Petunia kaskadowa nazywana jest również surfinią lub petunią zwisającą. Jest to jednoroczny kwiat, który pięknie zdobi balkony, tarasy, rabaty, ogrody czy też altanki.

Petunia kaskadowa – opis

Petunia kaskadowa to niezwykły kwiat, który dość szybko rośnie i pięknie pachnie. Jej pędy są lepko i szorstko owłosione oraz silnie rozgałęzione. Z początku rozkładają się one na boki, ale z czasem zaczynają zwisać – w zależności od odmiany mogą one osiągnąć od 40 do 100 cm długości. Na pędach wyrastają podłużne czy też owalne liście, które też są lepko i szorstko owłosione. Na uwagę zasługują też tu piękne kwiatki, które już w maju pojawiają się na szczytach pędów lub w kątach liści. Są one bardzo liczne, małe, lejkowate i szeroko rozwarte. Ich barwa zależy od odmiany.

Uprawa surfinii – jakie wymagania ma ten kwiat?

Petunia wisząca nie jest trudna w uprawie. Jeśli chcesz, żeby latem zdobiła twój balkon lub ogród, to pamiętaj, żeby zapewnić jej właściwe warunki do rozwoju.

Stanowisko

Miejsce surfinii powinno być bardzo słoneczne, gdyż potrzebuje ona dużej ilości światła. Jeśli będzie stała w półcieniu, to będzie mniej obficie kwitła. Warto też osłaniać ją od wiatru.

Podłoże

Ten kwiat dobrze rośnie w glebie kwaśnej, żyznej, lekko wilgotnej.

Porady dotyczące pielęgnacji petunii zwisającej

Nie wiesz, jak dbać o tę roślinę? Oto kilka porad:

  • nawożenie – roślina wymaga regularnego nawożenia – trzeba to robić co tydzień;
  • podlewanie – w czasie upałów nawet dwa razy dziennie: rano i wieczorem – najlepiej używać deszczówki;
  • skracanie pędów – jeśli pędy są zbyt długie lub uszkodzone, to należy je ucinać;
  • usuwanie przekwitłych kwiatków – trzeba to robić, zanim pojawią się nasiona, dzięki temu roślina ponownie obficie zakwitnie.

Na czym polega zimowanie petunii?

Petunia w naszym kraju uznawana jest za roślinę jednoroczną, jednak można ją przezimować. Należy ją przechować w ciepłym i jasnym miejscu. Wiosną trzeba ją silnie przyciąć i przesadzić do nowej doniczki. Na zewnątrz wystawić ją można dopiero po 15 maja, gdy miną już poranne przymrozki. Należy tu jednak wspomnieć o tym, że taki kwiat będzie z roku na rok coraz słabiej rosnąć.

Jak rozmnaża się petunia ogrodowa?

Petunia ogrodowa rozmnaża się poprzez:

  • wysiew nasion – wysiewa się je na przełomie stycznia i lutego, ziemia powinna być ciepłą i odkażona – dobrze sprawdzi się tu mieszanka piasku, torfu i ziemi liściowej – będzie można je przesadzić dopiero gdy pojawią się pierwsze kwiaty (czyli około 3 miesięcy od wysiania);
  • sadzonki pędów – pobierane i ukorzeniane są one latem, a zimą przechowywane aż do czasu ustąpienia przymrozków.

Zdecydowanie lepiej jest kupić gotowe sadzonki, gdyż wysiew nasion jest długim i dość trudnym procesem.

Ile kosztują sadzonki tej rośliny? Gdzie można je kupić?

Zakup sadzonek petunii nie jest ciężkim zadaniem. Są one dostępne w wielu centrach ogrodniczych, można je też kupić w Internecie czy też w większych marketach. Ich cena zależna jest od ilości sadzonek w opakowaniu. Zazwyczaj są pakowane po 10 sztuk i kosztują około 10 złotych. Warto też tu dodać, aby wybierać ładne i nieporanione okazy, dzięki temu zyska się pewność, że roślina będzie zdrowo rosła i obficie kwitła. Poleca się też kupować je tylko w sprawdzonych miejscach.

Czy surfinia jest atakowana przez choroby?

Surfinia niestety może być atakowana przez choroby grzybowe – na przykład przez szarą pleśń. Objawem będzie zamieranie liści, jak i zahamowanie ich wzrostu. Powodem mogą być złe warunki atmosferyczne czy też złe podłoże. Jeśli zauważysz na roślinie niepokojące plamy, to jak najszybciej usuń porażone części. Możesz też zastosować oprysk środkiem chemicznym, ale pamiętaj, aby wykonać to ostrożnie.

Teraz już wiesz, jak wygląda uprawa i pielęgnacja petunii kaskadowej! Nie zwlekaj więc z zakupem i czym prędzej zaproś tę piękną roślinę do swojego otoczenia. Na pewno będziesz bardzo zadowolony z posiadania surfinii.

Zobacz także:
Archiwum: maj 2022