W przeciwnym razie calibrachoa zżółknie i uschnie.

calibrachoa pielęgnacja

Ciekawostka dla Rośliniarzy 🌱

Tak jak bratki mają swoje miniaturowe odpowiedniki, tak o calibrachoi często się mówi, że jest miniaturową surfinią.

Kwiat calibrachoa na balkonie

Calibrachoa jest byliną pochodzącą z wyjątkowo ciepłych regionów świata. W polskim klimacie funkcjonuje jako roślina ozdobna. Może być z powodzeniem uprawiana na balkonie. Wymaga odpowiedniego stanowiska, dobrze skomponowanego podłoża oraz prawidłowego i regularnego podlewania.

Dodatkowo należy regularnie usuwać przekwitłe części roślin. Dzięki temu roślina zostaje pobudzona do ponownego kwitnienia. Przycinanie pędów, prowadzące do rozkrzewiania i prawidłowe usuwanie przekwitłych fragmentów pozwala cieszyć się dekoracyjnymi walorami rośliny przez cały sezon.

Jak podlewać calibrachoe million bells?

Calibrachoa million bells jest ciekawą odmianą wymagającą starannego i regularnego podlewania. Przez cały okres kwitnienia należy utrzymywać stały, umiarkowany poziom wilgotności. Bardzo ważne są także pory, w których roślina jest podlewana. Kalibrachoa jest wrażliwa na zalanie, więc należy uważać na nadmiar wody, który mógłby spowodować gnicie korzeni.

calibrachoa jak podlewać

Należy unikać dostarczania wody wieczorami, ponieważ wilgoć w chłodnym, nocnym powietrzu może przyczyniać się powstawania chorób grzybowych. Niezalecane jest także podlewanie calibrachoi twardą wodą z kranu. Może ona powodować chlorozę liści. Znacznie lepiej sprawdzi się woda zmiękczona lub np. deszczówka.

Zasady rozmnażania i zimowania calibrachoi

Calibrachoa, ze względu na klimat, w którym występuje naturalnie, nie jest odporna na polskie zimy. To roślina wrażliwa na mróz, w warunkach balkonowych uprawiana jako roślina jednoroczny. Próby zimowania nie są praktykowane.

Samodzielne rozmnażanie jest możliwe, ale zwykle nie ma sensu. Przebiega ono poprzez nasiona, które należy pobrać w odpowiednim momencie. Następnie na przełomie lutego i marca następuje wysiew. Do momentu ukorzeniania się sadzonek, roślina powinna być utrzymywana w stałej temperaturze około 20 stopni. Następnie należy ją schłodzić, optymalnie do 12 stopni.

Calibrachoa million bells jest efektowną rośliną o ciekawym pokroju. Piękne, barwne pełne kwiaty występujące nieprzerwanie przez kilka miesięcy doskonale ozdabiają balkony i tarasy wielu osób. Dbając o prawidłowe stanowisko i staranną pielęgnację, można urozmaicić dekoracje. Nie jest to jednak roślina odpowiednia dla początkujących ogrodników, zaczynających dopiero swoją przygodę z uprawami balkonowymi. Przed zasadzeniem warto dokładnie poznać jej wymagania.

Najczęściej zadawane pytania

Jak pielęgnować calibrachoa?

Roślina ta preferuje bardzo nasłonecznione stanowiska, dlatego najlepiej umieścić ją w pełnym słońcu. Należy również zadbać, aby rosła w miejscu osłoniętym od wiatru. Calibrachoa powinna być regularnie podlewana zmiękczoną wodą lub deszczówką. Pamiętaj, aby nie podlewać jej wieczorem, ponieważ wilgoć połączona z chłodem może przyczynić się do powstania chorób grzybowych.

Jak przycinać calibrachoa?

Przycinanie pędów prowadzi do rozkrzewiania, dlatego należy pamiętać o regularnym usuwaniu przekwitłych części rośliny. Prawidłowe ich usuwanie pozwoli ci cieszyć się pięknem tej rośliny przez cały rok.

Calibrachoa – kiedy sadzić?

Nasiona wysiewane są na przełomie lutego i marca. Ukorzenianie się sadzonek wymaga zapewnienia temperatury na poziomie 20 stopni Celsjusza. Po zakończonym procesie ukorzeniania należy obniżyć temperaturę do około 12 stopni.

Czy calibrachoa jest wieloletnia?

To zależy. Najczęściej calibrachoa jest traktowana jako roślina jednoroczna, jednakże niektórym udaje się ją przezimować.

Dlaczego calibrachoa nie kwitnie?

Są dwa powody, dla których najczęściej kwiaty balkonowe nie kwitną: roślina została przelana bądź zmarzła. Oczywiście są też inne powody, takie jak szkodniki, czy zła ziemia. Jeśli jednak inne kwiaty kwitną a calibrachoa nie, to prawdopodobnie było jej za zimno. 

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023