Petunie Supertunia Vista doskonale prezentują się w wiszących koszach. Ich dużym atutem jest to, że wczesne i obfite kwitnienie utrzymuje się przez całe lato. Kwiaty te mają charakter dekoracyjny i powinny być umieszczane na pewnej wysokości, aby umożliwić jej odnogom swobodne zwisanie. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o kwiecie, zanim zdecydujesz się na umieszczenie go w skrzynkach balkonowych, na tarasie lub w przydomowym ogrodzie.

Zapamiętaj!

 • Supertunia Vista to nazwa handlowa wyselekcjonowanych odmian petunii kaskadowej, znanej też jako surfinia 🌺
 • Powstała, aby zdobić ogrody i balkony intensywnymi kolorami przy jak najmniejszym nakładzie pracy 🌺
 • W przeciwieństwie do zwyczajnych petunii, Supertunie to rośliny zwisające 🌺
 • Są sterylne, czyli nie zawiązują nasion i nie wymagają czyszczenia 🌺
 • Można je sadzić w gruncie, koszach, donicach i skrzynkach balkonowych 🪴
 • Gleba powinna być żyzna, próchnicza, przepuszczalna i stale wilgotna – podlewaj obficie i regularnie nawoź 🌱💧
 • Silny deszcz lub grad mogą niszczyć Supertunie ⚠️

Supertunia Vista to odmiana petunii kaskadowej. Jak wygląda jej uprawa?

Uprawa surfinii Supertunia Vista jest mniej pracochłonna niż w przypadku wielu innych balkonowych i wiszących roślin. Przede wszystkim cechuje się ona silnym wzrostem, a także dużą odpornością na działanie warunków atmosferycznych, jednak sadzonki należy chronić przed przymrozkami.

Odpowiednio pielęgnowane kwiaty odpłacają się intensywnym i efektownym kwiatostanem przez całe lato, ponieważ są dobrze przygotowane do znoszenia upałów. Ponadto Supertunia Vista stosunkowo łatwo się rozrasta i tworzy rozgałęzienia i kwiatowe poduchy. Roślina ma kilka podstawowych odmian, które różnią się m.in. kwiatostanem. Podstawowe z nich to:

 • „Bubblegum”;
 • „Paradise”;
 • „Silverberry”;
 • „Snowdrift”.
Towarzystwo dla Supertunii: Calibrachoa Superbells, werbena ogrodowa, lobularia.

Jakie wymagania ma ta odmiana petunii?

Wymagania w zakresie gleby i nawożenia są bardzo podobne do innych petunii kaskadowych. Klasyfikuje się je jako rośliny sterylne, czyli takie, które nie zawiązują nasion. Dzięki temu nie wymagają regularnego czyszczenia. Należy chronić je przed intensywnymi opadami deszczu lub gradem, ponieważ opady te mogą niszczyć kwiatostany.

Warto wiedzieć 🔍

Sklepy często reklamują Supertunię Vistę jako roślinę samoczyszczącą. W praktyce oznacza to, że przekwitłe kwiatostany same zasychają i opadają. Nie trzeba ich więc ucinać ani obrywać.

Nie czyni to jednak surfinii kwiatem mało wymagającym. Aby nie musieć jej podlewać 2 razy dziennie w upalne dni, warto przy sadzeniu zastosować hydrożel. Dzięki temu podłoże będzie dłużej zachowywało wilgotność. Poza tym, odległość między sadzonkami powinna wynosić 20–30 cm, aby nie konkurowały ze sobą o wodę i składniki odżywcze.

Opis stanowiska dla rośliny

Supertunie to rośliny, które mogą mieć różne stanowiska. Sprawdzają się zarówno w koszach, skrzynkach balkonowych, donicach, jak i po bezpośrednim zasadzeniu do gruntu. To rośliny jednoroczne, którymi z powodzeniem można obsadzić obwódki rabat. Supertunia Vista preferuję glebę o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym, umiarkowanie wilgotną, a także żyzną, przepuszczalną i próchniczą. Zadbanie o takie podłoże sprawi, że kwiat otrzyma idealne warunki do wzrostu.

Podsumowanie wymagań Supertunii Visty:
- słoneczne stanowisko
- sadź w lutym w domowej szklarni lub na wiosnę w gruncie
- żyzna, próchnicza, przepuszczalna gleba
- podlewaj obficie i często: latem 1–2 razy dziennie; przez resztę roku co kilka dni; przy każdym podlewaniu nawoź
- idealna do wiszących pojemników i na rabaty

Jak podlewać petunię Supertunia Vista?

Przede wszystkim petunia wymaga regularnego i obfitego podlewania. W okresie wzmożonego deszczu wystarczy podlewać kwiaty raz na kilka dni. Gdy przyjdą letnie upały, należy zadbać o odpowiednią ilość wody rano i wieczorem, co zapewni petunii dobrą kondycję i estetyczny wygląd. Poza podlewaniem warto dostarczać roślinie odpowiednio dobrany nawóz wieloskładnikowy. Dzięki niemu kwiaty będą cieszyć właścicieli dłużej nienaganną estetyką i pięknym zapachem.

Kwitnienie

Kwitnienie rozpoczyna się od końca kwietnia lub połowy maja i zazwyczaj trwa do momentu, w którym pojawi się pierwszy przymrozek. Oznacza to, że Supertunia Vista zachwyca swoim wyglądem przez wiele miesięcy, a kwiaty o różnych odcieniach różu są bardzo efektowne. Wyróżnia to ją wśród kwiatów, które Polacy często wybierają na nasłoneczniony balkon. Posiada przewieszające się pędy, które mają lancetowate liście o zielonym kolorze. Dobrze prezentuje się po przewieszeniu pędów przez barierkę lub balustradę tarasu. Przekwitnięte kwiaty same opadają, a następnie wystarczy je usunąć z balkonu lub rabaty.

Supertunia Vista: możesz ją bezpiecznie trzymać na balkonie przy czworonogach – jest nietoksyczna.

Orientacyjna cena surfinii

Surfinie nie należą do drogich w zakupie i w utrzymaniu roślin domowych. Cena jednej sadzonki waha się w granicach 8–12 złotych i może się różnić w zależności od miejsca zakupu oraz fazy wzrostu. Kwiaty te najczęściej sprzedawane są w doniczkach o średnicy 11 centymetrów. Po zakupie rekomenduje się przesadzenie do miejsca docelowego.

Supertunia Vista jest dobrym wyborem w polskim klimacie. Ponadto pokochają ją osoby, które cenią sobie estetykę oraz wygodę. W końcu nie należy do najtrudniejszych w pielęgnacji, a po zakwitnięciu jest stosunkowo łatwa w utrzymaniu.

Supertunia Vista w pigułce

Kolorybiały, różowy, czerwony
Gdzie kupićsklepy ogrodnicze
Cena8–12 zł za sadzonkę
Gdzie sadzićw gruncie lub w pojemniku; na słonecznym stanowisku
Wymaganiaobfite podlewanie raz na kilka dni, a w upały do 2 razy dziennie; regularne stosowanie wieloskładnikowego nawozu
Zagrożeniasusza, obfite opady deszczu lub gradu
Czas kwitnieniaod kwietnia do pierwszych przymrozków
Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023