Hydrożel to narzędzie niezwykle pomocne w uprawie roślin, zarówno tych ogrodowych, jak i doniczkowych. Na czym dokładnie polega jego działanie? W jaki sposób należy go stosować, aby był naprawdę skuteczny? Podpowiadamy!

Podlewanie kwiatów i innych roślin to jeden z najbardziej podstawowych elementów ich pielęgnacji. Częstotliwość podlewania powinna być dostosowana do konkretnego gatunku. Nie da się ukryć, że w wielu przypadkach pamięć zawodzi, lub obowiązki uniemożliwiają regularne nawadnianie. W takich wypadkach na pomoc przychodzi hydrożel, zwany również agrożelem.

Czym jest hydrożel ogrodniczy?

Hydrożel organiczny, czyli agrożel albo doglebowy absorbent wody to substancja, która magazynuje wodę z opadów lub podlewania i przekazuje ją do systemu korzeniowego roślin. Ma postać proszku lub granulatu. Może wchłaniać dużo większe ilości wody niż wynosi jego objętość, dlatego zwiększa wydajność nawadniania, co jest szczególnie ważne w okresach przedłużającej się suszy.

Na rynku ogrodniczym dostępne są różne rodzaje hydrożeli. Możemy wyróżnić dwie grupy:

  • syntetyczne: nie rozpuszczają się w glebie i zazwyczaj nie są polecane do uprawy roślin jadalnych;
  • przyjazne środowisku: ulegają biodegradacji i mogą być wykorzystywane do uprawy owoców i warzyw;

Hydrożel ogrodniczy – jak działa?

Hydrożel to substancja zbudowana z polimerów akrylowych, czyli organicznych związków chemicznych, które mają zdolność absorbowania wilgoci. Kiedy w glebie wokół granulek pojawi się woda wchłoną jej nadmiar tym samym pęczniejąc. W okresie suszy zaczynają stopniowo oddawać jej nadmiar do korzeni roślin.

Jedną z najważniejszych cech hydrożelu jest stopniowo oddawanie wilgoci. Dzięki temu nie ma ryzyka przelania, które prowadzi między innymi do chorób grzybiczych. Hydrożel jest niezwykłe trwały. Cykl pochłaniania i oddawania wody może powtórzyć tysiące razy co daje mu wiele lat żywotności.

Jak stosować hydrożel ogrodniczy?

Korzystając z hydrożelu ogrodniczego zawsze warto stosować się do zaleceń producenta, ponieważ dawkowanie może różnić się w zależności od konkretnego produktu. Zazwyczaj na jeden litr gleby wystarczy zastosować od 1 do 10 gramów produktu.

Hydrożel najlepiej aplikować podczas sadzenia rośliny. Do wykopanego dołka jeszcze przed umieszczeniem w nim rośliny dosypujemy określoną ilość granulek. Bardzo ważne jest to, aby hydrożel znalazł się na takiej wysokości, na jakiej ostatecznie znajdzie się system korzeniowy rośliny. Zazwyczaj jest to głębokość od kilkunastu do dwudziestu centymetrów.

Hydrożel do kwiatów doniczkowych

Wiele osób zastanawia się, czy hydrożel może być stosowany w roślinach doniczkowych lub balkonowych. Nic nie stoi na przeszkodzie. W takich wypadkach sposób jego umieszczania w donicach jest bardzo podobny. Kryształy polimerowe wystarczy wymieszać z glebą i wsypać do pojemnika, w którym następnie zostanie posadzona roślina ozdobna.

Istotą hydrożeli jest dobre nawilżanie gleby, które jednocześnie umożliwia rozwój systemu korzeniowego. Właśnie dlatego kuleczki hydrożelu w tym wypadku również powinny znajdować się na poziomie korzeni. Stosowany przysypowo na powierzchni nie spełni swojej roli.

Gdzie stosować hydrożel, a gdzie jest on zbędny?

Hydrożel jest niezwykle przydatny, jednak warto wiedzieć, że nie w każdym przypadku sprawdzi się równie dobrze. Zdecydowanie najlepsze efekty przynosi w glebach lekkich i dobrze przepuszczalnych. Zdecydowanie nie sprawdzą się jednak w ciężkich i stale wilgotnych podłożach, gdzie jego właściwości zwyczajnie nie znajdą żadnego zastosowania.

W jakich przypadkach stosowanie hydrożelu jest najbardziej efektowne? Jest to narzędzie niezwykle cenione przez osoby, które uprawiają kwiaty balkonowe w donicach lub skrzynkach. Latem przy wysokich temperaturach częstotliwość ich podlewania jest bardzo wysoka, a hydrożel pomaga ją ograniczyć. Z kolei rośliny, które nie wymagają stałego podlewania, ponieważ magazynują wodę w tkankach (na przykład kaktusy lub sukulenty) nie będą potrzebowały takiego rodzaju wsparcia.

Zalety stosowanie hydrożeli ogrodowych

Istotą działania hydrożelu jest magazynowanie i stopniowe oddawanie wody do systemu korzeniowego roślin. Jego stosowanie pozwala więc ograniczać częstotliwość podlewania, a tym samym zmniejszyć intensywność regularnej pielęgnacji roślin.

Superabsorbent sprawia, że roślina ma jednostajny dostęp do wody nawet podczas przedłużającej się suszy. Dzięki niemu nie będzie usychać i więdnąć a jednocześnie uniknie niebezpiecznego szoku wodnego. Zastosowanie hydrożeli świetnie sprawdza się w okresie urlopowym. Jest także idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie mają czasy albo głowy do tego, aby regularnie podlewać swoje rośliny.

Niewątpliwą zaletą hydrożelu jest także to, że podczas pobierania i oddawania wody zmienia on swoją objętość. Dzięki temu:

  • poprawia strukturę gleby;
  • zmniejsza proces wymywania mikroelementów i składników pokarmowych z podłoża;
  • zapobiega erozji wodnej gleb.

Ponadto hydrożel, oczywiście stosowany zgodnie z zaleceniami producenta, może mieć bardzo pozytywny wpływ na zasobność twojego portfela. Szacuje się, że prawidłowo wykorzystywany może zmniejszyć ilość wody, której używasz do tego, aby podlać swoje rośliny nawet o 70-80%. To nie wszystko. Hydrożele pomagają również ograniczyć ilość stosowanych nawozów poprzez zmniejszenie ilości składników pokarmowych wypłukiwanych z gleb.

Czy warto stosować hydrożel w swoim ogrodzie?

Wymienione wyżej liczne zalety hydrożeli sprawiają, że tego typu preparaty są wybierane coraz częściej. Sięgają po nie zarówno prywatni miłośnicy ogrodnictwa, jak i osoby odpowiedzialne za opiekę nad zielenią w przestrzeni miejskiej. Zdecydowanie wskazane jest korzystanie z hydrożelu na glebach, które są lekkie lub bardzo lekkie oraz tam, gdzie możliwości regularnego podlewania są bardzo ograniczone.

Doglebowy absorbent wody będzie doskonałym rozwiązaniem w przypadku dużych trawników, czy miejskich krzewów. Skorzystają z niego rolnicy uprawiający warzywa lub owoce oraz osoby, które hodują kwiaty na balkonach lub tarasach. Hydrożele ogrodnicze zyskują również coraz większą popularność w pielęgnacji kwiatów ciętych.

Czy hydrożel jest bezpieczny?

Agrożele stosowane zgodnie z zaleceniami producenta nie stanowią żadnego zagrożenia, nawet w przypadku roślin jadalnych. Co ciekawe coraz więcej mówi się o tym, że ich wykorzystywanie w pielęgnacja roślin zmniejsza zanieczyszczenie wód gruntowych. Wszystko dlatego, że preparaty te ograniczają wymywanie niektórych pierwiastków i substancji wgłąb gleby.

Hydrożel – podsumowanie

Hydrożel to preparat, który występuje pod bardzo różnymi określeniami. Jego inna popularna nazwa do agrożel. Od nazewnictwa ważniejsza jest jednak funkcja jaką spełnia, czyli zatrzymywanie wody w glebie i jej równomierne oddawanie do korzeni roślin. Może być stosowany zarówno w ogrodach, jak i w donicach, czy pojemnikach. Trzeba jednak pamiętać, że swoje zalety hydrożel zaprezentuje najlepiej w lekkich i przepuszczalnych podłożach. Jego stosowanie w ciężkich i stale wilgotnych glebach mija się z celem. Preparat stosuj zawsze zgodnie z zaleceniami producenta.

Zobacz także:
Archiwum: sierpień 2022