Jedną z odmian petunii ogrodowej jest Supertunia vista. Ta roślina zwisająca cechuje się obfitymi kwiatami. Doskonale sprawdzi się m.in. jako kwiat do domu lub ogrodu. Co warto wiedzieć o jej uprawie, pielęgnacji, a także odpowiednio przygotowanym stanowisku?
Petunie Supertunia vista doskonale prezentują się w wiszących koszach. Ich dużym atutem jest to, że wczesne i obfite kwitnienie utrzymuje się przez całe lato. Kwiaty te mają charakter dekoracyjny i powinny być umieszczane na pewnej wysokości, aby umożliwić jej odnogom swobodne zwisanie. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o kwiecie, zanim zdecydujesz się na umieszczenie go w skrzynkach balkonowych, na tarasie lub w przydomowym ogrodzie.
Supertunia vista to odmiana petunii kaskadowej. Jak wygląda jej uprawa?
Uprawa surfinii Supertunia vista jest mniej pracochłonna, niż w przypadku wielu innych balkonowych i wiszących roślin. Przede wszystkim cechuje się ona silnym wzrostem, a także dużą odpornością na działanie warunków atmosferycznych, jednak sadzonki należy chronić przed przymrozkami. Odpowiednio pielęgnowane kwiaty odpłacają się intensywnym i efektownym kwiatostanem przez całe lato, ponieważ są dobrze przygotowane do znoszenia upałów. Ponadto Supertunia vista stosunkowo łatwo się rozrasta i tworzy rozgałęzienia i kwiatowe poduchy. Roślina ma kilka podstawowych odmian, które różnią się m.in. kwiatostanem. Podstawowe z nich to:
- „Bubblegum”;
- „Fuchsia”;
- „Silverberry”;
- „Blue Picotte”.
Jakie wymagania ma ta odmiana petunii?
Wymagania w zakresie gleby i nawożenia są bardzo podobne do innych petunii kaskadowych. Klasyfikuje się je jako rośliny sterylne, czyli takie, które nie zawiązują nasion. Dzięki temu nie wymagają regularnego czyszczenia. Należy chronić je przed intensywnymi opadami deszczu lub gradem, ponieważ opady te mogą niszczyć kwiatostany.
Opis stanowiska dla rośliny
Supertunie to rośliny, które mogą mieć różne stanowiska. Sprawdzają się zarówno w koszach, skrzynkach balkonowych, donicach, jak i po bezpośrednim zasadzeniu do gruntu. To rośliny jednoroczne, którymi z powodzeniem można obsadzić obwódki rabat. Supertunia vista preferuję glebę o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym, umiarkowanie wilgotną, a także żyzną, przepuszczalną i próchniczą. Zadbanie o takie podłoże sprawi, że kwiat otrzyma idealne warunki do wzrostu.
Jak podlewać petunię Supertunia vista?
Przede wszystkim petunia wymaga regularnego i obfitego podlewania. W okresie wzmożonego deszczu wystarczy podlewać kwiaty raz na kilka dni. Gdy przyjdą letnie upały, należy zadbać o odpowiednią ilość wody rano i wieczorem, co zapewni petunii dobrą kondycję i estetyczny wygląd. Poza podlewaniem warto dostarczać roślinie odpowiednio dobrany nawóz wieloskładnikowy. Dzięki niemu kwiaty będą cieszyć właścicieli dłużej nienaganną estetyką i pięknym zapachem.
Kwitnienie
Kwitnienie rozpoczyna się od końca kwietnia lub połowy maja i zazwyczaj trwa do momentu, w którym pojawi się pierwszy przymrozek. Oznacza to, że Supertunia vista zachwyca swoim wyglądem przez wiele miesięcy, a kwiaty o różnych odcieniach różu są bardzo efektowne. Wyróżnia to ją wśród kwiatów, które Polacy często wybierają na nasłoneczniony balkon. Posiada przewieszające się pędy, które mają lancetowate liście o zielonym kolorze. Dobrze prezentuje się po przewieszeniu pędów przez barierkę lub balustradę tarasu. Przekwitnięte kwiaty same opadają, a następnie wystarczy je usunąć z balkonu lub rabaty.
Orientacyjna cena surfinii
Surfinie nie należą do drogich w zakupie i w utrzymaniu roślin domowych. Cena jednej sadzonki waha się w granicach 5-8 złotych i może się różnić w zależności od miejsca zakupu oraz fazy wzrostu. Kwiaty te najczęściej sprzedawane są w doniczkach o średnicy 11 centymetrów. Po zakupie rekomenduje się przesadzenie do miejsca docelowego. Supertunia vista ta jest dobrym wyborem w polskim klimacie. Ponadto pokochają ją osoby, które cenią sobie estetykę oraz wygodę. W końcu nie należy do najtrudniejszych w pielęgnacji, a po zakwitnięciu jest stosunkowo łatwa w utrzymaniu.
Zobacz także:- Surfinia – petunia zwisająca idealna do uprawy na balkonie
- Calathea crocata – jak wygląda uprawa tej przepięknej rośliny?
- Czarne kwiaty – najciekawsze propozycje do ogrodu
- Cissus – najpopularniejszy bluszcz domowy
- Obi – kwiaty doniczkowe na każdą kieszeń i na każdy metraż
- Dendrobium nobile – pielęgnacja i uprawa storczyka Dendrobium
- Ceropegia woodii – łatwe w utrzymaniu romantyczne pnącza
- Pelargonia pasiasta – roślina o pięknych kwiatach i liściach
- Mimoza wstydliwa – roślina doniczkowa dla pasjonatów gatunków egzotycznych
- Jaskier azjatycki – wymagania i uprawa w gruncie i doniczce
- Felicja – kwiat ozdobny
- Echmea (Aechmea) – poradnik uprawy